tr:Ekstrakanonik Karakterler

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Bunlar, 26 bölümlük TV animesinde, End of Evangelion'da veya Rebuild of Evangelion'da görünmeyen, Evangelion franchise'ının dünyasında bulunan karakterlerdir. Aynı türden Evalar/Havariler/klasik robotlar için, bkz. Ekstrakanonik Meka. Evangelion dünyasından olmayan ancak Evangelion dünyasında görünen veya Evangelion karakterlerinin dünyasında ortaya çıkan diğer karakterler için Crossover Karakterler'e bakın.

Nerv: The White Paper

Marie Vincennes

Marie Vincennes (マリイ・ヴァンセンヌ) kart rol yapma oyunu Nerv: The White Paper'ın Amerikalı pilotudur. Bir Eva pilotu rütbesini elinde tutarken, savaş için yetkilendirilmemiştir ve bu nedenle gerçek bir pilotluk deneyimine sahip değildir, bunun yerine giriş kapsülü harmoniklerini iyileştirme görevi ile bilimsel şubeye atanmıştır. Başlangıçta, yüzeysel bir nazik ve yumuşak konuşma kisvesi altında bencil ve kibirli birisidir.

Marie araştırmasını ilerletmek için hem Nerv hem de CIA ile işbirliği yaptı, ancak onu gözlemleyen iki ajan öldürüldükten ve teknolojisi bir Eva'nın çılgına dönmesine neden olduktan sonra, eylemlerinin sonuçlarının boyutunu fark etti. Bir saha gezisinde aldığı yara nedeniyle hastaneye kaldırıldıktan sonra, Nerv personeline CIA'in peşinde olduğu şeyin, kendisi tarafından yazılmış ve giriş sisteminde yaptığı değişiklikleri devre dışı bırakan bir program olduğunu açıklar; CIA programı yok etmek istediği için onu Pen Pen'in kolyesinin içine sakladı.

Bundan sonra, pilotların geri kalanıyla olan tutumu ve ilişkileri dramatik bir şekilde daha iyiye doğru değişti ve Eva 08'in inşası için teknik personel olarak Nerv'ün Çin'deki şubesine transfer edildiğinde Misato ve diğer pilotlar tarafından uğurlanır ve "Tekrar görüşürüz dostlarım" diye cevap verir.

Daha sonra, Japonya'nın altyapısı savaş boyunca önemli hasar gördükten, Tokyo-3'ün elektrik şebekesine ve Baraquijal'e yapılan saldırılar aynı anda bir sorun haline geldikten sonra Evalara güç sağlamanın bir yolunu bulmak için geçici olarak geri döner.

Diğer birçok karakter gibi, Marie de bir savaş gemisinin adını almıştır. Büyük olasılıkla 1942'de Savo Adası Muharebesi sırasında batırılan USS Vincennes (CA-44) soyadının kaynağı idi, meşhur İran Hava Kuvvetleri vurulma olayına karışan adaşı Ticonderoga sınıfı kruvazör (CG-49) değil.

Marie Vincennes


Komutan Nikolayev

Nikolayev Nerv'ün Rusya şubesinin Komutanı. İyi birisi ve arkadaş canlısı görünüyor, ancak bunun bir maske olup olmadığı belli değil. Başlangıçta havari Iblis ile uğraşırken Nerv Japonya'nın yardımını reddeder. Adı için herhangi bir kaynak verilmemesine rağmen, Evangelion karakter adlarındaki deniz teması göz önüne alındığında, muhtemelen 1134B Projesi Berkut B'nin (NATO rapor adı: "Kara-sınıfı") kruvazörlerinin öncü gemisi olan Sovyet füze kruvazörü Nikolayev ile adaştır.

Komutan Nikolayev


Girlfriend of Steel

Mana Kirishima

Mana Kirishima (霧島 マナ) Megumi Hayashibara tarafından seslendirilen bir karakter olarak, Girlfriend of Steel video oyununda Shinji'nin sevgilisi olarak görünür. Rei ve Asuka'nın bir birleşimi olarak karakterize edilir ve T-RIDEN-T Land Cruiser'ın pilotluğunu yapar. Shinji'nin sınıfına kaydolur ve Asuka onu çok kıskanır. Diğer birçok Evangelion karakterinde olduğu gibi, soyadı da II. Dünya Savaşı savaş gemisinden gelmektedir; bu durumda adı muharebe kruvazörü/Hızlı Savaş Gemisi Kirishima'dan gelmektedir.

Ayrıca Shinji Ikari Raising Project'te de yer almaktadır.

Musashi Lee Strasberg

Musashi Lee Strasberg (ムサシ・リー・ストラスバーグ) Girlfriend of Steel oyunundan Mana'nın diğer TRIDENT pilotlarından biridir. Hiro Yuki tarafından seslendirilmektedir. Adını Yamato sınıfı güçlü savaş gemisi Musashi'den ve muhtemelen beğenilen aktör, yönetmen ve metod oyunculuğunun kurucusu Lee Strasberg'den almıştır. Alternatif olarak, göbek adı ve soyadı savaş gemilerinden türetilmiş olabilir: muharebe kruvazörü/Hafif Savaş Gemisi Strasbourg ve Amerikan muhrip USS Lee (muhribin belirsiz olduğu ve Lee çok yaygın bir isim olduğu için ikinci isim seçimi olası değildir).

Keita Asari

Keita Asari Girlfriend of Steel oyunundan Mana'nın TRIDENT pilotlarından biridir. Tetsuya Iwanaga tarafından seslendirilmektedir.

Mana kendini sınıfa tanıtıyor
Musashi
Musashi, Keita ve Mana


Second Impression

Mayumi Yamagishi

Mayumi Yamagishi (山岸 マユミ) Neon Genesis Evangelion: Second Impression adlı video oyununda görünür. Gözlük takıyor, kitap okumayı seviyor ve bir şekilde içinde bir havari çekirdeği var. Kyoko Hikami tarafından seslendirilmektedir. Kişiliği esasen Shinji'nin kadın versiyonudur.

Mayumi Yamagishi


Shinji Ikari Raising Project

Kaede Agano ref.png Satsuki Ooi ref.png Aoi Mogami ref.png

Soldan sağa: Keade Agano, Satsuki Ooi, Aoi Mogami

Shinji Ikari Raising Project oyunu ve mangasında, üç yeni Nerv teknisyenine isimler verildi:

 • Kaede Agano (阿賀野 カエデ) Casper'dan sorumlu teknisyen olarak tanımlanan Yarı Rus Nerv personeli. Müzik dinlemeyi ve votka içmeyi sever. Ai Shimizu tarafından seslendirilir ve adını İkinci Dünya Savaşı hafif kruvazörü Agano'dan ve muhtemelen Matsu sınıfı muhrip Kaede'den (kadın adı veya savaş gemisinin adı, belirsiz) almıştır.
 • Satsuki Ooi (大井 サツキ) <eki ve kendine güvenen, biraz işkolik bir karakter. Melchior'dan sorumlu. Maria Yamamoto tarafından seslendirilir ve adını İkinci Dünya Savaşı 'torpido kruvazörü' Oi'den ve muhtemelen Mutsuki sınıfı muhrip Satsuki'den alır (burada da Satsuki, kafa karışıklığına sebep olan yaygın bir kadın adıdır).
 • Aoi Mogami (最上 アオイ) Maya Ibuki ile iyi arkadaş olan nazik ve sevecen bir kişidir. Yemek pişirmede iyi, üçlü arasında en sağduyuya sahip kişi ve Balthasar'dan sorumlu. Yui Horie tarafından seslendiriliyor ve adını ağır kruvazör Mogami'den ve muhtemelen iptal edilen Tachibana sınıfı muhrip Aoi'den alıyor (arka arkaya üç tane olsaydı çok komik olurdu, ama bu kesinlikle mümkün!)


3 techs.png

SIRP mangasında kendilerini tanıtıyorlar


Detective Evangelion

Detective Evangelion oyununda, adını bildiğimiz dört cinayet kurbanı vardır:

 • Natsuko Kako (加古ナツコ), ilk cinayet kurbanı. Tokyo-3 Birinci Devlet Ortaokulunda 14 yaşında bir öğrencidir. Görsel olarak Nadia: The Secret of Blue Water'dan Nadia'ya çarpıcı bir benzerlik taşıyor. Adını IJN ağır kruvazörü Kako'dan alıyor.
 • Kyouko Nachi (那智キョウコ), ikinci cinayet kurbanı. Tokyo-3 Birinci Devlet Ortaokulunda 29 yaşındaki fen bilgisi öğretmeni. Adını IJN kruvazörü Nachi'den almıştır.
 • Erika Kashii (香椎エリカ), üçüncü cinayet kurbanı. Adli Tıp Departmanında 27 yaşındaki Nerv çalışanı. Adını IJN kruvazörü Kashii'den almıştır.
 • Mimi Satsuma (薩摩ミミ), dördüncü cinayet kurbanı. Tokyo-3 Birinci Devlet Ortaokulunda 23 yaşındaki müzik öğretmeni. Adını IJN savaş gemisi Satsuma'dan alıyor.
Natsuko Kako'nun cesedi
Kyouko Nachi'nin karakter sayfası
Erika Kashii'nin karakter sayfası
Mima Satsuma'nın karakter sayfası


Evangelion Battlefields

 • Kotone Suzunami (涼波コトネ) mobil oyun Evangelion Battlefields'da görünen yeni bir Evangelion pilotudur. Ailesi kayıptır ve bir yetimhanede büyümüştür ve isimsiz bir platformda yayıncı olmuştur. Bir Evangelion pilotu olarak işe alındıktan sonra, Gendo tarafından şahsen diğer pilotların faaliyetlerini gözetlemekle görevlendirildi, ancak bunu kabul edemeyecek kadar iyi birisiydi. Wille'in bir üyesi oldu. Adını Yūgumo-sınıfı muhrip Suzunami'den almıştır.
 • Hitomi Amagi (天城ヒトミ) mobil oyun Evangelion Battlefields'da görünen yeni bir destek personeli karakteridir. Nerv ve daha sonra Wille için köprü operatörü ve akıl sağlığı danışmanı olarak hizmet vermektedir. Adını Akagi'nin hurdaya ayrılan kardeş gemisi Amagi sınıfı muharebe kruvazörü Amagi'den almıştır.
Kotone ve Hitomi'nin figürleri


Evangelion Online (Mobil Oyun) Orijinal Karakterler

13 C316a.jpg

"Misato, kişilik nakli işletim sistemi hakkında bilgin var mı?"
"Evaları çalıştırmak için kullanılan teknolojinin aynısı, değil mi Ritsuko?"
Bu makale veya bölüm geçici olarak, konuyla ilgili güvenilir veya doğrulanmış kaynakların mevcut olmaması nedeniyle şüpheli bilgi kaynaklarından yararlanıyor veya alıntı yapıyor. Daha iyi kaynaklar bulunana kadar lütfen bunu aklınızda tutun.'
Lütfen daha iyi kaynaklar mevcut olduğunda bu makaleyi düzenleyin veya bu konuyu tartışma sayfasında tartışın.


Bu oyunla ilgili bilgiler yok denecek kadar azdır ve mevcut tek kaynaklar şüpheli güvenilirliğe sahiptir. Bu bölümdeki her şeyin şüpheli olduğunu unutmayın.

EvaOnline Karin Watermark.jpg
 • Karin (カリン)

İddiaya göre hem pilot hem de doktor. Gerçekten bir çocuk mu yoksa kılık değiştirmiş bir yetişkin mi olduğu konusunda kafa karışıklığı var gibi görünüyor.

EvaOnline Fujisaki Watermark.jpg
 • Fujisaki (藤崎)

Sadece ikinci adıyla anılır; çekingen ve uygun tavırlarla görünüyor.

EvaOnline Ruri Watermark.jpg
 • Ruri (ルリ)

Yedek pilot olarak tanımlandı. Bir Eva Ünite'sine pilotluk yaptığında bile düşünceli ve tatlı dilli biri gibi görünüyor.

EvaOnline Kayoko Watermark.jpg
 • Kayoko (カヨコ)

Enerjik ve kendine güvenen; iddiaya göre "dünyanın en iyi pilotu benim" cümlesinin seslendirmesi de var.

EvaOnline Chiba Ryou Watermark.jpg
 • Chiba Ryou (千葉リョウ)

"Benim Eva'm en güçlü!" cümlesinin seslendirilmiş olduğu söyleniyor; savaşta sıcak kanlı gibi görünüyor?

EvaOnline Nishimoto Seiya Watermark.jpg
 • Nishimoto Seiya (西本セイヤ)

Kişiliği hakkında bilgi verilmedi.

EvaOnline Unknown Pilots.jpg
EvaOnline Unknown Eva 4 Unknown Pilot.jpg
EvaOnline Unknown Pilot.jpg

Soldan sağa: İsimsiz pilot, "Sharon", "Xibalani"

 • Bilinmeyen Karakterler
 • İsimsiz Pilot: Tanıtım görsellerine bakılırsa daha büyük bir rol üstlenmesi gerekiyordu; sadece son oyunda görünmesi değil.
 • 沙恩: İddiaya göre "Sha(r)on" olarak telaffuz ediliyor ve tanıtım görsellerine bakılırsa daha büyük bir rol üstlenmesi gerekiyordu; sadece son oyunda görünmesi değil.
 • 西瓦妮: İddiaya göre "Xibalani" olarak telaffuz edildi. Görünüşe göre bir noktada R19'un pilotu olması gerekiyordu; sadece son oyunda göründü.


Evangelion Gaiden

Matsukaze Nene.png
 • Nene Matsukaze (松風ネネ) Sandy-san adında bir ruhun bulunduğuna inandığı için her zaman yanında bir oyuncak taşıyan 2-A sınıfında bir transfer öğrencisidir. Karakter tasarımı, bir yarışmadan bir dizi hayran gönderisinden seçildi. Adını Kamikaze sınıfı muhrip Mazukaze'den almıştır.


Secret of Evangelion

SoE Kyoya Kenzaki.png SoE Kyoya Kenzaki eyes.png
 • Kyoya Kenzaki (剣崎キョウヤ) Kaji'nin üniversite arkadaşı ve oyunun kahramanı ve Nerv'in bir ajanıdır. Nerv'in istihbarat bölümünün bir parçası ve Nerv personelini korumanın yanı sıra çeşitli sırları ve komploları ortaya çıkarmakla görevlendirildi; Seele'ye karşı çalışır. Gözlerinden biri kahverengi, diğeri kırmızıdır.


SoE Hitomi Kaga.png
 • Hitomi Kaga (加賀ヒトミ) Evangelionlar ve Kukla Sistem'in gelişimi üzerinde çalışan metafizik doktorası olan bir teknisyendir. Fuyutsuki tarafından kendi alanındaki en parlak bilim adamlarından biri olarak tanınır, ancak günlük yaşamda oldukça dağınıktır birisidir ve çoğu zaman fazla düşünmeden dürtüler üzerinde hareket eder, ancak daha sonra pişman olur. Romantik ilişkilere hiç ilgi duymuyor, tamamen işine odaklanıyor.


İstihbarat Astları
SoE Hawk.png SoE Porter.png

Sol: Hawk, sağ: Porter

 • Hawk (ホーク) bir Nerv ajanı ve Kyoya'nın astlarından biridir. Son derece yetenekli, ancak oyunun bazı rotalarında Seele'den rüşvet alarak ana karaktere ihanet ediyor. Hawk gerçek adı değil.
 • Porter (ポーター) bir Nerv ajanı ve Kyoya'nın astlarından biridir. Eşit derecede yetenekli, ancak oyuncuya ihanet etmez. Porter gerçek adı değil.


Darbeciler
SoE Hajime Suruga.png SoE Koji Katori.png SoE Mitsuru Wakatake.png

Soldan sağa: Suruga, Katori, Wakatake

 • Hajime Suruga (駿河ハジメ) personelin muamelesinden memnun olmayan, bir darbe düzenlemeye çalışan bir Nerv teknisyenidir. Sonu ve kaderi bilinmiyor.
 • Koji Katori (香取コウジ) ilk Teknoloji Geliştirme Departmanında bir mühendistir. Nerv'den memnun değildir, Suruga'nın grubuna katılır ve kukla kapsüller için aktivasyon kodlarını çalmaya çalışır, ancak bu süreçte öldürülür.
 • Mitsuru Wakatake (若岳ミツル) ilk Teknoloji Geliştirme Departmanında bir mühendistir. Darbe girişimi sırasında pilotlara tehditler savurdu, ancak yakalanarak öldürüldü.


It's a Miraculous Win

ItsAMiraculousWinCover2.png
 • Sakura Mogami (最上さくら) It's A Miraculous Win spin-off mangasından 24 yaşında bir "ofis hanımı" (sekreter). Fanatik bir Eva hayranı ve Evangelion pachinko'nun takıntılı bir oyuncusudur, Evangelion ürünlerine ve Rei ve Asuka cosplaylerine sahiptir. İş arkadaşları arasında, Evangelion karakterlerine tıpatıp benzeyen bazı insanlar var ve o, tıpkı Kaworu'ya benzeyen bir pachinko salonu çalışanıyla çıkıyor. Adını Mogami sınıfı kruvazör Mogami'den almıştır.


Crossoverlar

Bakınız: Crossover Karakterler


Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı