tr:Rei Ayanami

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Rei Ayanami
Rei Ayanami
綾波レイ
Rütbe/Ünvan İlk Çocuk(lar)
(Rebuild): İlk Kız
Bağlantı(lar) Nerv
Kökenleri Japon
İlişkiler Yui Ikari (yaratılan formu), Gendo Ikari (Nerv Komutanı),
Shinji Ikari (Yui Ikari'nin oğlu)
Yaş 14 (biyolojik)
Doğum Günü Bilinmiyor
Boyu 149cm[1]
Seiyū Megumi Hayashibara
Seslendirmeni (İngilizce): Amanda Winn Lee (TV/Filmler), Brina Palencia (Rebuild), Ryan Bartley (Netflix)
(İtalyan): Valentina Mari
(Brezilya): Priscila Concépcion
(Fransızca):Stéphanie Lafforgue
(İspanyolca, İspanya): Joël Mulachs
(İspanyolca, Latin Amerika): Circe Luna, Gaby Ugarte (yeniden dublajlama)
(Almanca): Marie Bierstedt , Samia Little Elk (Rebuild) , Franziska Lather (Netflix)

Rei Ayanami,[2] Evangelion Ünite-00'ın pilotu ve İlk Çocuktur.

Karakter Özeti

Yaratılışı

Ana makaleler: 21. Bölüm, 22. Bölüm, 23. Bölüm

Rei Ayanami, Gendo Ikari ve Kozo Fuyutsuki'nin Yui Ikari Eva-01'den alınmaya çalışırken onun kurtarılan kalıntılarının ürünüydü. Bu kurtarma girişimi başarısız oldu. Bir düzeyde, Rei Ayanami, İkinci Havari Lilith'in DNA'sını içerebilir, çünkü o, Lilith'in ruhunun kabıdır. Rei Ayanami, 21. bölümdeki görünümünün gösterdiği gibi 2004 ve 2010 yılları arasında yaratıldı. 2010 yılında görüldüğünde, muhtemelen dört ya da beş yaşlarında küçük bir çocuğun fiziksel görünümüne sahip. Daha sonra 2015'te 14 yaşında görünür (aynı sınıfta oldukları için Shinji'nin sınıf arkadaşlarıyla aynı yaşta görünmesi gerekir). Rei, Yui öldükten sonra yaratıldığından ve bedenlerinin hiçbiri muhtemelen 14 yaşında olamayacağından, Gendo ve Fuyutsuki'nin onun bedenlerinin büyümesini kontrol ve manipüle etmiştir.

Terminal Dogma'da, yedek Rei klonlarıyla dolu büyük bir tank tutulur. Bunlar, Ritsuko Akagi tarafından Kukla Kapsül Sistemi için "yedek parçalar" olarak anılır. Eva-01'deki Kukla Kapsülü, 18. bölümde etkinleştirildiğinde de yanında REI adını gösterir. Bu klonlar, Rei'nin 19. bölümdeki "Eğer ölürsem, yerim doldurulabilir." ifadesinin kökenidir. Rei'nin Merkezi Dogma'daki doğum yeri de 23. bölümde gösteriliyor. Shinji Ikari tarafından Rei'nin dairesine oldukça benzer olduğu belirtilmiştir ve Ritsuko, odanın kesinlikle Rei'nin bilinçaltında iz bıraktığını açıkça ortaya koymaktadır. Beton duvarlarda, farklı kuantum parçacık dönme durumları ve farklı kuark isimleri boyanmıştır. (Yukarı, Aşağı, Garip, Büyülü, Üst, Alt-Yukarı ve Aşağı kuarklar normal maddeyi oluşturur, diğer dördü çok daha nadirdir ve şimdiye kadar yalnızca parçacık hızlandırıcılarda üretilmiştir). Rei'nin ilk yıllarının çoğunu burada geçirmesi muhtemeldir.

Rei'nin yaratılmasının nedeni de Gendo Ikari ve Lilith arasında kontrol edilebilir bir bağlantı kurmaktı. Görünüşe göre Gendo'nun niyeti, İnsanlığı Tamamlama Projesini ve dolayısıyla Üçüncü Patlama'yı kontrol etmek için Rei'yi kullanmak ve The End of Evangelion'da Yui'yi tekrar görmesini sağlamasıydı.

Giriş ve Yaralanma

Ana Makaleler: 1. Bölüm, 2. Bölüm, 3. Bölüm

Rei'yi ilk gördüğümüzde, Rei 3'ün bölümün başında sokakta Shinji'ye görünüşüdür. Dizinin çoğunda tanıştığımız Rei 2'yi ilk gördüğümüzde, ağır yaralanmış ve bandajlara sarılıdır; o kadar acı çekiyor ki oturmakta bile zorlanıyor. Bu bizde ve Shinji'de bir sempati duygusu uyandırır. Bu sahnede Rei'nin yere yığıldığını gösteren ekstra bir animasyon parçası Death'e eklendi.

Daha sonra bu yaralanmaların, Gendo'nun denetlediği Eva-00 ile yapılan aktivasyon deneyi sırasında meydana geldiğini öğreniyoruz. Gendo, aktivasyon testi sırasında Rei'yi kurtarmak için kendi canını hiçe sayarak onun için endişe duysa da;[3] Fuyutsuki, Gendo'nun Eva-01'de Rei'yi göndermesini sorguladığında Gendo ona soğuk davranıyor. Misato ve Ritsuko onu ikna edemediğinde, Rei'yi bu şekilde kullanmanın Shinji'yi Eva-01'i pilot yapmak için bir hile olduğu öne sürülmüştür.

2. bölümde, Rei, 1. bölümdekine benzeyen bir sedyede yatarken Shinji'nin yanından geçer. Rei, 1. bölümde olduğu gibi boş boş bakmak yerine, geçerken Shinji'ye dik dik bakıyor. 3. bölümde, Rei'nin okul masasına dayadığı koltuk değnekleri var ama onları kullanırken görülmez.

Yaşam Koşulları

Ana makale: 5. Bölüm

5. bölümde, Rei'nin 402 numaralı dairesinde yalnız yaşadığını öğreniyoruz. Dairesi, [Tokyo-3'ün batı ucundaki yıkılmakta olan büyük bir apartman bloğunun parçasıdır.[4] Bu bölümden, Rei'nin kendi kişisel alanına ve rahatlığına ne kadar az değer verdiği açıkça görülüyor. Rei duştan çıplak çıktığında, Shinji'nin onu görebileceğinden tamamen endişesiz görünüyor. Bunun yerine, Shinji, Gendo'nun gözlüklerini elinde tuttuğu için sinirleniyor. Onun üstüne düştüğünde bile, bunu küçük bir sıkıntı olarak görüyor ve ondan hareket etmesini rica ediyor. Daha sonra kalkar ve onun yanında oldukça rahat bir şekilde giyinir. Unutulmamalıdır ki bu sahne aslında birbirleriyle ilk kez konuştukları sahnedir. Shinji daha sonra özür dilemek için olayı gündeme getirdiğinde, Rei umursamıyor gibi görünüyor. Bu, Rei'nin diğer insanlarla o kadar az tecrübesi olduğunu gösteriyor ki, çıplaklığının genç bir çocuk üzerindeki etkisi hakkında hiçbir fikri yok.[5] Rei bu bölümde sadece Shinji kendi babası hakkında aşağılayıcı bir şekilde konuştuğunda ve Rei ona tokat attığında öfkeye kapılır.

Ünite-00'ın Aktivasyonu

Ana makaleler: 5. Bölüm, 6. Bölüm

Rei, Eva-00'ın Test Tesisi 2'deki aktivasyon deneyine katıldı. Senkronizasyon süreci 3. aşamaya ulaştığında, mutlak sınır çizgisine yaklaşırken, Eva-00 aniden çılgına döndü ve giriş kapsülü otomatik olarak çıkarıldı. Rei, giriş kapsülünün fırlaması sonucu ağır yaralandı, sol kolu ve gözü hasar gördü. Bu, Rei'nin Gendo'nun gözlüklerini aldığı andır ve bu, Rei'nin neden onlara değer verdiğini öğrendiğimiz andır.

Yeniden etkinleştirme deneyinden hemen önce, Rei, başarısız aktivasyon deneyi sırasında Gendo'nun yardımına geldiği zamanı hatırladığı için, kapsül giysisini giyerken gülümsüyor. Mangada, bu sahnede Rei'nin yanındaki bankta Gendo'nun gözlük kutusu bulunmaktadır.

Rei, yeniden etkinleştirme deneyi sırasında Gendo'nun gözlüklerini onunla birlikte giriş kapsülüne alır ve bu onu sakinleştirmeye yardımcı olur ve böylece yeniden etkinleştirme deneyi başarılı olur. Yeniden etkinleştirme tamamlandıktan sonra, Rei kafasını giriş kapsülünde geriye yatırır ve ağzından birkaç hava kabarcığı kaçar,[6] bu, Rei'nin tüm yeniden etkinleştirme deneyi boyunca nefesini tuttuğunu gösterir ve ne kadar gergin olduğunu gösterir. Rei ayrıca, savaş sırasında öleceğine inandığı için, Ramiel ile dövüşmeden önce Gendo'nun gözlüklerini de giriş kapsülüne götürür.

5. bölümün sonuna doğru Rei, Shinji ve Eva-01'i kafesten çıkarken merakla izliyor.

The End of Evangelion

Ana makaleler: 25'. Bölüm, 26'. Bölüm

25'. Bölüm

JSSDF, Nerv Karargahına saldırmaya başladığında, Rei, Gendo tarafından Merkezi Dogmanın alt seviyelerinin içinde, klonlarının yok edilmiş cesetlerine bakarken bulunur. Gendo'ya dönerek ona karşı ilk ihanet işaretlerinden biri olan soğuk bir bakışını attı. Gendo, vaat edilen zamanın geldiğini söyler. Yukarıdaki kavga sırasında, ikisi Terminal Dogma'ya, özellikle Lilith'in dinlenme yerine giderler. Orada, Nerv Karargahını yok etme girişiminde başarısız olan ve Gendo tarafından öldürülen Ritsuko ile karşılaşırlar.

26'. Bölüm

Rei'nin AT Alanı, sol kolu düşüp LCL'de çözünmeye başladığından itibaren yok olmaya başlıyor. Gendo, elindeki Adam Embriyosunu kullanarak, planının bir parçası olarak Rei'nin kalan AT Alanına nüfuz eder. Ancak bu olurken, Eva-01 Üçüncü Patlama'nın tetikleyicisi olarak uyanmaya başlar. Shinji'nin ona ihtiyacı olduğunu fark eden Rei, Gendo'yu reddeder ve Gendo'nun kolunu (ve Adam'ın embriyosunu) kendi içine alır ve bu süreçte kayıp kolunu yeniden oluşturur. Daha sonra döner ve Lilith'e yaklaşır ve "Evdeyim" diyerek (Lilith'in "Eve hoşgeldin" yanıtını verir) yanına gelir. Lilith, Rei'nin vücudunu yutar ve onun ruhu, Adam'ın embriyosu ve Lilith'in vücuduyla birleşir ve dev, beyaz bir Rei'ye benzeyen yeni bir Lilith'e dönüşür. Yeni Lilith daha sonra Üçüncü Patlama'yı başlatmak için yükselen Karanlık Ay'dan geçerek Shinji'ye doğru yükselir.

Üçüncü Patlama

Üçüncü Patlama, Lilith'in Shinji'ye garip bir biçimde görünmesiyle başlar; Rei'nin gözleri kayıptır, yerlerinde uğursuz siyah çukurlar var. Shinji, varlığa "Ayanami" diye hitap edince çukurlar Rei'nin gözlerine dönüşür. Bununla birlikte, Shinji olaylar tarafından zaten travmatize olmuştur ve bu nedenle Lilith, Shinji'ye Kaworu (yeni Lilith'in içinde olduğuna inanılan) şeklinde görünür. Bu noktada Shinji rahatlar ve AT Alanını düşürür ve Lilith'in Eva-01'in çekirdeğine girmesine izin verir. Bu nüfuzun sonucu, Hayat Ağacı'nın yaratılmasıdır. Hayat Ağacı'nın yaratılması ve Karanlık Ay'ın uzaya yükselmesiyle, yeni Lilith daha da büyük, meleksi bir Rei olarak ortaya çıkıyor.[7] Meleksi Rei, insanlığın ruhlarını Guf Kapıları'nda toplamaya başlar, ölümleri Rei'nin görünümleriyle ve ardından en çok sevdikleri kişilerin görünümleriyle gösterilir.[8] Hayat Ağacı'nın içinden Shinji'ye Tamamlanma ile ilerleme veya insanlığı bireysel varlıklar olarak Dünya'ya geri döndürme seçeneği verilir. İkincisini seçen Shinji, dağılan ve insanlığın ruhlarını Dünya'ya geri bırakan yeni Lilith'i öldürür. Shinji, Dünya yüzeyinde uyanır ve 1. bölümdeki görünüme paralel olan bir Rei hayaleti tarafından son bir kez ziyaret edilir.

Profili ve Diğer Karakterlerle İlişkileri

Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Shinji'yle

Rei'nin Shinji ile olan ilişkisi, serinin ilerlemesinde büyük rol oynayan bir ilişkidir. Shinji kritik durumda olmasına rağmen pilotluğu reddedince; Rei, Shinji'nin Ünite-01'in pilotu olması için getirildiğini öğrenir.

İkisi ilk başta pek konuşmazlar; her ikisi de sosyal beceri eksikliğinden dolayı aralarında pek çok garip sekansa sahiptir. Belirli bir sahnede, Shinji, Nerv'e girişi için yeni kimlik kartını vermek için dairesine gittiğinde Rei'yi çıplak görür, Rei duştan yeni çıkmıştır. Daha sonra Shinji ile konuşurken Shinji babasını eleştirir, bunun üzerine Rei Shinji'nin yüzüne sert bir tokat vurarak Gendo'ya olan sevgisini gösterir.

Ancak, Beşinci Havari Ramiel saldırdığında, ikisi yakınlaşmaya başlar ve Rei, Shinji'yi havarinin yıkıcı ışınından korur ve bu süreçte Ünite-00'a ve kendisine zarar verir. Shinji, onun yaralanmadığını gördükten sonra ağlamaya başladığında, Rei ne yapacağını şaşırarak yanıt verir, ancak Shinji ne yapması gerektiğini söylediğinde çok geçmeden gülümser. Gendo'ya karşı olmayan ilk gülümsemesi.

O andan itibaren Rei, anormal doğasına rağmen Shinji ile ilişkisini geliştirmeye devam ediyor. Shinji'ye göre Rei, Gendo'nun kendisini bencilce kullanmasının ardından kendisine nezaket gösteren ilk kişidir.

Gendo'yla

Rei'nin Gendo ile olan bağı, serideki en karmaşık bağlardan biridir. En azından kısmen karısının kurtarılan kalıntılarından elde edilen Gendo, Rei'yi kendisine çok yakın tuttu. Shinji bir Eva pilotu olana kadar, Rei'ye her türlü nezaketi gösteren tek kişi Gendo'dur. Çılgına dönen Ünite-00'dan onu kurtaran Gendo'nun hatırası, Rei'ye değer verdiği için kendi ellerinin yanmasını bile göze alması, Rei'yi o kadar mutlu etti ki, Gendo'nun yanmış gözlüklerini bir hatıra olarak bir kutuda tutuyor. Buna rağmen, Rei, EVA'ya Gendo yüzünden değil, tüm insanlarla "bağı" olduğu için pilotluk yaptığını iddia ediyor.

Zaman geçtikçe Rei, Gendo'ya karşı daha uyanık olmaya başladı ve dikkatini daha çok Shinji'ye odakladı; hatta Asuka'nın 11. bölümdeki "Rei özel olan" iddialarına karşı çıkıyor. Rei'nin itaatsizliği; Shinji'nin arkadaşı Toji'nin giriş kapsülünde sıkışıp kaldığını, hatta bu süreçte savaşırsa Toji'ye zarar vereceğini bildiği için Bardiel'den etkilendikten sonra bile Ünite-03'le savaşmayı reddetmesiyle başlar. Zeruel'le tek başına savaşmak için emir almadan yüzeye fırladığında aşırıya kaçar ve Armisael'i yenmek için kendini feda ettiğinde, herkesi (özellikle Shinji'yi) tüm EVA'lar görev dışı olduğu için öldürülmekten koruduğunda, EVA'sından çıkması emirlerine de itaat etmez.

Ölmesine rağmen, Rei NERV'ün klonlama teknolojisiyle hayata geri döner ve geçmiş yaşamının belirsiz bir hatırasını hâlâ saklar. Travma, Rei'nin kendisi ve ilişkileri hakkında daha derinden düşünmesine neden olur ve sonuç olarak Gendo'yu düşman olarak görmeye başlar. Böylece, Gendo onun aracılığıyla Tamamlanma'yı kontrol etmeye çalıştığında, onu tamamen reddeder ve onun yerine Shinji'ye yardım etmek için acele eder.

Asuka'yla

Rei, 9. bölümde Asuka'nın arkadaş olma isteğini reddettiği andan itibaren, ikisi birbirlerine karşı farklı duygular beslemeye başlar. Rei, 14. bölümdeki iç monologu sırasında, kısmen sosyal beceri eksikliğinden dolayı Asuka'ya ilk başta "diğer Eva pilotu" olarak hitap ederek onu görmezden gelir.

Asuka tarafından herkesten daha iyi olduğunu düşünen, kendini beğenmiş bir kız olarak görülür; onun gözünde Rei sürekli olarak görevlere seçiliyor ve bu yüzden Asuka ona "Gözbebeği, En İyi Öğrenci" lakaplarını takıyor. Birden çok durumda, Rei Shinji ile birlikteyken -ister iş ister onunla takılıyor olsun- Asuka daha çok gaza gelir.[9]. Rei'nin sessizliği, yalnızca kibir olarak yanlış yorumlandığında ateşi körükler.

Ancak, fazla mesai, Rei'yi kendini savunma konusunda çok daha sağlam hale getirir. 11. bölümden başlayarak, Gendo'ya karşı olan şüpheleriyle birlikte, Asuka'nın kendisine herkesten daha iyi muamele gördüğünü söylemesi iddialarını net bir şekilde yalanlar. Asuka'nın Shinji'nin en yüksek senkronizasyon oranını elde etmesi konusundaki hayal kırıklığını görmezden geldiğinde ve Eva'yı başkalarına yardım etmek yerine kendi yararına pilotluk yaptığını söylediği 16. bölümde de bu durumlar devam ediyor. Doğal olarak, her iki anda da kesin bir konuşmaya sahiptir.

22. bölümde, bir asansör yolculuğunda uzun bir süre birbirlerini görmezden geldikten sonra, Rei, Asuka'yı ortalamanın altında senkronizasyon oranı istatistiklerini iyileştirmek istiyorsa sakinleşmesi için ikna etmeye çalışırken hararetli bir tartışmaya girerler. Depresyona giren Asuka, Rei'ye her zamankinden daha fazla saldırıyor, ona Komutan Ikari'nin kuklası diyor ve hatta Rei'ye eğer emredilirse ölebileceğini söylüyor. Rei emir konsusunu onayladığı zaman ona tokat atıyor. Rei'nin iyi niyetine rağmen, onun işe yaramaz bir kukla olduğu imajı seri boyunca Asuka'nın zihninde yer edinmiş durumda ve onunla uzlaşıp uzlaşamayacağı bilinmiyor.

Profili

Rei Ayanami, Eva-00'ın pilotu ve İlk Çocuk(lar)tur. Resmi olarak Rei Ayanami on dört yaşında ama geçmişine dair tüm kayıtların silindiği belirtiliyor. Onun yaşındaki bir çocuk için alışılmadık bir şekilde, Rei köhne bir dairede tek başına yaşıyor. Rei, Tokyo-3 ortaokuluna gidiyor ve 2-A sınıfının bir üyesi.

Rei Ayanami, kendine özgü görünümü ile ünlüdür. Mavi saçları, soluk teni ve kırmızı gözleri vardır. Rei'nin sıra dışı görünümünün, serinin yaratıcıları tarafından onu öne çıkarmak için tasarlandığı belirtildi. Garip bir şekilde, Rei'nin sıra dışı görünümü seri boyunca, hatta Asuka tarafından bile asla yorumlanmaz.

Rei bir vejeteryandır. Bu, 12. bölümde görülüyor. Bunun kendi isteğiyle mi yoksa fizyolojisinin tuhaflığından mı olduğu belli değil. Nadia: Secret of the Blue Water'dan Nadia Ra Alwar ve iki yapımın da yaratıcısı Hideaki Anno'nun da vejeteryan olduğu belirtilmelidir.[10]

Dışarıdan, Rei biraz soğukkanlı ve mesafeli görünebilir, genellikle kitaplarını okuyarak zaman geçirir. Yine de, duygular yüzünden kolaylıkla kafası karışabilir ve kendinden bir şekilde kopmuştur. Bu en çok 6. bölümde, Rei'nin Shinji Ikari tarafından kurtarıldıktan sonra nasıl hissetmesi gerektiğinden emin olmadığında, kendini bulduğunda belirgindir. 12. bölümde Rei, Asuka tarafından özel olarak davet edilmesine rağmen Misato'nun partisine gelmedi. Rei, 9. bölümde Misato'nun dairesindeki senkronizasyon eğitimi partisine özel olarak getirildi, ancak bunun nedeni Misato'nun onu gerçekten getirmesi gibi görünüyor. Rei, ilk başta (yani giriş bölümlerinde) sadece tanımadığı insanlar için gizemli değildir; Rei'nin diğer Eva pilotlarından bile sosyal olarak bağlantısı yoktur. 23. bölümde Rei, Armisael tarafından istila edildiğinde, havari onu kendi gerçek yalnızlığını ve acısını hissetmeye zorlar. Bir sonraki sahnede, Rei ağlarken gösterilir ve neden ağladığını bile anlamaz. 25. bölüm ayrıca Rei'nin derin bir umutsuzluk içinde olduğunu ve hiçliğe geri dönmek istediğini gösteriyor.

Rei'nin kendi varlığına hiçbir değer vermediği gösterilmiştir. 19. bölümde, eğer ölürse yerinin doldurulabileceğini belirtir, ancak 23. bölümün sonunda seyircinin bununla Rei'nin ne demek istediğini anlaması mümkün değildir. Bu, kendi rahatlığına veya kişisel alanına karşı kayıtsızlığıyla da gösterilir. 5. bölümde, Shinji'nin yanlışlıkla üstüne düştüğünde, taviz verici bir pozisyon olarak görülebilecek bir durumda, kayıtsızlıktan başka bir şey göstermiyor. Yine de, Gendo Ikari hakkında aşağılayıcı yorumlarda bulunan Shinji'nin yüzüne tokat attığı sırada duyguları ağırlaşmıştır.

Yine de, insanlara değer verme yeteneğine sahiptir. Seri boyunca Gendo Ikari ile güçlü bir bağlantısı var. Rei, 4. bölümde gösterilen EVA-00'ın başarısız aktivasyon testinden sonra onu kurtarmasının bir hatırası olarak Komutan Ikari'nin kırık gözlüklerini saklıyor. Rei'nin, bir kişi olarak tanınması için kendini tamamen tek bir kişinin ihtiyaçlarına değer vererek kendi umutsuzluğundan kurtulmaya çalıştığı söylenebilir.

Seri ilerledikçe, Rei kendini Komutan'dan daha fazla uzaklaştırmaya başladı. Bu sırada kendisi ve Shinji Ikari arasında bir bağ gelişmeye başladı; Altıncı Havarinin saldırısından kısa bir süre sonra Shinji'yle ilgilenmeye başlayan Rei, birkaç kez Shinji ile konuşurken gösterildi, bu animede neredeyse hiç kimseye yapmadığı bir şey olarak ifade edildi. Animenin finali yaklaşırken, Rei sonunda Komutan Ikari yerine Shinji'yi seçer ve Shinji'nin Üçüncü Patlama'yı kendisinin aracılığıyla kontrol etmesine izin verir. Ayrıca Komutan Ikari'nin onunla olan bağının simgesi olan gözlüklerini de yok eder.

Enkarnasyonları

Seri boyunca, Rei Ayanami en az iki kez öldü. Bu durumlarda, görünüşe göre, Kukla Kapsül Sistemi ve klonlanmış cisimlerin tankı kullanılarak yeniden diriltildi. Son anılarını kaybetmesine neden olan bu sürece rağmen, 23. bölümnde görünüşe göre üçüncü enkarnasyonu olduğunu fark edebiliyor. Yeni enkarnasyonundaki kişiliği de öncekinden farklıdır (Aşağıya bakın).

Rei I

Rei 1 ilk olarak 21. bölümde Tanıtıldı. Basit kırmızı bir elbise giyen küçük bir çocuk olarak gösterilir. Daha sonra Naoko Akagi tarafından, Gendo Ikari'nin kendisi için 'yaşlı cadı' olarak bahsettiğini ondan duyduğu için onu öldürüldü (daha sonraki enkarnasyonlarından belirgin şekilde farklı bir davranış sergiliyor).

"Rei 1" terimi ayrıca, Eva-00 içinde görülen Rei'nin çarpık görüntüsü için senaryoda kullanılır, bu da Rei 1'in bir kısmının veya tamamının Eva-00'ın ruhu için kullanıldığını kuvvetle önerir. Bu teori hakkında daha fazla bilgi için Eva-00'ın Ruhu'na bakınız. Rei 1 ayrıca End of Evangelion'daki Komutan Ikari'nin son sahnesinde iki "kız kardeşi" ve Yui Ikari ile birlikte gösteriliyor.

Rei II

Rei 2, 23. bölüme kadar animenin çoğunluğu için Rei'nin enkarnasyonuydu. Bu Rei'nin Gendo Ikari'ye güçlü bir bağlılığı ve Shinji Ikari'ye bir bağlılığı olduğu gösterilmiştir. Rei 2'nin Rei 1'in ölümünden kısa bir süre sonra yaratılmış olması muhtemeldir. Bunun 2010'da gerçekleştiği göz önüne alındığında, bu, Rei 2'nin on dört yaşında görünmesine rağmen gerçekte en fazla dört yaşında olduğunu düşündürür. Ek olarak, Rei 1'in ruhunun sadece bir kısmına sahip olduğu teoriye göredir (bkz. Eva-00'ın Ruhu). O, Eva-00'ın başarısız aktivasyon testinde yaralandıktan sonra ilk giydiği bandajları takmış olarak 26. bölümde kız kardeşleriyle birlikte gösterilmiştir.

Rei III

Rei Ayanami'nin üçüncü enkarnasyonu ilk olarak Rei 2'nin ölümünden sonra 23. bölümde görülüyor. Rei'nin bu enkarnasyonu, çılgına dönme olayından sonra Gendo Ikari tarafından Eva-00'dan kurtarıldıktan sonra Rei 2'nin tuttuğu gözlükleri kırmaya çalışır ve Gendo Ikari'ye çok az bağlılık gösteriyordur. Bu enkarnasyon, bir AT Alanı (24. bölümde köprü personeli tarafından bahsedildiği üzere) ve hızlı yenilenme dahil olmak üzere havari yeteneklerine sahip görünüyor. Rei 3'ün Gendo'dan hoşlanmaması; ona ihanet etmesine ve 26'. bölümde Üçüncü Patlama'nın kontrolünü Shinji'ye vermesine neden olur. Gendo'nun 26'. bölümdeki son sahnesinde Rei 3, "kız kardeşleri" Rei 1 ve Rei 2 ile yan yanayken, çıplak olarak gösteriliyor.

Animede Rei'nin Tasviri

Rei'nin psikolojisi hakkında bilgi ve anime boyunca karakterinin incelenmesi için:

Bakınız: Teori ve Analiz: Rei Ayanami (Derinlemesine)

Rebuild of Evangelion'da

Yashima Operasyonu sona erdikten sonra Rei, Shinji Ikari'ye sıcak bir şekilde gülümsüyor.

Rebuild of Evangelion'da görüldüğü gibi Rei, anime muadili ile aynı şekilde başlar, ancak Hideaki Anno'ya göre "settei"si (kabaca "arka planı") değişmiştir ve bu değişikliği yansıtmak için Fubuki sınıfı muhrip yerine daha sonraki JMSDF muhrip Ayanami'nin adını almıştır. Eva 1.0 ve 2.0'da, Gendo Ikari ile aynı ilişkilere sahip olduğu ve sınıf arkadaşlarıyla neredeyse aynı mesafeyi koruduğu görülmüştür. Sınıfının diğer üyeleri yüzerken veya gruplar halinde konuşurken Rei kendi başına oturur.

Evangelion 1.0'da iki önemli fark dikkate değerdir. Sachiel ile olan savaştan sonra Shinji, film serisindeki "Kişisel Cehennem Vagonu" sahnelerinin ilkinde Rei'nin bir hayaleti tarafından ziyaret edilir. Gendo ve Yui, Shinji bir kız olarak doğmuş olsaydı adını Rei koyacaklarınını konuşmaktadırlar. Rei'nin kendisini "Hayır, Rei Ayanami" ile düzeltmeden önce "Shinji Ayanami" ve "Rei Ikari" isimlerini tekrarladığı duyulur. Çıplak ve çılgına dönmüş (berserk) görünümlü bir Rei'nin ortaya çıkması; Eva-00'ın 14. bölümde çılgına döndüğü an ile aynı şekildedir. Shinji bundan sonra revirde uyanır.

Rei, ikinci filmin sonunda Shinji tarafından kurtarılıyor.

Filmin, Shinji'nin Eva-00'ün giriş kapsülünde Rei ile birlikte olduğu son sahnesinde, Rei, Shinji Ikari'nin elini tutarken gösterilmiştir.

Rei'nin karakteri Evangelion 2.0'da gelişmeye devam ediyor, hatta Rei, Gendo'dan pilot arkadaşları için bir akşam yemeği düzenlemek için izin istiyor ve parti için yemek pişirmek için çok kararlı bir çaba gösteriyor. Ancak Shinji, Rei'nin Gendo'yu partiye davet ettiğinden habersizdir. Rei, Dokuzuncu Havari olayını ve Asuka'nın kaderini duyduktan sonra gözle görülür bir şoke olur.

Havari Zeruel ortaya çıktığında ve Mari, saldıran havariyi savuşturmayı başaramayınca, insanlığı savunacak kimse kalmaz. Bu nedenle Rei, şimdi Mari'nin yardımıyla Eva-00'ı saldıran Onuncu Havari'ye karşı kullanmaya karar verir. Rei, havariye karşı kesin bir saldırıda kullanmayı planladığı büyük bir N2 roketi getiriyor. Saldırı başarılı bir şekilde yapılır ve patlamadan önce Rei, Mari'yi patlamadan uzaklaştırarak kurtarmayı başarır. Ancak saldırı havariye yeterince zarar vermedi ve Rei, havari tarafından yutulur ve tuzağa düşürülür. Bunu gören Shinji, onu geride bıraktığı için suçluluk ve pişmanlık duygularına kapılır ve Eva-01'in pilotluğunu yapmak için koşar. Shinji, Zeruel'i yenmeyi ve Rei'yi Zeruel'den kurtarmayı amaçlar. Rei ilk başta havarinin çekirdeğinden itiraz ederek kendisinin yerinin doldurulabileceğini söyler, ancak Shinji onu kurtarmadan önce sadece bir tane Rei olduğunu söyler. Shinji, Rei'yi kucaklar ve ona Gendo ve Shinji'yi akşam yemeğinde buluşturup aralarını düzeltme çabaları için teşekkür eder. Bu, Rei'nin Rebuild serisinde en son görüldüğü yer, çünkü devamında bulunmayacak, Shinji'yi dehşete düşürecek şekilde. Shinji'nin Zeruel'e yapılan saldırı sırasındaki yüksek duygusal durumu, Eva-01'i uyanmaya zorlar ve Yakın Üçüncü Patlama'ya neden olmanın bir parçası olur.

Rebuild 3.0'daki Rei'nin karakteri çok daha gizemli bir şekilde tasvir edilmiştir. Yeni bir siyah kapsül giysisi giyerken ve Yeni Nerv organizasyonunun bir parçası olarak gösteriliyor. Görünüşe göre 2.0'da tasvir edilen önceki olayları hatırlamıyor ve kitap okumak gibi pek çok önemli özelliği paylaşmıyor. 3.0'ın tamamı boyunca, bu Rei Ayanami'nin 2.0 olaylarından sonra yapılan farklı bir klon olduğu açıkça ortaya çıktı. Fandom, bu karaktere "Rei Q" veya "Kuronami" (siyah anlamına gelen kuro-'dan geliyor) adını verdi. Yeni Nerv ve Wille, 2.0'daki Rei Ayanami'nin iz bırakmadan gittiğini büyük ölçüde ima etse de, gerçeğinin nerede olduğu bilinmiyor ve güvenilir bir kaynak tarafından doğrulanmadı. Bunun 3.0+1.0'da daha fazla önem kazanacağı tahmin ediliyor.

Rei ayrıca 3.0'da normal okul kıyafetlerini giyen bir tür hayalet olarak çok kısa bir süreliğine ortaya çıkıyor. Bu Rei'nin ya gerçek olmadığı ya da 1.0'ın açılış anlarında meydana gelen fenomene benzer olduğu tahmin ediliyor.

Diğer Medyada

Rei Ayanami, resmi olarak lisanslı Gainax medyasının çoğunda yer alır.

 • Rei, tüm resmi lisanslı Eva mangalarında bir karakter olarak yer alır: Evangelion Academy, Angelic Days ve Shinji Ikari Raising Project.
 • Ayanami Raising Project, ana karakter olarak Rei'yi içeren Gainax tarafından lisanslı bir flört oyunudur.
 • N64'teki Neon Genesis Evangelion, oynanabilir karakterler olarak Rei ve Eva-00'a sahiptir.
 • Akihabara Hobby, Gainax'ın Eva Works serisinin bir parçası olarak 2007'de Rei'nin 1:1 ölçekli modelini (büyük bir Eva-01 modeliyle birlikte) piyasaya sürdü.

Ayrıca, etrafta dolanan veya Rei'yi içeren çok sayıda gayri resmi medya var: garaj kiti modelleri, dojinshi, ve benzeri.

Manga Versiyonunda

Rei'nin yaralı gözünden kan akıyor.

Yoshiyuki Sadamoto'nun manga uyarlamasında, Rei'nin karakteri, en azından Shinji ile ilgili olarak, çok daha sıcak ve daha açık olarak ortaya çıkıyor ve animede Shinji'ye aynı ilk tepkiyi vermesine rağmen, kısa süre sonra Shinji'nin romantik ilgisi haline geliyor.

Mangaya özgü, 1. ciltte Eva-01'i Sachiel'e karşı kullanıyor ve kaybediyor, yaraları görünüşte yenilginin doğrudan bir sonucu. Manganın 3. cildi, animenin 5. bölümündeki Eva-00'ın çılgına dönme olayını içeriyor ve o sırada yaralarını aldığını ima ediyor gibi görünüyor. Eğer öyleyse, o zaman kötü yaralanmışken Eva-01'i kullanıyordu ve Gendo Shinji'yi pilotluk yapması için uyandırmaya çalıştığında, o gün ikinci kez ağır yaralı bir Rei'yi savaşa göndermekle tehdit ediyordu! 5. bölüm materyalini dahil etmek, Sadamoto'nun Rei'nin yaralanmalarının kaynağını anime ile eşleşmesi için geriye dönük olarak düzeltme girişimi olabilir.

Rei'nin psikolojisi hakkında bilgi ve manga boyunca karakterinin incelenmesi için:

Bakınız: Teori ve Analiz: Rei Ayanami (Derinlemesine)

Diğer Eva Tabanlı Mangalarda Rei

En ünlüsü, Rei'nin Girlfriend of Steel 2 mangasındaki görünüşüdür. Bazıları tarafından Sadece Görünüşte Rei (Rei in Appearance Only, RiAO) olarak kabul edilir, aynı temel karakter tasarımını paylaşırken, tüm kişiliği farklıdır. 26. bölümdeki alternatif evren hikayesine dayanan Girlfriend of Steel 2, Rei'yi orijinal anime dizisindeki karakterinin neredeyse ayna görüntüsü olan Shinji'nin okuluna eğlenceli ve heyecanlı bir transfer öğrencisi olarak tasvir ediyor.

En son Neon Genesis Evangelion Academy mangasında Rei'nin çok daha Rei benzeri bir şekilde hareket ettiği görülüyor.

Notlar

Chronicle terminal-dogma crop.jpg

"Sadece bir çöplük."
Bu makale/bölüm, makalenin ana gövdesine dahil edilmesi gereken içerik için bir çöplük alanı olarak kullanılmaktadır.
Lütfen makaleyi genişletin ve aşağıdaki içeriği uygun şekilde yeniden konumlandırın.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


 • Japonca'da Rei (レイ) bazen "sıfır" ile eş anlamlıdır. Rei, Eva-00'ın pilotu olduğu veya Rei'nin "sıfır" (veya "hiçbir şey") olduğu için, dizi boyunca onu rahatsız eden bir kimlik vakasına sahipti. Farklı Kanji ile yazılan "Rei", "ruh" (霊) kelimesidir. Rei'nin adı böylece çift kelime oyunu olur, o Eva-00'un pilotu ve Lilith'in ruhunun gemisidir.
  • 20. bölümde Shinji (Eva-01'in içinde çözündükten sonra) doğumundan önce Gendo ve Yui arasında bir konuşma duyar, burada Gendo, "Eğer erkekse Shinji. Kızsa Rei." der. Rei'nin adını yalnızca Gendo'nun verdiği anlamına gelmese de, Gendo'nun kendi kızına bu ismi vermek istediğini ve bir dereceye kadar Rei'yi kızı olarak gördüğünü öne sürüyor.
  • Rei Ayanami'nin ilk adı, Pretty Soldier Sailor Moon anime ve manga serisindeki Rei Hino karakterinden geliyor. Bu, Sailor Moon'un yönetmenlerinden biri olan Kunihiko Ikuhara'nın Evangelion üzerinde çalışmasını sağlamak için yapıldı.[11] Bu çaba başarısız olsa da, Sailor Moon'un bazı çalışanları ve ses aktörleri, Sailor Moon'un dizi yönetmenlerinden biri olan Kiichi Jinme mahlaslı Junichi Satoh da dahil olmak üzere Eva üzerinde de çalıştı. Seslendirme oyunculardan ikisi Kotono Mitsuishi (Usagi Tsukino) ve Megumi Ogata'dır (Haruka Tenoh).
   • Serinin orijinal Japonca dublajında, karakterler yarı İngilizce "zerogouki" ("-gouki" = "ünite") terimini kullanarak Eva-00'a atıfta bulunur. Bununla birlikte, "Reigouki", adının tamamen yanlış bir alternatif yorumu olmayacaktır.
 • Ayanami (綾波) kelimenin tam anlamıyla "kabarık dalga" anlamına gelir, Kanji "kabarık" ve "dalga" anlamına gelir. Ayanami, eski Japon İmparatorluk Donanması'nın Fubuki sınıfı muhriplerinden biriydi. Nihon Kaigun web sitesinin savaş gemisi isimleriyle ilgili sayfası,[12] (gerçek olmayan) alternatif "dalga desenleri" veya "güzelliği ipekten dokunmuş figürleri akla getiren" anlamlarından bahsetmektedir.[13]
 • Rei 1'in ruhunun Eva-00'da bulunup bulunmadığına dair bir tartışma için:
Bakınız: Teori ve Analiz: Eva-00'ın Ruhu.
 • Rei'nin Ay ile tekrarlanan ilişkisi hakkında bilgi için:
Bakınız: Teori ve Analiz: Rei ve Ay.
 • Rei'nin psikolojisi hakkında bilgi ve karakterinin TV dizisi ve manga boyunca incelenmesi için:
Bakınız: Teori ve Analiz: Rei Ayanami (Derinlemesine).
 • Rei'nin monoloğu veya şiirinin bir yorumu için:
Bakınız: Teori ve Analiz: Rei'nin Şiiri.
 • Gendo ve Rei arasındaki ilişkinin yorumu için:
Bakınız: Teori ve Analiz: Rei'nin Gendo'yla İlişkisi.
 • 1. bölümde Rei, Shinji'nin önünde birden bire belirir ve ardından hemen kaybolur. Aynı sahne 26'. bölüm|26'. bölümün]] son sahnesinde de tekrarlanır. Bu, dizinin her iki ucunda etkili bir şekilde iki "kitap kapağı" oluşturur. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için:
Bakınız: Teori ve Analiz: Rei'nin Hayaletimsi Görünümleri ve Kuantum Mekaniği.
 • Rei'nin mavi saçları ve kırmızı gözleri, Asuka Langley Soryu'nun mavi gözleri ve kızıl saçlarının tersidir; bu, zıt kişiliklerinin görsel bir hatırlatıcısıdır.
 • Misato'ya göre Rei'nin Eva-00 ile senkronize olması yedi ay sürdü. Rei'nin Eva-00'ın çılgına döndüğü kazasının, kronolojik olarak ilk bölümden hemen önce gerçekleşip gerçekleşmediği belli değil. (Ve 5. bölümdeki geri dönüşlerde görüldüğü gibi, Misato'nun Rei'nin ilk senkronizasyonundan hemen sonra veya aynı gün içerisinde Nerv'e taşınmış olması muhtemeldir.)

Referanslar

 1. Evangelion Chronicle'ın bir karakter yükseklik tablosu vardır, ancak her karakterin boyunu açıkça belirtmez. Bir kullanıcı, burada Misato'nun 25. bölümdeki boyunu referans alarak boylarını buna göre hesapladı.
 2. Rei, Japonca "sıfır" kelimesinin bir kelime oyunudur ve Ayanami, bir savaş gemisinin adıdır, [Ayanami Denizaltı Muhribi]. Rei ve diğer karakterlerin nasıl adlandırıldığı hakkında daha fazla bilgi için, bakınız: Karakter İsimlerinin Kökenleri.
 3. Rei'nin aslında Nerv HQ'da üretilen bir dizi klonun parçası olduğunu unutmayın; burada gördüğümüz Rei aslında ikinci Rei veya "Rei II"dir. Bir Rei öldüğünde, başka bir Rei ile değiştirilebilir. Öyleyse, serinin ilerleyen bölümlerinde öğrendiğimiz üzere, onu değiştirilebilecekse, Gendo neden Rei'yi kurtarmak için ellerini kötü bir şekilde yaralama riskine girsin?
  • Gendo, Rei'nin aktivasyon deneyinde yer alan diğer Nerv personelinin klonu olmadığı maskaralığını sürdürmeye çalışıyor olabilir; çoğu onun bir klon olduğunu bilmiyor.
  • Gendo o anda gerçekten endişelenmiş olabilir; Yui ile olan bağlantısı nedeniyle Rei'ye çok değer veriyor ve diriltilebilir olsa bile ona herhangi bir zarar gelmesini istemiyor olabilir.
 4. Shinji, Rei'nin dairesine girdiğinde, kendi ayakkabılarını çıkarmaya devam etmeden önce, zemininin dikkat çekici bir şekilde kirli olduğunu ve ayakkabılarının kötü bir şekilde sürtündüğünü fark eder. Japonya'da, bir eve girerken birinin ayakkabılarını çıkarmak elbette adettendir ve bu, Japon izleyiciler için (belki de Kuzey Amerikalı bir izleyici için pek fark edilmez), Rei'nin çevresine karşı kayıtsız ve mesafeli olduğunun açıklayıcı bir işaretidir. Ayrıca, görünüşe göre bir süredir postalarının hiçbirini açmamış ve posta kutusunun taşmasına izin veriyor. Rei'nin yastığında, yaralandığı zamandan kalma kan izleri var. Şimdi yaralanmadığı ve önceki gün bile bandaj takmadığı için yıkama zahmetine girmediği anlaşılıyor.
 5. Benzer şekilde, Adamsal mevkidaşı Kaworu'nun, Shinji ile birlikte yatması önerisinin nasıl yorumlanabileceği konusunda hiçbir fikri olmaması da bunun bir imasıdır.
 6. Rei, yeniden etkinleştirme testi bittikten sonra giriş kapsülünün LCL'inde otururken alışılmadık şekilde rahatlamış görünüyor. Serinin çeşitli noktalarında, Rei neredeyse LCL'de "yıkanıyor" gibi görünüyor.
 7. Bu Rei'ye bazen "Dev Çıplak Rei" veya kısaca GNR (Giant Naked Rei) denir.
 8. Daha fazla ayrıntı için Teori ve Analiz: Rei'nin Hayaletimsi Görünümleri ve Kuantum Mekaniği makalesine bakın.
 9. Shinji'ye yönelik olası bir elektrik, çekim nedeniyle tepkilerinin bu şekilde çıkması olasıdır.
 10. Hideaki Anno'nun Yuvarlak Masa Tartışması
 11. Karakter İsimlerinin Kökenleri
 12. http://www.combinedfleet.com/ijnnames.htm
 13. Evangelion'daki Savaş Gemileri


Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı