tr:Ryoji Kaji

From EvaWiki
(Redirected from tr:Kaji)
Jump to: navigation, search
Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

09 misato-organize.jpg

"Sorumlu kişi sorumluluk almak için vardır."
Bu makale/bölüm kötü organize edilmiş, içeriği olması gerekenden çok daha az erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getiriyor. Bunu düzeltmek için gerekli önlemleri alın.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Ryoji Kaji
Ryoji Kaji
加持 リョウジ
Rütbe/Ünvan Baş Müfettiş
Bağlantı(lar) Nerv, Seele,
Japonya Hükümeti
Kökenleri Japon
İlişkiler Misato Katsuragi (sevgilisi)
Yaş 30
Doğum Günü 06/17/1985
Boyu 182cm[1]
Seiyū Koichi Yamadera
Seslendirmeni (İngilizce): Aaron Krohn (TV animesi ve filmler), J. Michael Tatum (Rebuild), Greg Chun (Netflix)
(İtalyanca): Francesco Prando
(Fransızca): Patrick Laplace
(Almanya): Marcel Collé (TV ve Rebuild) , Stephan Schleberger (Filmler) , Daniel Kröhnert (Netflix)
(Latin İspanyolca): Enrique Cervantes

Ryoji[2][3] Kaji[4] Nerv, Seele ve Japon Hükümeti için çalışan üçlü bir ajandır. O ve Misato Katsuragi üniversitedeyken sevgiliydiler. Ayrılmalarından bir süre sonra Kaji, Almanya'da Nerv için çalışmaya başladı ve burada Asuka Langley Soryu ile tanıştı. Üçlü bir ajan olmasına rağmen, "gerçeği aramak" için kendi gündemine sahip olduğu söyleniyor. Japonya'ya döndükten sonra bir kez daha Misato'ya yaklaşmaya çalıştı.

Karakter Özeti

Japonya'ya Dönüşü

Ana makaleler: 8. Bölüm, 9. Bölüm, 10. Bölüm

Kaji'nin animedeki ilk görünüşü, Asuka'ya Almanya'dan Tokyo-3'e (Gendo için Adam örneğini gizlice getirirken) eşlik ettiği "Asuka Saldırıyor!" adlı 8. bölümdedir. Geldiklerinde, davetsiz olarak köprüye girer ve kaptan tarafından azarlandığında, Misato'ya, tipik rahat tavrıyla "[onun] her zamanki gibi cesur" olduğunu söyler. Misato çok şaşırır, şok olur ve onu gördüğüne memnun olmamış görünüyor. Misato, Kaji'ye burada ne yaptığını sorduğunda, Asuka'ya eşlik ettiğini ve Almanya'dan buraya bir iş gezisi için geldiğini söylüyor. Daha sonra Kaji, Misato ve çocuklar hep birlikte geminin yemekhanesinde yemek yiyorlar, burada Kaji alaycı bir şekilde Misato'nun bir erkek arkadaşı olup olmadığını soruyor, Misato da somurtkan bir şekilde bunun onu ilgilendirmediğini söylüyor. Kaji, Misato'nun cevabından tamamen etkilenmemiş görünüyor ve Shinji'ye Misato ile yaşayıp yaşamadığını sakince soruyor. Shinji "Evet" dediğinde, kendine güvenen bir sırıtışla "hâlâ yatakta dönüp duruyor mu" diye soruyor. Shinji'nin senkronizasyon oranına atıfta bulunarak, Sachiel'e karşı ilk savaşının bir sonucu olarak şimdi kendi sektörlerinde "oldukça ünlü" olduğu için Shinji'yi tebrik ediyor.

Sırıtarak, Asuka'ya döner ve Shinji hakkındaki görüşlerini sorar ve Asuka onun kendisi için sıkıcı ve hayal kırıklığı yarattığını söyler. Kaji bir kez daha Shinji'nin senkronizasyon oranının savaşta %40'ın üzerinde olduğuna dikkat çekiyor, bu da tabii ki Asuka'yı sadece kızdırıyor. Daha sonra, Gaghiel ile olan savaş sırasında, Kaji'nin elinde belirtilmemiş kırmızı renkli bir nesne tutarken uzaktan gözlemlediğini görüyoruz. Görünüşe göre, aynı zamanda savaş durumunu dinleme niyetinde olan Gendo ile telefonda konuşuyor. Gendo ile telefon görüşmesini bitirdikten bir süre sonra (ki bundan pek memnun görünmüyor), "teslim edecek bir şeyi olduğunu" söyleyerek bir Yak-38 özel uçağına binmeye hazırlanıyor. Katsuragi'ye uçağa binmeden önce "bunun geri kalanıyla ilgilenmesini" söyler. Bölümün en sonunda, Gendo ile ofisinde dururken, bir şekilde Almanya'nın Nerv 2. şubesinden aldığı Adam örneğini verdiği görülüyor.

Nerv'de Çalışması ve Yeniden Karşılaşma

Ana makaleler: 11. Bölümden 14. Bölüme Kadar

Misato ve Shinji ile İlişkisi

Ana makaleler: 15. Bölüm, 16. Bölüm

Alaycı Baba Figürü

Ana makaleler: 17. Bölüm, 18. Bölüm, 19. Bölüm

Son Görevi ve Son Görünüşü

Ana makaleler: 20. Bölüm, 21. Bölüm

Profil

İlk bakışta, Ryoji Kaji (neredeyse yalnızca soyadıyla hitap edilir) dostane, alaycı bir tavır ve alaycı bir gülümsemeyle serideki daha dengeli karakterlerden biri gibi görünüyor. Öte yandan, geçmişi hakkında ketumdur ve bu ona gizemli bir hava verir.

Felsefi bir yanı var, insan etkileşimi konusunda karamsarlığa meyilli ama aynı zamanda bireyin harekete geçme kapasitesini destekleyen bir yanı var. Kaji'ye göre insanlar kendilerini gerçekten anlayamazlar, hatta belki birbirlerini bile ve insanları tam olarak anlamak imkansızdır. Bu, animenin daha kasvetli temalarıyla ilgili olabilir, ancak Kaji'nin kendisi bunu hafif bir gülümsemeyle söyler.

Kaji, erkekleri ve kadınları ayıran şeyin okyanustan daha derin bir nehir olduğunu belirterek, cinsiyetler arasındaki ilişkiler konusunda da olumsuzdur. Bazıları bu özel inancı, insan doğasının doğru bir gözlemi olarak görse de, yine de Kaji'nin genel olarak insan etkileşimi hakkındaki görüşlerine uyuyor.

Kaji'nin ilgilenmekten hoşlandığı bir karpuz bahçesi var, bir şeyi beslemekten ve büyütmekten ne kadar çok şey öğrenilebileceğini ve öldüğünde olmak istediği bu yer olduğunu belirtiyor. Shinji onu karpuz bahçesinde ziyaret ettiğinde, Kaji ona acının bize nezaketi öğrettiğini ve nezaketin zayıflıkla aynı şey olmadığını söyler.

Kaji, 21. bölümün sonunda (ekran dışında) görünmeyen bir tetikçi tarafından öldürülür. (Muhtemelen bir Seele ajanı.)

Kaji'nin Misato ile İlişkisi

Kaji, o ve Misato çıkmaya başladıktan kısa bir süre sonra

Kaji'nin aslında animenin başlangıcından önce Misato ile bir ilişkisi vardı, ancak Misato, Kaji'nin babasına ne kadar benzediğini fark ettikten sonra Kaji'den ayrıldı; ancak Misato'nun babasını duygusal ve zayıf bir işkolik olarak tanımlaması, Kaji'nin kişiliğinin tam tersi gibi görünüyor. Belki de Kaji'nin ya da Dr. Katsuragi'nin gizli bir yanı vardı. Anime boyunca, her iki karakter de tekrar tekrar karşılaşır, birbirlerine alaycı sözler söylerler ve hatta 15. bölümden sonra gösterildiği gibi bir süreliğine tekrar bir araya gelirler. Kaji'nin Misato ile ilişkisi göründüğünden daha uzak olabilir. Kaji, Fuyutsuki'yi Seele'den kurtarmanın son görevi olacağını öğrendiğinde, Misato'nun telesekreterine şöyle bir mesaj bıraktı; “Seni bir daha görürsem, sekiz yıl önce söyleyemediğim kelimeleri söyleyeceğim.” Ayrıca, birbirlerine her zaman aile isimleriyle (soyadlarıyla) atıfta bulunurlar. Kaji ayrıca Misato'nun geçmişinde verdiği kararları kabul etmesini sağlamaya çalışır, ancak başarılı olamamaktadır.

Kaji'nin Diğer Karakterlerle İlişkileri

Kaji, 9. bölümün başında Ritsuko ile flört ediyor gibi görünüyor, bu da ilk kez izleyenlerin birlikte romantik bir geçmişleri olduğunu düşünmelerine neden olabilir. Bununla birlikte, animenin geri kalanında ortaya çıkan şeyler, Kaji'nin Ritsuko ile ciddi şekilde flört ettiğini ima etmez ve özellikle 21. bölümde Kaji, Misato ve Ritsuko'nun üniversitede olduğu zamanlara geri dönüşler böyle bir şeyden bahsetmez. Kaji, serinin ilerleyen bölümlerinde Maya Ibuka ile flört ederken olduğu gibi, burada sadece "aptallık yapıyor" (Animenin diğer birçok bölümünde sergilediği "gündelik adam" hafif çapkın tavrının daha açık bir örneğidir bu durum.). Misato'yu kızdırmak ve kıskançlık uyandırmak için büyük olasılıkla bunu yapıyor. Kaji, Asuka'nın çok genç olduğunu söyleyerek Asuka'nın kendisine olan aşkını görmezden gelir.

Shinji, Kaji'yi bir tür akıl hocası olarak görür ve diğer karakterlerde onaylamayacağı davranışları Kaji'de görünce kabul eder. Örneğin, 8. bölümde Kaji, Shinji ve Misato'nun cinsel bir ilişki içinde olabileceğini ima ederek ve aynı zamanda bu alışkanlıklara yakından aşina olduğunu ima ederek Misato'nun uyku alışkanlıklarını sorduğunda, Shinji sadece güler. Aynı soruyu başka biri ona sorsaydı, muhtemelen utançtan kekelerdi, zar zor inkar edebilirdi.

19. bölümde, Zeruel'in saldırısı sırasında, geçici olarak eski pilota (Shinji'ye) sadece kendisinin pilot olabileceğini ve bu seçimi kendisinin yapması gerektiğini söyleyerek Shinji'yi savaşmaya ikna eden Kaji'dir; ve pişman olmaması için her şeyi düşünmesini söyler, böylece Shinji'yi geri dönmesi için onu cesaretlendirir.

Rebuild of Evangelion'da

Kaji, Evangelion 2.0'da Mari ile birlikte Bethany Üssü'nde görülür ve Gendo'ya Nebukadnezar'ın Anahtarı adlı bir nesne getirir. Nerv, Seele ve en az bir başka, henüz bilinmeyen parti için birden fazla ajan olarak çalışıyor gibi görünüyor ve Mari ve kendi gizemli planlarıyla ilgileniyor. Geofront'tayken Shinji ile "geyik muhabbeti yapar" ve kendi başına yapamayacağı için ondan Misato'yu korumasını ister. Başarısız Üçüncü Patlama başlatıldığında, Kaji olayın sonuçlarını anlıyor gibi görünüyor ve Seele'nin sorun çıkaracağını düşünüyor. Evangelion 3.0'da, Kaji'nin adından Koji Takao tarafından bahsedilir, ancak bu noktada hâlâ hayatta olup olmadığı tam olarak belli değildir.

Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon a Time

Kaji'nin Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon a Time'da ölmüş olduğu ortaya çıkar, ancak Misato'dan kendi adını taşıyan bir çocuğu vardır. Kensuke, Üçüncü Patlama'yı durdurmak için birinin feda edilmesi gerektiğini ve Kaji'nin Misato'nun rızasıyla gönüllü olduğunu açıklar. Tamamlanma sekansı sırasında Kaworu ile zaman geçirdiği gösterilmiştir. Kaworu'nun Kaji ile zaman geçirdiğine dair anıları vardır ve Kaworu'yu Shinji ile alakalı tek fikirli oluşundan dolayı eleştirir ve Kaworu'nun sadece kendi mutluluğunu aradığını söyler ve Kaworu da kabul eder. Shinji Kaworu'nun kapanışını sağladığında Kaji, Kaworu'ya oğlu ve Misato ile birlikte çiftlikte kendileriyle çalışmasını ister.

Diğer Medyada Kaji

Sadamoto'nun Mangasında

Kaji'nin Misato ile tanışmadan önceki geçmişi hakkında sessiz kalan animenin aksine, Sadamoto'nun mangasında, Kaji'nin İkinci Patlama sonrası bir yağmacı çetesinde olduğunu ve yakalandığında arkadaşlarını ölümlerine terk ettiğini öğrendiğimiz bir Kaji arka plan bölümü var.

Kaji'nin ölüm sahnesinin manga versiyonunda, zaten yaralı olarak tasvir ediliyor ve "Merhaba, geç kaldın!" yerine "Bu sefer daha iyi nişan almaya çalış" diyor. Kaji'nin mangadaki saldırganı beyaz eldivenler giyiyor ve yakası açık,[5] bu da Gendo'nun suçlu olabileceğini ima ediyor. Animede bu sahne ölümcül silah sesiyle sona erer, ancak manga Kaji'nin uzun süredir ölü olan çetesindeki arkadaşlarının ruhlarının onun için geldiğini göstermeye devam eder, onları diğer karakterlerin Tamamlanma sırasında Yui, Ritsuko veya Misato'yu gördüğü gibi gördükleri ve onun kendilerine katılımını önerdiği ima edilir.

Manga, Kaji'nin Shinji'ye Gendo'nun Seele adlı eski bir organizasyon tarafından desteklendiğini ve Gendo ile Seele'nin ikisinin de havarileri yenmenin ötesinde gündemleri olduğunu söylediği bir bölüm içeriyor.

Manga Notları

Notlar

  • Gendo ve Fuyutsuki'den çok daha az belirgin olmasına rağmen, Kaji ayrıca Gerry Anderson TV dizisi UFO'dan bir karaktere, yani Albay Paul Foster'a dayanıyor.
  • Misato'nun Kaji'yi öldürdüğü teorisi, Kaji'nin ölümünden sonra Misato'nun odasının kapısının gösterildiği 21. bölümünün orijinal yayınlanan versiyonundaki bir sahneden kaynaklandı. Bu, 21. bölümün Yönetmenin Kesiti versiyonunda, apartman kompleksinin sade bir görüntüsü olarak değiştirildi. [Değişiklik ve arkasındaki bazı nedenler burada ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Alıntı için orijinal kaynak eksik (ve dolayısıyla doğrulanamaz) olsa da, Yönetmen Anno görünüşe göre bunun Japonya hükümeti veya Seele ajanı tarafından yapılmış olabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Film-kitabı ayrıca katilin bir ana karakter olmadığını da belirtiyor. Buna ayrıca Tsurumaki, FUNime Mart 2002 röportajında da atıfta bulunuluyor; burada Tsurumaki, Kaji'nin Ritsuko veya Misato tarafından değil, onun muhbirlerinden biri tarafından kandırılıp öldürüldüğünü söylüyor.

Referanslar

  1. Evangelion Chronicle'ın bir karakter yükseklik tablosu vardır, ancak her karakterin boyunu açıkça belirtmez. Bir kullanıcı, burada Misato'nun 25. bölümdeki boyunu referans alarak boylarını buna göre hesapladı.
  2. Verilen adı "Ryoji" yalnızca Kaji'den tam adıyla bahsedildiğinde duyulur. Eski kız arkadaşı Misato bile onun soyadını kullanıyor ve ona "Kaji-kun" diye hitap ediyor (daha sonra ona kızmadığı zamanlar da dahil).
  3. "Ryoji", Minako Narita'nın mangası Aitsu'nun kahramanı Ryoji Sadawa'nın verilen adından türetilmiştir. Bakınız: Karakter İsimlerinin Kökenleri
  4. "Kaji" kelimenin tam anlamıyla "Dümen" anlamına gelir ve serinin denizcilik temasına uygun olarak adlandırılır. Bakınız: Karakter İsimlerinin Kökenleri
  5. Buradaki makalede: "Kesinlikle bunu yapan Gendo. Açık yaka (arkadan bakıldığında) aynı zamanda Gendo'ya belirgin bir göndermedir, çünkü o, bu tür bir Nerv üniforması giyen ve yakası her zaman açık olan tek kişidir. Böylece, en azından Eva mangasında Sadamoto, Gendo'nun kendisini katil olarak konumlandırmış gibi görünüyor."


Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı