tr:Kensuke Aida

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Kensuke Aida
Kensuke
相田ケンスケ
Bağlantı(lar) babası; annesi (merhum)
Kökenleri Japon
Yaş 14
Doğum Günü 9/12/2001
Boyu 147cm[1]
Seiyū Tetsuya Iwanaga
Seslendirmeni (İngilizce): Kurt Stoll (TV ve filmler),Greg Ayres (Rebuild), Benjamin Diskin (Netflix)
(İtalyanca): Stefano Crescentini
(Fransızca): Romain Douilly
(Almanca): Gerrit Schmidt-Foß , Frederic Böhle (Netflix)

Kensuke Aida, Shinji Ikari'nin sınıf arkadaşı ve yakın arkadaşıdır; ortak arkadaşları Toji Suzuhara'dır. Shinji'nin tüm sınıf arkadaşları gibi, Kensuke de kendi koruması için diğer potansiyel Çocuklarla birlikte aynı sınıfta tutulan bir Eva pilot adayıdır. Bu gerçekle ilgili olarak, Kensuke'nin annesi vefat etmiştir. Kensuke'nin aile hayatı hakkında fazla bir şey söylenmiyor ama babası en azından hayatta.

Profil

Kensuke, Toji ve Shinji ile birlikte. Öneri'den.

Kensuke, askeri gereçlere ve savaşa hayrandır. 4. bölümde görüldüğü gibi, kırsal kesimde ayrıntılı savaş senaryolarını tek başına canlandırıyor ve 8. bölümde Over the Rainbow'a alınacağı için çok heyecanlıydı ve zamanının çoğunu, çevresinde olup bitenlerden bağımsız olarak kamerasıyla görünürdeki her şeyin videosunu çekerek orada geçirdi.

En önemlisi, Kensuke aşırı derecede bir Evangelion pilotu olmak istiyor, bu da onu Shinji'yi şefkatle kıskandırıyor (bu aynı zamanda çekici Misato Katsuragi ile yaşamak için de geçerli). Bu, arkadaşlıklarını hiçbir zaman etkilememiş gibi görünse de Shinji, Kensuke'nin pilotluk konusundaki coşkusuna çoğu zaman oldukça şaşırır.

Çocukların Evalarla yaşadığı hiçbir deneyim Kensuke'nin fikrini değiştirmeyecek gibi görünüyor. Shamshel ile olan savaştan sonra Shinji'nin giriş kapsülünde ağladığını gördü ve Toji'nin Evangelion Ünite-03'ün pilotu seçildikten sonra hastaneye kaldırıldığını biliyordu, ancak olaydan sonra Shinji Ikari'nin tekrar ayrıldığını öğrendiğinde, Kensuke'nin bağlantısı kesilmeden hemen önce Shinji'ye gönderdiği telefon mesajında sadece "Lanet olsun! Toji bile Eva pilotu oldu, ben ise-" (19. bölümde) yazıyordu.

Kensuke genellikle Nerv'ün yaptıkları hakkında Shinji'den daha fazlasını bilir ve en az bir kez bu tür bilgileri almak için babasının veri dosyalarına sızmıştır (6. bölümde). Tokyo-3 sakinlerinin geri kalanı gibi, Kensuke de 23. bölümde Eva-00'ın patlamasıyla şehir yok edildikten sonra bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

Öneri'de Kensuke, her zamanki gözlükleri olmadan tasvir edilmiştir ve Anime'de gösterilen oldukça nazik ve inek karakterin aksine, daha fazla sert bir karakter izlenimi verir.

Rebuild of Evangelion'da

Rebuild of Evangelion'da Kensuke orijinal rolünü yakından takip ediyor. Evangelion 1.0'da, o ve Toji, Shamshel savaşına tanık olurlar ve kısa süre sonra Shinji ile yakın arkadaş olurlar. Kensuke, Eva-04 kazası ve Eva-03'ün yakında gelişi hakkında konuşarak, Nerv'in Evangelion 2.0'daki dahili projeleri hakkında kapsamlı bilgisini gösteriyor. En son Toji, Hikari ve Pen-Pen ile video kamerasını tutarken ve Zeruel Tokyo-3'e saldırırken füze patlamalarından korkarak görüldü. 2.0'ın sonundaki kaderi bilinmiyor ve Evangelion 3.0'da ondan hiç bahsedilmiyor.

Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon a Time (SPOILERLAR!!!)

Kensuke, Evangelion: 3.0 + 1.0'da bir yetişkin olarak geri dönüyor ve hayatta kalanların köyünde kendi kendini "her şeyin ustası" olarak tanımlıyor ve bu şekilde çalışıyor. Toji'ye göre, Kensuke'nin Üçüncü Patlama’dan sonra onlara yardım etme konusunda paha biçilmez işer yapan "hayatta kalma otaku" becerileriydi ve o, topluluğun değerli bir üyesi olarak görülüyor. Shinji ile çok arkadaş canlısı ve Asuka Shikinami ile yakın, neredeyse kardeşçe bir ilişkisi var. Asuka, AAA Wunder'da değilken onun evinde yaşıyor; AAA Wunder’deykense Mari ile aynı odayı paylaşıyor. Asuka, "Lilin"den kaçınmak istediği için toplumdan izole kalır ve ona "Ken-Ken" takma adıyla hitap eder, ancak Kensuke yine de ona sadece "Shikinami" olarak atıfta bulunur. Görsel olarak Kensuke, yaşlı olan Ryoji Kaji'ye çok benziyor. Kensuke erzak dağıtımına gittikten sonra; Asuka, evde çıplak dolaşır ve Shinji'nin orada olmasının Asuka'yı çok sinirlendirdiğini ve Shinji'nin DSS Şokçusuna kötü tepki verdiğini ve Kaworu'nun ölümündan ötürü hâlâ travmatize durumda olduğunu görür. Kensuke eve döner, Asuka'nın üstüne bir örtü bırakır ve Shinji'nin kusmuğunu temizler. Konuşurlar ve Asuka, Shinji'nin hareketsizliğinden rahatsız olduğunu ifade eder, ancak Kensuke, Shinji'yi savunur. Daha sonra Kensuke, Shinji'nin kaçtığını öğrenir, ancak onun yanına için ayrılmadan önce, Asuka'ya Shinji'yi beslediği için teşekkür eder, Asuka buna şu şekilde yanıt verir: "Bunu onun için falan yapmadım".

Kensuke, Kaji'den farklı olarak Shinji için destekleyici bir figür olduğunu kanıtlayarak ona hayattaki zorlukların nasıl üstesinden geldiğini ve nasıl topluluğun bir parçası olduğunu anlatıyor. Shinji'nin babasıyla olan durumuna açıktır ve ona Kaji'nin ölümünü ve onun adını taşıyan oğlunu anlatır. Kensuke, babası Hajime Aida'nın mezarındayken Shinji'ye, zor da olsa babasıyla konuşmaya ve onu tanımaya çalışması tavsiyesinde bulunur. Bu tavsiyenin hatırlatılması, Shinji'nin Gendo ile savaşmayı bırakmasına ve onunla konuşmasına ve çatışmalarını bir çözüme kavuşturmasına neden olur. Daha sonra, Anti-Evren'deyken Shikinami'nin çocukluğuna bir geri dönüşte, Shikinami ona bakacak bir ebeveyni olmadığından ve klon olduğundan yakınır ve asla başının okşanmamış olmasından ötürü üzgünlüğünü dile getirir. Kensuke, Shikinami'nin oyuncağına göre modellenen bir kostüm içinde, ona her şeyin yolunda olduğunu söyler ve ona istediği gibi kafasını okşayarak, Shikinami'nin bir ebeveyni rolü üstlendiğini düşündürür.[2][3]

Diğer Medyada

Shinji Ikari Raising Project (Manga)

SIRP mangasında Kensuke'nin rolü, orijinal serideki görünüşlerinin çoğu gibi, eğlenceli bir komedi sahnesi amacıyladır. Aynı zamanda, SEELE, NERV'ün hedefleri, İnsanlığın Tamamlanması, ve benzeri olarak bilinen gizli şeyler hakkında "çılgın fikirleri" olan bir komplo teorisyeni olarak sunulur. Toji ve (bir modanın ardından) Hikari ile arkadaş kalır.

Notlar

 • "Kensuke Aida" adı, Ryu Murakami'nin Ai Gensou no Facism adlı romanından (Aşk ve Fantazinin Faşizmi) alınmıştır. Murakami'nin "Sıfır" olarak bilinen Kensuke Aida'sı romanda önemli bir karakter, hayattan umudunu kesen bağımsız bir film yapımcısı ve faşist diktatör Toji Suzuhara'ya Japonya'yı yeniden inşa ederken eşlik ediyor. Kensuke'nin sık sık video kamera kullanması, muhtemelen romandaki film yapımcısının adaşına kasıtlı bir göndermedir.
  • Kensuke Aida'nın babası, Evangelion: 3.0 + 1.0'da görüldüğü gibi Rebuild of Evangelion sürekliliğinde "Hajime Aida" olarak adlandırılır. Bunun başka bir Ryu Murakami referansı olup olmadığı teyit edilecek.
 • 3. bölümde Misato, Kensuke'nin kimlik bilgilerini bilgisayarında açar:
  • Kensuke Aida aslen Yokohama'lı (Eski Tokyo'nun hemen güneybatısında), 12 Eylül 2001'de doğdu ve kan grubu A+'tir. Toji gibi -diğer Evangelion karakterlerinin aksine- doğum gününü, doğum günü 24 Haziran olan seslendirme sanatçısı Tetsuya Iwanaga ile paylaşmıyor.

Referanslar

24 C278 dc chigau.jpg

"Hayır, bu... Lilith!? Anlıyorum. Lilin'i şimdi anlıyorum."
Bu makalenin veya bölümün temizlenmesi gerekiyor çünkü güvenilmez, yanlış veya bariz şekilde yanlış bilgi kaynaklarından yararlanıyor veya alıntı yapıyor.
Lütfen bu makaleyi düzenleyin veya bu konuyu tartışma sayfasında tartışın.


 1. Evangelion Chronicle'ın bir karakter yükseklik tablosu vardır, ancak her karakterin boyunu açıkça belirtmez. Bir kullanıcı, burada Misato'nun 25. bölümdeki boyunu referans alarak boylarını buna göre hesapladı.
 2. Yuko Miyamura, devam eden röportaj çevirilerine dayanarak Kensuke'nin Asuka'ya bir sevgiliden çok bir baba figüründe olduğuna inanıyor:
  Ken Ken hakkında konuşalım. İlk olarak, senaryoyu aldığımda, içine Kensuke'nin yazıldığını fark ettim. Adı Ken-Ken olmasa da önceki film Q'da böyle bir bağlantı yoktu. TV dizisindeki “üç aptaldan” biriydi.
  Asuka insanlara "baka Shinji" ve benzeri takma adlar veriyor.
  Asuka bir insan değil ve üçüncü köydeki insanlarla yaşayamıyor, bu yüzden Kensuke'nin yanında özgürce yaşıyor.
  Asuka izole oldu, büyüyemedi, sadece saçları uzadı.
  Ken Ken, izole edilmiş Asuka ile ilgilenmeye çalışıyor.
  Ken Ken, Bay Kaji'nin yerini aldı.
  Herkes bunu düşünmeye çalışsın. Ken Ken çok iyi bir adam. Sence bu kadar iyi bir adam 14 yaşında sorunlu bir kızla fiziksel bir ilişki kurmaya çalışır mı?
  Asuka, Shinji'ye çoktan yetişkin olduğunu ama bunun cinsel anlamda bir anlamı olmadığını söyler.
  Asuka, filmde “Yalnızım” diyor. Asuka izole edildi.
  Ken Ken, Asuka'yı izliyor.
  Bence Ken Ken [Asuka'nın] bir babası gibi.
  Asuka ve Kensuke'nin ilişkisi romantik değil, bir ebeveyn ilişkisidir.
  Shinji, “Sanırım Asuka'yı sevdim” dediğinde, 14 yıl önceye hiç geri dönmemiş olmasına rağmen, o zamanlar Asuka'yı sevdiği anlamına gelir.
  Dürüst olmak gerekirse, son sahneyi kaydederken Yönetmen Anno ve Yönetmen Yardımcısı Tsurumaki bunu açıkladı.
  Yönetmen Anno bana Asuka'nın bitiş sahnesinin Ken Ken'in Asuka'nın babayla çocuk olduğu fikriyle ilişkili olduğunu söyledi.
  Asuka, hiç sahip olmadığı anne ve babayı gerçekten istiyor ve Kenken bunu görebiliyordu, bu yüzden niyeti böyle bir şeyi sağlamaktı.

  Şahsen ben gerçekten "Ken Ken bir piç değil" diye düşünüyorum.
  "Ken Ken" sahnesinin hayranı değilim.
  Şahsen kesinlikle "Ken Ken'in [Asuka'nın ortağı olarak] kabul edilemez olduğunu düşünüyorum"
  Bence "Orijinal Asuka" (ÇN: Eva-13 tarafından emildiği sırada görülen), Asuka Soryu değil.
  Performans talimatlarım "Lütfen Soryu ve Shikinami'yi farklı yapın" idi.
  Asuka Soryu bir klon değildi.
  Yetişkin Asuka, “Baka Shinji” dediğinde, bunun özel bir anlamı vardır.
  Ken Ken, Asuka'ya bir hamle yapmıyor.
  Ken Ken, 14 yaşındaki Asuka için asla bir hamle yapmaz.
  Sevgisi denizden daha derin olan Ken Ken, Asuka'nın yanında parmağını bile kıpırdatmadan durmaktadır. [Asuka'nın sesini taklit ederek söylemiştir bu cümleyi].
  Miyamura, Tsurumaki'nin Asuka ile ilgili her şeyden sorumlu olduğunu doğrular ve hayranlarından bunun böyle görülmesi için pixiv'de yeni hayran eserleri yaratmalarını ister.
  Yuko Miyamura, MIYAMURA YUKO Corp. - Fanicon 20 Mart 2021, yaklaşık 37 dakika süren röportajdan.
 3. Shinji hem içeride hem dışarıda hâlâ on dört yaşında ve dışarıda on dört ama içeride yirmi sekiz olan Asuka'ya yardım edebileceğini sanmıyorum. Kensuke dışarıda ve içeride yirmi sekiz yaşında, yani bunu yapabilecek kişi o değil mi? LINE mesajlaşma uygulamasındaki tüm EVA seslendirme sanatçılarının bulunduğu grupta Miyamura Yuko, "Eğer Kensuke onun için orada olabilecekse, lütfen onun yanında olsun." dedi. - Tetsuya Iwanaga (Kensuke), 3.0+1.0 kitapçık röportajından.Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı