tr:14. Bölüm

From EvaWiki
(Redirected from tr:14. bölüm)
Jump to navigation Jump to search
Bölüm Bilgisi
14. Bölüm
1. Başlık: ゼーレ、魂の座
ZÊRE, Tamashii no Za
SEELE, Ruhun Tahtı - SEELE, Throne of Souls
2. Başlık: Bir Hikaye Dokumak - Weaving a Story
Senarist: Hideaki Anno
Yönetmen: Masahiko Otsuka, Ken Ando
İlk Gösterim: 1-03-1996
Video Yayınlanma Tarihi 8-7-1996 (Japonca-Video/LD), 2-13-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Yok (önceki tüm havarilerin özeti)
Eva Fırlatmaları Yok
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"13. Bölüm" "15. Bölüm"

Genel Bakış

Bu bölüm iki kısımdan oluşmaktadır: İlk kısım[1], Seele'nin İnsanlığı Tamamlama Komitesine[2] sunulan ve bu noktaya kadar tüm havarilerin saldırılarını gözden geçiren bir klip gösterisidir. İkinci kısım, Rei'nin kendi varoluşunu düşündüğü bir şiiri ve Rei ile Shinji'nin Evaları arasında bir çapraz uyumluluk testini içerir.

Özet

Bölüm, Sachiel'in saldırısının bir klibiyle başlar,[3] ilk başta Evangelion konuşlandırılmadan önce normal silahların havarilere karşı nasıl etkisiz olduğunu gösterir. Misato'nun kaydedilmiş ifadeleri ve Toji Suzuhara'nın (kız kardeşi savaşta yaralandı) bir makalesinden bir alıntı dahildir.[4]

Ardından, Hikari Horaki'nin günlüğünden bir girişin parçasıyla birlikte havari Shamshel'in saldırısı gelir. Shamshel'in saldırısının klibi, havarinin cesedinin analizine ilişkin nihai bir raporun henüz dosyalanmadığı ifadesiyle sona eriyor.

Ramiel'in saldırısına, bu sefer Rei Ayanami'nin savaş sırasında Eva-01'i özverili koruması olduğundan bahseden Kensuke Aida'dan başka bir alıntı eşlik ediyor.

Gaghiel'in saldırısı, Seele'nin öngördüğü senaryodan sapması bakımından dikkate değerdir.[5] Ancak komite, sonuçların "öngörülen parametreler" dahilinde olduğuna ve "gerekli düzenlemelerin yapılabileceğine" karar verir. BM Filosunun tam üçte biri kayıp olarak tanımlanıyor ve ayrıca kaybolan tüm gemilerin Amerikan olduğu belirtiliyor, ancak Fransız komite üyesi kaybın aslında küçük olduğu yorumunu yapıyor.

Israfel'in saldırısı, Sandalphon'un yakalama girişimi, Matarael'in ve Sahaquiel'in saldırıları[6] sırasıyla birbirini takip eder. Ireul'un istilası[7] söz konusu olduğunda, gerçekler doğrulanmamış olarak listelenir, ancak Havarinin Nerv karargahına girdiği söylentileri vardır. Bu, Gendo'nun böyle bir saldırının gerçekleşmediğine dair güvence vermesine rağmen, komitede büyük bir endişeye neden oluyor.

Toplantı, Lorenz'in suç ve sorumluluğu tüm meseleleri Gendo'ya[8] bırakması ve yeni bir senaryo yaratmasına gerek olmadığını söylemesi ile sona eriyor.

Bölümün ikinci kısmı, Rei Ayanami'nin kendi varoluşunun doğası üzerine kafa yorduğu, kendisi ve insanlar hakkında sorular sorduğu bir şiirini içerir.[9] Şiirden sonra, Rei, Eva-01 ile bir çapraz uyumluluk testi sırasında görülür; burada, onun senkronizasyon oranının Eva-00 ile neredeyse aynı olduğu bildirilir. Ancak, testin ikinci kısmı olan Shinji'nin Eva-00 ile senkronizasyonu[10], A10 sinir bağlantıları tamamlandığında bozulur. Eva-00, [[tr:5. Bölüm|5. bölümdeki[11][12] geri dönüş sırasında olduğu gibi çılgına döner,[13] ancak Shinji sadece küçük bir hafıza kaybıyla kurtulur.

Fuyutsuki ve Gendo; komite, on birinci havarinin istilası ve Eva-00'ın çılgına dönme olayı hakkında tartışırlar, sonunda Rei, Eva-00'da Longinus'un Mızrağı'nı taşırken görülür.[14]

Notlar

 • Seele'nin Ölü Deniz Parşömenlerini kendi "senaryoları" için bir kılavuz olarak kullanmasından ilk kez söz eder.
 • Eva-00 çılgın olayından bahsettikten sonra, Fuyutsuki; Gendo'nun Rei ile fazla ilgili olduğunu hissediyor.
 • Asuka yatakta yatarken arka planda duyulan radyo yayınına göre, Nansha Adaları'nda terörist intihar bombaları şeklinde siyasi huzursuzluk devam ediyor; Çin ve Vietnam'ın İkinci Patlama sonrası gerilimlerin bir sonucu olarak 2003 yılında adaların kaynaklarının kontrolü için savaşa girmesinden 12 yıl sonra bile.
 • Ritsuko ve Maya, "karşılıklı uyumluluk deneyinin" göreceli başarısının, artık "Kukla Sistemi" projesinin geliştirilmesiyle ilerleyecekleri anlamına geldiğini tartışıyor, ancak Maya bu konuda endişelerini ifade ediyor...
 • Animasyon hatası: Kısaca Asuka Shinji ile alay ederken, çekim tekrar Asuka'ya odaklandığında ve yüksek sesle neden herkesin Shinji'yi şımarttığını sorduğunda; Shinji'nin içinde görüntülendiği görsel interkom kutusu, "Eva-01"den yayın yaptığını söylüyor, sadece bu bölüm için olmasına rağmen, aslında Shibji o sırada Eva-00'ın içinde.
 • Bu, Evangelion Ünite-00'ın net bir sebep olmaksızın ikinci kez "çılgına dönmesi"dir (elbette bunun nedeni, burada Eva-00'ın çılgına dönmesi animasyonunun, 5. bölümde çılgına dönerken çekilen görüntülerin yeniden kullanılmasıdır). Rei'nin Eva-00'a bağlı simülasyon gövdesi de geçen bölümde Havari Ireul tarafından enfekte oldu ve benzer şekilde simülasyon gövdesi Rei, elini kontrol kutusuna doğru kaldırdı; ama Ritsuko daha bir şey yapamadan patlatma emriyle kolunu kopardı.
 • Evangelionlardaki omuz zırh direkleri, aslında Eva'nın zırhın altında herhangi bir biyolojik parçasını içermez. Tüm pilon, Eva'nın dış zırhının bir uzantısıdır. Burada görüldüğü gibi, ihtiyaç duyulduğunda direkler, bu durumda onları dış kısıtlamalara sığdırmak için kaldırılabilir; Eva-00'ın yanı sıra, her zaman omuz zırh direkleri olan Eva-01 ve Eva-02, burada onlarsız görülüyor.
 • Serinin önceki bölümlerinden görüntülerin klip-gösterisi montajı sırasında, Shinji'nin 5. bölümde Rei'ye eli doğrudan Rei'nin göğsündeyken düştüğü bir çekim gösterilir. Bu bölüm Adult Swim'de yayınlandığında, bu çekim bu bölümden düzenlendi. Tabii ki, Shinji'nin Rei'nin göğsündeki elinin kısa görüntüsü, ilk başta Adult Swim'de yayınlandığında da 5. bölümden çıkarıldı, bu yüzden kaldırılmış bir sahneye geri dönüş kullanılmadı.
 • Asuka'nın Shinji'yi bir Evangelion'da olmakla annesinin rahminde olmakla karşılaştırması elbette ironiktir, çünkü Shinji (normalde) Evangelion Ünite-01'deyken, annesinin ruhu Eva-01'e bağlı olduğu için bir anlamda annesinin "içinde"dir.

Alıntılar

 • Başkan Keel Lorenz: "Senaryomuzu yeniden yazmana izin vermeyeceğiz, Ikari!"
 • (Rei Ayanami ekrandan geçen görüntülerin bir montajı üzerine bir şiir okur.):
  Rei: "Dağlar… Yoğun dağlar. Zamanla değişen şeyler. Gökyüzü… Mavi gökyüzü. Gözlerinin göremediği şeyler. Gözlerinin görebildiği şeyler. Güneş… Eşsiz bir varlık. Su… Rahatlatıcı bir şey. Kumandan Ikari? Çiçekler… Bir sürü benzer şey… Bir sürü gereksiz şey. Gökyüzü… Kırmızı, kıpkırmızı gökyüzü. Kırmızı renk. Kırmızı renkten nefret ederim. Akan su. Kan… Kan kokusu. Kanı akmayan kadın. Kırmızı topraktan yaratılan insanlar. Erkek ve kadından yaratılan insanlar. Şehir… İnsanların yarattığı bir şey. Eva… İnsanların yarattığı bir şey. İnsan nedir? Tanrının yarattığı bir şey mi? İnsanı insan mı yaratmıştır? Sahip olduğum şeyler, hayat ve ruhtur. Ben ruh için bir kabım. Giriş kapsülü, ruhun tahtıdır. Bu kim? Bu benim. Ben kimim?..." (Rei'nin sonsuz sayıdaki kopyalarından oluşan sonsuz bir çizginin, bir önceki bölümden değil, yeni bir görüntüsü eklenir)"...Ben neyim? Ben neyim? Ben neyim? Ben neyim? Ben, benim, kendimim. Bu varlık benim. Bu benim görünüşüm. Ama ben, ben değilmişim gibi hissediyorum. Çok garip. Bedenim eriyor gibi hissediyorum. Artık kendimi tanıyamıyorum. Şeklim kayboluyor. Ben, ben olmayan birinin varlığını hissediyorum. Burada, ben olmayan birisi mi var? Ikari-kun? Bu kişiyi tanıyorum. Binbaşı Katsuragi. Dr. Akagi. Herkes. Sınıf arkadaşlarım. Ünite-02’nin pilotu. Kumandan Ikari? Sen kimsin? Sen kimsin? Sen kimsin?"
 • Ritsuko: "Rei, Eva-01'i ilk kez kullanmak nasıl bir duygu?",
  Rei: "Ikari gibi kokuyor."
 • Ritsuko: "Shinji, Eva-00'ün Giriş Kapsülünde nasıl hissediyorsun?"
  Shinji: "Biraz garip hissettiriyor."
  Maya: "Rahatsız mısın?"
  Shinji: "Hayır, sadece... Ayanami gibi kokuyor."
  Asuka: "Kokuyor da ne demek? Bir sapık veya başka bir şey misin?"
 • Shinji: (Shinji, Eva-00 ile senkronize olduğunda Rei Ayanami'nin bir vizyonunu görüyor): "Bu da ne? Bir şey doğrudan beynime girmeye çalışıyor. Ayanami? Rei Ayanami? Bu gördüğüm Rei Ayanami, değil mi? Ayanami?... ya da belki de değil?"

Referanslar

 1. Bu bölüm temelde diğer bölümlerin yapım maliyetlerinden tasarruf etmek için yapılan bir klip gösterisidir. İlk yarı tamamen eski bölümlerden bazı seslendirme anlatımları olan klipler, ikinci yarı ise çoğunlukla sadece önceki bölümlerden gelen animasyonların geri dönüştürülmesiyle oluşturuluyor.
 2. Bu bölümün klip şov formatının bir kısmı, Seele'nin tüm havari saldırılarına ilişkin raporların bir "incelemesi" olduğunun açıklamasıdır. Bununla birlikte, bölüm açıkça çoğu güvenlik kameraları tarafından yakalanamayan geçmiş bölümlerden görüntüleri yeniden kullandığından, bu hızla komplikasyonlara neden olur. 5. bölümde Rei çıplakken üzerine düşen Shinji, Evalara havari Israfel'in bakış açısından bir bakış, Gaghiel'in ağzının içinden dışarı bakış, hem Sandalphon hem de Eva-02'yi aktif bir yanardağdayken aynı karede gösteren çekimler ve gösterilmemiş birçok sahne daha vesâire.
 3. Bu bölümde ilk olarak havarilerin isimlerini Üçüncü Havariden (ilk iki bölümde Shinji'nin savaştığı Sachiel) Onuncu Havari olan Sahaquiel'e kadar öğreniyoruz. Muhtemelen,havarilerin isimleri, Ölü Deniz Parşömenlerindeki havarilerin gelişiyle ilgili kehanetlerden türetilmiştir.
 4. Misato'nun Eva-01'in Sachiel'e karşı mücadelesine ilişkin raporu, Shinji'yi ilk savaşında baskı altındaki performansından dolayı övüyor. Ancak Shinji, havariyi gerçekten yenmedi; Eva-01 çıldırdı ve kontrol onun elinde değildi. Bu, Gendo'nun Evalar ve onların çılgına dönme yetenekleri hakkında bilgi sakladığına dair bir ipucu olabilir. En azından, Misato "döngünün dışında" ve Sachiel yenildiğinde Shinji'nin Eva-01'i gerçekten kontrol etmediğini anlamıyor gibi görünüyor.
 5. Seele'nin brifinginde, 8. bölümdeki BM deniz filosunun üçte birinin Havari Gaghiel tarafından yok edildiği söyleniyor. Diyalogları ayrıca "yeşil" renkli Komite üyesinin Amerika Birleşik Devletleri'ni temsil ettiğini ortaya koyuyor. Tamamlanma Komitesi'ne göre, Gaghiel'in saldırısı "senaryodan saptı", ancak Komite, karşılaşmadaki büyük deniz kayıplarını rahatça "neyse ki küçük" olarak yazıyor. Bu, komitenin kendi projelerinden başka her şeye karşı aşırı duygusuzluğunu ele veriyor. Kritik olarak, komite saldırının neden senaryolarından saptığını anlayamadı; Gaghiel, konvoya kaçırılan Adam'a çekildi. Görünüşe göre Seele'nin "senaryosuna" göre, havariler sadece Tokyo-3'e saldıracaktı.
 6. Sahaquiel'in 12. bölümde patlayan "özet" görüntüleri, aslında orijinal olarak kullanılan aynı sahnenin animasyonundan belirgin şekilde farklıdır; bu, patlamanın bir kısmını dağın arkasına değil de önüne yerleştiren bir animasyon hatasını düzeltmek için böyledir.
 7. Ireul'un önceki bölümde Nerv'i işgal etmesi, Üçüncü Patlama'ya neden olabileceğinden korkan Komite için gerçek bir endişe kaynağıydı. Gendo onları Magi'nin veri kayıt cihazlarını incelemeye davet eder, ancak Seele bunları kendisinin üretebileceğini bilirler. Sonunda Seele, Gendo'nun sis perdesini, Gendo'nun kurtarıcı yüzü olarak görmezden gelmeyi seçer.
 8. Komite üyeleri, "gerçeği çarpıtmak sizin uzmanlık alanınız" diyecek kadar ileri giden Rus (mavi komite üyesi) Gendo'ya son derece güvensizdir. Başkan Keel, Gendo'ya her zaman güvenmeye istekli olan tek kişi gibi görünüyor.
  • Fuyutsuki, Komite için, şikayet etmekten başka yapacak bir şeyleri olmadığını söyleyerek, aynı şekilde düşmanca davranıyor. Ancak Gendo, sabırlarını test etmeye isteklidir.
 9. Rei'nin şiirinin bir incelemesi için Teori ve Analiz: Rei'nin Şiiri'ne bakın.
 10. Asuka, Eva-00'ün Giriş Kapsülünde olmanın annesinin rahminde olmak gibi olup olmadığını sorarak Shinji'yle bir şekilde alay eder.
  • Asuka'nın Shinji'yi bir Evangelion'da olmakla annesinin rahminde olmakla karşılaştırması elbette ironiktir, çünkü Shinji (normalde) Eva-01'deyken; annesinin ruhu Eva-01'e bağlı olduğu için bir anlamda annesinin "içinde"dir.
 11. Bu, Eva-00'ın ikinci kez "çılgın" hale gelmesidir ve bu olaylar, Eva-00'ın ruhunun kimliğine dair ipuçları sağlar. Ayrıntılar için Teori ve Analiz: Eva-00'ın Ruhu'na bakın.
 12. Ritsuko, Eva-00'ün kontrolden çıkmasıyla şok olunca, "Önceki gibi... Shinji'yi özümsemeye mi çalışacak?" diye bir yorumda bulunuyor; bu Yui Ikari'nin Eva-01'e emildiği gerçeğine ilk referans gibi görünüyor. Tabii ki, Eva-00'ın Shinji'yi gerçekten özümseyip özümseyemeyeceği belli değil, bu sadece Ritsuko'nun varsayımıydı ve ondan önceki cümlede, sadece Shinji'yi reddettiğini düşündü. Her iki durumda da, ne Misato ne de başka biri Ritsuko'nun ağzından kaçırdığını fark etmedi çünkü dikkatleri kontrolden çıkmış ve tehlikeli derecede şiddetli Eva-00 tarafından tutulmuştu.
 13. Sahnelerin klip gösterisi geri dönüşümü, en çok Eva-00'ın çılgına döndüğü sahnede belirgindir: 5. bölümdeki Eva-00 çılgına dönme animasyonu açıkça yeniden kullanıldı ve Eva-00'ün zırhını turuncudan maviye değiştirmek için yeniden renklendirildi ve omuz zırh direkleri ile donatılmamış; çünkü bunlar henüz 5. bölümde yoktu. Eva-01 ve Eva-02 de bu bölümde, bu konuda tutarlı kalmaya çalışmak için omuz zırh direkleri olmadan canlandırılıyor, sanki test için her Eva'dan alınmalarının bir nedeni varmış gibi; muhtemelen sabit Eva-01 ve Eva-02'nin omuz direkleri olmadan (her biri bir kare) yeni bir çekimini yapmak, Eva-00'ün çılgına döndüğü tüm karmaşık sahneyi yeniden yapmaktan daha ucuzdu. Ancak, Eva-00'ın kafasını duvara vurduğu son sahne tamamen yenidir.
 14. Longinus'un Mızrağı ilk kez adıyla anılır ve ilk defa ambalajlarının dışında görülür. 12. bölümde ilk ortaya çıktığında ambalajlara sarılmıştı ve içinde ne olduğu belli değildi.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0