tr:Sonsuzluğun Başarısızlıkları

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Sonsuzluğun Başarısızlıkları

Sonsuzluğun Başarısızlıkları (インフィニティのなり損ないたち, Infiniti no Narisokonaitachi),[1] Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo'da tanıtılan, Eva-01'in hareketsiz ve başsız kırmızı kopyalarıdır. Tokyo-3'ün eteklerinde, Komuta Merkezi'nin kalıntılarında ve Merkez Dogma'nın Ana Şaftında fazla miktarlarda bulunurlar.

Bu varlıklar, senaryoda özellikle "Evalar" olarak anılır. Kaworu, Ana Şaft'takilere "Sonsuzluğun Başarısızlıkları" ifadesiyle atıfta bulunur ve bu, fandom tarafından bir kısaltma terim olarak benimsenmiştir ve sıklıkla "FOIs" (Failures of Infinity) veya "Failures" olarak kısaltılmıştır.

Tüm Başarısızlıklar, parlak kırmızı renktedir ve çekirdek malzemeden yapılmış gibi görünmektedir. Ana Şafttaki Başarısızlıklardan görülen enine sahne, hiçbir iç yapıyı ortaya çıkarmaz, sadece tek tip kırmızı bir renk gösterir. Bununla birlikte, Dördüncü Patlama sırasında havada hareket ederken görülen Başarısızlıklar, açıkça sadece heykellerden daha fazlasıdır ve anatomik olarak eklemlenmiştir.

Canlı mı, ölü mü yoksa arada bir yerde mi oldukları belli değil. Senaryo, kelimenin tam anlamıyla "aktivitelerinin askıya alınması" anlamına gelen 活動停止 (katsudou teishi) terimiyle Tokyo-3'ün etrafındaki Başarısızlıklara atıfta bulunur ve biyolojik anlamda uyuşukluğa atıfta bulunabilir. Bu, Başarısızlıkların bir noktada "hayata dönme" olasılığını açık bırakıyor gibi görünüyor.

Tokyo-3'teki Başarısızlıklar tamamen veya çoğunlukla deforme olmuş ve tutarsız boyutta ve alışılmadık bir kristalize görünüme sahip görünüyor. Alternatif olarak, Nerv Karargahı ve Merkezi Dogma'dakiler, eksik kafaları dışında mükemmel bir şekilde oluşturulmuştur. Bu tutarsızlığın nedeni bilinmiyor. İyi biçimlendirilmiş Başarısızlıklar, renk (ve eksik kafalar) dışında fiziksel olarak Eva-01 ile aynıdır -01'in karakteristik pektoral plakalarına, pilon konfigürasyonuna ve ikinci üst kol şeridine sahiptirler- Eva-01'in yaratılışlarıyla bir ilgisi olduğunu öne sürüyor.

Spekülasyon

Kaworu'nun Shinji'yle Üçüncü Patlama hakkında konuşması, sözleriyle başsız kırmızı Evaların görüntüleri arasındaki yan yana gelme yoluyla, hareketsiz varlıkların insanları Tamamlanma'ya tabi tutmak için başarısız bir girişimi temsil ettiğini ima ediyor gibi görünüyor. Burada Tamamlanma, ölüm ve yeniden doğuş yoluyla insanları Yaşam Meyvesi ile fiziksel bir tanrı olma durumuna yükseltmeyi içeriyor gibi görünüyor. Eva-01, yargılamaları yöneten "tanrı" olarak insanları kendi suretinde yeniden yarattı. Tokyo-3'ün hatalı biçimlendirilmiş Evaları, dönüşüm sürecinin Üçüncü Patlama'nın merkez üssünde (Merkezi Dogma olarak belirtilen) başladığını ve dışa doğru yayıldığını önerebilir. Bu nedenle, Nerv HQ içindeki Tamamlanma'lar en eksiksiz, daha uzaktakiler ise "bitmemiş" olanlar denebilir. Oluşturma süreci muhtemelen bitmedi ve travmatik bir şekilde iptal edilmiş olabilir (dolayısıyla eksik kafalara sahipler). Sonuç olarak, muhtemelen hepsinin "sonsuzluğun başarısızlıkları" ifadesini açıklayan Yaşam Meyvesini almamış olması muhtemeldir; yani, Yaşam Meyvesi sonsuz enerjiyi ve sonsuz yaşamı temsil eder ve bu Evalar ona sahip olamadılar.

Ancak, bu kadar az bilgi ile, bu hiçbir şekilde tek ve kesin bir olasılık değildir.

(ÇN: Bu teorinin anlatımıyla birlikte "Sonsuzluğa Ulaşamamışlar" teriminin neden daha fazla içime sindiğini anlamışsınızdır.)

Çevirmen Notu

  1. ÇN: İngilizce çevirisinin "Failures of Infinity" olduğunu farkedene kadar filmin resmi olmayan, hayran çevirisinde kullanılan terimini, "Sonsuzluğa Ulaşamamışlar"ı kullanıyordum. Doğrusu, içime daha çok sinen bir kullanımdı fakat İngilizce aslı neyse o şekilde kullanmaya devam edeceğiz.


Evangelionlar
Evangelionlar (Genel)
Başarısız Evangelion Prototipleri | Simülasyon Gövdeler
Eva-00 | Eva-01 | Eva-02 | Eva-03 | Eva-04 | Seri Üretim Evangelionlar (05~13 arası Evangelionlar)
Rebuild of Evangelion: Mark.04 | Eva-05 | Mark.06 | Eva-08 | Mark.09 | Eva-13
Eva 8+2 | Seri Üretim Evangelionlar | Sonsuzluğun Başarısızlıkları
Diğer: Ekstrakanonik Evalar