tr:Ay

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeyleri beslemek gerçekten harika. Süreçten çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Ay (月, Tsuki), Dünya'nın tek doğal uydusudur.

İlk veya diğer adıyla Dev Patlama sonucu oluşmuştur. Kara Ay Dünya'ya düştükten sonra, hem Kara Ay'ın dış katmanından veya taşıyıcısından hem de Dünya'dan gelen enkaz, sonunda Ay ile birleştiği yörüngeye atıldı.[1]

NGE'de Rei, ilk olarak Ay'la gelen Lilith'le olan bağlantısını vurgulamak için tekrar tekrar Ay ile ilişkilendirilir.[2]

Rebuild of Evangelion'da

Kaworu ve "Ay Devi"
Mark.06 yapım aşamasında

Ay, Rebuild of Evangelion sürekliliğinde genişletilmiş bir rol oynar.

Mare Tranquilitatis, Nerv'in 7. şubesi Tabgha Üssü ve geçici kazı üssüdür. Mor maske ve vücudunu kaplayan beyaz malzeme nedeniyle yüzeysel olarak Lilith'e benzeyen dev bir insansı, Kaworu Nagisa ve birkaç gizemli tabut benzeri nesnelerle birlikte burada tutuluyor. Ay Devinin yaslandığı kazıya paralel olarak, bilinmeyen yapıya sahip büyük bir kırmızı çizgi (daha sonra kan olduğu onaylandı) da mevcut.

Evangelion 2.0'da, Ay Devi bir Evangelion zırhıyla donatılıyor ve devam eden Yakın Üçüncü Patlama'yı durdurmak için filmin sonunda Kaworu tarafından yönetilen Eva Mark.06'nın yaratılmasına temel oluşturuyor.

Evangelion 3.0'da, Ay'ın görünüşü büyük ölçüde değişti. Ya büyük ölçüde şişirilmiş ya da Dünya'ya çok yakın görünüyor. Yüzeyi, Lilith'in vücudundaki ile aynı büyük kırmızı ızgara benzeri bir desene dönüştü ve aydaki kan lekesi çok daha belirgindir. Bulutlarla dolu bir atmosferi var ve birkaç saniye içinde kendi ekseni etrafında dönüyor, bu büyüklükteki bir astronomik cisim için fiziksel olarak imkansız olması gereken bir şey. Ayın görünümü, Yakın Üçüncü Patlama'nın doğrudan bir sonucudur, ancak bunu hangi işlemin yaptığı tamamen açıklanmadan bırakılmıştır.


Referanslar

  1. İlginç bir şekilde, hem taşıyıcı hem de taşıdığı küresel boşluk, aylar olarak bilinir. Daha fazla ayrıntı için Gizli Bilgiler'e bakın.
  2. Daha fazla bilgi için Teori ve Analiz: Rei ve Ay makalesine bakınız.