tr:İnsanlığı Tamamlama Projesi

From EvaWiki
(Redirected from tr:Tamamlanma)
Jump to: navigation, search
21 gendo grin 8.jpg

"Bu... o dev bu mu?" "Biz Gehirn, o varlığa Adam diyoruz. Bu farklı."
Bu makale, açıkça yanlış olan bilgiler içeriyor ve bunu yazan kişi, kaynak materyale neredeyse yeterince dikkat etmemiş. Okurlarımızın kavram yanılgılarına, olgusal hatalara ve/veya tamamen saçmalıklara maruz kalmasını en aza indirmek için bu hatalar derhal düzeltilmelidir.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın veya bu sayfayı düzenleyin.


İnsanlığı Tamamlama Projesi (diğer bir adıyla İnsan Enstrümantasyon Projesi, 人類補完計画), SEELE'nin gizli amacıdır: Üçüncü Patlama’yı kendi kontrolleri altına alarak insanlığın zorunlu evrimini gerçekleştirmek. İnsanlığı Tamamlama Komitesi, projenin tamamlanmasını sağlamak için NERV'ün çalışmalarını denetlemektedir.

Tamamlama’nın Temelleri

Üçüncü Patlama’nın bir sonucu olarak İnsanlığın Tamamlanması ortaya çıkacak ve tüm Lilin ruhlarının Lilith'in Yumurtasında toplanmasına ve tek bir varlık olarak birleşmesine neden olacaktır. Bu, insanlık için hiçbir bireyin var olmadığı bir varlık durumu yaratacaktır. Birey diye bir kavram olmayacağından, bunu bir küme olarak tanımlamak bile yanlış olacaktır. Bu aşırı homojenizasyonu başarmak için, her canlıdaki kusurlar diğerlerinin güçlü yanlarıyla tamamlanacak, böylece boşluklar doldurulacak ve insanların kalbindeki güvensizlikler ortadan kalkacaktır.

SEELE’nin Planları

Yukarıdaki açıklama anime serisi ve The End of Evangelion boyunca tekrar tekrar verilirken, EoE’deki bir sahne, SEELE'nin Tamamlanma planında daha fazlası olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, SEELE'nin hedefleri Neon Genesis Evangelion 2 oyununda büyük ölçüde genişletilmiştir. Oyunun Gizli Bilgi ve SEELE’nin Sonu’nda, seride görülenden çok farklı bir Tamamlanma biçimi tartışılır. Seele, Tamamlanma’nın sadece kendi konsey üyeleri için olmasını amaçlamaktadır. Bir LCL denizi oluşturmak yerine, SEELE, Longinus Mızrağı'nı yok ettikten sonra kendi S² Motoruna sahip bir Evangelion birimi içinde birleştirilmek istemektedir. Kendi ruhlarını tanrısal bir varlığın bedenine yerleştirerek ve vücuda zarar verebilecek tek silahı imha ederek, insan varoluşunun zirvesini temsil edecek ve sonsuza dek yaşayacak olan insan ruhlu ölümsüz bir Tanrı yaratacaklardı. Oyunda sunulduğu şekliyle SEELE'nin planı insanlığın geri kalanıyla ilgilenmiyor. Konsey üyeleri Tanrısal varlığa katılırken, diğer tüm insanların varlığı tamamen silinecektir.

Yeni Sinema Sürümünde SEELE'nin planları orijinal seridekinden farklıdır: Kaworu'ya göre, artık "eski hayatın" (Lilin’in) "Yaşam Meyvesi" ile kutsanmış yeni bir ırk yaratmak için feda edildiği, insanlığa getirilen bir "yapay evrim töreni"dir. Yine de ona göre, bunlar "çok eski zamanlardan beri" programlanmış ve planlanmıştır.

Gendo’nun Planları

Gendo, SEELE'nin planlarını takip ettiğine inandırır onları, ancak aslında kendi planına sadık kalır: Tamamlanma’yı karısı Yui ile yeniden bir araya gelmek için kullanmak ister; SEELE'ye "ölümün hiçbir şey yaratmadığını" söylerken, seri, Tamamlanma sırasında insanlığın geri kalanı için ne planladığı konusunda daha fazla ayrıntıya girmez. Rei onun emirlerine karşı gelerek Üçüncü Patlama’yı başlatınca planları ters gider.

Neon Genesis Evangelion 2 oyununda, Gendo'nun planı tüm ruhların Eva-01 ile birleşmesiyle sonuçlanır. Gendo ve Shinji, sonunda Yui ile yeniden bir araya gelir.

Popüler Medyada

Dead Space serisi, “Convergence” olarak bilinen benzer bir olayı içermektedir. Burada belirli bir virüsün bulaştığı tüm insanlar kolektif bir vücuda getirilmektedir. Video oyunu serisi, Evangelionlardan farklı olmayan bir şekilde bu virüsün kaynağıyla savaşmaya odaklanmaktadır.

Notlar

İngilizce'de Tamamlanma, Cordwainer Smith'in bilim kurgu romanlarından İnsanlığın Tamamlanması'na bir göndermedir. Orijinal Japonca'da ise 補 完 (Hokan) olarak anılır. "Ho" kelimenin tam anlamıyla "tamamlama, tedarik etme, iyileştirme, dengeleme, telafi, asistan, öğrenci" ve "kan" kelimesini "mükemmel, tamamlama, sonlandırma" olarak tercüme edilebilir. Kelimen tam anlamıyla "tamamlanmış" veya "tamamlandı" olarak tercüme edilir. Birçok eski hayran çevirisinde buna "Tamamlama" denir. Bu nüans, insanlığın başkaları tarafından tamamlanan ayrı, bireysel egoları olarak anlaşılabilir. Alternatif olarak, insanlığı üstün bir varlık olarak "mükemmelleştirme" nüansına da sahip olabilir. Death & Rebirth'te bulunan "ayarlama" metaforu da uygundur.

İlgili Makaleler:


Bu makale hoş olmayan "Eksik" adını taşıyor. Bu kötü bir şey. Her yerde NGE hayranlarına harika bir hizmet sunun!