tr:Teori ve Analiz: Üçüncü Patlama (RoE)

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Evangelion 2.0'ın sonunda, Yakın Üçüncü Patlama olarak bilinen olayın bir sonuca vardığını görüyoruz. Bununla birlikte, devam filmi Evangelion 3.0'da, 14 yıllık aradan sonra bir süre içinde sayısız gelişme yaşandığı görülüyor. Ekran dışında düzgün bir Üçüncü Darbe oluştuğuna dair iyi bir durum analizi yapılabilir. Ancak önce bildiklerimize bir göz atmalıyız.

Yakın Üçüncü Patlama (Y3P)

Eva-01, Shinji'nin Rei'yi kurtarma arzusuyla sözde evrimleşmiş bir duruma geçer -uyanır. Eva, Onuncu Havarinin çekirdeği ile temasa geçtikten hemen sonra, Guf Kapısı açılır. Rei'nin ruhu ve Onuncu Havarinin kalıntıları ile kaynaştıktan sonra Eva-01, Parlak Dev-Tanrı benzeri durumuna yükseltilir. Tokyo-3'ün merkezi yıkılır ve yüzey, ortası Guf Kapısı’na doğru kaldırılan çapraz şekilli bir yarıkla bölünür. Ritsuko, yeniyi (yeni hayatı) başlatmak için eski hayatın yok olacağını ve dünyanın sonunun geldiğini söyler.

Kısa bir süre sonra Evva Mark.06, Eva-01'i Cassius’un Mızrak’ı ile devre dışı bırakır. Guf'un Kapısı kaybolur ve Eva-01 orijinal durumuna geri döner. Görünüşe göre kıyamet önlenmiştir.

Not: Eva-01 ilk olarak Parlak Dev-Tanrı olarak gösterilmeden hemen önce, sallanan Terminal Dogma’da, çarmıha gerilmiş şekilde durmakta olan Lilith gösterilir. Bu kesitin anlamı bilinmemektedir. Lilith'in Üçüncü Patlama’dan etkilenmediğini göstermek için gösterilmiş olabilir.

14 Yıl Sonra

On dört yıl sonra, manzara dramatik bir şekilde değişmiştir. Kesin nedeni ve sonucu belirlemek zordur, bu yüzden öncelikle sahneleri gözlemlemeliyiz.

Yeryüzündeki Değişiklikler

Manzarasal Değişiklikler


Eva3-33 C0797 comp.jpg

Gökyüzündeki Piramit


Eva3-33 C0812B comp.jpg

 • Her şey kırmızı

Tüm Hakone çevresi ışıltılı kırmızı bir kıvama sahiptir ve ana malzemeye dönüşmüştür, evlere ve içindeki şeylere kadar. Ağaç veya başka bir yaşam belirtisi yoktur. İnsanlar tarafından inşa edilmeyen alanlar, aslında çorak atık olarak görünmektedir.

 • Yerin Durumu

Yakın Üçüncü Patlama’da oluşan haç şeklindeki çatlağı çevreleyen dev bir mavi iris gibi görünen bir şey vardır. Yakınlarda anatomik olarak dişlere ve diş etlerine benzer bir şeyle kaplı büyük bir çatlak vardır.

 • Ashinoko yok

Ashinoko (Ashi Gölü), Üçüncü Patlama için en azından Tokyo-3'ün merkezinin yıkıldığı ve Guf Kapısının genişlemeye başladığı ana kadar oradaydı. Mevcut görüntüde göl izine rastlanmamaktadır.

 • Gizemli Ay

İkinci filmin sonunda Ay ile ilgili olağandışı bir şey yoktu. Şimdi, Ay Dünya'ya alışılmadık bir şekilde yakın bir atmosfere sahip, daha önce görülmemiş devasa "kan" lekeleriyle kaplı ve asılı(?) duruyor, üzeri ızgara şeklinde kırmızı (belki kan) lekeleri ile doludur.

 • Kırmızı Evalar

Hareketsiz kırmızı Evalar, Sonsuzluğun Başarısızlıkları (filmde Sonsuzluğa Ulaşamamışlar olarak da çevirilmiştir), Tokyo-3'ün dış mahallelerini kirletmektedirler ve sanki binalardan çıkıyormuş gibi görünmektedirler. Çoğu veya hepsi bir şekilde deforme olmuş görünmekte. Hiçbirinin başı yok. Boyutları da değişiklik göstermekte; bazıları bina boyutunda, bazıları ise bundan daha büyük.

 • GeoFront yok

2.0'ın sonunda GeoFront, Yakın Üçüncü Patlama’nın etkisiyle gökyüzündeki deliğe doğru çekilmeye ve kırılmaya başlamıştı. Bununla birlikte, 3.0'da, herhangi bir yer altı GeoFront seviyesinin izi yoktur.

 • Gökyüzündeki Piramit

Haç şeklindeki yarığın ortasından, tepesinde ters bir piramit bulunan devasa bir sütun vardır. Bu piramit, "Yeni NERV Karargâhı", NERV Karargâhı piramidinin ve havuzunun kısmen gömülü kalıntılarını ve önceki filmlerde görülen tüm NERV tesislerini içerir. Tersine çevrilmiş piramit, NERV Karargâhının piramit bölümünü ve aynı şekilde tüm ekipmanını içerir. NERV, oyulmuş tortul kaya katmanlarına benzeyen bir şeyle çevrili görünüyor.

Yeni NERV Karargâhının İçinde

Yeni NERV Karargâhının İçinde
Eva3-33 C0545 comp.jpg
Eva3-33 C0883 comp.jpg
 • ÜSTTEKİ: Eski Karargâh Piramidi.
 • ALTTAKİ: Rei'nin kafası harap olmuş şekilde eski komuta merkezinde.
 • Eski NERV Karagahı:
  Tersine çevrilmiş piramidin tepesinde, tavanı olmayan yüksek duvarlarda, eski NERV Karagahı piramidinin kalıntılarını gömülüdür. Tortul kayaya benzemektedirler. Havuz bakalit ile tamamen kapatılmış görünmektedir.
 • Komuta Merkezi:
  Komuta merkezinin harabeleri, Sonsuzluğun Başarısızlıkları kaidesinin üzerinde Lilith'in bedensiz kafasına ev sahipliği yapmaktadır. Tokyo-3'teki Sonsuzluğun Başarısızlıkları’nın aksine, bu Başarısızlıklar, eksik başları ve kırmızı renkleri dışında mükemmel bir şekilde oluşturulmuştur ve Eva-01'in kopyaları olarak görülebilmektedirler.
 • Çukurlar:
  Açıklanmayan devasa bir çukur, sayısız hasarlı tankı barındırıyor. Bir diğeri Eva paletli tüfekleriyle doludur.

Merkez Dogmanın İçinde

 • Ana şaft:

Alt şaftın duvarları sayısız Sonsuzluğun Başarısızlıkları ile kaplıdır. İçlerinden silindirik bir kesi yapılmış gibi görünmektedir, bu nedenle, Başarısızlıklar muhtemelen bir noktada tam bir tıkanma oluşturmuş ve ortasından bir şey sıkılmıştır. Lilith'in odasının önündeki bariyer, duvarın Başarısızlıklarla kaplı bölümünü aşmaktadır.

 • Lilith'in Odası:

Lilith'in odasının tabanı kısmen dev, insan şeklindeki kafataslarından oluşan tepelerle ve kısmen de kırmızı LCL havuzuyla kaplıdır. Lilith'in haçı, kafataslarının üzerine düşmüş ve görünüşe göre kanla lekelidir.

Lilith, orijinal boyutunun birkaç katıdır, haçtan kurtulmuş ve kafatası yığınlarından birinin üzerinde sürünmektedir. Lilith'in tüm yüzeyi ızgara şeklinde kesiklerle kaplanmış, içleri açılmış ve kaburgaları ortaya çıkarılmıştır. Kafası eksik ve dev bir beyaz Eva Mark.06, kalçasına saplanmış ve kaynaşmış durumdadır. Mark.06, kendisini mızrağa sürecinde donmuştur ya da onu çekmeye çalışırken donmuştur, 06'nın arkasından Lilith'in içine doğru devam eden, kendisinin kavradığı bir Longinus Mızrağı tarafından delinmiştir. Mark.06'nın arkasındaki ikinci bir Longinus Mızrağı, Lilith’in vücuduna saplıdır.

Yerdeki kafatasları arasında, düşmüş bir JSSDF VTOL görülebilir. Tavandaki bir çatlakta da bir uçak görülebilmektedir.

Diğer Gözlemler

 • Eva-01’in Tabutu:

Eva-01'in bulunduğu "tabut" uydusu, NERV’ün yeni logosunu taşıyor, bu nedenle ancak NERV’ün organizasyon değişikliğinden sonra fırlatılmış olmalı.

 • Kaworu’nun Açıklamaları:

Kaworu’nun Shinji’ye “gerçeği açıklama” kısmı birçok önemli bilgi ile doludur. Shinji’nin “Şehirdeki herkese ne oldu?” sorusuna Kaworu yanıt verir:

Kitlesel yok oluşlar, bu gezegende alışılmadık bir olay değildir.
Aksine, bu da evrimin bir parçasıdır.
Yaşam, etrafındaki dünyaya uyum sağlamak için her zaman kendini değiştirmiştir.
Ancak Lilin, kendisi yerine dünyayı değiştirmeyi seçti.
Böylece, kendilerini geliştirmek için yapay ayinler gerçekleştirdiler.
Bilgi Meyvesi ile kutsanmış yeni yaşam formları oluşturabilmek için, eski türlerini feda ettiler.
Bütün bunlar çok eski zamanlardan beri programlanmış bir yok olma eylemidir.
NERV buna İnsanlığı Tamamlama Projesi diyor. (…)
Ikari Shinji-kun.
Evangelion Ünite-01 uyandı ve Guf Kapıları’nı açarak Üçüncü Patlama’yı tetikledi.
Lilin buna Yakın Üçüncü Patlama diyor.
Buna sen sebep oldun.

 • Cassius Mızrağı:

Eva-01, 2.0'ın sonunda Cassius’un Mızrağı tarafından mıhlandı ama daha sonra Mızrak’a ne oldu? Birkaç ayrıntı, bir noktada Eva'dan çıkarıldığını gösteriyor. İlk olarak, Kaworu, Merkez Dogma'da Cassius'un Mızrağı'nı bulmayı umuyordu. İkincisi, Eva-01 uzayda uyanabilmektedir; bu hâlâ mıhlanmış halde olsaydı muhtemelen mümkün olmayacaktı. Şu anda, nerede olduğu bilinmiyor. Kaworu, Cassius'un Mızrağı’nın Longinus'un Mızrağı şeklini aldığına inanıyor gibi görünüyor.

 • Üçüncü Patlama’nın Merkez Noktası:

Kaworu, Lilith'in odasından Üçüncü Patlama’nın merkez noktası olarak bahsediyor. Bunu, Yakın Üçüncü Patlama’nın görünen merkez üssü GeoFront ile karşılaştırabilirsiniz.

 • Evangelion Mark.06:

Kaworu, Merkezi Dogma'da Mark.06 için "Özerk bir tip haline getirildi, Lilin tarafından sömürülmesi birimi bu harabe durumuna getirdi" demektedir. 2.0’da Mark.06, Kaworu tarafından kullanılmıştır, o vakit “özerk” değildir.

 • On İkinci Havari:

Lilith ve Mark.06'dan Mızraklar çıkarıldığında, ikinci Mızrak’ın içinde On İkinci Havari olduğu ortaya çıkar. Asuka, "On İkinci Havari hâlâ hayatta mı ?!" der. Ayrıca Mari, On İkinci Havariden "son havari" olarak bahseder, dolaylı olarak On Birinci Havari’nin olduğunu ve bununla ilgilenildiğini ima ederler.

Sonuçların Oluşturulması

Manzara değişikliklerine neden olan, Başarısızlıkları yaratan ve Lilith, Mark.06 ve On İkinci Havari’yi 3.0 itibariyle bulundukları halde bırakan bir veya daha fazla olay açıkça meydana gelmiştir. Netlik sağlamak amacıyla, bu varsayımsal olaylara Gerçek Üçüncü Patlama olarak atıfta bulunacağız (yani, "Yakın" değil). Aşağıdakiler, Yakın Üçüncü Patlama (Y3P) ve "Gerçek" Üçüncü Patlama (G3P) arasında haftalar veya aylar arasında bir zaman boşluğu olduğunu göstermektedir.

 • Mark.06, pilotlu bir modelden otonom (özerkleşmiş) bir model haline geldi.
 • On İkinci Havari’nin saldırmış olması gerekiyordu (ve muhtemelen On Birinci Havari’nin de).
 • (Başka herhangi bir şeyler?)

Ancak olayları ne tetikledi? Lilith, Gerçek Üçüncü Patlama’nın odak noktası gibi görünüyor, çünkü Kaworu, Merkezi Dogma'nın alt kısmını "Üçüncü Patlama’nın merkez noktası" olarak adlandırıyor. Temel bir hipotez: On İkinci Havari Lilith'e ulaştı ve onun uyanışını tetikledi. BM hava kuvvetleri Lilith'i durdurmaya çalıştı ve başarısız oldu(?). Mark.06, Lilith ve havarinin durdurulması emri üzerine, Lilith’in kafasını kesip boyun sapı ile birleşti ve havariyi vücuduna emdi (tıpkı Eva-00’ın, NGE 23. bölümde Armisael’i vücuduna emmesi gibi). Sonunda Lilith'i bir Mızrakla ve kendisini diğeriyle mıhlayarak sorunu çözüme kavuşturdu.

Ancak bu, Başarısızlıkların dahil olması ve gizemli bir şekilde kayıp kafaları gibi birçok şeyi açıklamamaktadır. Aynı zamanda Eva-01'in herhangi bir olası dahiline de değinmemektedir.

Sonsuzluğun Başarısızlıkları’nın, Kaworu'nun sözlerinden, Tamamlanma’da başarısız bir girişim olduklarını öğrenmekteyiz. İnsanlığı tanrılığa yükseltmek için yaratılmışlar. Ne zaman yaratıldıkları belli değil: Bunlar, ekran dışı oluşturan (Misato ve arkadaşları ile "fırtınanın gözü" etkisiyle korunurken) Yakın Üçüncü Patlama’nın bir ürünü müydü yoksa daha sonra mı geldi? Eva-01'in kopyaları oldukları için ya "Yakın Üçüncü Patlama sırasında" olmalı ya da Eva-01 bir şekilde Üçüncü Patlama’ya karışmıştı.

“Başarısızlıklar”ın ne işe yaradıklarını diğer olaylarla uzlaştırılması zordur. Örneğin, Lilith'in odasındaki kafataslarının Başarısızlıklar'a ait olduğuna inanıyorsa, Başarısızlıklar Lilith'in uyanmasından çok önce yaratılmış ve başları kesilmiş olmalıdır: Lilith'in haçı kafataslarının üzerinde yatıyor ve Lilith'in kendisi de kafataslarından bir tepede sürünüyor. Öte yandan, Başarısızlıklar, Lilith'in uyanışından ve başının kesilmesinden sonra, düzinelerce Komuta Merkezinde bir kaide gibi başın etrafında toplanmış olarak görülebildiği için, açık bir faaliyet belirtileri gösteriyorlar.

(Daha fazlası gelecek...)