tr:Gendo Ikari

From EvaWiki
(Redirected from tr:Gendo)
Jump to navigation Jump to search
Gendo Ikari
Gendo Ikari
碇 ゲンドウ
Rütbe/Ünvan Nerv Kumandanı
Bağlantı(lar) Nerv, Gehirn, Seele
Kökenleri Japon
İlişkiler Yui Ikari (karısı), Shinji Ikari (oğlu),
Rei Ayanami (karısından yaratılan form), Naoko Akagi (sevgilisi),
Ritsuko Akagi (sevgilisi)
Yaş 48
Doğum Günü 04/29/1967
Boyu 192cm[1]
Seiyū Fumihiko Tachiki
Seslendirmeni (İngilizce): Tristan MacAvery (TV ve filmler),
John Swasey ("Yönetmenin Kesiti" bölümleri ve Rebuildler), Ray Chase (Netflix)
(İtalyanca): Massimo Corvo
(Brezilya): Fábio Moura
(Fransızca): Michel Roy
(Almanca): Erich Räuker , Urs Remond (Netflix)
(Latin İspanyolca): Humberto Solórzano

Profili

Gendo Ikari[2] Nerv'in Komutanı, "merhum" Yui Ikari'nin kocası ve Shinji Ikari'nin duygusal olarak mesafeli babasıdır. Aslen Gendo Rokubungi olarak bilinir, Yui ile evlendikten sonra soyadını Ikari olarak değiştirdi[3] ve daha sonra Seele tarafından Gehirn'in ve daha sonra Nerv'in başına atandı.[4] Yardımcı komutan Kozo Fuyutsuki ile birlikte Gendo, Tokyo-3'ün havarilere karşı savunmasından ve İnsanlığı Tamamlama Projesinin tamamlanmasına yardımcı olmaktan sorumludur. Serinin başında Gendo, Eva-01 için pilot olarak hizmet etmesi için oğlunu Tokyo-3'e çağırdı.

Gendo'nun geçmişi büyük ölçüde gizemle örtülüdür, ancak kendisinin yaptığı tek referans, yani "nefret edilmeye alışıktır", bunun oldukça karanlık ve mutsuz olduğunu ima eder.

Fuyutsuki üniformasının fermuarını her zaman düzgünce kapatırken, Gendo üniformasının ceketinin önünü daima açık bırakır ve üniformasını asla düzgün bir şekilde giymez. 1. bölümde N² Mayını saldırısı havariyi durduramadığında yönetimin devrinden önce, teknik olarak komuta ve üstleri olan JSSDF generallerinin önünde bile önünü asla kapatmaz. Bunun karakter tasarımının sadece bir parçası olması mümkündür (Gendo tüm seri boyunca üniformasını asla kapatmaz), ancak aynı zamanda Gendo'nun üstlerine hiç saygı duymadığına dair kasıtlı bir ipucu olabilir.[5]

İlişkileri

Öneri'de Gendo

Yui'yle

Bir zamanlar Gendo'nun Yui'ye yeteneğinden ve Seele ile olan ilişkisinden başka bir şey için ona yaklaşmadığı söylendi,[6] ama görünüşe göre onu gerçekten seviyormuş. Soğuk ve mesafeli görünse de, Gendo'nun birincil motivasyonu aslında aşktır: İnsanlığı Tamamlama Projesi üzerinde çalışmaktaki amacı, Seele'nin planlarını bozmak anlamına gelse bile sevgili karısıyla yeniden bir araya gelmektir.[7]

Shinji'yle

Ana makale: Gendo ve Shinji (İlişki)

Ancak bunu yaparken, Gendo, Yui Ikari'nin ortadan kaybolmasından kısa bir süre sonra kendi başına yaşamaya gönderdiği oğlu da dahil olmak üzere çevresindeki insanları manipüle eder veya reddeder.

26'. bölüm, bunun bir duygusuzluk olmadığını, ancak Gendo'nun, Shinji'yi yanındayken sadece incittiğine gerçekten inandığını, bu yüzden hiçbir şey yapmamanın daha iyi olduğunu ortaya koydu. Bu, Adam/Kaworu'nun Gendo'nun az önce "kaçtığına" dair sorgusuyla birlikte, Gendo ve Shinji'nin ilk göründüğünden daha fazla ortak noktası olabileceğini gösteriyor.[8]

Akagilerle

Anime boyunca, Gendo ayrıca Naoko Akagi ve daha sonra kızı Ritsuko Akagi ile cinsel ilişkiye girdi. Ancak görünen o ki, her iki Akagi kadını da Gendo'ya karşı romantik duygular beslerken, Gendo asla bu duyguya karşılık vermedi ve onları planlarını ilerletmek için yetenekleri almak için kullanıyordu. En azından Naoko, Gendo'nun ona sadece vücudunu vereceğini ve Yui'yi unutamayacağını anlamış görünüyordu. Her iki kadının da dengesiz doğası, Gendo'nun reddetmesiyle tetiklendi, Naoko'nun Rei 1 cinayeti[9] ve daha sonra Ritsuko'nun Kukla Kapsül Tesisi'ni yok etmesi[10] ve Nerv Karargahını kendi kendini yok etme girişimi[11] ile sonuçlandı. Naoko'nun durumunda tepki, Rei 1'in onu Gendo'nun duyguları hakkındaki gerçeği fark etmeye zorlamasıyla tetiklendi. Ritsuko'nun durumunda tepki, Gendo'nun onu Rei'nin yerine Seele'ye kurban olarak sunduğu gerçeği onun farkına varmasıyla tetiklendi.

Rei'yle

Gendo, birkaç bölümde Rei Ayanami'nin sağlığıyla yakından ilgileniyor, hatta Evangelion Ünite-00'ın çılgına dönme olayından sonra onu kurtarmak için çıplak elleriyle aşırı ısıtılmış bir giriş kapsülünü açarak ellerinde ciddi yanıklara neden olacak kadar ileri gidiyor.[12][13] 5. bölümde, Shinji'ye Ramiel'e karşı yardım etmesi için Ünite-00'ı göndermeyi reddediyor.[14] Bu endişe, özellikle Gendo'nun kızına "Rei" (20. bölüm) adını vermek istediği ve çocukluğundan beri Rei'yi büyüttüğü düşünüldüğünde, babalıktan kalma bir his olarak düşünülebilir. Alternatif olarak, "yatırımının" hayatta kalmasını sağlamak olarak da düşünülebilir (çünkü Rei, görünüşe göre Gendo'nun Tamamlanma'yı kontrol etmesi için anahtardır); çünkü bir Rei klonundan diğerine geçiş tamamen pürüzsüz değildir ve bu güveni yeniden inşa etmek zor olacaktır.

1. bölümde ağır yaralanan Rei'yi Eva-01'e pilot yapmaya istekliydi, ancak bu daha çok gergin bir durumda başarılı olmak için ne gerekiyorsa yapma ihtiyacıyla ilgili olabilir; Rei'ye karşı herhangi bir soğukluktan ziyade, Shinji'yi pilotluk yapmak bir vicdan azabına zorlama girişimi olarak.

Ayrıca, 5. bölümde görüldüğü gibi Shinji ile yapamadığı bir düzeyde Rei ile sohbet ediyor gibi görünüyor ve Rei de karşılık veriyor ve onunla konuşuyor. Gendo'nun Rei ile olan ilişkisi, Rei'nin The End of Evangelion'a kadar, Gendo'dan açıkça nefret eden ve onu reddeden üçüncü klonuyla bozulur.

Diğer Medyada Gendo

Mangada

Gendo, mangada önemli değişikliklere uğrar; TV animesindeki versiyonundan çok daha anlayışsız bir karakter haline gelir. Shinji'ye onu sevmediğini ve Yui'nin sevgisini kendisinden çaldığı için onu kıskandığını söyleyecek kadar ileri gider. Ayrıca baba olmaktan korkuyordu ve Shinji'ye karşı kıskançlığını artırıyordu. TV animesinden farklı olarak, Adam'ı canlı canlı yer ve daha sonra Adam'ın gözlerini avuçlarında göstererek, Nerv'in JSSDF işgali sırasında AT Alanı oluşturarak kendisine saldıran askerleri engeller. Üçüncü Patlama'yı başlatmak istemesinin nedenleri de TV dizisinden önemli ölçüde farklıdır, çünkü manga, olayın güçlerini kendisi için kullanmak ve bir Tanrı olmak istediğini açık bir şekilde beyan etmesini sağlar; onun güdüleri, Yui'yi ondan aldığı için dünyadan intikam alma arzusuydu. Tamamlanma'yı gerçekleştirme sırasında, End of Evangelion'un aksine Yui ile yeniden bir araya geliyor ve mutluluk içinde ölüyor gibi görünüyor.

Kaji'nin mangadaki katili, yüzü hâlâ görünmese de eldiven takıyor ve yakası açık. Ancak bu kıyafet seçimi, Gendo'nun manga sürekliliğinde Kaji'yi kendisinin öldürdüğünü ima ediyor.

Rebuild of Evangelion'da

Rebuild of Evangelion'da Gendo'nun karakteri ve arka planı önemli ölçüde değişti, Gendo'nun soyadı Rokubungi'den ziyade Ikari'dir ve Yui, TV dizisinde olanın tersine, geleneksel şekilde evlilik üzerine Gendo'nun soyadını benimser. Evangelion 1.0'da Gendo, Ramiel'in saldırısı sırasında Shinji'nin giriş kapsülü kaynadığında herhangi bir tepki vermeden izliyor, eskisinden çok daha umursamaz görünüyor. Bununla birlikte, Rei'nin akşam yemeği partisine Shinji ile birlikte gitme fikrini kabul ettiği ve hatta Bardiel olayı hakkında bilgilendirilmeden önce onu almak üzere olduğu için Evangelion 2.0'da değişiklik belirtileri gösteriyor. Gendo ve Shinji arasındaki ilişki, TV dizisinde olduğu gibi tamamen bozulur, ancak Gendo, Zeruel olayı sırasında Shinji'nin ona "Baba" dediği zaman gözle görülür bir şekilde tepki verir. Eva-01'in planlarının yakında gerçekleşeceğini bilerek tanrısal bir varlığa dönüşmeye başlamasından memnun bir şekilde izliyor.

Evangelion 3.0'da Gendo, Nerv tesislerinin kalıntılarını kontrol ederek Nerv piramidinin kalıntıları içinde yaşamaya devam ediyor. Shinji'ye Kaworu Nagisa ile Eva-13'ü kullanmasını söyleyerek her zamanki gibi soğuk davranıyor. Fuyutsuki'nin diyaloğundan Gendo'nun varlığının insanlık dışı ve/veya rezil olduğu ima edilir. Gendo ve Fuyutsuki, ortak hedeflerine yaklaşımlarında biraz daha yakın ve daha birleşmiş görünüyorlar. Gendo'nun Evangelion 2.0'dan itibaren Ritsuko ile bir ilişkisi yok gibi görünse de, Ritsuko'nun Evangelion 3.0'daki saç kesimi (Japon kültüründe bir ilişkinin dağıldığını gösterir) aralarında bir tür ilişkinin var olabileceğini düşündürür.

Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0 + 1.0'da, Gendo ve Fuyutsuki, Karanlık Ay'ı Antarktika'ya doğru yönlendiriyor. Fuyutsuki, Gendo'nun Shinji'yi orijinal Rei aracılığıyla kendisiyle aynı kaybı yaşamasını planlayıp planlamadığını merak ediyor. İkinci Patlama'nın merkez üssüne vardıklarında Eva 13'ü yeniden diriltmeye çalışırlar. Wille ve Wunder geldiğinde, Eva 13, Eva-02 ve Asuka'yı onunla birlikte yok etmeyi ve emmeyi başarır. Misato ve Ritsuko onunla yüzleştiğinde Gendo, Wunder'ı dizginleyen Erbsünde gemisindedir. Ritsuko onu vurur, ancak Gendo, vücuduna "dünyanın mantığını aşan bilgi" enjekte etmek için Nebukadnezar'ın Anahtarını kullandığı ve böylece insanlığını aştığı için etkilenmez. Gendo, Patlamaların amacını açıklar ve Eva-13'e girerek İnsanlığı Tamamlama Projesi'ni başlatmaya karar verir.

Gendo'nun Vizörü

Gendo'nun vizörü

Evangelion 3.0'da Gendo artık gözlük yerine vizör takıyor. Bu detayın ve daha gri saçların dışında, Gendo'nun görünümü büyük ölçüde değişmedi. Vizör, orijinal serideki Başkan Keel'inkine biraz benziyor. Evangelion: 3.0 + 1.0, vizörü takma sebebini; yeni ve kabus gibi görünümünü gizleme ihtiyacını açıklıyor: Gendo'nun Nebukadnezar'ın Anahtarını kendi üzerinde kullandığı ve şimdi gözlerinin olması gereken yerde içi boş, parlak, belli belirsiz haç şeklinde bir boşluğa sahip olduğu ortaya çıkıyor.

Karakter Yaratıcısının Açıklamaları

Kazuya Tsurumaki ile bir FUNime röportajında -Kendrix'in İngilizce çevirisi, sayı 27 (3/2002)- Tsurumaki şunları söylemiştir: "Ikari Gendo, Japonya'da tam olarak popüler değil. Birçok kişi onun Shinji'ye karşı çok katı olduğunu ve genellikle sert, geleneksel, katı bir babanın havasını yaydığını düşünüyor. Gendo, Shinji üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması gereken güçlü bir baba olmalıydı, böylece Shinji daha özgüvenli ve yetişkin gibi büyüyebilirdi. Japonya'daki birçok modern baba, Ikari Gendo'yu sert bir baba yapmak için fazla "yumuşak"."

Gendo'nun Shinji'ye karşı soğuk, mesafeli ve manipülatif doğası göz önüne alındığında, Tsurumaki'nin bakış açısı animeyle kendi içinde çelişiyor. Gendo'nun End of Evangelion'da Shinji'den uzak durduğunu belirten kendi cümleleri, Shinji üzerinde olumsuz bir etkisi olduğundan korktuğu için olduğunu söylemiştir; Yui, Gendo'ya sadece "kaçtığını" söyleyerek karşılık verir, Shinji'nin şu anki halinin oluşmasından Gendo'nun davranışının doğrudan sorumlu olduğunu ileri sürer; aynısı Gendo'nun son sözleri için de geçerlidir: "Özür dilerim Shinji." Gendo, güçlü bir babanın geleneksel imajı ve olumlu bir etki olmaktan ziyade, böyle bir babaya sahip olmanın çocuklarına gerçekte neler yaşatabileceğinin bir yapısökümüdür.

Referanslar

 1. Evangelion Chronicle'ın bir karakter yükseklik tablosu vardır, ancak her karakterin boyunu açıkça belirtmez. Bir kullanıcı, burada Misato'nun 25. bölümdeki boyunu referans alarak boylarını buna göre hesapladı.
 2. Shinji'de olduğu gibi, Ikari de "çapa" anlamına gelir; Gendo'nun orijinal soyadı Rokubungi, güneş, ay ve yıldızların konumlarını kullanarak bir geminin konumunu hesaplayan bir navigasyon cihazı olan "sekstant" anlamına gelir. Gendo ve diğer karakterlerin nasıl adlandırıldığı hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Karakter İsimlerinin Kökenleri
 3. Japonya'da, batıda olduğu gibi, genellikle evlendikten sonra adını değiştiren kadındır, ancak eşin daha yüksek bir sosyal statüye sahip olması durumunda, özellikle de eşin soyadını taşıyacak erkek kardeşi yoksa, koca bazen soyadını değiştirir.
 4. Gizli Bilgiler, onu Seele'nin bir üyesi olarak tanımlar. Fakat en yüksek on iki üyeden biri değil ve Seele'deki konumu hakkında daha fazla bilgi mevcut değil.
 5. Özellikle, Gendo'nun tasarımını etkileyen İngiliz TV programı UFO'dan Straker, oldukça benzer bir tarzda giyiniyor.
 6. 21. Bölüm
 7. Daha fazla bilgi için Teori ve Analiz: Gendo'nun Ajandası'na bakınız.
 8. İnsanlar boşluklarla doludur... Ve yalnızlık kalplerini doldurur. Ve insanlığın tarihi sona erdiğinde, Gendo Ikari karısıyla yeniden bir araya gelecek. Yui Ikari, aşka layık olmayan bir adamı seven kadın. Tamamlanma Projesi onu geri getirmek için miydi? Gendo için Enstrümantalite (Tamamlanma) sadece Yui'nin dirilişi anlamına gelebilir. Heyecanla beklenen bu buluşmayı gerçekleştiren Gendo, oğluyla temasının oğluna yalnızca zarar vereceğinden “korktuğunu” itiraf ediyor. Kirpi ikilemi, birbirimize yaklaştıkça birbirimizi daha çok incitiyoruz. Kalbin bariyerlerini kullanarak birbirlerine yabancılaşan insanların doğası bu olabilir. Gendo da bu tip zayıf bir insandı. Oğlu Shinji gibi, korkak ve zayıf bir adamdan başka bir şey değildi. Son sözleri “Affet beni… Shinji” ile Gendo, Eva-01'in çeneleri tarafından ezilir. Bu, dünyadan kaçan bir adama verilen ceza mıydı, yoksa aynı zamanda onun kurtuluşu muydu? - End of Evangelion Program Kitabı'ndan
 9. 21. Bölüm
 10. 23. Bölüm
 11. 26'. Bölüm
 12. 5. Bölüm
 13. Gendo'nun beyaz eldivenleri, 5. bölümde görüldüğü gibi, Rei'yi çıkardığı giriş kapsülünden kurtarırken maruz kaldığı yanıkları kapatıyor. Daha sonra başka bir şeyi de kapatıyorlar.
 14. Gendo, Shinji'yi Eva-01'de Havari Ramiel'e karşı tek başına gönderdi; Fuyutsuki, Rei'yi Eva-00'a gönderip göndermeyeceğini özellikle sordu ve Rei'nin henüz savaşmaya hazır olmadığını söyledi. Bununla birlikte, Gendo, Shinji'yi ilk bölümde, savaş için tamamen hazırlıksız olduğu zaman, Rei'yi Sachiel'e karşı göndermeye istekliydi.
  • Bu, Gendo'nun oğluna karşı bir dereceye kadar duygusuz olduğunu gösterse de, Eva-01, Sachiel ile savaşmak için gönderildiğinde fiziksel olarak savaşabilirdi; Eva-00'ün çılgına dönme olayından sonra tam olarak çalışır durumda olduğunu henüz doğrulamamışlardı (çünkü testler kesintiye uğradı).Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı