tr:Merkezi Dogma

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Merkezi Dogma[1], Nerv Karargahı bina kompleksinin birincil alt bölümünün kod adıdır. Karargahın siyah piramidinin altında bulunur ve binanın içindeki ana şafttan erişilebilir.[2]

İnşaatı

Nerv Karargahı yapım aşamasında, 21. bölümde.

Merkez Dogma, Nerv Karargahının geri kalanıyla birlikte, İkinci Patlama'dan kısa bir süre sonra Gehirn tarafından Hakone'de, Japonya'daki Karanlık Ay'ın içinde inşa edildi.[3] Karargahın inşası sırasında, Naoko Akagi'nin Magi Sistemini geliştirmesi ve Naoko'nun Gendo ve Yui Ikari ile E Projesi'ndeki işbirliği de dahil olmak üzere Merkezi Dogma'da birçok bilimsel deney yapılmaktaydı. Merkezi Dogma, Seele Gehirn'i feshedip Evangelionlarla olan hedeflerini gerçekleştirmek ve Seele'nin kendi gündemini ilerletmek için Özel Ajans Nerv'ü yarattığında el değiştirdi. Evangelionlar için gerekli tesislerin çoğu bu zamanda inşa edilmediyse de, Merkezi Dogma'nın kullanım amacının seride kullanıldığını düşündürür. Ne Yui ne de Naoko, Nerv'ün bir parçası olmak için yaşamamış olsa da, bilimsel araştırmaları devam etti ve sonunda transferi takiben Merkezi Dogma'da kullanıldı. İlk aşamalarında, Merkezi Dogma temel olarak önemli odaları birbirine bağlayan loş koridorlardan oluşuyordu, zeminler ve duvarlar boyunca kablolar geçiyordu. Tesisin bazı bölümleri, muhtemelen bütçe kısıtlamaları nedeniyle hiç bitmedi.[4]

Yerleşim

1. bölümde, Misato'nun Merkezi Dogma haritası.

Komuta Merkezi

Nerv'in Komuta Merkezi, Evangelion birimlerini içeren operasyonların koordine edildiği Merkezi Dogma'nın içinde yer almaktadır. Komuta Merkezi ayrıca Naoko Akagi tarafından geliştirilen orijinal üç Magi süper bilgisayarına da ev sahipliği yapıyor.

Diğer Tesisler

Merkezi Dogma'da bulunan diğer Nerv Tesisleri şunları içerir:


23. bölümde görüldüğü gibi Terminal Dogma'nın petek yapısı.

Terminal Dogma

Terminal Dogma, Merkezi Dogma'nın en alt seviyesinde bulunur.[5] Merkezi Dogma'nın geri kalanından çok uzaktadır[6] ve yalnızca yüksek düzeyde güvenlik izni olan Asansör tarafından erişilebilir.[7] Terminal Dogma, "LCL Tesisi"nin yeridir; LCL'in "yaratıldığı" yer. Aslında burası, kırmızı bir haç üzerinde çarmıha gerilmiş, LCL kanayan Lilith'in dinlenme yeridir.

Merkezi Dogma, Evangelion 1.0 ve 2.0'da neredeyse aynı rolleri yerine getiriyor, ancak tarihi henüz açıklanmadı. Evangelion 2.0'daki Yakın Üçüncü Patlama'dan sonra, Merkezi Dogma ("Eski Nerv Karargahı"nın geri kalanıyla birlikte) neredeyse tamamen yok edildi. Evangelion 3.0'da hasarın boyutu biliniyor. Tesislerin çoğu onarılamayacak kadar hasarlı ve işlevsiz durumda ve odaların çoğu Sonsuzluğun Başarısızlıkları dolu. Lilith'in kopmuş kafası Komuta Merkezinde görülebilir ve Terminal Dogma Y3P'dan bu yana büyük ölçüde değişti. Eva Kafesleri güneş ışığına maruz bırakılır ve Kırmızı Toz ile kaplanır. Nerv'ün operasyonlarının temeli, Geofront'un üzerindeki gökyüzündeki baş aşağı piramide taşınmış gibi görünüyor, ancak bu operasyonların kapsamı ve Yeni Karargahın detayları hâlâ bir gizem.

Referanslar

  1. İsmin kökeni, bir hücre içinde DNA bilgisinin transferi ile ilgilenen moleküler biyolojinin Merkezi Dogmasına atfedilir: DNA, RNA'ya kopyalanır, bu da (ribozomlarda) proteinleri oluşturan amino asit dizilerine çevrilir; canlı hücrelerin ana yapısal bileşenidir. Daha basit bir ifadeyle, "DNA'dan RNA'ya ve Proteinlere".[1]
  2. Ana Şaft, 19. bölümde açıkça belirtilmiştir ve Havari Zeruel'in Merkezi Dogma'yı ve Karargahı işgal ettiği yöntemdir.
  3. İnşası için herhangi bir zaman çerçevesi verilmemiştir, ancak Fuyutsuki'nin 2003'te (21. bölüm) ziyaret ettiği Nerv Genel Merkezi'nin tamamlanma düzeyine göre, Genel Merkez muhtemelen 2001/2002'de inşaata başlamıştır.
  4. Bu ayrıntı, aynı bütçe kaygılarından kaçınılsa da, orijinal seride hiçbir zaman açıkça belirtilmediği için yalnızca Rebuild Filmleri ile ilgili olabilir.
  5. Terminal Dogma'nın Merkezi Dogma'nın bir parçası olarak mı yoksa hemen altında mı olduğu belirsizdir, ancak isim bağlantısı bir parçası olduğunu ima etmektedir.
  6. Güya 2008 metre aşağıda, bu da onu yüzeyin kabaca 3 km altında yapıyor. Terminal Dogma'nın Karanlık Ay'ın merkezinde olup olmadığı belli değil.
  7. Sadece Gendo, Fuyutsuki ve Ritsuko'nun Terminal Dogma'ya erişim için güvenlik iznine sahip olduğu biliniyor, ancak bunu bilen ve seride orayı ziyaret eden sadece onlar değildir.