tr:Evangelion Mark.06

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Evangelion Mark.06
Mark.06
エヴァンゲリオンMark.06[1]
Model Tipi Bilinmiyor
Pilot(lar) Kaworu Nagisa
Ruh(lar) Bilinmiyor
İlk Fırlatma Evangelion 2.0


Evangelion Mark.06, ilk olarak Evangelion 1.0'da tamamlanmamış biçimde görünen ve Kaworu Nagisa tarafından yönetilen ve sonraki filmde sahnelenen bir Evangelion ünitesidir.

Profil

Mark.06 Tabgha Üssü'nde yapım aşamasında

Mark.06, Nerv'in 7. Şubesi olan ve Ay'da bulunan Tabgha Üssü'nde inşa edildi. Gövdesi lastik gibi beyaz bir malzemeyle kaplı,[2] Seele'nin işaretini taşıyan mor bir maske ve yüzünü kaplayan stilize iki "ağlayan göz"[3] ile başlangıçta bitmemiş görünüyor. Baş ve boynun morfolojisi Lilith'e çok benzer, ancak daha belirgin bir vücuda sahip ve kumaşın altında görünen bir çekirdek gibi görünen şeyle birlikte normal bir Evangelion'a daha yakındır. Eva'nın sol koluna "BTB" etiketi IV benzeri bir cihazla birlikte bağlıdır.

Daha sonra beyaz örtü kaldırılır ve Eva donatılma sürecinden geçer. Kafadaki açıkta kalan cildi koyu gridir. Maske yüze yapışık kalır, ancak gözlerin üzerindeki kısım kesilmiştir. Miğfer yerleştirilmeye hazırlanırken, sanki "Tanrı'nın yüzüne bakmaktan" kaçınmak için, geçici bir örtü gibi gözleri kapatılmıştır.[4]

Tabgha Üssü'ne yaptıkları keşif sırasında Gendo ve Fuyutsuki, Eva'nın yapım sürecinin olağandışı olduğunu (nasıl olduğu belirtilmemiş olsa da) ve Seele'nin Ölü Deniz Yazıtları Apocrypha'ya (gizli kısımları) göre kendi gizli gündemlerini ilerletmek için gizlice inşa ettiğini gözlemler. Keel Lorenz, Mark.06'dan Lilith ile olan sözleşmeyi yerine getirmede bir rol oynamak için "gerçek Evangelion" olarak bahseder. Fuyutsuki bunu Seele'nin "sadece sahte tanrılar değil, gerçek bir tanrı yaratmak istediği" anlamına geldiğini söylüyor.[5]

Özellikleri

Son halindeki zırhlı Mark.06, sarı süslemeli koyu mavidir. Eva-01'e çok benzeyen iki boynuzlu miğferin göz deliklerini kaplayan kırmızı bir siperliği var.[6] Giriş kapsülü, pilot için belirgin şekilde daha yüksek bir görüş alanı sağlamak üzere tasarlanmış gibi görünüyor. Eva, pilot kontrolü altındayken havarisel bir hale taşırken havaya yükselebilir; bu, Seele, Gendo ve Fuyutsuki arasındaki diyaloğa ek olarak, son derece güçlü yeteneklere işaret eder. Mark.06, harici bir güç kaynağı için bir çıkışa sahip değildir, bu da dahili bir hareket gücü kaynağı anlamına gelir.[7]

Ünite sonunda "özerk tip" olarak değiştirilir, ancak bunun sahte bir kapsül kullanımı mı yoksa tamamen başka bir şey mi olduğu bilinmiyor.

Operasyonel Geçmişi

10. Havari Tokyo-3'ün dışında göründüğünde Mark.06 gizlice Ay'dan ayrılır. Daha sonra Mark.06, Eva-01'e Cassius'un Mızrağı ile havadan saldırır ve Yakın Üçüncü Patlama'ya son verir.

Mark.06'nın sonraki kaderi belirsiz. Evangelion 3.0'da, Mark.06'nın on dört yıldır Merkezi Dogma içinde mühürlendiğini öğreniyoruz. Eva ünitesi, orijinal boyutunun birkaç katıdır, tamamen beyazdır ve kalçaları Lilith'in boyun tasması ile birleştirilmiştir. Bir Longinus'un Mızrağı'nı göğsüne (ve muhtemelen çekirdeğine) geçirilmiştir ve elleri Mızrağın etrafına sarılır, ancak kendini mızrakladığı mı yoksa Mızrağı dışarı çekmeye mi çalıştığı bilinmez. Kaworu, Evangelion 13'ün içindeyken, Mark.06'dan, "Özerk bir tipte yeniden şekillendirilmiş, Lilin tarafından sömürü, üniteyi bu yıkım durumuna getirdi" der.

Mark.06'nın sonu.

Mızraktan kurtulduktan sonra, Mark.06 orijinal renklerini geri kazanır ve biraz küçülür (normal Eva boyutuna geri dönmese de) ve sanki ele geçirilmiş gibi havada dönmeye başlar. Asuka'nın hâlâ hayatta olduğuna şaşırdığı On İkinci Havarinin varlığı ünitenin içinde algılanır ve vizörü parlak ışık parçacıklarıyla doldurur. Mark.09, Mark.06'nın başını keser, havariyi serbest bırakır ve geride bir cesedinden başka bir şey bırakmaz.

Mark.06, Dogma'ya iniyor.

Mark.06'nın Merkezi Dogma'ya yolculuğu Eva 3.0'ın ön izlemesinde gösterildi ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmiş olduğu söylenebilecek birkaç ön izleme öğesinden biridir. Önizleme, Mark.06'nın "Dogma'ya indiğini" söylüyor ve Ana Şaft gibi görünen yerde sıradan bir hızda havada yükseldiğini gösteriyor. Ekteki başlıkta "(DIŞARIDA KALIN: LILITH KORUMA SİTESİ: ERİŞİM KESİNLİKLE KISITLANMIŞTIR)" yazmaktadır, Mark.06'nın hedefinin muhtemelen Lilith olduğunu gösterir. Bununla birlikte, nihai amacı bir spekülasyon konusudur.

Spekülasyon

Mark.06'nın Adamlar'dan birine dayandığından şüpheleniliyor. İlk iki filmde, 06'nın dev bir "kan lekesi" boyunca yer alan Mare Tranquilitatis'teki bir Nerv "kazı alanında" donatıldığını görüyoruz. 2.0'dan alınmış bir hikaye tahtası, İkinci Patlama sırasında Güney Kutbu'ndan bir "kan" akıntısının çıktığını ve Ay'a çarptığını gösteriyor. Bu sadece lekeyi değil, Mark.06'nın ve Cassius'un Mızrağı'nın sahadaki varlığını da açıklar: başka bir deyişle, bunlar Patlama tarafından Ay'a taşınan bir Adamlar ve Mızrağıdır.

3.0 itibariyle Mark.06'nın durumunu açıklamak biraz zor. Seele'nin Lilith ile olan sözleşmelerini planlanandan önce gerçekleştirmek ve Lilith'i diriltmek için Mark.06'yı kullanmaya, yalnızca sürecin On İkinci Havari sekteye uğramış olması da mümkündür. Alternatif olarak, On İkinci Havari, Lilith'e ulaşmış ve bir Patlama başlatmış olabilir ve Mark.06, temizlemek ve sürecin kontrolünü ele almaya çalışması için gönderildi ve sadece kendisini ele geçirerek durumu kurtardığı da düşünülmektedir. Başka birçok varyasyon da var. Şu anda farklı senaryolar arasında seçim yapmak imkansız görünüyor.

Referanslar

  1. Geleneksel gösterim, 6号機 (Rokugouki), yalnızca 1.0 ve 2.0 film sonrası önizlemelerinde kullanılır. Bu tutarsızlığın nedeni bilinmemekle birlikte, adının İncil'deki Markos İncili'ne bir referans eklemek için değiştirilmiş olması mümkündür.
  2. Yerleşim çizimiyle ilgili bir notta (Evangelion 1.0 Complete Records Collection'da yayınlanmıştır) "Vücudu kauçuk bir kapağa sarılmıştır." yazıyor. (身体はゴムカバーでおおわれている。)
  3. "Ağlayan gözler", Nadia: The Secret of Blue Water'ın Neo-Atlantis maske tasarımına bir gönderme olabilir.
  4. Yani Mark.06'nın yüzünü her zaman kapalı tutma çabası İncil'deki Tanrı'ya bir gönderme olabilir ve orijinal seride Lilith ile başlayan temayı devam ettiriyor olabilir. (Mısırdan) Çıkış 33:20'ye göre: "Ancak, yüzümü (Tanrı'nın) görmene izin veremem. Çünkü yüzümü gören yaşayamaz."
  5. Evangelion 2.22: You Can (Not) Advance. squall_leonhart tarafından çevirildi.
  6. Vizörün göz deliklerini kaplama şekli Ikuto Yamashita'nın konsept tasarım çizimlerinde gösterilmektedir.
  7. Takeshi Honda'nın Evangelion 2.0 Complete Records Collection'daki çizimlerinde görüldüğü gibi.Evangelionlar
Evangelionlar (Genel)
Başarısız Evangelion Prototipleri | Simülasyon Gövdeler
Eva-00 | Eva-01 | Eva-02 | Eva-03 | Eva-04 | Seri Üretim Evangelionlar (05~13 arası Evangelionlar)
Rebuild of Evangelion: Mark.04 | Eva-05 | Mark.06 | Eva-08 | Mark.09 | Eva-13
Eva 8+2 | Seri Üretim Evangelionlar | Sonsuzluğun Başarısızlıkları
Diğer: Ekstrakanonik Evalar