tr:19. Bölüm

From EvaWiki
(Redirected from tr:19. bölüm)
Jump to navigation Jump to search
Bölüm Bilgisi
19. Bölüm
1. Başlık: 男の戰い
Otoko no Tatakai
Bir Adamın Savaşı - A Man's Battle
2. Başlık: İçe Yansıtma - Introjection[1]
Senarist: Hideaki Anno, Akio Satsukawa
Yönetmen: Masayuki
İlk Gösterim: 2-7-1996
Video Yayınlanma Tarihi 12-5-1996 (Japonca-Video/LD), 4-17-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Zeruel
Eva Fırlatmaları Eva-00, Eva-01, Eva-02
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"18. Bölüm" "20. Bölüm"

Genel Bakış

Toji'nin kendi Evangelion'u yüzünden ölüm döşeğine gelmesine öfkelenen Shinji, bir Evangelion'a tekrar pilotluk yapmayı reddeder ve Tokyo-3'ü temelli olarak terk etmeye hazırlanır. Tam ayrılmak üzereyken, son derece yıkıcı yeni bir havari saldırır ve kararını yeniden gözden geçirmek zorunda kalır.

Özet

Havari bulaşmış Eva-03 ile yapılan savaşın ardından Shinji, babasının olay boyunca giriş kapsülünde sıkışıp kaldığını bildiği Toji'yi öldürmeye çalıştığı için öfkelenir. Shinji, Eva'yı terk etmeyi reddediyor ve hatta kalan pil gücüyle Nerv Karargahını yok etmekle tehdit ediyor. Gendo, köprü personeline kapsülün içindeki LCL basıncını artırarak onu bayıltmasını emreder.

Toji hastanede uyanır, Shinji onun yanındaki yatakta uyuyordur. Toji tekrar uykuya dalar ve Shinji ve Rei'yi bir trende Gendo'nun davranışları hakkında konuşurken görür. Tekrar uyandığında Shinji gitmiştir ve onun yerine Hikari onun yanındadır. Hikari ona olaydan sonra üç gün uyuduğunu söyledi. Konuya doğrudan yaklaşmadan Toji, Hikari'nin kendisine olan hislerinin farkında olduğunu belirtir ve kız kardeşine kendisinin iyi olduğunu söylemesini ister. Sahnenin bakış açısı değiştiği zaman Toji'nin sol bacağının ampute olduğu açıkça görülüyor.[2]

Shinji, babasının ofisine kelepçeli olarak getirilir ve burada Nerv'e karşı tehdit, gözdağı verme, itaatsizlik ve kişisel bir olay için bir Eva'yı kullanma gibi çeşitli suçlarla suçlanır. Shinji soğuk bir şekilde, bir daha asla pilotluk yapmayacağını[3] ve öğretmeniyle yaşamaya geri döneceğini söyleyerek yanıt verir. Gendo ona hayal kırıklığına uğradığını söyler, ancak bundan etkilenmeyen Shinji umursamadığını ve babasını bir daha görmek istemediğini söyler. Buna karşılık, Gendo dosyalarını silmeye ve Rei'yi Eva-01'in pilotu olarak ve Kukla Kapsülü yedek olarak yeniden atamaya karar verir. Bu arada, Eva ile birlikte öldürülen havari, Eva-03'ün kalıntıları çözülür.

Misato, Shinji'yi tren istasyonuna götürür. Asuka'nın veda etmek için gelmeyi reddetmesinden ötürü Shinji, onun ayrıldığı için kendisine kızgın olduğunu tahmin ediyor ve muhtemelen böylesinin daha iyi olduğunu söylüyor. Misato, eylemlerinin bundan sonra yakından izleneceği konusunda onu uyarır. Ama Shinji umursamadığını söyler, onun için tek bir sorusu vardır: Toji neden Dördüncü Çocuk olarak seçilmiştir? Misato ona gerçeği söyler; tüm sınıf arkadaşlarının potansiyel pilotlar olduğunu ve Toji'nin seçildiğini ve başına gelenlerin bir bakıma korkunç bir durum olduğunu. Ona odasını aynı şekilde bırakacağını ve karargaha olduğu gibi kod yazacağını söyler, ancak Shinji kararlı bir şekilde bunların hiçbir anlamı olmadığını, bir daha asla bir Eva'yı kullanmak istemeyeceğini söyler. Kararlılığına şaşıran Misato, Shinji'nin gitmesine izin verir. Ancak, tren istasyonuna varır varmaz olağanüstü hal ilan edilir; yeni bir havari yaklaşıyor.

Ayakta saldırı yapan Zeruel

Havari Zeruel, Tokyo-3'e havadan yaklaşıyor. Füze bataryaları, Zeruel'e boşuna ateş eder ve Zeruel, Geofront'un üzerindeki yirmi iki zırh katmanından on sekizini yok eden bir silahla karşılık verir. Bu saldırgan ve son derece yıkıcı yeni düşman, Nerv'e karşı saldırı hazırlamak için çok az zaman tanır. Rei, Eva-01 pilotluğuna geçirilir, ancak Eva onu hemen reddeder. Kukla sistemle etkinleştirme girişimleri de başarısız olur. Bu sırada Shinji, Zeruel'in birden fazla haç şekilli patlama başlatmasını izler ve tekrar pilotluk yapmama kararını sorgular. Zeruel sonunda Asuka'nın konuşlandırıldığı Geofront'a geçer. Asuka, etrafına rastgele yığılmış çok çeşitli silahlarla çevrilidir. Eva-02, Zeruel'e iki Paletli Tüfekle ateş açar, ancak hiçbir etkisi olmaz. Sinirlenen Asuka, iki yeni silah alır ve havariye roket üstüne roket atar. Yine, mühimmatının hiçbir etkisi yoktur. Roketlerden sonra, Zeruel folyo benzeri uzantılarını uzatır ve Eva-02'nin her iki kolunu da kolaylıkla keser. Asuka acı ve öfkeyle çığlık atıyor ve Ünite-02'nin işini kolaylıkla bitiren Zeruel'e lanetler okuyor. Neyse ki komuta merkezi, Asuka'nın Eva'sı ile senkronizasyon hızını kesti; Asuka herhangi bir sempatik yaralanma almıyor.

Eva-02'nin başı, Shinji'nin sığındığı sığınağın tam ortasına iner, bu süreçte birkaç sivili ezer ve yaralar, onu ve diğerlerini panik içinde Geofront'a kaçmaya yönlendirir. Havari, Nerv Karargahına doğru ilerlerken, Shinji, tanıdık bir yüz gördüğünde, savaşın öfkesini uzaktan izler: Kaji, çevresinde meydana gelen pandemoniye rağmen sakince karpuzlarıyla ilgilenir.

Kaji ile birlikte Shinji, önündeki savaş öfkesini izler. Rei, Asuka'nın lanetler okumasını bir intihar saldırısı ile takip eder[4] ve havarinin çekirdeğini bir N2 bombasıyla yok etmeye çalışır. Havari, çekirdeğini zırhlı bir zarla kaplar ve patlamadan tamamen zarar görmeden kurtulur. Patlama, Eva-00'ı tamamen devre dışı bırakır, ancak Zeruel yine de onun kafasını kopartır.

Kaji, Shinji'ye aşağıdaki Terminal Dogma'daki bir havari olan "Adam" ile temasa geçerse, Üçüncü Patlama'nın gerçekleşeceğini ve bunun insanlığın sonu anlamına geleceğini açıklar. Kaji, bu konuda hiçbir şey yapamayacak kadar güçsüz olduğunu ve Shinji'nin bir pilot olarak fark yaratabilecek tek kişi olduğunu söylüyor. Shinji Kaji'nin söylediklerini ve bir karar verir; kararlı bir şekilde Eva Kafesine yönelir.

Tamamen çılgına dönen Ünite-01

Hem Evalar mağlup olmuş hem de Eva-01 hâlâ Kukla Kapsülü reddederken, Nerv neredeyse içine düştüğü korkunç duruma yenik düşüyor. Son saniyede, Shinji içeri daldı ve Eva-01'in pilotluğunu yapmayı talep etti. Zeruel, komuta piramidinin tepesine zarar verir ve talihsiz köprü personelini yok etmek için kontrol odasına girer. Havari, şarjlı saldırısını serbest bırakmadan bir saniye önce, Eva-01 gözlem odasına girer ve Zeruel'in yüzüne müthiş bir yumruk indirir. Havariyle güreşen Shinji, Zeruel'i karşı duvardan bir Evangelion kafesine çarpar. Ardından gelen savaşta, Eva-01'in sol kolu, Zeruel'den gelen bir ışınla vurulur; daha ciddi bir hasar meydana gelmeden önce Shinji, Zeruel'i bir fırlatma rampasına yerleştirir ve manuel olarak etkinleştirir. Shinji ve Havari, Shinji'nin geri kalan koluyla Zeruel'in çekirdeğine manik bir şekilde çekiçle vurmaya başladığı Geofront'a fırlatılır. Öfkeyle Shinji, Zeruel'in maskesini yakalar ve o kadar sert çeker ki, havarinin yüzündeki et parçası açığa çıkar. O anda, yüksek sesli bir bip sesi duyulur; Evangelion'un gücü tükendi. Zeruel, Eva-01'in başının etrafına bir kol sarıyor ve karargâha fırlatmadan önce onu havaya kaldırıyor. Zeruel, başka bir güçlü ışınla patlatmadan önce Eva'nın göğüs zırhını ilk kez keser. Evangelion-01'in göğüs zırhı erimiş durumda ve çekirdeğinin açıkta olduğunu görüyoruz. Zeruel, onu delmek için çekirdeğe vurmaya başlar. Shinji, içeride, çekirdeğin çatladığını görür ve Eva-01'e hareket etmesi için yalvarır ve yalvarır. Aniden, Zeruel son darbeyi indiremeden Shinji, karanlıkta bir kalp atışını duyar. Dışarıda, Eva yeniden etkinleşir. Maya ve Ritsuko, Shinji'nin Eva ile %400 senkronizasyonu olduğuna dair okumalar alır. Ancak Ritusko bunun artık Eva'nın gerçek kontrolünde olmadığı anlamına geldiğini fark eder; Eva-01, çılgına döndü.

Eva-01, Zeruel'in kolunu yakalayarak havariyi kendine doğru çeker. Eva-01, Zeruel'e, Zeruel'in sol kolunu vücudundan ayırmaya yetecek kadar güçlü bir tekme atmadan önce birkaç dakika derin nefes alır. Ünite-01, havariye kendi saldırısını başlatmadan önce kendi kolunu yenilemek için onun kolu kullanır. Ünite-01, Zeruel'i son derece güçlü bir AT Alanı saldırısı ile yere serdikten sonra, S² Motorunu almak için yaralanmış havariyi yemeye başlar. Evangelion daha sonra gökyüzüne doğru kükreyerek bağlarını koparır. Endişeli görünen Ritsuko bunun sonuçlarını açıklayarak Misato'ya bunun artık Eva'yı durduramayacakları anlamına geldiğini söyler.

Kaji, başka bir yerde, Gendo'nun tüm bunları Seele'ye nasıl açıklayacağını kendi kendine merak ederek, korkunç bir eğlenceyle sahneye uzaktan bakar. Ofisinde, Gendo, Fuyutsuki ile birlikte sahneyi gözlemler. Muzaffer bir şekilde gülümseyerek, Gendo "her şey burada başlıyor" diyor.

Alıntılar

 • Shinji: "Baba, oradasın, değil mi? Bir şey söyle! Bana cevap ver!"
  Gendo: "LCL'in basıncını maksimuma yükseltin. Bir çocuğun öfke nöbetleriyle kaybedecek zamanımız yok."
  Shinji: "Hâlâ doğrudan kontrol devrem var... Kahretsin! Kahretsin! Kahretsin..."
 • Asuka: "Gerçekten bitmiş olabilir. Bahse girerim o salak bundan kurtulamayacak."
  Rei: "Ikari nasıl?"
  Asuka: "Yaralı değildi, o yüzden iyi olmalı. Muhtemelen rüya görüyordur."
  Rei: "Rüya?"
  Asuka: "Evet, rüya. Bana rüya görmediğini söyleme?"
 • Gendo: "Emirlere itaatsizlik, bir Eva'yı özel sebeplerinden ötürü kullanmak, bariz gözdağı... Bunların hepsi ceza gerektiren suçlardır."
  Gendo: "Söyleyeceğin bir şey var mı?"
  Shinji: "Evet, artık bir Eva'ya pilotluk yapmak istemiyorum. Burada da kalmak istemiyorum."
  Gendo: "O halde, git."
  Shinji: "Evet. Öğretmenimin yanına geri döneceğim."
  Gendo: "Demek yine kaçıyorsun?"
  Gendo: "Beni hayal kırıklığına uğrattın. Bir daha görüşeceğimizden şüpheliyim."
  Shinji: "Evet, niyetim de bu zaten."
 • Misato: "Dördüncü seviye adaylarının hepsi senin sınıfınızdaydı. Geçenlerde her şeyin böyle olduğunu öğrendim."
  Shinji: "Hepsi mi? Tüm sınıf arkadaşlarım..."
  Misato: "Suzuhara'ya olanlar sadece kelimelerle düzeltilemeyecek bir hataydı. Ama Shinji, dürüst olmak gerekirse, tüm hayallerimi, umutlarımı ve amacımı sana bağlamıştım. Bunun senin için büyük bir yük olduğunu da biliyorum. Ama bizim, Nerv'deki herkesin geleceğini size emanet etmekten başka seçeneğimiz yoktu. Bir şeyi hatırlamanı istiyorum."
 • Gendo: "Evet, beni reddediyor. Etkinleştirmeyi iptal et. Ünite-00'da Rei'yi gönderin. Ünite-01'i kukla kapsülle yeniden etkinleştirin."
  Misato: "Ama Ünite-00..."
  Rei: "Önemli değil. Gideceğim."
  Misato: "Rei?"
  Rei: "Ölsem bile, yerim doldurulabilir."
 • Kaji: "İkinci işim ortaya çıktığından beri, savaş kadrosunda istenmiyorum. İşte buradayım, bitkileri suluyorum."
  Shinji: "Böyle bir zamanda mı?"
  Kaji: "Böyle bir zaman olduğu için buradayım. Katsuragi'nin göğüslerinin arası da güzel ama sonuçta öldüğümde burada olmak istiyorum."
  Shinji: "Öldüğünde mi?"
  Kaji: "Bu doğru. Bir havari, aşağıda yatan Adam ile temasa geçerse, Üçüncü Patlama'da insanlığın yok olacağı söyleniyor. Onu durdurabilecek tek şey, bir havariye eşit güce sahip tek şey, Evangelion."
  Kaji: "Shinji, yapabileceğim tek şey burada durup sulamak. Ama sen, senin yapabileceğin bir şey var. Bunu sadece sen yapabilirsin. Kimse seni zorlamıyor. Kendin düşünün ve kararı kendin ver. Şimdi ne yapman gerektiğini düşün. Bilirsin, böyle yap ki asla pişmanlık duyma."
 • Ritsuko: "Bu doğru. Bu kaplamalar zırh değil. Bunlar Eva'nın gerçek gücünü bastırmamıza izin veren kısıtlamalar. Ve şimdi bu bağlar Eva'nın kendi gücüyle çözülüyor. Artık Eva'yı durduramayız."
  Kaji: "Ünite-01 uyandırıldı ve serbest bırakıldı. Seele buna sessiz kalmayacak. Bu da senaryonuzun bir parçası mıydı, Komutan Ikari?"

Referanslar

 1. Bölümün İngilizce adı, önceki bölüm gibi, psikanalitik teoriden geliyor. Introjection, bir kişinin çevresindeki dünyanın veya diğer insanların davranışlarını, tutumlarını veya özelliklerini kendine dahil ettiği bir durumdur ve normalde kayıp bir kişinin özelliklerinin büyük önem taşıdığı bir psikolojik savunma mekanizmasıdır. Bölümün sonunda, Shinji, aslında kendi annesi tarafından içselleştirilmiş olan Eva-01'e emilir. Daha fazla ayrıntı için buraya bakın.
 2. Toji'nin sol bacağı ampute edildi, ancak sol kolunu da kaybedip kaybetmediği sahneden ötürü net değil, ancak giriş kapsülünden çekildiğinde sol kolu görülebiliyor. End of Evangelion için prodüksiyon skeçleri, Toji ve Kensuke'nin tekerlekli sandalye basketbolu oynadığı ve Toji'nin iki kolunun da olduğunu doğruladığı bir sahneyi içeriyor.
 3. Shinji, bu bölümün başlangıcında daha önce hiç olmadığı kadar agresif ve kararlı, başkalarına duyduğu endişenin gerçekten göründüğünden çok daha güçlü olduğunu gösteriyor. İronik olarak, Toji, Rei'nin dairesini temizlerken 17. bölümde bunu işaret eden kişidir.
 4. Gendo ve hatta Ritsuko bile, Rei'nin Zeruel'e yaptığı intihar saldırısı karşısında dehşete düşer. "Ölsem bile yerim doldurulabilir." sözleri, klon kopyalarından haberdar olduğu anlamına gelebilir. Ritsuko'nun endişesi ilginçtir; Gendo'ya yakın olduğu için Rei'den nefret eder ve Rei hakkındaki gerçeği bilir. Rei'yi kişisel hayatı için bir tehdit olarak gördüğünden, Rei'nin intihar eylemlerinde neden üzgün göründüğü şaşırtıcıdır.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0