tr:The End of Evangelion

From EvaWiki
(Redirected from tr:End of Evangelion)
Jump to navigation Jump to search
Bölüm Bilgisi
25'+26'. Bölüm
1. Başlık: 新世紀エヴァンゲリオン劇場版
THE END OF EVANGELION
Shin seiki Evangelion Gekijō-ban: The End of Evangelion
2. Başlık: End of Evangelion
Senarist: Hideaki Anno
Yönetmen: Kazuya Tsurumaki, Hideaki Anno
İlk Gösterim: 7-19-1997
Video Yayınlanma Tarihi 9-24-2002
Havari Görünümleri: Lilith, Adam
Eva Fırlatmaları Yok
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"24. Bölüm"

The End of Evangelion (新世紀エヴァンゲリオン劇場版: Shin seiki Evangelion Gekijō-ban), Hideaki Anno tarafından Neon Genesis Evangelion serisine alternatif bir son olarak oluşturulan 1997 yayınlanmış bir anime filmidir. Film iki bölüme ayrılmıştır: 25'. Bölüm: Aşk Yıkıcıdır ve 26'. Bölüm: BİR FİNAL DAHA: Sana ihtiyacım var. Orijinal televizyon animesinin 25. ve 26. bölümlerindeki orijinal bitişi, bölümün olaylarının daha "gerçek dünya" bir açıklamasıyla değiştirmeyi veya tamamlamayı amaçlıyorlar.

Genel Bakış

Son Havarinin yenilgisiyle Gendo Ikari, Seele organizasyonuna sırtını döner ve her biri Üçüncü Patlama'yı kendi kontrolleri altında başlatmak ister. Seele'nin Birleşmiş Milletler üzerindeki kontrolü sayesinde, NERV'ün kişisel bilgilerini hızlı ve verimli bir şekilde temizleyen JSSDF tarafından Tokyo-3'e büyük bir katliam saldırısı emri verilir. Eva-02'yi kullanan Asuka, JSSDF'yi geri püskürtebilir ve Seele Eva-02'ye karşı dokuz Seri Üretim Evangelion'u kullanmaya karar verir. Devasa bir savaştan sonra Eva-02 yok edilir ve Asuka ölür. Bu arada Misato, Shinji'yi Eva-01'e getirmek için JSSDF'nin Nerv Karargahını işgaliyle savaşıyordur, Shinji'yi güvenli bir şekilde Eva Kafesine giden asansöre getirdikten birkaç dakika sonra ölüyor. Rei, embriyonik Adam ve ardından Lilith ile birleşir, Gendo'yu reddeder ve Eva-01, Seri Üretim Evangelionlar ve Longinus'un Mızrağı'nı kullanarak Üçüncü Patlama'yı ve Tamamlanma'yı başlatır. Rei/Lilith ile hayatının anlamını inceledikten sonra Shinji, Tamamlanma'yı reddetmeye ve incinmek anlamına gelse de dünyaya geri dönmeye karar verir. Bir süre sonra Shinji, Tamamlanma tarafından oluşturulan LCL Denizi sahilinde uyanır ve Asuka'yı yanında canlı bulur.

Bölüme özel sayfalar burada bulunabilir:

Krediler

Tarafından Yönetildi:

Baş Yönetici - Hideaki Anno
25'. Bölüm: Kazuya Tsurumaki
26'. Bölüm: Hideaki Anno

Yapımcı Mitsuhisa Ishikawa
Hideaki Anno tarafından yazıldı
Oyuncular:

Megumi Ogata
Megumi Hayashibara
Yuko Miyamura
Kotono Mitsuishi

Müzikler Shiro Sagisu tarafından hazırlandı
Sinematografi Hisao Shirai
Sachiko Miki tarafından düzenlendi
Tarafından dağıtıldı:

Toei Company, Ltd. (Japonya)
Manga Entertainment (ABD)

Çıkış tarihi/tarihleri 19 Temmuz 1997
Film süresi 87 dakika
Ülke: Japonya
Dil: Japonca
Bütçe: 7,5 milyon ABD Doları

Notlar

Hideaki Anno'nun End of Evangelion'u, TV animesinin mevcut sonundan memnun olmayan Evangelion hayranlarına karşı bir intikam biçimi olarak yarattığı yaygın bir inançtır. Gerçekte, End of Evangelion, bütçe ve sansür sorunları nedeniyle değiştirilen animenin bitişi için orijinal konsepte daha yakındır. Ayrıca End of Evangelion'da ekranda parıldayan ölüm tehditlerinin TV animesinin sonu için olduğuna dair yaygın bir inanç var, aslında en azından ekranda gösterilen ölüm tehditleri Evangelion: Death and Rebirth'ün sonuyla ilgili tebrik mesajlarıydı. Bu "ölüm tehditlerinin" çoğu aslında övgü ve teşvik mektuplarıydı. Yalnızca ikisi gerçekten "ölüm tehdidi" olarak kabul edilebilirken, yalnızca biri gerçekten "nefret postası" olarak kabul edilebilir. Bir Tokyo Uluslararası Film Festivali röportajında, Anno hayran postası kullanmalarını engelleyen yasal nedenler olduğunu açıkladı, bu nedenle mektuplar aslında personel tarafından yazıldı. "Nefret postası" mektupları Anno'nun eski bir arkadaşı tarafından yazılmıştı. Bu röportaj ayrıca Shiki-Jitsu blu-ray ekstralarında da bulunabilir.

Canlı aksiyon sekansı - gerçek dünya sahnesi sırasında bir sinema salonunun içinin kaydırılarak çekilen kısa sahnesi, şu anda kapalı olan Milanoza sinema salonunda Evangelion: Death and Rebirth'ün gösterimi sırasında çekildi. Bu canlı aksiyon dizisi aslında ilk versiyondan önemli ölçüde kesildi. Ayrıca filmin canlı aksiyon sahnesinde piyano aranjmanı olarak kullanılan Bach'ın "Jesu, Joy of Man's Desiring'in" orkestral versiyonunu kullanan bitiş jeneriği içeren bir versiyonu da var.

25'. ve 26'. bölümlerinin ilk taslakları, Shinji'nin odasında tek başına mastürbasyon yapması; Toji ve Kensuke ile vedalaşma sahnesi gibi bazı önemli kesilmiş farklılıklar içeriyor. Ek olarak, Komm, süsser Tod gibi, Anno, İngilizce'ye çevrilen ve tamamen prodüksiyonu yapılan ve söylenen Everything You've Ever Dreamed adlı, muhtemelen bitiş jeneriği için kullanılması düşünülen bir şarkı yazdı. Sonunda kullanılmadı, ancak daha genel bir şarkı olan Komm, süsser Tod'un aksine, Asuka ve Shinji'nin ilişkisine odaklandı.

AnnoCinema tarafından altyazılı belgesel yapımı.

Alıntılar

Aşk Yıkıcıdır:

 • (Asuka'nın başucunda mastürbasyon yaptıktan sonra)
  Shinji: "Ben aşağılık birisiyim..."
 • Seele Üyesi: "Yıkımın kaderi, yeniden doğuşun sevincidir."
 • Kumandan Ikari: "Rei... Buradasın. Vaat edilen zaman geldi. Hadi gidelim."
 • (Misato, Shinji'ye veda öpücüğü verir.)
  Misato: "Bu bir yetişkin öpücüğü. Gerisini döndüğünde yapalım."
 • Kumandan Ikari ve Ritsuko:
  "Ritsuko Akagi, gerçekten...(Bir sonraki satırı sessizdir)"
  "Yalancı."
 • (Orijinal Japonca)
  JSSDF Subayı: Evangelion Shogoki! (Evangelion Ünite-01!)
  JSSDF Kumandanı: Masa ni Akuma ka? (O bir Şeytan mı?)

BİR FİNAL DAHA: Sana ihtiyacım var:

 • Yui ve Rei (Shinji L.C.L'e dönüşmeden önce): "Rei senin ruhunun yansıması. O, dileğinin somutlaşmış halidir." "Neyi arzuluyorsun?"
 • Misato: "Sonuçta Shinji'nin annesi olmayı başaramadım."
 • Fuyutsuki: "Yaşam Tohumu... ve Bilgelik Tohumu, Eva Ünite 01 tarafından elde edildi. Şimdi o Tanrı'ya eşit bir varlık haline geldi. İnsanlığı Üçüncü Patlama'nın yok oluşundan kurtarmak için bir gemi mi olacak... yoksa insanlığı yok etmek için bir iblis mi olacak? Geleceğimiz Ikari'nin oğluna bağlı."
 • (Asuka ve Shinji, Ön-Tamamlanma sırasında konuşurken Misato ara sıra laflarının arasına girerken):
  Asuka: "Öpüşmek istiyor musun?"
  Misato: "Kesinlikle hayır."
  Asuka: "Yoksa korkuyor musun?"
  Misato: "Çocuklar için değil."
  Asuka: "O halde, işte başlıyorum."
  Asuka: "Hiçbir şey anlamıyorsun! Yaklaşma bana!"
  Shinji: "Anlıyorum."
  Asuka: "Anlamıyorsun, aptal! (Asuka Shinji'yi öpmek yerine tekmeliyor.) Beni anladığını mı sanıyorsun?! Beni kurtarabileceğini mi sanıyorsun?! Bu senin kibirli egondan başka bir şey değil! Hiç bir zaman beni anlamayacaksın!"
  Shinji: "Nasıl anlayabilirim? Asuka bana hiçbir şey söylemiyorsun. Bana hiçbir şey söylemiyorsun. Hiçbir şey söylemiyorsun. Seni anlamam imkansız!"