tr:Adam

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Adam
アダム
Adam‎
Numara Birinci
Görünüm(ler) 8, 12, 21’, 24’, 26’. Bölümler

Adam (katakana: ア ダ ム; İbranice: בראשית, אדם i: xxvi), dünyanın iki Yaşam Tohumundan ilki ve Üçüncü Havariden On Yedinci Havariye kadarki havarilerin atası olan İlk Havarinin adıdır. Adam aynı zamanda Evangelionların genetik temelidir (Eva-01 hariç).

Profil

Adam'ın farklı fiziksel özellikleri hiçbir zaman açıkça gösterilmemiştir, çünkü Adam'ın yetişkin formunun mevcut birkaç sahnesi ya kısmen buzlanmıştır ya da sadece parlayan bir siluet -dolayısıyla "Işık Devi" lakabı da buradan gelmektedir- olarak görülmektedir. Birçok yönden Evangelionlara benzeyen dev bir insansıdır, ancak gerçek doğası bilinmemektedir.

Işık Dev'i, Adam'ın kazısını yapan Katsuragi Keşif Ekibinin kaydettiği bu hareketsiz görüntüsünde olduğu gibi, Evagenlionlar gibi omuz direklerine sahip gibi görünüyor.[1]

Adam, araştırma üssünün yüzeyine ulaşmadan önce yayılmaya başladığı yarı saydam "kanatlar" ("Işık Kanatları") tezahür ettirme yeteneğine sahiptir. Bunlar, nihayet patlamadan önce büyük ölçüde genişler ve dörde bölünür.

İkinci Patlama, Adam'ın vücudunu erken gelişimde bir tetrapoda (dört tanımlanmış uzuv ile tamamlanmış) benzeyen embriyonik bir duruma indirgedi.

Kökenler ve Keşif

Adam’ı keşfeden Katsuragi Araştırma Ekibi

Animede hiç ifade edilmese de Gizli Dosyalara göre Adam, milyarlarca yıl önce İlk Ataların Irkı tarafından yaratıldı. Adam, Dünya'yı nesli olan havarilerle doldurmak için Beyaz Ay'ın içinde Dünya'ya gönderildi. Ancak, Adam görevini yerine getiremeden önce, ikinci bir Yaşam Tohumu olan Lilith'i içeren "Karanlık Ay", yanlışlıkla Dünya'ya da düştü. İki Tohumun aynı gezegende var olması amaçlanmamıştır ve bu kazara meydana gelirse, Tohumlarla birlikte gelen bir Longinus Mızrağı, gerçekleşebilecek bir felaketi önlemek için Tohumlardan birini devre dışı bırakmak için kullanılacaktır. Ancak, Lilith'e eşlik eden Mızrak, çarpışmada yok olur ve Adam'ın Mızrağı, Dünya'daki tek çalışabilir mızrak olarak kaldı. Bu nedenle Adam, kendi Longinus Mızrağı tarafından askıya alınmış bir şekilde uykuya daldı ve Lilith'in soyu, havarilerin yerine gezegeni doldurdu.[2] Hareketsiz Adam ve onu mıhlayan Mızrak, daha sonra onları kapsamlı bir şekilde araştırmaya başlayan Katsuragi Seferi tarafından keşfedildi.

Temas Deney ve İkinci Patlama

İkinci Patlama sırasında Adam'ın "Işığın Kanatları"

Adam -özellikle "S² Motoru"-, yoğun bilimsel araştırmaların konusu oldu. Bu, bir insan "donörünün" DNA’sının Adem'e "dalması" ve "fiziksel olarak kaynaşması" ve sonuç olarak İkinci Patlama’nın başlatılmasının ötesinde çok az şeyin bilindiği sözde Temas Deneyiyle sonuçlandı. Bu deneyin Kaworu Nagisa olarak bilinen varlığı yarattığı şiddetle ima ediliyor.

Temas Deneyinin sonrasında, Adam bir Anti AT Alanı yarattı. Alan ("mikroorganizmalar dahil tüm yaşamın tamamen yok edilmesini" sağlamaktadır), yerel "atmosferik unsurları" değiştirdi ve Guf Kapılarını açtı. Ardından yeniden uyanmış Adam'ın Dünya'yı geri almaya çalıştığını ima eden tüm eylemler gerçekleşti.[3] Katsuragi Takımının Adam'ı Longinus Mızrağı ile bastırma girişimi başarısız oldu ya da sadece kısmen başarılı oldu. Adam, S² Motorunun kontrolünü kaybetmeden önce araştırma ekibini öldürdü ve "Işık Devine" dönüştü ve sonunda kendi kendini yok etmeyi tetikledi. Adam patladığında, dört büyük kanat (senaryodaki "şeytanın", "akuma"ya benzeyen) stratosfer kadar yükseldi ve genişledi. Bu kontrol kaybı muhtemelen Katsuragi Takımının Mızrak kullanmasından kaynaklanıyordu. Lilith temelli yaşamın dünya çapında yok edilmesi önlendi, ancak bunun bedeli çok ağır oldu. İkinci Patlama olarak bilinen küresel bir felaket tüm dünyada kendini gösterdi.

Mızrak'ın daha önceki kullanımının getirdiği gerçek etki, Adam'ın tamamen yok edilmek yerine embriyonik veya yumurta haline dönmesine neden oldu[4]. (Aynı anda nasıl patlayıp eski haline dönebileceği asla açıklanmadı.) Adam'ın ruhu, muhtemelen patlamada çekirdeği yok edildiğinde bedeninden ayrıldı.[5]

İkinci Patlama Sonrası

Donmuş bakalitteki embriyonik Adam[6]

SEELE hem Adam'ın ruhunu hem de bedeninden geriye kalanları bir zamanlar Antarktika olan "Ölü Deniz"den aldı. Adam’ın Tabris'e kurtarılırken (Tabris’e verilirken); embriyo, Adam Projesi'nin konusu oldu ve daha çok E Projesi olarak bilinen, Adam kopyalarını veya Evangelionları yaratmayı amaçlayan "Adam Diriliş Projesi"nin temeli oldu.

2015 yılında embriyonik Adam, Ryoji Kaji tarafından gizlice elde edildi, Birleşmiş Milletler Pasifik Filosu aracılığıyla Japonya'ya kaçırıldı ve NERV Genel Merkezi'nde Gendo Ikari'ye teslim edildi.[7] Kaji çantayı Gendo’ya verdikten sonra şunları söyler:

“Şimdiye kadar kendini restore etti. Dura-bakalit içinde donmuş, ama hâlâ yaşıyor. Kuşkusuz bu, İnsanlığı Tamamlama Projesi'nin temel taşı, değil mi?”[8]

Kaji'nin "kilit taşı" ile tam olarak ne kastettiği belirsizdir.

Adam'ın embriyo formu Gendo'nun eliyle kaynaştı

Adam; Yui ile yeniden bir araya gelmenin bir yolu olarak "Adam ve Lilith'in yasak birlikteliğini" kullanmak niyetinde olan Gendo'nun kendi Üçüncü Patlama senaryosunda çok önemli bir unsurdur. Açıklanmayan bir noktada, Gendo Adam'ı kendi sağ avucuna kaynaşmasını sağlar ve Üçüncü Patlama’dan önceki sahnelerde elini Rei'ye sokar. Bununla birlikte, Rei, isteklerini yerine getirmek yerine, Gendo'nun kolunu çeker ve emer. Rei Adam'la kaynaşır, ancak Gendo'yu reddeder. Rei Lilith'e döndüğünde "yasak birliktelik" tamamlanır.

Ortaya çıkan "Gestalt varlığı"nda (Rei/Lilith/Adam) Lilith-baskındır, sadece anlık olarak "Adam" ve "Lilith" parçalarına bölünür (Eva-01, Hayat Ağacı'na dönüşmeden kısa bir süre önce). Adam, dev, hayaletimsi beyaz bir Kaworu Nagisa şeklinde tezahür eder; bu, Kaworu avatarının sonraki görünümleriyle birlikte, Gendo'nun Kaworu'nun ölümünden kısa bir süre sonra Adam'ın ruhunu bedenine geri kazandırdığını ima eder.

Shinji, Tamamlanmayı reddettiğinde Adam'ın parçası olduğu Rei/Lilith/Adam varlığı ölmeye başlar. Buna rağmen, Lilith daha sonra bir şekilde var olmaya devam ediyor gibi görünüyor. Ancak Adam'ın kendi kaderi bilinmemektedir.

Diğer Yapımlarda

Gendo, Adam embriyosunu yutuyor

Manga

Sadamoto'nun mangasında Adam, animedekiyle tamamen aynı rolü oynuyor. Bununla birlikte, Gendo'nun Adam embriyosunu tamamen yediği ve daha sonra avucunda bir göz oluşarak Neon Genesis Evangelion'da hiç gösterilmeyen bir savunma AT Alanı yerleştirme yeteneği verdiği gösterilmiştir. Kaworu'nun Adam ile bağlantısı da açıkça belirtilmektedir mangada.

Rebuild of Evangelion'da

Adam'a eşdeğer bir varlık, Rebuild serisi için henüz görülmedi. İkinci Patlama’dan sorumlu devin rolü birden fazla Adam'a (Adamlar) verilmişken, Adam'ın embriyosunun rolü Nebuchadnezzar'ın Anahtarına aktarılmıştır.

İmalar

"Adam" adı, Yaratılış Kitabı'nın ilk insanından gelmektedir. İncil’de Havva Adem'in bedeninden yaratıldığı gibi, Proje E’de de Evangelionları "Adam'ın etinden" klonlama yoluyla yaratılmıştır.

Enoch'un İkinci Kitabı, Adam'ın İkinci Havarinin kendisi olmasa da "İkinci Bir Havari Gibi"[9] Dünya'ya yerleştirildiğinden bahseder.

Adem, Adem ve Havva Kitabında "Parlak Melek" olarak anılır. Adam'ın dizide Işık Devi olarak görünmesi tesadüf olmayabilir. Benzer şekilde, Adem’in Yeryüzünden gök kubbeye" uzandığı söylenir. Bu animede, İkinci Patlama sırasında Adam'ın kanatlarının üst atmosfere yayıldığı sahnenin atıf yapıldığı yer olabilir.[1]

Notlar

Referanslar

  1. Bu sahne ilk olarak 23’. bölüm Reiquarium görüntülerinde göründü, ancak daha sonra tam açılış sekansına taşındı.
  2. İlk Ataların Irkı'nın, Adam'ın ve Lilith'in misyonu, mızrak ve görevleri hakkında ayrıntılar için Gizli Bilgiler'e bakın.
  3. Ayrıntılar için Teori ve Analiz: İkinci Patlama ve Gizli Bilgiler bölümüne bakın.
  4. Evangelion Chronicle'dan.
  5. Gizli Bilgilere bakın.
  6. Adam embriyosunun metin etiketinin altında el yazısıyla yazılmış üç satır ve "Dikkat" yazan etiketin altında bazı kajiler vardır. İlk el yazısı satırının ne söylediği tartışmalıdır. Tahminler "Whoisyou", "Whoisaman" ve "Whoisadam"ı içerir. Üçünden hangisi olursa olsun, el yazısının yazımında kusurlar vardır. İkinci ve üçüncü el yazısı satırları çok daha nettir. İkincisi "Yaşıyor"dur ve üçüncüsü "neden?"dir.
  7. Adam'ı aldıktan sonra, Gendo onu "ilk insan" olarak adlandırır. Bu, potansiyel olarak Adam'ın Dünya'daki ilk insan olma statüsüne şifreli bir referanstır (NGE'nin genişletilmiş "insan" tanımını kullanarak, aslında havarileri ve insanları da içerir = Lilin).
  8. Neon Genesis Evangelion, 8. bölüm, Platin DVD’nin altyazılarından.
  9. Robert Henry Charles tarafından düzenlenmiş Enoch'un Sırları Kitabı, 40. sayfa.Havariler
Havariler (Genel)
Birinci ve İkinci Havari (Yaşam Tohumları): Adam | Lilith
3'ten 17'ye Kadar Havariler (Adam'ın Çocukları):
Sachiel | Shamshel | Ramiel | Gaghiel | Israfel | Sandalphon | Matarael | Sahaquiel
Ireul | Leliel | Bardiel | Zeruel | Arael | Armisael | Tabris
On Sekizinci Havari: Lilin
Rebuild of Evangelion: ?Adamlar? | Lilith | Üçüncü Havari | Dördüncü Havari | Beşinci Havari | Altıncı Havari | Yedinci Havari | Sekizinci Havari | Dokuzuncu Havari | Onuncu Havari | On Birinci Havari | On İkinci Havari | 1./13. Havari
Diğer: Ekstrakanonik Havariler