tr:Karanlık Ay

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Karanlık Ay, İlk Atasal Irk tarafından Lilith'i Dünya'ya göndermek için yaratılan bir nakliye gemisi olan Lilith'in "yumurtası"dır. 4 milyar yıl önce "İlk Patlama" olarak adlandırılan olayda şiddetli bir şekilde Dünya'ya çarptı ve sonunda Japonya'nın Hakone bölgesi olacak olan bölgede Dünya yüzeyinin derinliklerinde dinlenmeye başladı. Yüzeyin altına gömülü olan Karanlık Ay, "GeoFront" olarak adlandırılan devasa boyutta küresel bir yer altı boşluğu oluşturdu; bunun üzerine sonunda Tokyo-3 inşa edildi ve Nerv Karargahı Geofront'un içinde inşa edildi. Üretim dosyalarına göre Karanlık Ay 13.75 km çapındadır.

26.' bölümde, Karanlık Ay yerden çıktı ve Lilith'in Tamamlanma amacıyla insanlığın tüm ruhlarını topladığı Dünya atmosferine çıktı. Daha sonra, Tamamlanma durdurulduktan sonra, Karanlık Ay patladı ve içinde tutulan tüm ruhları serbest bıraktı.

Ç.N: İngilizcesi "Black Moon" olsa da "Karanlık Ay" şeklinde çevirmeyi daha uygun gördüm.

Notlar

  • Karanlık Ay, Antarktika'nın altındaki Adam'ın "yumurtası" olan Beyaz Ay ile neredeyse aynıdır.
    • Karanlık Ay, Ay'ın Dünya'dan en uzak olduğu ve dolayısıyla gökyüzümüzde en loş olduğu zaman olan ay zirvesini tanımlamak için astrolojiden gelen bir terimdir.
  • 1846'da Fransız bir gökbilimci olan Frederic Petit, Dünya'nın etrafında eliptik bir yörüngede ikinci bir ay bulduğunu iddia etti. Bu, neredeyse görünmez olduğu için "Karanlık Ay" veya "Kara Ay" olarak adlandırıldı. 1918'de bir astrolog olan Walter Gornold, ikinci aya "Lilith" adını verdi. Bu ayın varlığına dair hiçbir gerçek bilimsel iddia kanıtlanmamıştır, ancak bazen astrolojide kullanılır, burada Lilith efsanesiyle yakından bağlantılıdır.
  • Karanlık Ay'ın hangi malzemeden yapıldığını belirlemek mümkün değil. Fiziksel bir yapıya sahiptir ve End of Evangelion'da görüldüğü gibi basit bir yeraltı boşluğu değildir. Ayrıca, çatının kazılmasına ve Tokyo-3 şehrinin yüzeyi olarak zırhlı bir çatı ile kaplanmasına rağmen (daha sonra tamamen yok edildi), Karanlık ay, Dünya yüzeyinden çıktığında bozulmamış bir küre gibi görünüyor (yok edilen kısım toplam yüzey alanının sadece küçük bir kısmı olmasına rağmen, hasar hâlâ görünür olmalıdır).