tr:LCL Denizi

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Her yerde ve henüz hiçbir yerde.

LCL Denizi (LCLの海, LCL no umi), Üçüncü Patlama'dan sonra LCL'le-dolmuş denizlere gayri resmi olarak atıfta bulunabilir, ancak daha spesifik bir bağlamda Lilith/Rei Ayanami tarafından yaşamın başladığı metafizik bir alanı belirtmek için kullanılır.

İnsanlığı Tamamlama'nın ortasında, Shinji ve Rei, yukarıda Ay, aşağıda Dünya ve Karanlık Ay, Güneş ve ufukta yıldızlar ile sulu kırmızı bir alanda biri olarak tasvir edilmiştir. Shinji nerede olduklarını sorunca Rei cevap verir:

"Burası LCL Denizi. (Biz) hayatın başladığı denizin içindeyiz.[1] AT Alanlarının olmadığı bir dünya... Kendi şeklinin olmadığı. Nerede bittiğini ve diğer insanların nerede başladığını söylemenin imkansız olduğu belirsiz bir dünya. Her yerde var olduğun ve dolayısıyla hiçbir yerde bulunmadığın kırılgan bir dünya."[2]

Söz konusu LCL Denizi fiziksel bir yer olamaz, bu da tam olarak ne olduğu sorusunu gündeme getirir. Tamamlanan ruhlar bu yere Lilith'in Guf Odası'na girerek ulaştılar, ancak Guf Odası ile LCL Denizi'nin eş anlamlı olup olmadığı veya sadece birinin diğerini kapsayıp kapsamadığı vesâire açık değildir.

Olası bir ipucu, Ritsuko'nun hakkında bir şeyler söylediği Leliel'den geliyor:

"Ultra ince alan, içe doğru yönlendirilmiş bir AT Alanı tarafından desteklenir. İç kısım, Dirac Denizi adı verilen hayali bir boşluktur. Muhtemelen başka bir evrenle bağlantılı olduğunu düşünüyorum."[3]

Eva-01, Leliel'in ultra ince gövdesine ateş ettiğinde, görünüşte LCL ile aynı olan bir sıvı fışkırır. Eva-01'in mermileri muhtemelen Leliel'i delip geçti ve kısaca ötesindeki evreni açarak LCL'in nihai kökeni hakkında erken bir ima olabilecek bir şey sağladı. Varsayımsal olarak, bir Dirac Denizi'nin nesli, yalnızca LCL Denizi olarak bildiğimiz "başka bir evrene" bir kapı sağlar. Guf Odası, buna göre, Dirac Denizi fenomeninin bir tezahürü olabilir.

LCL'in başka bir varoluş düzleminden kaynaklanması, Lilith'in sıvıyı sızdırma konusundaki görünüşte daimi yeteneğini açıklamaya başlayabilir.

Henüz makaleye entegre edilmemiş daha fazla bilgi için lütfen buradan başlayan forum gönderileri dizisine bakın.

Notlar ve Referanslar

  1. bochan_bird'ün senaryo için kullandığı çeviri, ikinci kısmı çok daha özgür bir şekilde "hayatın ilkel çorbası" olarak sunuyor. Bu muhtemelen yanıltıcıdır, çünkü Rei'nin "bura"nın kimliği hakkındaki belirsiz açıklamasını, LCL'in gerçek doğasının sadece bir yeniden ifadesine dönüşür (Bakınız: 20. Bölüm).
  2. 26'. Bölüm. bochan_bird'ün çevirisinden düzenlendi.
  3. 16. Bölüm Platinum altyazılar.