tr:DSS Şokçusu

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
DSS Şokçusunun Görüntülerinden Bazıları
DSS şokçusu cihazının Hex Sembolleri ve anagramın anlamını gösteren bir 3D animasyon
Shinji'nin boynuna takılan şokçu
Kaworu, şokçuyu Shinji'den alıyor
Şokçunun prizmaları Kaworu'yu öldürmeye hazırlanıyor.

DSS Gerdanlığı (DSSチョーカー), Wille tarafından Eva-01'den kurtarıldıktan sonra Shinji'nin boynuna takılan bir cihazdır. Kullanıcıyı patlatmak ve öldürmek için tasarlanmıştır ve kullanıcının bir Patlama için tetikleyici olması durumunda kullanılması amaçlanmıştır. DSS, (Deification Shutdown System) "Tanrılaştırmayı Durdurma Sistemi" anlamına gelir.

Şokçu, Wille tarafından yeniden uyanmasının ardından Shinji'ye hemen takılmış gibi görünüyor. Hemen Wunder'ın köprüsüne götürülür, burada Şokçu Misato'nun fünyesiyle eşleştirilir. Shinji cihazın çıkarılmasını istediğinde Sakura, cihazın çıkmasının hiçbir yolu olmadığını söyler. Daha sonra karantinada Shinji'ye cihazın Uyanışları önlemek için olduğu söylenir ve onun cezasını ve Wille'in ona olan güvensizliğini sembolize eder. Ayrıca cihazın bir Uyanıştan kaçınmak için onu öldüreceği söylenir.

Nerv karargahında, Kaworu bir şekilde cihazı Shinji'nin boynundan güvenli bir şekilde çıkarabilir[1] ve onun yerine kendi boyuna yerleştirebilir. Kaworu, cihazın aslında zaten kendisi için tasarlandığını ve bir Eva Uyanışı durumunda ölme riskini kabul edeceğini söylüyor.

Şokçu basit bir bombadan daha fazlası gibi görünüyor. Kaworu'nun cihazı harekete geçtiğinde, Havari-Mühürleyen Hex Sembolleri parlamaya başlar ve boynunda holografik prizmalar dolaşmaya başlar. Bir süre sonra prizmalar şokçuya çarparak onu patlattı ve Kaworu'yu korkunç bir şekilde öldürdü.

Patlatıcı

DSS Şokçusunun kendisi bir fünye ile eşleştirilmiştir. Şokçu/Fünye çifti, aşağıdaki gibi listelenen birkaç birleşik işleve sahiptir:

  • DSS Şokçusu Bağlantısı
  • Senkronizasyon Gözlemi
  • Bastırma İşlevi
  • Patlama Fonksiyonu
  • Ana Anahtar Modu İşlevi
  • Uyanış Analiz Modu
Patlatıcı
Patlatıcının ayarlarını yapan Ritsuko
Misato, Şokçuyu zamanında patlatmak için kendini toplayamadı.

Fünyenin patlatma yetkisi, Misato'nun kişisel şifresine bağlıdır. Shinji, Mark.09 ile Wunder'dan kaçtığında, Ritsuko tarafından onu kullanmaya teşvik edilmesine rağmen, Misato tereddüt eder ve Şokçu menzil dışına çıktıktan sonra Shinji'yi öldüremez.

Dördüncü Patlama sırasında, Şokçu harekete geçer ve patlar, Kaworu'yu öldürür. Bundan önce, Misato'nun, Wunder'ın motorlarının toparlanması için hâlâ zamana ihtiyacı olan Eva-13'ü içerme seçeneklerinin tükendiği gösterildi. Görünüşe göre Şokçunun değiştirildiğinden habersiz olan Misato, sahne kesilmeden önce Shinji'nin adından kısaca bahseder. Misato'nun fünyeyi kullanıp kullanmadığı veya DSS Şokçusunun kendi kendine mi patladığı belli değil, ancak kanıtlar EVA-13 uyanma noktasına ulaştığında Şokçunun otomatik olarak etkinleştiğini gösteriyor.[2]

Referanslar

  1. Orijinal NGE serisinde, Kaworu, 24. bölümde teknolojik aletleri manipüle etme konusunda benzer bir yetenek sergiledi.
  2. Evangelion 3.33 SSS bölümüne bakın.