tr:Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Rebuild of Evangelion
1. Başlık: ヱヴァンゲリヲン新劇場版:Q
Evangelion Shin Gekijōban: Q
Evangelion New Theatrical Edition: Quickening
2. Başlık: Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo
Senarist Hideaki Anno
Yönetmen Masayuki, Mahiro Maeda, Kazuya Tsurumaki
Sinema Gösterimi 17 Kasım 2012
İnternet Yayını Tarihi 13 Ağustos 2021 (Amazon Prime Video)
Video Yayınlanma Tarihi 3.33: 24 Nisan 2013
3.333: 25 Ağustos 2021
Havari Görünümleri On İkinci, On Üçüncü
Eva Fırlatmaları Eva-02, Eva-08, Mark.09, Eva-13
Film Krononolojisi
← Önceki Sonraki →
"Evangelion 2.0" "Evangelion: 3.0 + 1.0"

Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo (ヱヴァンゲリオン新劇場版:Q), 17 Kasım 2012'de Japon sinemalarında gösterime giren Rebuild of Evangelion film serisinin üçüncü filmidir. Yeni film serisi için yapılan ilk basın açıklamaları, üçüncü ve dördüncü filmlerin yarı uzunlukta olacağını ve birlikte gösterileceğini duyurdu. 1 Ocak 2012'de resmi Evangelion web sitesi, filmlerin ayrı ayrı yayınlanacağını açıkladı.[1]

Hikaye, Evangelion 2.0'ın bittiği yerden belirgin bir şekilde ayrılıyor ve Rebuild serisinde tamamen yeni çalışmalardan oluşan ilk filmdir. Hikayenin anlatımındaki konumu, orijinal dizinin The End of Evangelion segmentine karşılık geliyor gibi görünüyor. 2.0'ın orijinal önizlemesinde ima edilen hikaye öğelerinin çok azı son çalışmada kaldı. Ancak, bu olayların bazılarının 3.0'daki hikayeden önce gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda spekülasyonlar yapılıyor.

Hikaye

ABD Operasyonu, Wille ve AAA Wunder

Hikaye, önceki filmdeki olaylardan 14 yıl sonra başlıyor. Nerv'ün orijinal yetişkin personelinin çoğu, Gendo ve Fuyutsuki hariç, şimdi Wille (Almanca "irade") adlı bir kuruluşta çalışmaktadırlar; Kaptan Misato Katsuragi tarafından yönetilen ve Eva pilotları Asuka (Eva-02'de) ve Mari (yeni Eva-08'de), Toji'nin kız kardeşi Sakura ve birkaç yeni karakter dahil. Shinji, tüm bu zaman boyunca, dev bir kübik haç şeklindeki uydunun içinde dünyanın yörüngesinde dönen Eva-01'in içindeydi.

Wille, Eva-01'i alçak dünya yörüngesinden geri almak için ABD Operasyonunda özel roket güçlendirici ekipmanıyla donatılmış Evalarını kullanıyor. Asuka, Eva-02'yle birlikte, birkaç Evangelion Mark.04 birimi ve bir dizi otonom yörünge uçağına karşı Eva-08'in desteği ile başarılı bir şekilde savaşır ve uyduya varır. Eva-02, haç şeklindeki uyduyu yavaşlatmak için güçlendiricilerini kullanır ve yörüngesini dünyaya geri düşecek şekilde değiştirir. Bunu takiben, uydunun içinde kamufle edilmiş bir Mark.04 B birimi ortaya çıkar ve Eva-02'ye saldırmaya başlar. Buna karşı hiçbir önlem alınmadığı için ve Eva-08 onu desteklenemeyecek kadar uzakta olduğu için Asuka "aptal" Shinji'nin bir şeyler yapmasını söyler. Bunun üzerine Eva-01 kısa süreliğine uyanır ve sersemlemiş gibi görünen Asuka bakarken, Mark.04 birimini kabındaki bir çatlaktan çıkan bir ışık huzmesiyle yok eder. Eva-02 ve uydu Dünya'ya düşerken Kaworu onları izliyor ve "Eve hoş geldin Ikari Shinji-kun. Seni bekliyordum." diyor.

Sahneler, AAA Wunder'a (Wille'in dev savaş gemisi) ve şu anda kutup sularında bulunan savaş gemileri ve uçak gemilerinden oluşan filosuna geçiyor. Mürettebat, Shinji'yi Eva-01'den kurtarırlar, ona BM-03 adını verir ve onun faaliyetlerini izlemek ve özellikle bir terslik olursa onu öldürerek bir Evangelion'a pilotluk yapmasını engellemek için tasarlanmış bir tasma cihazı olan DSS Şokçusu ile donatır. Kimliği ve anıları doğrulandıktan sonra Misato, Ritsuko ve Wunder'ın köprü tayfasının önüne çıkarılır. Shinji, hem Sakura dışında herkesten gördüğü soğuk muameleden hem de boynundaki garip aletten dolayı perişandır.

Daha fazla bilgi alınmadan önce, Nemesis Serisi Wille filosuna her yönden saldırır. Misato, motoru hazırlayan ve manuel olarak ateşleyen Eva-02 ile köprü ekibinin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen Wunder'ın ana motorunu -güç çekirdeği olarak görev yapan Eva-01 ile- etkinleştirmek için bir girişim başlattı. Wunder havalanır ve ana silahları Nemesis Serisinin dört çekirdek bloğunu yok eder.

Savaştan sonra Shinji'ye karantina camının arkasında resmi bir bilgilendirme yapılır. Eva-01 ile senkronizasyon oranının artık sıfır olduğu bilgisi kendisine verilir ve DSS Şokçusunun amacı anlatılır. Sakura kendini Toji'nin küçük kız kardeşi olarak tanıtır ve sonunda Asuka gelir ve Shinji'ye Eva-01 ile birleşmesinin üzerinden 14 yıl geçtiğini söyler. Asuka camın arkasından Shinji'ye bir yumruk atıp camı kırar. Shinji, Asuka'nın yüzünün neden değişmediğini sorar ve bunu "Eva'nın Laneti"ne bağlar. Shinji tekrar tekrar Rei'nin nerede olduğunu bilmek ister, onu kurtardığına olan inancı kesindir, ancak Ritsuko, Eva-01'in ondan hiçbir iz bırakmadığını ve yalnızca Shinji ve SDAT oynatıcısını bulabildiklerini iddia eder. Ritsuko bu sırada oynatıcıyı Shinji'ye geri verir.

Kısa bir süre sonra, Evangelion Mark.09, Shinji'yi geri almak için onun içinde bulunduğu hücrenin gövdesini kırar. Eva'nın yıkılan Eva-00 olduğuna inanan Shinji, Rei'nin sesini hoparlörlerden duyar ve Rei ona, kendisiyle gelmesini söyler. DSS fünyesini eline alan Misato, Shinji'ye kalmasını emreder ve kalırsa güvenliğini garanti eder. Onunla yüzleşen Shinji, Nerv'de olmadığını ve Wille ile Nerv'in savaşta olduğunu öğrenir. Misato, Rei'nin öldüğü konusunda ısrar ettiğinde, Shinji inanamaz ve Mark.09'daki "Rei" ile ayrılmaya karar verir. Ayrılmak için hareket ederken, Sakura ona istediğini yapmasını söyler, ancak "bizi rahat bırakması" için herhangi bir Eva'ya pilotluk yapmaması için yalvarır.

Mark.09 kaçmak için hareket ederken, Wille Evangelion Ünite-08'de Mari'yi fırlatır. Eva-08, Mark.09'u silahıyla vurmayı başarır, ancak Mark.09'u engelleyemez ve Shinji ile birlikte kaçar. Ritsuko'nun uyarıları Nerv'ün onu yeniden ele geçirmesine izin vermemesine rağmen, Misato DSS Şokçusunu patlatmaya cesaret edemez, ardından Şokçu ve Shinji menzil dışına çıkar. Ayrılışlarını izleyen Asuka, Shinji'yi "velet" olarak adlandırır, parlayan mavi göz bandı gösterilir.

Yeni Nerv Karargahı

 • Rei ile Karargaha varır
 • Gendo'nun yeni gözlüğü
 • Kaworu ile piyano dersleri


 • Kaworu piyanosunda
 • Tepki vermeyen Rei
 • Kaworu Shinji'yi dışarı çıkarır

Shinji, Rei'nin sessizce yanında durduğu bir hastane yatağında uyanır. Rei onu Yeni Nerv Karargahına götürür ve Shinji harap piramidi kısa bir süreliğine görür. Karargahın kendisi terk edilmiş görünüyor ve üssün büyük bir kısmı harabeye dönmüş durumda. Artık gökyüzüne açık olan bir Eva kafesi (görünüşe göre Eva-01'in kafesi) dahil olmak üzere tanıdık yer işaretlerinin yanından geçerek bir süre yürürler. Kafesin zemininde Shinji, Kaworu Nagisa'yı Yamaha piyanosunu çalarken görür ve Kaworu yukarı baktığında sırayla görülür.

Sonunda, Rei, Shinji'yi, yapım aşamasında olan Evangelion 13'ü içeren biyomekanik bir "rahimi" barındıran devasa bir alana götürür. Gözlük yerine olağandışı bir vizör takan Gendo ortaya çıkar ve Shinji'ye zamanı geldiğinde Eva'yı Kaworu ile birlikte kullanmasını emreder ve aynı hızla ortadan kaybolur. Shinji babasının arkasından seslenir ama görmezden gelinir.

Shinji'ye Yeni Nerv Karargahında bir yer verilir ve Eva-13'e binme vaktini özgürce beklemeye bırakılır. İşlenmiş gıda maddeleri ve giysiler, duvardaki bir kapakçık aracılığıyla otomatik bir sistem tarafından sağlanmaktadır. Geçmiş çatışmaların bol miktarda işareti ve Evangelionların tesiste seri olarak üretildiğine dair kanıtlar olmasına rağmen, Rei'yi aramak için etrafı dolaşıyor fakat insan yaşamına dair hiçbir iz bulamıyor. Sonunda, Rei'nin bir uyku tulumu ve bir lambadan biraz fazlasını içeren derme çatma bir odada yaşadığı özel LCL daldırma tesisine rastlar. Shinji, Rei'yle konuşmaya çalışır ancak onu alışılmadık şekilde tepkisiz, yukarıda anlatılana benzer şekilde cahil ve geçmiş hayatını hatırlamaz halde bulur. Emir beklemekten başka bir şey yapmıyordur.

Gendo ve Fuyutsuki, artık sessiz olan Seele monolitlerini gözlemlerken gösterilmektedir. Fuyutsuki, Gendo'nun planlarını takip etmeye devam edeceğini söylüyor.

Shinji, SDAT'ı kullanmaya çalışır, ancak bozuk olduğunu fark der. Son zamanlarda başkalarından duyduğu -Misato, Asuka, Sakura, Gendo, Rei- mevcut cehalet ve yabancılaşma nedeniyle gözle görülür bir sıkıntı yaratan kelimeler üzerine kafa yorar. Rei'nin hafızasına yardımcı olmayı uman Shinji, onu Rei'nin bir zamanlar zevk aldığı bir şeyi yapmaya teşvik etmeye çalışır: Okumak. Nerv'in darmadağınık kitaplığından bazı kitapları seçiyor ve onları Rei'nin odasının dışına düzgünce yığıyor. Fakat ardından yapacak başka bir şeyi olmadığı için Eva-01 kafesinin etrafında dolanır.

Burada, Kaworu onu piyanoda sohbet etmeye davet eder ve Shinji'yi piyano çalmaya teşvik eder, "çünkü yeni şeyler denemek yaşamın önemli bir parçasıdır" der. İlk tereddütlere rağmen, Shinji hızla yeteneğini gösterir ve o ve Kaworu bir düet parça çalar. Daha sonra, iki isim ilk kez birbirine söylenir. Shinji, Rei'yi daha fazla kitapla kontrol eder, ancak tesiste olmadığını ve önceden götürdüğü kitap yığınına dokunmadan bıraktığını fark eder. Daha sonra Kaworu ile daha fazla piyano eğitimi almak için Eva kafesine geri döner. Bir montaj sırasında, Kaworu çeşitli bilgelik çekirdeklerini paylaşır ve Shinji onunla piyano düeti çalmayı öğrenir.

Bir daha konuştuklarında Shinji, Kaworu'ya bozulmuş olan SDAT oynatıcısını tamir edip edemeyeceğini sorar. İkili, akşama kadar kafeste kalıp yıldızları izlerler. Burada Shinji, Kaworu'nun Shinji'nin değişim korkusuna sahip olduğunu ve dünyasında sabit kalan tek şeyin yıldızlı gökyüzü olduğu için onların güven verici olduğunu düşündüğünü söyler. Kaworu sonunda Shinji'ye "Gerçekten seninle tanışmak için doğdum" der. Ertesi gün, otomatik dağıtıcı Shinji'ye çok büyük olduğunu fark ettiği bir gömlek verir, Shinji gömleğin içine baktığında üzerinde Toji'nin adının yazılı olduğu bir isim etiketi görür. Bu Shinji'yi şoke eder.

O sabah, Kaworu artık çalışmakta SDAT'ı Shinji'ye geri verir, ancak Shinji'nin somurtkan göründüğünü fark eder. Shinji, Tokyo-3'e ve orada yaşayan arkadaşlarına olanlardan endişe duyduğunu açıklar. Kaworu, Shinji'nin bilmek isteyip istemediğini sorar ve Shinji kabul eder. İkisi, Shinji'nin çevre kıyafeti giydiği Yeni Nerv Karargahının dışındaki tehlikeli bir merdivenden aşağı iner. Sonunda bir platforma ulaşırlar ve karargahın etrafındaki bulutlar manzarayı ortaya çıkarmak için açılırlar.

Üçüncü Patlama Sonrası Dünya


Shinji, Üçüncü Patlama sonrası dünyayı gözlemler: Ay şimdi devasa görünüyor, dünyaya çok daha yakın bir yörüngede dönüyor ve kendi etrafında hızla dönüyor. Yüzeyi yeni kan lekeleri ve tuhaf, titreşen kırmızı bir ızgarayla kaplı. Manzaranın kendisi daha da kötü, tamamen kırmızıya dönmüş (çekirdek malzemeye), zemin yarıklarla kaplanmış, bunlardan biri bir şekilde dişlerle dolu devasa bir ağza dönüşmüş. Muazzam kırmızı haçlar, göz alabildiğine manzaranın her tarafına dağılmış durumda. Nerv Karargahının kendisi artık bulut seviyesinde, yerden binlerce metre yükseklikte, dev mavi bir iris gibi görünen şeyin merkezinden çıkan eski ana şaftının üzerinde oturuyor. Eva-01'e benzeyen başsız kırmızı yaratıklar, aşağıdaki kasabanın çekirdekli kalıntıları arasında donmuş halde duruyor.

 • Gendo'nun harabeye dönmüş ofisi
 • Yui'nin bir anısı
 • Shinji mental olarak yıkılır


 • Shinji, Fuyutsuki ile karşılaşır
 • Harabeye dönmüş Komuta Merkezi
 • Kaworu, DSS Şokçusunu alıyor

Kaworu, bunun Nerv'ün İnsanlığı Tamamlama Projesinin bir sonucu olduğunu açıklar ve Shinji'ye sürecin 14 yıl önce Rei'yi Zeruel'den kurtardığında başladığını söyler. Shinji hayrete düşer, inanmadığını ifade eder ve herhangi bir katılımını inkar eder ve sadece Rei'yi kurtarmak istediğini söyler. Kaworu, DSS Şokçusu tarafından kanıtlandığı gibi, insanlığın geri kalanının aksini düşündüğünü, ancak hiçbir günahın bağışlanmanın ötesinde olmadığını söyler.

(Kimliği bir varsayımdır) Rei-II'nin sessiz görünüşü

Gendo'nun ofisinin yıkıntılarında Fuyutsuki, Shinji ve Kaworu arasında gelişen durum hakkında yorum yapar ve Gendo'nun oğlunu karanlıkta tutmasını onaylamadığını ifade eder. Burada da Gendo'nun muhtemelen hâlâ Nebukadnezar'ın Anahtarını içeren- çantasının yanında olduğunu görüyoruz. Geceleri, Shinji uyumaya çalışırken gösterilir, her şeyin nasıl bu kadar yanlış gittiğini merak eder, ancak kendini en azından Rei'yi kurtardığına ikna eder. Rei, LCL tankında uyanırken gösterilir ve kısa bir süreliğine tankın dışında eski bir okul üniforması giyen başka bir Rei'yi görür. Bir dakika sonra, diğer Rei kaybolur.

Shinji, Rei'nin kitaplarını tekrar okunmamış bulduktan sonra bir koridorda Fuyutsuki ile karşılaşır. Fuyutsuki, Shinji kendisine kısa bir selam verdikten sonra onu bir shogi oyunu oynamaya davet eder. Onlar oynarken, Fuyutsuki oyun davetinin bir bahane olduğunu ortaya çıkarır; asıl amacı, Shinji'ye, ondan saklanan daha fazla gerçeği anlatmaktır. Kızlık soyadı Yui Ayanami olan Shinji'nin annesinin, Eva-01'in çekirdeği üzerinde bir "doğrudan giriş" deneyi gerçekleştirdiğini ve artık birimin kontrol sistemi olduğunu açıklar; bir Ayanami Serisinin Yui'nin genetik bilgisine dayandığını ve Shinji'nin bildiği Rei'nin Yui gibi Eva-01'de korunduğunu ve bunların hepsi Gendo'nun planının bir parçası olduğunu açıklar. Şaşkın bir Shinji selam vererek çıkar ve sessizce uzaklaşır.

Daha sonra Komuta Merkezi harabelerinde Gendo'yu, Nebuchadnezzar'ın Anahtarı'nı içeren kasası yanında, kırmızı Evalar ile çevrili dev bir Rei şeklinde kafa üzerine yemin ettiğini görüyoruz; "Nihai anlaşmanın zamanı geldi. Yakında tekrar görüşeceğiz, Yui."

Shinji, Rei'nin odasının önünde onunla yüzleşir, neden kitaplardan hiçbirini okumadığını sorar ve kendisine "emir verilmediği" şeklindeki kısa cevabı üzerine öfkeyle orada birikmiş olan kitapları devirir. Sonunda onu gerçekten Zeruel'den kurtarıp kurtarmadığını sorar ve Rei bilmediğini söyler. Sonunda, bunun "kendi" Rei'si olmadığı ortaya çıkıyor ve Shinji fırtına gibi uzaklaşıyor. Bir podyumdan aşağı iniyor ve sersemlemiş halde, kendi etrafında dönüyor ve seslerin bombardımanına tutulduğunu işitiyor. Odasına geri döndüğünde, SDAT'ını odanın diğer ucuna fırlatır.

Gendo ve Fuyutsuki, tamamlanmış Eva-13'ün "rahminden" çıkarılışını izliyor. Fuyutsuki buna "son uygulayıcı" diyor. Kaworu yanıt verir gibi piyanoda uğursuz bir akor çalıyor ve "Zamanı geldi. İşte bu, Ikari Shinji-kun" diyor.

Kaworu, görünüşe göre ona Eva-13'ün bittiği ve Gendo'nun daha önceki emirlerine göre, ikisi de pilotluk yapacakları haberini getirmiş olarak, Shinji'yi kendi odasında ziyaret eder. Shinji bu fikre şiddetle karşı çıkar. En son pilotluk yaptığında sadece kötü şeyler olduğunu ve tekrar yapmaya kalkarsa DSS Şokçusunun onu öldüreceğinden bahseder. Kaworu, cihazı Shinji'den gizemli bir şekilde çıkarır ve kendisine takar, Shinji'yi hem şoke etmiş hem de rahatlamış halde bırakır. Bu noktada, Kaworu, Merkezi Dogma'dan iki Mızrağı almayı ve onları dünyayı eski haline getirmek için kullanmayı içeren bir planı Shinji'ye kefaret olacağını söyleyerek teklif eder. Shinji sonunda kabul etmeye ikna edilir. İkisi birbirlerine ilk isimlerini söyleyip yola çıkarlar.

Eva 13; Aşağıya İniş

Shinji ve Kaworu, Evangelion 13'e biner ve Çift Giriş Sistemini kullanarak onu etkinleştirir ve tırpan donanımlı, başsız bir Eva Mark.09 eşliğinde Merkezi Dogma'ya inişe başlarlar. Sonunda Ana Şaft'ın duvarları, Kaworu'nun "Sonsuzluğun Başarısızlıkları" olarak adlandırdığı ve geçişe izin vermek için kesilmiş gibi görünen kırmızı bir Evalar kütlesine yol açar. Birlikte çalışan iki pilot, son on dört yıldır Lilith'in odasına erişimi engelleyen dev mührü yok etmek için Eva-13'ün doğuştan gelen gücünü kullanır.

İçeride, başsız dev Lilith'in cesesini ve boynunda onunla birleşmiş Evangelion Mark.06'yı ve her ikisinin vücuduna saplanmış iki Longinus'un Mızrağı'nı bulurlar. Odanın zemini sayısız insan şekilli, ancak Eva boyutunda kafataslarıyla kaplıdır. Kaworu'ya göre, bir Longinus Mızrağı ve bir Cassius Mızrağı bulmaları gerekiyordu ve iki Longinus türü mızrak bir şeylerin ters gittiğini göstermekteydi. Ancak, olayların temeline inmeden önce, Asuka tarafından yönetilen Eva-02' yukarıdan saldırır.

Eva-13'ün RS Hopper dronları, Eva'nın direklerindeki konteynırlardan çıkıyor ve dört ayrı AT Alanı oluşturarak Eva-02'nin rakibine dokunmasını engelliyor. Eva Mark.09 daha fazla müdahale etmeye çalışır, ancak kısa süre sonra, tavandaki büyük bir yarıktan keskin bir atış yapan Eva-08 tarafından kontrol altında tutulur. Asuka kısa süre sonra insansız hava araçlarından ikisini yok etmeyi başarır ve kalan ikisiyle mücadele ederken, Shinji kurtuluş umutlarını açıklar ve Asuka'nın onu durdurmaya çalıştığı konusunda dehşete düşer; ama Asuka'ya göre, o sadece saf bir velet. Shinji'ye başka bir Patlama başlatmaya çalışıp çalışmadığını sormaya devam ediyor. Kaworu, iki Mızrak'ın nasıl aynı olabileceği konusunda düşünceye kapılarak dövüşte yardımcı olmuyor.

Asuka sonunda son dronları da yok eder ve silahını iki bıçağa ayırır fakat Eva-13 bıçakları elleriyle tutup saldırısını engeller. Eva-02' öne çıkmadan önce, gücü azalır ve enerji tasarrufu moduna geçerek Shinji'nin üniteyi ters vuruşla kolayca kenara atmasını sağlar. Bunu bir şans olarak gören Shinji, Mızrakları almaya karar verir ve Eva-13, Lilith'in cesedine tırmanmaya başlar. Kaworu onun rahatsızlığını paylaşıyor ama Shinji, dünyayı onarmak için mızrakları kullanmaya ve Misato'nun onun hakkındaki fikrine kafayı takmış durumda. Her nasılsa, Kaworu'yu Eva-13'ün kontrolünden çıkarır ve Eva-13'ün ikinci silah setini dağıtarak, hem Kaworu hem de Asuka (Eva-02' gücünü yeniden doldururken çaresiz) ona durması için yalvarırken Mızrakları çeker.

Hem Lilith hem de dev Rei olan komuta merkezindeki kafa -aslında Lilith'in kayıp kafası- LCL'e dönüşerek patlar ve Gendo "başladığını" söyler. Mark.06 havada, Lilith'in kalıntılarının bulunduğu havuz üzerinde, ele geçirilmiş gibi dönmeye başlar ve içerisinde 12. havarinin varlığı tespit edilir. Mark.09, Rei'nin emirler üzerine yapıldığını söyleyerek ünitenin kafasını hızla keser ve Mark.06'nın boyun sapından ve kafasından iki karanlık, yılan gibi küme oluşmaya başlar. Havada birleşirler ve havada süzülen Eva-13'ün etrafını sararak devasa bir küre oluştururlar. Eva-02' silah koluyla küreye saldırdığında, karanlık görünüm, mermilerden tamamen etkilenmeyen devasa, neredeyse akışkan bir çekirdeğe dönüşür.

On İkinci Havari, Lilith'in LCL havuzunu kırana kadar büyür ve muhtemelen bundan etkilenerek Rei'nin şeklini almaya başlar -kıkırdayarak ve kocaman, gözsüz bir Rei kafasına dönüşerek. Kaworu, (başlangıçta İlk Havari olmasına rağmen) On Üçüncü Havari olarak tezahür etmeye başlar ve DSS Şokçusunu alarm moduna geçirir. Eva-13, kontrollerine tepkisiz hale gelir, direk eklentileri kırmızı, kristal kanatların büyüyebilmesi için patlar. Hem Kaworu hem de Mari, olayların bu sırasını Kaworu'nun "Lilin Kralı" olarak adlandırdığı Gendo'ya bağlıyor. Asuka'nın korktuğu gibi, Dördüncü Patlama başlıyor. Sahne, yakında geleceğine inandıkları İnsanlığın Tamamlanmasına hazırlık olarak törensel olarak sonlandırılan Seele monolitlerine bir veda konuşması yapan Gendo'ya geçer.

Daha sonra görülen On ikinci havari, Eva-13'ün açık ağzında hızla bir çekirdeğe sıkışan devasa kırmızı bir cenindir. Eva ısırır, havariyi öldürür ve görünüşe göre gücünü emer. Mari, hayatta kalan Adamlardan birinin uyandığını, Eva-13'ün beyaz renkte parlamaya başladığını, kanatlarının çarpıcı biçimde uzadığını ve üzerinde iki halenin belirdiğini söylüyor. Eva, Ana Şaft'a tırmanmaya başlar, ilerledikçe onu yok eder ve hızlı takipte haleli Eva Mark.09 ile Yeni Nerv Karargahının tepesinden çıkar. Dördüncü Patlama başlar. Guf Kapısı Eva'nın üzerinde açılır, gökyüzünü kırmızıya çevirir ve Karanlık Ay yerden çekilir. Sonsuzluğun Sayısız Başarısızlığı Karanlık Ay'dan dışarı atılır ve gökyüzünde spiraller çizer.

Misato ile AAA Wunder'ın komutası ortaya çıkar ve Patlama'yı kontrol altında tutma umuduyla Eva-13'e saldırmaya çalışır. Mark.09 müdahale eder, Wunder'ı patlayıcı saldırılarla bombalar ve gemilerin kanadının yere çarpmasına neden olur. Ritsuko, Adamların Gemisi olarak Eva'nın Wunder'ın gerçek efendisi olduğunu ve geminin kontrolünü ele geçirmeye çalışacağını açıklar ve ardından Mark.09 kendisi için yeniden kafa oluşturur. Wille'in iki Evası yüzeye ulaşır ve Asuka onlara ayrı görevler verir: Eva-02', Wunder'a yardım edecek ve Eva-08'deki Mari, Eva-13'ün peşinden gidecek. Halen Mark.09'un içinde, Rei'nin kontrol bağlantısı restore edilmedi, çünkü artık otonom olan Adamların Gemisi Wunder'ın sancak tarafına iniyor ve kök salıyor, mavi dalları bacaklarından dışarı çıkar ve Eva-01'i tutan ana motora gönderir; gemiyi Seele'nin kontrol programıyla enfekte etmeye ve kontrolü Wille'den almaya çalışır.

Eva-02', Wunder'ın toprağa batmış kanadına biner ve Adamların Gemisi'ne ateş eder ve yıkıcı bir karşı atıştan kıl payı kurtulur. Asuka, "Kod 777" ile Canavar Modu'nu hızla etkinleştirerek Eva-02'nin bir kedi formuna dönüşmesine neden olarak, Adamların Gemisinin patlamalarını saptırmasına izin verir. Eva-02', Adamların Gemisinin kafasını yeniden kesmeyi başarır, programını yeniden başlatır, bu da Asuka'nın işaretinden sonra Rei'nin Eva biriminden çıkmasını sağlar. Asuka, Eva'nın çekirdeğini hedeflemek için boş yuvayı kullanır, ancak Mark.09 neredeyse anında yenilenir ve bundan sonra Asuka, Mark.09'daki her şeyin bir çekirdek olduğu kanısına varır. Düşük gücü ve az zamanı yüzünden Asuka, Eva-02'yi infilak etmeye hazır halde üzülerek geride bırakır. Mark.09 patlamada yok edildi ve Wille'in Wunder üzerindeki kontrolü geri geldi. Misato, gemiye Eva-13'ü takip etmesini emreder, ancak Ritsuko motorun iyileşmesine izin verilmesi gerektiğini söyler.

Eva-13 Guf Kapısını açar

Eva-13 içinde, DSS Şokçusu, Kaworu'nun boynunun etrafında dönen değerli taş benzeri yükler yerleştirdi. Kaworu son sözlerini Shinji'ye söylerken, Eva-13'ü her iki Mızrakla da mıhlar. Tekrar görüşeceklerini iddia eder. Şokçu daha sonra patlar ve Kaworu'yu anında kan içinde öldürür ve Shinji'yi şoke eder. Eva-13'ün alttaki gözleri kapanır ve ünite düşmeye başlar, ancak Guf Kapısı açık kalır. Eva-08'i takip eden Mari, Shinji'nin kapıları açık tutmak için Seele'nin yedeği olması gerektiğini söylüyor. Eva-08, Karanlık Ay'ın yanına düşerken Eva-13'ün arkasından atlar. Hâlâ parıldayan Eva-13'ü yakalarken, Eva-08'in elleri çekirdeği aşındırmaya başlar, ancak Mari, Shinji'nin giriş kapsülünü çıkarmayı başarır ve Shinji, çıkarken Kaworu'nun bir görüntüsünü görür. Her iki pilotundan da yoksun kalan Eva-13, normal rengine döner ve yere düşer. Guf Kapısı kapanmaya başlar ve Karanlık Ay ve süzülen Sonsuzluğun Başarısızlıkları dünyaya düşer.

Wunder'ın köprüsüne benzeyen bir bölgede bulunan Gendo ve Fuyutsuki, durum hakkında kısaca yorumda bulunuyor. Fuyutsuki, hemen hemen her şeyin Seele'nin istediği gibi gittiğini söylüyor, ancak Gendo, Seele'nin oğlunun elendiğini ve Eva-13'ün uyandığını söylüyor. AAA Wunder'da hem Eva-02'nin kalıntıları hem de Eva-08 güvende ve Ritsuko ve Misato da birkaç kelime konuşuyorlar.

Shinji'nin giriş kapsülü bir yere indi ve karanlıkta sessizce kıvrıldı. Kapağı açılır ve bitkin Asuka ortaya çıkar. Asuka, bir bebek gibi davrandığı ve sorumluluklarından kaçtığı için Shinji'yi azarlar, sonra, onun yanıt vermemesinden, ayrılma hareketlerinden hoşnutsuzdur; ancak Shinji, iç çekmeden ve onu daha güçlü bir şekilde çıkarmak için geri dönmeden önce fazla uzaklaşmaz. İkisi kapsülün dışına çıkınca Asuka, Rei'nin yaklaştığını fark eder ve onu Mark.09 ile daha önceki çatışmadan pilot olarak tanır. Bazı ölçümler yaptıktan sonra Asuka, "L bariyer yoğunluğu" nedeniyle kurtarılamayacakları ve "Lilin"in onları alabileceği bir yere seyahat etmeleri gerektiği sonucuna varır.[2] Shinji'yi kendine çeken Asuka, sonsuz kırmızı kumların üstesinden gelir ve Rei onu takip eder.

Yeni Evangelion Sinema Sürümü: || Önizlemesi

Eva-Ünite 8+2

Önizleme, kırmızı şehir harabelerinde Mark.06'nın birden fazla gri-yeşil kopyasıyla savaşan ve bir Magorox kılıcı kullanan birleşik bir Eva 8+2'yi gösteriyor. Son iki sahnede, Eva, düşman Evaların bir topluluğunu geçerek bir uçurumun üzerinden atlayarak, Mark.06 kopyalarının uçsuz bucaksız bir denizini ortaya çıkararak, AT Alanı bileşiğini ve onların ötesinde uzanan düşmüş Karanlık Ay'ı ortaya çıkarır.

Önizleme Özetleri

Kaworu bir tür ritüelde ortaya çıkar.
Asuka, televizyon önizlemesinde.

Misato, Evangelion Q/Quickening'in Gelecek Sefere Önizlemesi sırasında şunları duyurdu: "Eva-01, Shinji ve Rei hâlâ içeride sıkışıp kaldığı için donmuş durumda. Kale şehir terk edildi. Nerv personeli hapiste tutuluyor. Eva-06, Dogma'ya iner. Tamamlanan Eva-08 ve pilotu. Ve nihayet, kaderinde buluşması olan çocuklar toplanır. Yaşamak isteyen insanların bu hikayesi nereye varacak?" Bir dahaki sefere daha fazla hayran hizmeti vaadi ile birlikte. Ancak, bir sonraki ön izlemedeki sahnelerin hiçbiri, Evangelion 3.0'ın piyasaya sürülen son kurgusuna dahil değil.

26 Ağustos 2011'de Japonya'da yayınlanan Eva 2.0'ın televizyon sürümü, Q için güncellenmiş bir Gelecek Sefere Önizleme'sini ortaya çıkardı ve bu da Sonbahar 2012 için geçici bir sinema yayını verdi. Güncellenmiş (16 saniyelik) Gelecek Sefere Önizlemesi, biraz değiştirilmiş Eva-02'sinde uzayda uçan Asuka'nın bandajlı ve göz bandı takmış görüntülerini içeriyordu. Bu önizleme sırasında Misato şöyle diyor: "Shinji Ikari uyanıyor. Yanında gizemli bir çocuk duruyor. Sonra onu yeni bir dünya bekliyor."


Evangelion 3.333

23 Aralık 2020'de Evangelion 3.333'ün 8 Ocak 2020'de IMAX sinemalarında gösterileceği açıklandı. Bu, Evangelion 3.0'ın, çeşitli sahnelerin aydınlatma ve renklendirmesinde çok sayıda küçük değişiklik ve Asuka ve Mari için eklenti renklerinde bazı değişiklikler içeren tam bir 2K sürümüdür.[3] Şimdiye kadar, gerçek yeni içerik veya geri yüklenen silinmiş sahnelerin varlığı hakkında bir kelime yok.[4]

Evangelion 3.0 (-120 min)

Evangelion 3.0 (-120 min), Evangelion 3.0 filminin başlangıcından 2 saat önce olanların hikayesini anlatan bir mangadır. Operasyondan önce Asuka, Mari tarafından eski tulumunu giymeye, doğaçlama bir onarım yapmaya ve başlangıçta amaçlandığı gibi onun yerine operasyonu yönetmeye ikna edilir. Bu, Shinji'nin onları tanımasını kolaylaştırmak için bir girişimdir, ancak onu kurtarabileceklerinden emin değillerdir.[5]

Notlar

 • Üzerinde çalışılan Japonca başlık "ヱヴァンゲリヲン新劇場版:急" idi (Evangelion Shin Gekijōban: Kyū, Evangelion New Theatrical Edition: Rush). Eva 2.0'a dahil edilen önizleme ile Kyū, aynı telaffuz edilen "Q" harfi ile değiştirildi, ardından doğmamış bir çocuğun ilk hareketlerinin ek nüansı ile "Rush" ile aynı temel anlama sahip olan "canlanma, hayat bulma" (Quickening) kelimesi geldi. (Ayrıca, Japonya'da, kanji 急 yerine "Q" üslup seçimi nadir bir durum değildir) Tam uluslararası başlık "You Can (Not) Redo" 1 Ocak 2012'de duyuruldu.[6]
  • Japonca başlık, kelimenin tam anlamıyla tercüme edilmiştir: "Evangelion New Theatrical Edition: Q - Quickening"

Kılavuzlar

Evangelion 3.33 SSS

Teori ve Analiz: Eva 3.0'da Kaworu

Referanslar

 1. https://www.evangelion.co.jp/final.html
 2. 26/10/13 itibariyle, bu satırın asıl çevirisinin ne olduğu konusunda görüşler farklıdır.
 3. https://forum.evageeks.org/post/903177/EVANGELION3333-discussion-thread/#903177
 4. https://www.evageeks.org/2020/12/evangelion-3-333-imax-release-on-january-8/
 5. Evageeks'te manganın İngilizce çevirisi Asuka'nın okuduğu şiir Man'yōshū'dan bir şiirdir; biriyle tekrar buluşma isteğiyle ilgili bir şiirdir.
 6. http://www.evangelion.co.jp/news.html


Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0