tr:20. Bölüm

From EvaWiki
(Redirected from tr:20. bölüm)
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
20. Bölüm
1. Başlık: 心のかたち,人のかたち
Kokoro no katachi, hito no katachi
Aklın Formu, İnsanın Formu - Form of the Mind, Form of the Man
2. Başlık: Bir Hikaye Dokumak 2: Oral Dönem - Weaving a Story 2: Oral Stage[1]
20 C023 being-watched.jpg
Senarist: Hideaki Anno,
Yönetmen: Masahiko Otsuka
İlk Gösterim: 2-14-1996
Video Yayınlanma Tarihi 12-5-1996 (Japonca-Video/LD), 4-17-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Yok
Eva Fırlatmaları Yok
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"19. Bölüm" "21. Bölüm"

Genel Bakış

Shinji, Zeruel ile savaş sırasında Eva-01 ile eşi görülmemiş bir senkronizasyon oranına, %400'e ulaştı ve bu korkunç bir etki yarattı. Eva'nın yaşayan bir Tanrı statüsüne yükselmesi ve Shinji'nin onun içine çekilmesiyle, Ritsuko başarısız bir şekilde onu kurtarmaya çalışır. Bu sırada Shinji, Eva yani annesi Yui Ikari'nin yerleşik ruhu ile temas kurar.

Özet

Bölüm, Eva-01'in Havari Zeruel'in parçalanmış cesedini yemesi ve havarinin S2 motorunu tüketmesiyle başlar.

Ertesi gün, Nerv, Ritsuko'nun koordinesinde, Zeruel'in feci saldırısının ardından toparlanmaya çalışır. Hem Eva-00 hem de Eva-02, takip eden savaşta ağır hasar aldı onları Hayflick Limitinin ötesine geçirmeye yetecek kadar. Sonuç olarak, çok fazla zaman ve kaynak alacak kapsamlı onarımlara ihtiyaçları var. Bu arada, havari ayrıca Merkezi Dogma'ya da önemli hasar verdi ve Magi'nin İkincil Kontrol Merkezine geçici olarak taşınmasını gerektirdi. Bu arada, Misato ve Hyuga, Evangelion Kafesinde, zırhından kurtulduktan sonra artık gerçek bedeni görünen Eva-01'i inceliyorlar. Dev, görünüşe göre hareketsiz ve bandajlarla kaplı fakat bir açık gözle onlara bakıyor.[2] Misato, Evangelion'un düzgün bir şekilde muhafaza edilip edilmediğini sorguluyor ve Hyuga ona bunun yapıldığına dair güvence veriyor, ancak yine de Misato, Eva-01'in üç ayrı durumda harici güç olmadan hareket edebildiğine dikkat çekiyor.

Tamamlanma Komitesi, olayların dönüşü karşısında dehşete düşer, üyeler, Zeruel'in tüm yıkımı nedeniyle kaybedilen zaman ve paradan ve daha da kötüsü, Eva-01'in serbest kalması ve Tanrı statüsü kazanmasından şikayet eder,[3] tamamen kör oldukları bir durum. Komite üyelerinden birisi, Gendo Ikari'nin hamleleri konusunda kendilerine herhangi bir ön uyarı vermemesinden duydukları endişeyi dile getiriyorlar ve bu tür olayların daha fazla hoş görülemeyeceği konusunda ona bir uyarı vermeyi planlıyorlar. Kaji, Gendo ve Fuyutsuki ile birlikte, Seele'nin Eva'ya tepkisini ve Gendo'nun planladığı senaryoyusu hakkında konuşuyorlar. Gendo, olayı beklenmedik bir kaza olarak açıklamayı planlıyor ve Eva-01'i dondurarak Komite'yi şimdilik yatıştırmayı umuyor. Kaji'nin son cümlesi endişe vericidir; Shinji'nin hâlâ Eva'nın içinde sıkışıp kaldığını biliyor.

Bu arada, Ritsuko ve köprü ekibi, Misato'nun gözetimi altında, Eva-01'i uzaktan kontrolünü olarak yeniden kurmak için mücadele ediyor. Evangelion, kukla kapsüle veya giriş kapsülünün kendisine erişme girişimlerini reddeder, ancak sonunda kapsülün içindeki dahili kameraya yeniden bağlayabilirler. Herkesi endişelendiren Shinji, ortadan kaybolmasını açıklamanın hiçbir yolu olmadan tamamen gitti.[4] Ritsuko, bunun Shinji'nin önceki savaşta elde ettiği %400 senkronizasyon oranının bir sonucu olduğuna inanıyor ve sonuç olarak Eva'nın içine karıştığından bahsediyor. Bu durum Misato'nun öfkesini çeker ve Shinji'ye ne olduğuna ve Evaların gerçekte ne olduğuna dair uygun açıklamalar ister, çünkü onların Güney Kutbu'ndan Gelen Işık Devinin kopyalarından daha fazlası olduğu açıktır. Ritsuko, Evaların "insan iradesi" ile dolu olduğunu isteksizce açıklarken belirsiz kalmaya çalışır ve Shinji'nin ortadan kaybolmasından bu "iradenin" sorumlu olabileceğini öne sürer. Bu, öfkesiyle hareket eden Misato'yu daha da kızdırır ve Ritsuko'yu, Shinji'ye olanlar için sorumluluktan vazgeçmekle suçlar ve ona tokat atar. Evaların yerleşik uzmanı olan Ritsuko'dan, olanları olabildiğince çabuk düzeltmenin bir yolunu bulmasını öfkeyle talep eder.

Ertesi gün, Ritsuko bulgularını ve Shinji'yi kurtarmak için hazırladığı bir planı sunar. Shinji %400 senkronizasyon oranına ulaştığında, vücudunun ego sınırını kaybettiğini ve bunun sonucunda Shinji'nin bir tür kuantum durumuna geçtiğini açıklıyor. Shinji'nin fiziksel bedenini oluşturan kimyasal bileşenler hâlâ giriş kapsülünde, ancak çözülmüş durumda, kapsüldeki LCL'e bakılırsa, ilkel çorbaya çok benzeyen bir sıvıya dönüştürülmüş. Shinji'nin zihni, klasik yollarla tespit edilemese bile, bedensiz bir durumda orada olmalıdır. Ritsuko, vücudunu bir şekilde yeniden yapılandırabilir ve ruhunu onun içine zincirleyebilirse, onu geri getirmenin mümkün olacağına inanıyor. Misato, kulağa ne kadar teorik geldiği konusunda şüphecidir, ancak Ritsuko'ya şüphenin avantajını vermeye karar verir.

Eva'nın içinde, Shinji zihinsel bir yolculuğa çıkıyor, Rei ile çeşitli yerlerde konuşuyor; bir yürüyen merdivende, alacakaranlıkta bir trenin içinde, ve benzeri. Babasının onu terk edip etmediğini ya da kaçıp kaçmadığını ve ilk etapta neden Eva'ya pilotluk yaptığını sorgulamaya başlar. Sonunda, Eva-01'i daha önce bir yerde gördüğünü fark eder ve erken çocukluğundan belirsiz görüntüleri hatırlatır. Misato, Asuka ve Rei'nin görüntüleri ona görünür ve ondan kendileriyle bir olmasını isterler.[5]

Eva'nın dışındaki dünyada, Shinji'nin ortadan kaybolmasının üzerinden 30 gün geçmiştir ve Nerv, kurtarma operasyonu için her şeyi hazırlamak üzeredir. Son hazırlıkları gözden geçirirken Maya, Ritsuko'nun tüm bunları sadece bir ayda nasıl ayarlayabildiğine hayret eder. Ritsuko, her şeyi kendi başına yapmaktan çok uzak olduğunu itiraf ediyor; planı öncelikle annesinin birkaç yıl önce denediği bir kurtarma operasyonundan elde edilen eski verilere dayanıyor. Ritsuko, o zamanlar planın başarısız olması üzerine düşünüyor.

Ritsuko sonunda operasyonu başlatır. Kapsülün içinde, bedensiz Shinji bunu fark eder, dışarıdan gelen birkaç ses duyar, ancak onlara bir anlam veremez. Giriş kapsülünün içinde sıkışıp kalmıştır, dışarı çıkmayı reddeder. Sonunda giriş kapsülü patlayarak açılır ve Shinji'nin tulumu dışarıya doğru düşer ve içindeki LCL boşalır. Misato, Eva'ya koşar ve ağlarken bilimin tek bir hayat bile kurtaramayacaksa ne işe yaradığını sorgulayıp isyan ederken Shinji'nin tulumunu tutar. Eva'ya bakar ve ona Shinji'yi geri vermesini haykırır.

Shinji, Eva'nın içindeki annesinin farkına varır ve annesi ile babası arasında, ona doğduktan sonra isim vermekten bahseden bir konuşma duyar. Sonunda, Shinji bir "İç Evren" yıldız alanından geçer ve ışık maviden kırmızıya dönerken annesinin sesini tanır. Yui ve Gendo arasında, biri doğumundan kısa bir süre sonra İkinci Patlama'nın ardından, diğeri ise daha öncesinde gerçekleşen iki konuşmayı duyar.[6] İkincisinde, Yui Gendo'ya çocuğuna ne isim vereceğini sorar. Gendo, eğer çocuk erkekse ona Shinji, eğer kız olursa ona Rei demeleri gerektiğini söyler. Annesinin sesinin rehberliğinde Evangelion'dan geçer. Misato ağlıyor ve Shinji'nin tulumunu dışarıda tutuyor, ani bir sıçrama olduğunda ve çıplak ve bilinçsiz Shinji yerde yatarken, Eva'nın çekirdeği parlıyor.

O akşam Misato, Ritsuko ile işten dönerken Misato'nun arabasına biner. Misato, Shinji'nin geri döndüğü için mutlu ve rahatlamıştır ve Ritsuko, Misato'nun sonunda onu kurtarmada daha büyük bir rol oynamış olabileceğine inanarak planının bunu gerçekleştirmek için gerçekte ne kadar başarılı olduğundan emin olmadığını itiraf ediyor. Eva hakkında bir konuşma yaptıktan ve Shinji'nin durumu için ilginç öneme sahip bir arka plan radyo konuşmasını dinledikten sonra; Misato, buluşacak bir adamı olduğunu söyleyerek Ritsuko'yu bırakır. Ritsuko, Shinji Eva'dan çıktıktan hemen sonra Misato'nun Kaji ile yatacağını belli belirsiz bir şekilde öngörüyor ve Misato ve Kaji odalarındayken başka meseleleri tartışıyorlar. Misato sonunda Kaji'yi İnsanlığı Tamamlama Projesi ve Gendo'nun planları hakkında bildikleri hakkında doğrudan sorgulamaya çalışır, ancak Kaji onu tatmin ederek soruları atlatır. Akşam yemeğinden sonra, Kaji ona bir kapsül verir ve bunun onun için son hediyesi olabileceğini söyler.

Alıntılar

ÇN: Yazının orijinal İngilizce sayfasında böyle bir "alıntılar" kısmı mevcut değildir fakat radyodaki konuşmaların çevirisini eklemek istediğim için böyle bir kısım oluşturuyorum.

 • Radyo: "Elbette anlayabiliyorum ama sanırım buna sözlü (oral) aşama deniyor."
  Radyo: "Bu, uzun zaman önce bir psikoloğun bulduğu bir şey."
  Radyo: "Başka bir deyişle, sonsuza kadar annenle birlikte olmak istediğin yer orası. Her zaman birine bağımlı olmak isteyen insanları ifade eder."
  Radyo: "Benim tanıdıklarım arasında da böyle biri var ve sen ona çok benziyorsun. Pekâlâ, mektubundan anladığım kadarıyla, kız arkadaşın açısından, sevgilin, annen ve başka ne var ki, kız kardeşin?"
  Radyo: "Bence bunların hepsi senin için oldukça zor. Ve biliyorsun, bir sevgili olarak onun konumundan faydalanmıyor musun, onu libidon için kişisel çıkış noktası olarak kullanmıyor musun? Tamam, bu biraz aşırı olabilir."
  Radyo: "Ancak bir kadın, birinin onu sevip sevmediği konusunda çok hassastır. Sanırım şimdiye kadar muhtemelen kendisiyle yatabileceğin bir anne aradığınızı anlamıştır."
  Radyo: "Ve hâlâ senden ayrılmayı düşünmediyse, bu günlerde oldukça nadir görülen o güzel kızlardan biri olabilir, anlıyor musun?"

Referanslar

 1. Bu başlık, Freud'un psikoseksüel teorisinin ilk aşamasına atıfta bulunur.
 2. Evangelion Ünite-01'in bu bölümde görülen yüzü, 2. bölümdeki görünümünden belirgin şekilde farklıdır.
 3. Çılgına dönen Eva-01'e nelerin güç verdiği hâlâ bir sır çünkü Hyuga, içinde hiçbir fiziksel, kimyasal, nükleer veya biyolojik süreç tespit edilmediğinden bahsediyor. Eva-02 benzer şekilde 25'. bölümde çılgına dönüyor, bu yüzden Eva-01 bir güç kaynağı olmadan hareket edebilen tek Eva değil.
 4. Basit bir süreklilik hatasında, Shinji'nin bir önceki bölümde okul üniforması içinde kalmış olmasına rağmen, Shinji'nin kapsül giysilerinin giriş kapsülünün içinde yüzdüğü görülüyor. Ritsuko'nun "Zihinsel benlik imajı, kapsül giysisini sahte olarak doğruluyor" cümlesi ne senaryoda ne de hikaye tahtalarında mevcut, yani muhtemelen daha sonraki bir aşamada süreklilik hatası fark edildiğinde eklenmiş. Netflix altyazı çevirisi, bunu kelimenin tam anlamıyla olmayan fakat daha mantıklı görünen "Onun zihinsel öz-imajı, kapsül giysisinin bir benzerini ortaya koyuyor" olarak çevirir. Buna burada dikkat çektiği için Captain Crooks teşekkürler.
 5. Shinji; Misato, Asuka ve Rei'nin görüntüleri onu kendileriyle bir olmaya davet ettiğinde, Tamamlanma'nın bir "ön gösterimini" yaşıyor gibi görünüyor.
 6. Bu, tesadüfen, buradaki sahnelerin sadece Shinji'nin kendi hafızası olmadığına dair ilk ciddi ipuçlarından biri. Bebekken olan bir şeyi hatırlayacağı inancını genişletiyor, ancak doğmadan önce olan bir şeyi hatırlaması imkansız.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0