tr:Teori ve Analiz: Rei Ayanami (Derinlemesine)

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Rei Ayanami makalesinin ayrıntılı sayfa bölümü.

Rei'nin Adı

Rei Uniform.jpg

Aşağıdaki tablo, Rei Ayanami'nin adının birkaç şekilde yazılabileceğini ve Türkçe anlamlarını detaylandırmaktadır.

Türkçe: Rei Ayanami
Hiragana: れい あやなみ
Katakana: レイ アヤナミ
şükran ifadesi 綾波 tasarım/şekil, dalga/dalgalar
deneyim, özel, illüstrasyon 彪浪 desenli/benekli, dolaşan/dalgalar
Kanji: ruh, tin, ayrılan ruh, hayalet 彩無 boyama/boya, hiçlik/nil
sıfır, hiç
komuta, emir, dikte
Rei Ayanami'nin adının kökeni hakkında daha fazla bilgi için buraya bakınız.

Rei'nin tasarımı ve karakteri

Gainax'ın kurucu üyelerinden biri ve televizyon dizisinin karakter tasarımcısı Yoshiyuki Sadamoto, Rei'yi yarattı.

Sadamoto, resmi manganın 2. cildinde yayınlanan bir röportajda, ilham kaynakları ve Rei'nin tasarımını şekillendiren etkiler hakkında konuşuyor:

Rei'yi ilk gördüğünüzde, tamamen sargılıdır. Kinniku Shojo Tai grubunun Hotai de Masshiro na Shojo (Bandajlı Beyaz Kız) adlı bir şarkısı vardır. O şarkıyı duyunca aklıma bir görüntü geldi; "Böyle bir kız çizmek isterdim" diye düşündüm ve sonra o resimden Rei'yi çizdim.

Röportajın devamında Sadamoto şunları söylüyor:

"Ukina" adını verdiğim bu karakterle oynadım. Uzun zaman önce NewType dergisi için Koto no Oni (Çöl Adasındaki Oni) adlı bir hikayeden geldi. Ukina'yı alırsın, ona kabarık, kısa, kurt gibi saçlarını verirsin ve bu Rei'dir. Gerçekten, onunla biraz oynadım, gözlerin çizilme şekliyle. Temel karakter aynıdır. Karakteri yarı saydam olarak kilitlendi, bir gölge ya da hava gibi. Dokunamayacağın türden bir kız. Özlediğin kız, ama onunla ilgili elinde tutabileceğin hiçbir şey yok.

Aynı röportajda Sadamoto bize Rei'nin neden kırmızı gözlerinin olduğunu anlatıyor:

Gözlerini kırmızı yapmama sebep olan iki şey vardı: Birincisi, yeterince üstün özelliklere sahip olmaması ve ikincisi, iş açısından bakıldığında, Eva bilgisayar oyununun yapımcıları onun diğer karakterlerden farklı olmasını istedi.

Der Mond sanat kitabında, Sadamoto'nun genel olarak karakterlerden bahsettiği ve Rei'nin onlarla ilgili konumundan bahsettiği başka bir röportaj basılmıştır:

Karakterleri, kişilikleri bir bakışta az çok anlaşılabilecek şekilde tasarladım. Örneğin saçın rengi ve uzunluğu bile kişiliği ifade eder. Asuka'nın Eva dünyasında bir "idol" konumuna sahip olacağını ve (Asuka ve) Shinji'nin tıpkı Nadia ve Jean arasındaki ilişki gibi olması gerektiğini düşündüm. Sonra Rei'yi karşıt "Ying" kısmı olarak belirledim. Onu bandajla sarmak benim fikrimdi.
Yui Ichijo.

Der Mond'dan Rei'nin bir noktada Yui Ichijo adlı gösterinin yapım öncesi aşamalarındaki bir karakter olduğunu da öğreniyoruz.

Rei'nin karakter tasarımındaki hikayenin bir başka yanı, daha koyu saçlara sahip olduğu ve karakteristik kırmızı gözlerinden yoksun olduğu animenin yapım öncesi aşamalarında yatıyor.

Öneri'nin 21 ve 24. sayfalarına bakın.

The Atlantic Monthly'nin Mayıs '07 sayısında Hideaki Anno'nun Rei'nin karakteri hakkında şunları söylediği aktarılıyor:

Rei, ölse bile yerine başka birinin geleceğini bilen biri, bu yüzden hayatına çok fazla değer vermiyor. Varlığı, yaşamı, "görünür varoluşu" geçicidir. O çok üzgün bir kız. Sadece sahip olması gerekenlerin en azına sahip. Bir şekilde zarar görmüş; kendine acıyor. Arkadaşa ihtiyacı yok.

Aynı röportajda Anno, Rei'nin ve onun gibi diğer karakterlerin Japonya'da neden popüler olduğunu düşündüğünü açıklıyor:

Anno, Japonya'nın Rei gibi karakterlere yönelik ulusal çekiciliğini, Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndaki yenilgisinden doğan küçük, olgunlaşmamış hayali bir manzaranın ürünü olarak anlıyor. Japonya savaşı Amerikalılara kaybetti. O zamandan beri aldığımız eğitim, yetişkinler yaratan bir eğitim değil. Bizim için, 40'lı yaşlarındaki insanlar ve benden daha yaşlı olan, 50'li ve 60'lı yaşlarındaki insanlar için bile, bir yetişkinin nasıl olması gerektiğine dair makul bir model yok.

Anime

Rei okulla ilgilenmiyor, görünüşe göre okul gününün çoğunu pencereden dışarı bakarak geçiriyor, ancak Rei Almanca okuyabiliyor ve okul öğle yemeği molasında (9. bölümde görüldüğü gibi) hakkında kitaplar okuduğu genetiğe ilgi duyuyor. Toji, Rei'nin 7. sınıfta başladığından beri okulda hiç arkadaşı olmadığını söylüyor. Rei, Kukla Kapsül Tesisinde daha fazla zaman geçirdiği için serinin ilerleyen bölümlerinde genellikle 2-A Sınıfı'nda yoktur.


Bölümler

Rei'nin göründüğü bölümler: 8. bölüm hariç tüm bölümler.

Rei'nin Eva-00 ile fırlatıldığı bölümler: 6, 11, 12, 13, 16, 18, 23


1'den 8'e kadar bölümler

1. bölümde Rei'yi ilk gördüğümüzde, Rei 3'ün (Rei'nin enkarnasyonları hakkında bilgi için buraya bakın) bölümün başlangıcına yakın bir yerde sokakta Shinji'ye görünmesi. Animenin çoğunda tanıştığımız Rei 2'yi ilk gördüğümüzde, ağır yaralı ve bandajlara sarılı. Rei o kadar çok acı çekiyor ki oturmakta bile zorlanıyor. Bu bizde ve Shinji'de bir sempati duygusu uyandırır. Bu sahnede Rei'nin yere yığıldığını gösteren ekstra bir animasyon parçası Death'e eklendi.

Daha sonra bu yaralanmaların, Gendo'nun denetlediği Eva-00 ile yapılan aktivasyon deneyi sırasında meydana geldiğini öğreniyoruz. Gendo, aktivasyon testi sırasında kendisini kurtarmak için Rei'nin güvenliğinden yeterince endişe duysa da,[1] Kozo, Gendo'nun Eva-01'de Rei'yi göndermesini sorguladığında ona soğuk davranıyor. Misato ve Ritsuko onu ikna edemediğinde, Rei'yi bu şekilde kullanmanın Shinji'yi Eva-01'i pilot yapmak için bir hile olduğu öne sürülmüştür.

İlginç bir şekilde, bu bölümde Rei'nin yaraları, Eva-01'in Sachiel ile savaşına yansıyor, Eva-01'in gözü ve kolu hasar görüyor.

Rei'nin ortaya çıkmasından hemen önce, Misato, Eva-00 ile ilk senkronizasyonunun 7 ayını aldığını belirtiyor.

2. bölümde, Rei, Shinji'yi hastanenin tekerlekli yatağında götürülürken görür ve 1. bölümdeki haline benzemektedir. 1. bölümde olduğu gibi boş boş bakmak yerine, Rei şimdi geçerken Shinji'ye dik dik bakar.

3. bölümde, Rei'nin okul masasına dayadığı koltuk değnekleri var ama onları kullanırken görülmez.

Rei'nin spektrum taraması. 4. bölümden.

4. bölümde, Ritsuko'nun gerçekleştirdiği spektrum taramasından yola çıkarak, Rei'nin muhtemelen parçacık-dalga maddesinden oluştuğunu öğreniyoruz. Spektrum taraması, Shamshel'in dalga deseni taramasına benzerdir. Rei, Eva-01 ve Lilith'i birbirine bağlayan bazı diğer noktalar şunlardır:

 • Rei'nin vücudundaki spektrum taramasında, Rei'nin nerede yaralandığını göstermek için kırmızı ve yeşil renkte, Eva-01'in derisinde de bulunan dairesel işaretler var.
 • The End of Evangelion sırasında Rei, Eva-01'in 2. ve 19. bölümlerde yaptığı gibi kolunu yeniden büyütüyor.
 • The End of Evangelion sırasında Eva-01'in Rei ile aynı mavi saçları olduğu ortaya çıkar.
 • 24. bölümün Yönetmenin Kesiti sırasında, Eva-01'in Seele'nin sözleriyle "Lilith'in tek gerçek varisi" olduğu ortaya çıkıyor.
 • 23. bölümün ev sineması versiyonunda (DVD) Eva-01'in Lilith'ten büyüdüğü gösteriliyor. Kukla Kapsül Tesisini dolduran Rei kapları de aynı yerden büyüyor. Bunlar, Longinus'un Mızrağının kopyası Seri Üretim Evangelionlarına girdiğinde tekrar görülür.

Bütün bunlar, Rei ve Eva-01'in aynı maddeden, Lilith'ten oluştuğunu pekiştiriyor.

5. bölümün önizlemesi sırasında Misato bize Rei'nin Gendo ve Shinji arasındaki pozisyonunun iyi bir özetini veriyor.

Misato: Rei Ayanami, başkalarıyla olan ilişkisini mümkün olduğunca sınırlar. Açıldığı tek kişi Komutan Ikari'dir. Shinji, bu kızın nasıl babasına kendisinden daha yakın olabildiğini anlayamamaktadır.

Sonraki iki bölüm bize Rei hakkında birçok bilgi veriyor.

5. bölümde, Rei'nin 402 numaralı dairesinde yalnız yaşadığını öğreniyoruz. Dairesi, Tokyo-3'ün batı ucundaki yıkılmakta olan büyük bir apartman bloğunun parçası.[2] Bu bölümden, Rei'nin kendi kişisel alanına ve rahatlığına ne kadar az değer verdiği açıkça görülüyor. Rei duştan çıplak çıktığında, Shinji'nin onu görebileceğinden tamamen endişesiz görünüyor. Bunun yerine, Gendo'nun Gözlüklerini elinde tuttuğu için sinirlidir. Onun üzerine düştüğünde bile, bunu küçük bir sıkıntı olarak görüyor ve ondan hareket etmesini rica ediyor. Daha sonra kalkar ve onun yanında oldukça rahat bir şekilde giyinir. Unutulmamalıdır ki bu sahne aslında birbirleriyle ilk kez konuştukları sahnedir. Shinji daha sonra özür dilemek için olayı gündeme getirdiğinde, Rei umursamıyor gibi görünüyor. Bu, Rei'nin diğer insanlarla o kadar az tecrübesi olduğunu gösteriyor ki, çıplaklığının genç bir çocuk üzerindeki etkisi hakkında hiçbir fikri yok.[3] Rei bu bölümde sadece Shinji kendi babası hakkında aşağılayıcı bir şekilde konuştuğunda ve Rei ona tokat attığında öfkeye kapılır. Bundan sonra Rei, Shinji'nin psikedelik psikanalitik dizilerinde, özellikle 16. ve 20. bölümlerde, onu babası Gendo hakkında sorgularken, genellikle onu savunurken görülür.

Aynı bölümde Shinji'nin sınıf arkadaşlarının Rei hakkında ne düşündüğünü ve okula başladığından beri hiç arkadaşı olmadığını öğreniyoruz.

Toji: Bir düşün, burada yedinci sınıfa başladığından beri hiç arkadaşı olmadı.

Kensuke: Onunla ilgili ona yaklaşmayı zorlaştıran bir şey var.

Toji: Muhtemelen berbat bir kişiliği var.

Ritsuko, Rei'nin iyi bir kız olduğu için Shinji'nin babasına benzediğini, ancak "yaşama konusunda pek iyi olmadığını" söyledi.

Rei, Eva-00'ın Test Tesisi 2'deki aktivasyon deneyine katıldı. Senkronizasyon süreci 3. aşamaya ulaştığında, mutlak sınır çizgisine yaklaştığında, Eva-00 aniden çılgına döndü ve giriş kapsülü otomatik olarak çıkarıldı. Rei, giriş kapsülünün fırlaması sonucu ağır yaralandı, sol kolu ve gözü hasar gördü. Bu, Rei'nin Gendo'nun gözlüklerini aldığı andır ve bu, Rei'nin neden onlara değer verdiğini öğrendiğimiz andır.

Yeniden etkinleştirme deneyinden hemen önce, Rei, başarısız etkinleştirme deneyi sırasında Gendo'nun yardımına ne zaman geldiğini hatırladığı için, kıyafetlerini giyerken gülümsüyor. Mangada, bu sahnede Rei'nin yanındaki bankta Gendo'nun gözlük kutusu bulunmaktadır.

Rei, yeniden etkinleştirme deneyi sırasında Gendo'nun gözlüklerini onunla birlikte Giriş Kapsülünün içine alır ve bu onu sakinleştirmeye yardımcı olur ve böylece yeniden etkinleştirme deneyi başarılı olur. Yeniden etkinleştirme tamamlandıktan sonra, Rei kafasını giriş kapsülünde geriye yatırır ve ağzından birkaç hava kabarcığı kaçar[4], bu, Rei'nin tüm yeniden etkinleştirme deneyi boyunca nefesini tuttuğunu gösterir ve ne kadar gergin olduğunu gösterir. Rei ayrıca, savaş sırasında öleceğine inandığı için, Ramiel ile dövüşmeden önce Gendo'nun gözlüklerini de giriş kapsülüne götürür.

5. bölümün sonuna doğru Rei, Shinji ve Eva-01'i kafesten çıkarken merakla izliyor. Rei bu noktada ne düşünüyor?

6. bölümün önizlemesi sırasında Misato şöyle diyor:

Misato: Shinji kurtulur, ancak aldığı yaralar onun şımarık davranmasına neden olur. Rei onu reddeder.

Bu, Rei'nin Shinji'nin zayıf davranarak onun sempatisini kazanmaya çalıştığını bildiğini ve Rei'nin onun girişimlerini reddettiğini ima eder.

6. bölümde, Rei, Shinji'nin Nerv'ün Merkez Hastanesi'nde iyileşmesini bekler, kucağında Gendo'nun gözlükleri vardır. Shinji bilinci yerine geldiğinde Rei ona Yashima Operasyonu hakkında bilgi verir, Shinji pilotluk yapmak istemediğini söylediğinde Rei, Ritsuko'nun Eva-01'in veri dosyalarını yeniden yazabileceğini söyleyerek ona meydan okur. Rei'nin Shinji'yi bu sahnede pilotluk yapmaya zorlama niyeti mangada daha açık bir şekilde ortaya çıkıyor.

Bu bölümün ilerleyen kısımlarında Rei, Eva'ya pilotluk yapmasının nedenini sadece Gendo'yla değil, "tüm insanlarla" olan "bir bağ" olarak açıklıyor. Rei ve diğerleri arasındaki bağlar konusu, Ayanami Rei Vakası sırasında 26. bölümde kilit nokta olarak hizmet ediyor.

Bu bölümün sonunda Rei, Shinji'ye gülümsüyor. Bu kısım, Rei'nin ne yapması gerektiğini bilmediğini söylediği için ve Shinji söylediği için gülümsediği veya Rei'nin kendisine Gendo'yu hatırlattığı için gülümsediği şeklinde yorumlanabilir.

Bakınız: Teori ve Analiz: Rei ve Ay.

Misato Shinji'nin veli-öğretmen toplantısı için ortaya çıktığında Rei 7. bölümde kısaca görünür.

8. bölüm, tüm televizyon animesi boyunca Rei'nin görünmediği tek bölümdür.

9'dan 16'ya kadar bölümler

"Bir ipucu alamaz mısın?!"

Asuka kendini Rei'ye iğrenç bir şekilde tanıtır ve Rei ona pek nazik davranmaz. Rei, Asuka kendini tanıtırken ona öfkeyle bakar.

Asuka: Merhaba! Prototipin pilotu Rei Ayanami olmalısın. Ben Asuka'yım! Asuka Langley Soryu'nun kendisi. Ben Eva Ünite-02'nin pilotuyum. İyi arkadaş olalım!

Rei: Neden?

Asuka: Çünkü bu birçok yönden uygun olurdu.

Rei: Bana emredilirse, yaparım.

Asuka: Garip bir konuşma.

Rei'nin "Eğer emredilirsem yaparım" cümlesi, Rei'nin aslında "seninle arkadaş olabilmemin tek yolu, mecbur kalırsam" demesidir.

Bu bölümde Rei, RNA/amino asit translasyon kodonlarının ve bir plazmitin resimlerini içeren Almanca yazılmış bir kitabı okurken görülüyor. Rei'nin kitabından görebildiğimiz iki sayfa aşağıda büyütülmüştür. Sağ sayfanın tamamı görünmediğinden, metnin bir kısmı eksiktir.

Ç.N: Sayfanın orijinal versiyonunda Rei'nin okuduğu kitabın İngilizce bir çevirisi mevcut değildir. Bu sayfada da orijinaline uygun şekilde önce Almanca versiyonu yerleştirilmiş, ardından da Türkçe çevirisi getirilmiştir.

A 30: Fürst Ludwig von Anhalt, Verrede zu einer Chersetzung auf

neiner Sprachzeselluhaft:
unser alte Muttersprache also zy ehren und zu zieren, das wir
dasjenige, so wir reden und schreiben wollen, aus ihrem eigenen und
nicht anderweit entlehneten Vorrathe nehmen konten. Es ist vor Jahren
ein gewonheit gewesen, und noch bey Vielen, die da vermeinen, sie
konnen nicht zierlich reden oder schreiben, wen sie nicht allerhand
Lateinische, Französische und Italienische wörter mit einmengen.

E9 Left Page.jpg

Personen von uhraltem Geschlecht
mit tausenderley seidenen Banden / antragen können / oder sonst etwan

durch Glücksfall manhafft und bekannt worden /gleich Rittermässige
Herren / und Adeliche Personen von uhraltem Geschlecht / seyn wollen;
da sich doch offt befindet / dass ihre Vor-Eltern Taglöhner/ Karchelzie
her und Lasträger: ihre Vettern Eseltreiber : ihre Brüder Büttel und
Schergen: ihre Schwestern Huren: ihre Mütter Kuplerin oder gar
Hexen: und in Summa / ihr gantzes Geschlecht von allen Anichen
her / also besudelt und befleckt gewesen / als deß Zuckerbastels Zunfft
zu Prag immer seynmögen; ja sie / diese Nobilisten / seynd
offt so schwartz / als wann sie in Guinea geboren und erzogen wären
worden. ...

E9 Right Page.jpg
M

Ein Mar
Söbne.
Der junger
sagte ruft

(illegible)

A 30: Prens Ludwig von Anhalt'ın yazdığı, kendi dil topluluğundan bir çeviriye önsöz:


Eski ana dilimizi onurlandırmak ve süslemek,
böylece konuşmak ve yazmak istediğimizde kendi dilinden alabiliriz
ve başka türlü bahane ödünç almamalıyız.
Bu, yıllar önce bir alışkanlıktı ve
hâlâ birçok kişi Latince, Fransızca ve İtalyanca sözcükleri cümlelerine karıştırmazlarsa
zarafetle konuşamayacaklarına ya da yazamayacaklarına inanıyorlar.

E9 Left Page.jpg

Eski seks toplumları
binlerce ipek kravatla / yapabilmek / veya başka türlü yönetmek ve tanınmak / şövalye lordları gibi / ve asırlık cinsiyetteki aristokrat kişiler/


şans eseri başka bir şekilde olmak isterler;
atalarının gündelikçi olduğu / Karchelzie ve hamallar olduğu sıklıkla bulunduğundan:
kuzenleri; Eşek sürücüleri: kardeşleri
İcra memurları ve köleleri: kız kardeşleri; fahişeler: anneleri; Kupleress ve hatta cadılar:
ve özetle / tüm Anichen'den tüm ailesi/
böylece lekelenmiş ve lekelenmiş/
şeker tamircisi her zaman Prag'da olabilir / evet onlar / bu soylular/
genellikle çok siyahlar / Gine'de doğup büyüdükleri zamanki gibi. ...

E9 Right Page.jpg
M.

Bir mar
Oğullar.
genç olan
söz konusu aramalar

(okunmuyor)

Bu kitap sadece kısmen tercüme edilmiştir ve sırayla şunları içerir:

Alman Prensi Ludwig von Anhalt ve yerel Almancayı standartlaştırmaya ve onu bilimsel ve edebi bir dil olarak tanıtmaya çalışan Palmenorden toplumunun yaratılması hakkında veya onun tarafından yazılmış bir kitabın önsözü gibi görünüyor. Prens von Anhalt'ın kabaca şunları söyleyerek dil toplumunun amacının bir beyanı gibi görünüyor: "Eski ana dilimizi onurlandırmak ve süslemek, böylece konuşmak ve yazmak istediğimizi kendi öz kaynaklarından ve başka bir şekilde ödünç alınmadan gerçekleştirebiliriz. Yıllar önce bu bir alışkanlıktı ve hâlâ birçok kişi Latince, Fransızca ve İtalyanca sözcükleri birbirine karıştırmadıkça zarafetle konuşup yazamayacaklarına inanıyor."

RNA/amino asit translasyon kodonlarının ve bir plazmidin çizimleri:

Hans Jakob Christoffel von Grimmselshausen'in Simplicius (Der abenteuerliche Simplicissimus Teutsch olarak da bilinir) adlı basit bir insanın hayatını konu alan 1669 tarihli Simplissimus adlı romanından bir metin seçkisi ve çevirisi: "Melchior Sternfels von Fuchshaim adlı tuhaf bir serserinin yaşamının öyküsü: yani bu dünyaya nereden ve nasıl geldiği, orada ne gördüğü, öğrendiği, deneyimlediği ve dayandığı; ayrıca neden yine kendi özgür iradesiyle bıraktığını da anlatıyor." Bu, Rei'nin kendi durumu ve Lilith'in bir Lilin enkarnesi olarak yaşadığı deneyimler hakkında bir ipucu olabilir. Bölümün kaba bir çevirisi (bazı ek metinlerle birlikte) aşağıdaki gibidir: "Yeni moda / binlerce ipek kravatla / giyebilme / veya başka bir şekilde şans eseri insan yapımı ve tanınmış / şövalye büyüklüğünde erkekler / ve asil cinsiyetten asil kişiler / olmak isterler; çünkü atalarının yevmiyeli işçiler / araba çekicileri ve hamalları olduğuna sıklıkla atıfta bulunulur: kuzenleri eşek sürücüleri: erkek kardeşleri dilenciler ve uşakları: kız kardeşleri fahişeler: anneleri çöpçatanlar / hatta cadılar: ve özetle / tüm cinsiyetleri 32.'dir. Anichen burada / çok lekeli ve pisti / Prag'daki Zuckerbastellerin ilki her zaman olabileceği gibi; evet o / bu yeni asilzade / genellikle Gine'de doğup büyüdüğü zamanki kadar siyahtır. Şimdi / kendimi böyle aptal insanlarla eşitlemek istemiyorum / gerçeği itiraf edip etmemek / itiraf edip etmemek / onsuz olmaz / çoğu zaman hayal ettiğim / kaçınılmaz olarak büyük bir beyefendiden geliyorum / veya en azından sıradan bir asilzadeden / çünkü Junckern ticaretini yapmaya doğal olarak meyilli olduğum için / sadece yayıncım ve bunu yapacak araçlara sahipken; Kuşkusuz şakalar olmadan / kökenim ve yetiştirilme tarzım hala bir prensle karşılaştırılabilir / kişi aradaki büyük farkı görmek istemezken / ne? Knan'ımın (o zaman Spessert'teki babalar denir) kendi sarayı vardı / bir başkası gibi / evet çok nazik / böyle bir şey her kral kendi elleriyle inşa edemez / ama böyle bir şeyi sonsuza kadar bırakmaz; laimen / ve üzerinde topraklandı"

Biçimlendirilmiş bir sabit diskin ve sektörlerinin (?)

Luka 15:12 ve müsrif oğul meseli ile ilgili Almanca ayetlerden oluşmaktadır.


11 Eylül 2021 Güncellemesi: Ben bu makeleyi ilk hazırladığım sırada yukarıdaki kitap ile alakalı herhangi bir bilgi, orijinal makalede yer almamaktaydı ve bu yüzden aşağıda göreceğiniz ek kısımları kendi araştırmalarım sonucunda eklemiştim. 10 Eylül 2021 itibariyle orijinal makaleye bazı bilgiler eklenmiştir fakat bunun etkisiyle alttakileri silmeyeceğim.

ÇN: Eksik olan kısmın orijinal metnini bir internet arşivinde buldum. Merak edenler için buraya orijinal kısmın çevirisini de bırakacağım.

"Bu günlerde sıradan halk arasında, ondan muzdarip olanların kendilerini hemen eski soydan beyler ve soylulara (Ceplerinde birkaç peni dışında, üzerine bin parça ipek kurdeleli yeni moda bir aptal ceketi giyebilecekleri kadar çok kazıyıp birbirine takarlar ya da bir servet hilesiyle parça adamlar olarak bilinir hale geldiler.) bırakmasına neden olan belirli bir hastalık ortaya çıkıyor (birçoğu bunun son günleri olduğuna inanıyor). Oysa ataları genellikle gündelikçi, arabacı ve hamal, kuzenleri eşek şoförü, erkek kardeşleri anahtar teslimi ve anketör, kız kardeşleri fahişe, anneleri orospu, evet, hatta cadı olabilirlerdi. Ve tek kelimeyle, otuz iki mahalleden oluşan soyağacı, Prag'daki şekerciler loncası gibi her zamanki gibi kir ve lekeyle doluydu. Evet, bu yeni asalet filizleri, genellikle Gine'de doğup büyümüşler gibi siyahtırlar."

Ç.N: Yazının içerisinde yandaki sembollerden ve şekillerden pek bahsedilmemiş. Bir Reddit tartışmasında bu konu ile alakalı olarak moleküler biyoloji mezunu olduğunu iddia eden bir kişinin yazılarına rastladım. Bunları da buraya ekleyeceğim.

"Moleküler biyoloji mezunuyum.

Sağdaki daire bir klonlama vektörüdür, başka DNA'yı bir bakteriye (veya başka bir şeye) yerleştirerek klonlamak için ekleyebileceğiniz dairesel bir DNA parçasıdır. Dairenin altında, altında kelimeler bulunan bir çubuk görebilirsiniz. Bunlar, klonlama vektörü üzerindeki tek noktada bulunan kısıtlama enzimleridir. Kısıtlama enzimleri, plazmidi "keserek" DNA eklemenize izin verir. Genellikle aynı kısıtlama enzimi, eklemek istediğiniz bir DNA'nın hem plazmidi hem de uçlarını "uyuşacak" şekilde kesmek için kullanılır.

Sağda bir DNA dizisi var. Bunun altında, promotörü tasvir eden dairesel bir DNA parçası ve bu DNA'nın replikasyon veya transkripsiyona izin veren diğer protein bağlama bölgeleri bulunur."


10. bölümün başında, Rei beyaz tek parça mayoyla görünür. Bölümün ilerleyen kısımlarında, Asuka pilotluk yapmaktan çok utandığında Rei, Eva-02'nin pilotu olarak Asuka'nın yerini almayı teklif eder. Bu, Rei'nin mevcut Evangelionlardan herhangi biriyle senkronize olabileceği anlamına gelir.

11. bölümde Rei, Asuka ve Shinji arasında bir takım komik anlar yaşanıyor. Asuka onları büyük bir daire içinde gezdirdikten sonra, Rei sonunda kendilerini Kafeslere götürme rolünü üstlenir. Bu bölümde, Rei'nin Asuka'dan ne kadar daha organize olduğunu ve NERV'ün düzeni ve ne yapması gerektiği konusunda ne kadar bilgili olduğunu öğreniyoruz.

Rei yönetimi devraldıktan sonra Asuka, Rei hakkındaki düşüncelerini dile getirir:

Asuka: Bu İlk Çocuk korkutucu! O, amaçlarına ulaşmak için her şeyi yapacak tipte birisi. Başka bir deyişle, kendini beğenmiş bir kaltak.

Rei, bu bölümün sonunda ikonik repliklerinden birini seslendiriyor:

Rei: İnsan her zaman karanlıktan korkmuştur, onu yok etmek için ateşi bulmuştur.

12. bölümde Rei'nin et yemeyi sevmediğini öğreniyoruz. Rei, "domuz rostosuz sarımsaklı ramen" sipariş ediyor ve bize Rei'nin ne yemekten hoşlandığına dair nadir bir fikir veriyor. Gainax'ın önceki çalışması Nadia: The Secret of Blue Water'dan Nadia'nın yanı sıra animenin yaratıcısı Hideaki Anno'nun vejeteryan olduğu da biliniyor.

Rei, Asuka'ya AT Alanını maksimuma getirmesi için bağırır, TV animesi sırasında Rei'nin bağırdığı diğer tek an, Shinji'nin Havari Leliel tarafından emildiği 16. bölüm sırasındadır.

13. bölümde, Rei'nin çıplak olma konusundaki duygusuzluğunu bir kez daha görüyoruz. Bu bölümde Havari Ireul, önce Rei'nin simülasyon vücuduna saldırır.

14. bölümde, Eva-01'de Rei'nin monologunu duyuyoruz. Rei kendini ve Yaratılışın doğasını keşfeder.

Rei'nin monoloğu veya şiirinin bir yorumu için bakınız: Teori ve Analiz: Rei'nin Şiiri

Bu bölümde, Eva-01 ve Eva-00 arasındaki birim değiştirilebilirlik testleri, Proje E'nin, Kukla Kapsül Tesisindeki Rei kaplarının merkezi bir bileşeni olduğu söylenen Kukla Kapsüller üzerinde çalışmaya başlamasına izin verir.

Bu bölümün sonunda, Rei, kurtarılmış Longinus'un Mızrağı'nı Terminal Dogma'ya taşırken görülür, daha sonra Rei, Havari Arael'i yok etmek için mızrağı kullanmakla görevlendirilir.

15. bölümde Shinji, Rei'nin ona annesini ve gelecekte iyi bir anne olma potansiyelini hatırlatması hakkındaki düşüncelerini açıkça dile getiriyor. Rei'nin yüzü bu yorumdan ötürü kızardı ve gergin bir şekilde etrafına bakındı. Rei'nin yüzü kızarıyor olabilir çünkü Shinji'nin iyi bir ev hanımı olacağına dair yorumundan ya da gergin bakışından yola çıkarak Shinji'nin iltifatıyla "gerçeğe çok yaklaştığını" söylemesinden utanıyor.

Bu bölüm, Rei'nin Kaworu ile paylaştığı keskin bir duyguyu (24. bölümün Yönetmenin Kesitinde görüldüğü gibi) takip eden cümlesine bakarak ne zaman izlendiğini anlayabildiğini gösteriyor.

Rei: Bütün öğleden sonra boyunca, bana bunu sormak için mi baktın?

Bu bölümün sonunda Rei, ilk kez Kukla Kapsül Tesisi'nde görülüyor.

16. bölümde, Rei, Shinji'nin adını Leliel onu içine çekerken haykırır.

Rei, Asuka'nın Shinji hakkında kötü konuşmasına gıcık olur ve Asuka'nın bir Eva'ya pilotluk yapma motivasyonlarını sorgular.

17'den 24'e kadar bölümler

17. Bölüm

Rei kısaca Gendo'nun yanında okulu ile alakalı konuşuyor, ardından Ritsuko Akagi ile biraz zaman geçireceğini söylüyor, bu muhtemelen Kukla Kapsül projesiyle ilgili.

Bu bölümde, Kukla Kapsül prototipinin tamamlandığı ortaya çıkıyor.

Rei, Shinji'nin onun için odasını temizlemesinden utanır ve bir başkasına "teşekkür ederim" kelimelerini ilk kez kullanışını düşünür. Bu bölüm, Rei'nin Gendo'dan daha fazla yabancılaşmasının ilk açık örneğini göstermektedir.

Rei: Teşekkürler... Minnettarlık sözleri. Hiç kullanmadığım sözcükler. Bunları ona hiç söylememiştim bile.

18. Bölüm

Rei, Eva-03'ün pilotu olacağını öğrendikten sonra Toji Suzuhara'ya yaklaşır. Toji, Rei'yi Shinji'yi önemseyebileceği konusunda aydınlatır.

Toji: Oh, Ayanami, Shinji'yi arıyorsan, o burada değil. [...] Genelde insanları pek umursamazsın.

Rei: Gerçekten mi? Anladığımdan emin değilim.

Toji: Önemsediğin kişi Shinji.

Rei: Ben mi? Haklı olabilirsin.

Toji: Evet, öylesin.

Rei, Eva-03'ü yok etmekte tereddüt eder çünkü Toji'nin içinde olduğunu bilir.

19. Bölüm

Rei, Ikari'nin sağlığı konusundaki endişesini Asuka'ya dile getirir ve rüyalar konusu (bakınız: End of Evangelion) gündeme gelir. Rei bir rüyanın ne olduğunu bilmiyor gibi görünüyor veya en azından terime her zamanki anlamıyla aşina değil.

Rei, rüyasında Shinji'yi babası hakkında savunmacı bir şekilde sorgular. Toji de aynı alanda bulunuyor ve orada ne yaptığını merak ediyor, bu da Evangelionlara pilotluk yapmış insanların hepsinin o alanla bir bağlantısı olduğunu gösteriyor.

Eva-01, bu bölümde Rei'yi ve onun düşünce kalıplarına sahip Kukla Kapsülü reddeder.

Rei, Havari Zeruel'i bir N² mayınla yok etmeye çalışır ve bu süreçte Eva'sına kötü bir şekilde zarar verir.

20. Bölüm

Rei, bu bölümün başında "Hâlâ yaşıyorum" cümlesiyle kısaca görünüyor, Rei hâlâ hayatta olduğu için hayal kırıklığına uğradı mı?

Shinji'nin hayal görmesi sekansı sırasında Rei özellikleri, Eva-01'de emilecektir.

Gendo'nun Rei'yi neden bu isimle adlandırdığını öğrendik. Çünkü karısı Yui, sahip olabilecekleri kızına Rei adını verecekti.

21. Bölüm

Rei I, 2010 yılında 21. bölümde beş yaşında bir çocuk olarak ortaya çıkıyor. Gendo Ikari, Rei I'e Gehirn tesisleri ve GeoFront'u gezdirirken eşlik etti. Rei I, Tokyo-3'ün üst yapısındaki Naoko ve Ritsuko Akagi ile kendisini "bir arkadaşın kızı" olarak tanıtan Gendo Ikari tarafından tanıtılır. Naoko Akagi, Rei I ve Yui Ikari arasındaki, özellikle genç formunda belirgin olan fiziksel benzerliğe dikkat çekiyor.

Gehirn'in dağılmasından ve 1. Nerv Şubesi olmasından önceki gece, Rei I kaybolmuş ve Komuta Merkezi köprüsünde Naoko ile karşılaşmıştı. Rei I, Naoko'nun yardımını reddettikten sonra ona "yaşlı cadı" dedi ve ona Gendo'nun onu böyle adlandırdığını söyledi; Gendo'nun Naoko ile olan ilişkisinin bir sahtekarlık olduğunu ve onun sadece onu kullandığını söyledi. Bir hayal kırıklığı ve öfke nöbeti içinde Naoko, Rei I'i boğdu ve öldürdü. Daha sonra Naoko, Komuta Merkezi'nin en üst kademesinin altındaki üç Magi süper bilgisayardan biri olan Balthasar'ın (aynı bölümde daha önce Balthasar'ı "bir anne" olarak tanımladı) üzerine atarak intihar etti.

22. Bölüm

Rei, Evangelionlar hakkındaki bilgilerini Asuka'ya açıklar:

Rei: Kalbini açmadığın sürece Eva hareket etmeyecek.

Asuka: Kalbimin kapalı olduğunu mu söylüyorsun?!

Rei: Evet, Evaların ruhları var.

Asuka: O kuklaların mı?

Rei: Bunu bilmelisin.

Rei ayrıca bu bölümde ikonik repliklerinden birini daha söylüyor:

Rei: Ben bir kukla değilim.

23. bölüm fragmanında:

Misato Eva Ünite-00, bir Havari tarafından ele geçirildi ve ihlal edildi. Rei, Shinji'yi Havarinin saldırısından korumak için kendi iradesiyle ölümü seçer. Yeni Tokyo-3 ile birlikte ortadan kaybolur, ışığa ve sıcaklığa dönüşür. Bir dahaki sefere: "Gözyaşları".
Rei'nin dairesi. 5. bölümden

23. Bölüm

23. bölüm sırasında Havari Armisael tarafından biyo-füzyon yoluyla zihnine ve vücuduna nüfuz edildiğinde, Rei'nin "kalbinin şekli" olduğu söylenen yalnızlığı ve kederi gerçekten hissetmesi ve incelemesi sağlandı. Bundan hemen sonra Rei hayatında ilk kez gözyaşı döktü. Rei II, Eva-00'ü Kukla Sistem'in MODE: D'sini kullanarak kendi kendini yok etmeye ayarladı ve 23. bölümün ikinci yarısında Rei III'ün yolunu açtı.

Yapay Evrim Laboratuvarı'nın üçüncü kısmındaki darmadağınık bir odanın 23. bölümde Rei I'in "doğduğu" yer olduğu söylenir. Bu oda, Shinji'nin 23. bölüm sırasında yorumladığı gibi, Rei II'nin daha sonra yaşayacağı daireye benziyor, soldaki resme bakın. Yapay Evrim Laboratuvarı, Proje E'nin başladığı Merkezi Dogma'nın derinliklerinde yer almaktadır.

Bu bölümde, Kukla Kapsül Tesisi'ndeki ruhsuz Rei kaplarının "Kukla Sistem'in çekirdeği" olduğu ortaya çıkıyor.

Ritsuko, Rei'nin bilinçaltının "su ve ışıktan" oluştuğunu söylüyor.

Rei I'den gelen "Rei Ayanami"nin (aslında Havari Lilith'in ruhu) ruhunun bir kısmının Eva-00'ün içindeki ruh olarak kullanılmış olması çok muhtemeldir. Bu, Rei II'nin ruhunun/kişiliğinin parçalarını "eksik" olduğu için, Rei I ve Rei II arasındaki kişilik farkını açıklayabilir. Bu teorinin bir sonucu, Eva-00 yok edildikten sonra, Eva-00'da kullanılmak üzere alınan Rei/Lilith'in ruhunun fraksiyonunun bütünle yeniden bir araya gelmesidir. Bu, Rei III'ün neden Rei II'den daha duygusal olduğunu (odasına döndüğünde ağlıyor, Rei 2 ölümünden hemen önce ilk kez ağladığında) ve artık Gendo Ikari'ye tamamen itaatkar olmadığını açıklar (Rei II'nin değer verdiği 5. bölümde ona kalan Gendo'nun gözlüklerini kıracak kadar ileri gidiyor), sadakati Shinji'ye daha fazla eğilir.

24. Bölüm

Rei: Neden buradayım? Neden tekrar yaşıyorum? Ne için? Ve kimin için? Beşinci Çocuk... O çocuk... Sanki benimle aynıymış gibi hissediyorum. Neden?

Rei III, bu bölümdeki eylemlerinin kanıtladığı gibi, Lilith'in ruhuna sahip olduğunu keşfeder. Rei III, ışık dahil tüm atom altı parçacıkları ve elektromanyetik radyasyonu engelleyecek kadar güçlü bir AT Alanı üretir.

Son

25 ve 26. Bölüm

Rei Ayanami'nin Vakası Rei'nin Şiiri ile birlikte bize Rei'nin karakterine, motivasyonlarına ve dünya görüşüne dair en iyi bakış açısını verir.

Tamamlanma sırasında üç Rei karşı karşıya geldiğinde, hepsinin aynı anda nasıl Rei Ayanami olabileceğini sorgularlar. Rei II, onlara sadece diğerleri onlara Rei dediği için hepsinin Rei Ayanami olabileceğini söyleyerek yanıt verir. Üç Rei birbirinden ayrı mı? Rei III'ün eylemlerinde Rei I ve Rei II'nin rolü ne kadardır?

Rei, meselenin tam kalbine iniyor.

Rei I: Hayır, sen sahte ruhu Gendo Ikari adlı insan tarafından yaratılmış birisin. Bir yalanı yaşayan, insan gibi davranan bir nesneden başka bir şey değilsin. Görüyor musun? Kalbinin içinde hiçbir şey göremediğin, hakkında hiçbir şey bilmediğin karanlık bir parça var. İşte gerçek sen oradasın.

Rei'nin kalbindeki Rei II ve III'ün farkında olmadığı karanlık yer muhtemelen Lilith'tir. Rei II ve III, Rei I'in iddiasını reddeder ve diğer insanlarla kurdukları, zaman içinde onları şekillendiren bağlarla Rei olduklarını söylerler.

Rei I: Ama gerçek sen başka bir yerdesin. Sadece bilmiyorsun. Çünkü görmek istemiyorsun. Farkında olmadan ondan kaçıyorsun.

[...]

Var olmaktan korkuyorsun. Herkesin kalbinden silinmekten korkuyorsun.

Rei I, son iki bölümde Rei II ve III için tatsız gerçeğin habercisi olarak çok önemli bir rol oynuyor. Rei II ve III, kimlik kavramlarını "diğerlerinin Rei Ayanami dediği şey" üzerine inşa ettiler, ancak Rei I, bunun gerçek kimlikleri olmadığını belirtiyor ve II ve III'ün sadece kimliklerini ve bu kimliği şekillendiren bağları kaybetmekten korktuklarını söylüyor. Rei II ve III'ün buna yanıtı aşağıda alıntılanmıştır:

Rei III: Hayır, bu beni mutlu ediyor. Çünkü ölmek istiyorum. İstediğim şey umutsuzluk. Hiçliğe dönmek istiyorum.

Rei II: Ama yapamam. Hiçliğe geri dönemem. O geri dönmeme izin vermiyor.

Rei III: Henüz dönmeme izin vermiyor.

Rei II: Onun bana ihtiyacı olduğu için ben vardım.

Rei III: Ama artık bitti. Artık bana ihtiyacı olmayacak. Beni terk edecek. O günün gelmesini dilediğimi sanıyordum ama... Şimdi korkuyorum.

Rei II ölüm yoluyla hiçliğe geri dönmek ister, ancak Gendo planı meyve verene kadar her öldüğünde onu sürekli başka bir kaba geri getirir, ancak Rei III şimdi bunun olmasından korkmaktadır. Rei III, dünyasının ve diğerleriyle etkileşimlerinin devam etmesini diler, ancak End of Evangelion'daki eylemleri, Shinji zihninde bir şeyi tetikleyene kadar kaderini kabul ettiğinden bahseder.

End of Evangelion

Rei III, End of Evangelion'un son anında Gendo'ya ihanet edip Shinji Ikari'ye dönerek, Tamamlanma'ya dahil olan tüm ruhların kaderine karar verme yeteneğini ona devreder. Rei'nin Gendo'ya kesin ihaneti, ilk olarak Rei III, Rei II'nin değer verdiği gözlükleri yok ettiğinde göze çarpar. Rei'nin Gendo ile ilişkisi üzerine spekülasyonlar için Rei'nin Gendo ile ilişkisine bakınız.

Her iki durumda da Rei'nin kaderi aynıydı: Lilith'in ruhunu "eve" geri götürmek. Rei'nin görüntüsü Üçüncü Patlama sırasında çeşitli biçimlerde ortaya çıksa da, Lilin ile etkileşimler tarafından oluşturulan Rei'nin ne kadarının Lilith'in içinde hayatta kaldığı ve Tamamlanma sırasında Shinji ile etkileşime girenin Rei mi yoksa Lilith mi olduğu belirsizdir.

Rei I, End of Evangelion sırasında Gendo'nun öldüğü yerde üç Rei'nin bir arada durduğu an son kez görülüyor.

End of Evangelion'un sonlarına doğru gördüğümüz gibi Rei, mavi saçlarını Lilith'in gerçek varisi Eva-01 ile paylaşıyor.

Manga


Ciltler


1'den 4'e kadarki ciltler

5'ten 8'e kadarki ciltler

9'dan 12'ye kadarki ciltler

Son

Notlar

 • Rei II ve III'ün boyu 145 cm'dir.
 • Rei'nin eşyalarının listesi:
  • Gendo'nun gözlükleri ve kırmızı astarlı mavi gözlük kılıfı.
  • Okul üniforması şunlardan oluşur: yeşil önlük, kısa denizci yakalı uzun gömlek, kırmızı kurdele, mürettebat boyu siyah çoraplar ve beyaz puset. Standart okul çantası.
  • Rei'nin içinde uyuduğu bir hastane önlüğü.
  • Kahverengi terlikler.
  • 5 kitap, hepsi yoğun bir şekilde indekslenmiş, onları kapsamlı bir şekilde incelediğini düşündüren kağıt parçaları. 9. bölümde görüldüğü gibi bu kitaplardan birinde, diğer şeylerin yanı sıra içinde bulunan bir plazmitin bir resmi vardır. Bakınız: Alt bölüm 3.1.2.
  • Son olarak, Kötülüğün Yorumu sırasında Taliesin Jaffe'nin sözleriyle, "ve yaklaşık 50 parça iç çamaşırı."
   • Rei'nin ağırlıklı olarak beyaz iç çamaşırları var ama aynı zamanda leylak rengi ve bej iç çamaşırları da var.
 • Rei ile ilgili tüm sayfaların ve kaynakların listesi:
Rei Ayanami
Ayanami Raising Project
Eva-00'ın Ruhu
Rei ve Ay
Rei'nin Hayaletimsi Görünümleri
Rei'nin Şiiri
Rei'nin Gendo'yla İlişkisi

Referanslar

 1. Rei'nin aslında Nerv Karargahında üretilen bir dizi klonun parçası olduğunu unutmayın; burada gördüğümüz Rei aslında ikinci Rei veya "Rei II". Bir Rei öldüğünde, onun yerine başka bir Rei alınabilir. Öyleyse, serinin ilerleyen bölümlerinde kendi itirafıyla değiştirilebilecekse, Gendo neden Rei'yi kurtarmak için ellerini kötü bir şekilde yaralama riskine girsin?
  • Gendo, Rei'nin aktivasyon deneyinde yer alan diğer Nerv personelinin klonu olmadığı maskaralığını sürdürmeye çalışıyor olabilir; çoğu onun bir klon olduğunu bilmiyor.
  • Gendo o anda kendini kaptırmış olabilir; Yui ile olan bağlantısı nedeniyle Rei'yi çok önemsiyor ve diriltilebilir olsa bile ona herhangi bir zarar gelmesini istemeyebilir.
 2. Shinji, Rei'nin dairesine girdiğinde, kendi ayakkabılarını çıkarmaya devam etmeden önce, zemininin dikkat çekici bir şekilde kirli olduğunu ve ayakkabılarıyla fena şekilde sürtündüğünü fark eder. Japonya'da, bir eve girerken birinin ayakkabılarını çıkarmak elbette adettendir ve bu, Japon izleyiciler için (belki de Kuzey Amerikalı bir izleyici için pek fark edilmez), Rei'nin çevresine karşı kayıtsız ve mesafeli olduğunun açıklayıcı bir işaretidir. Ayrıca, görünüşe göre bir süredir postalarının hiçbirini açmamış, ancak posta kutusunun taşmasına izin veriyor. Rei'nin yastığında yaralandığı zamandan kalma hala kan var. Şimdi yaralanmadığı ve önceki gün bile bandaj takmadığı için yıkama zahmetine girmediği anlaşılıyor.
 3. Benzer şekilde, Adamcı mevkidaşı Kaworu'nun, Shinji ile birlikte yatması önerisinin nasıl yorumlanabileceği konusunda hiçbir fikri olmaması mümkündür.
 4. Rei, yeniden etkinleştirme testi bittikten sonra Giriş Kapsülünün LCL'inde otururken alışılmadık şekilde rahatlamış görünüyor. Serinin çeşitli noktalarında, Rei neredeyse LCL'de "yıkanıyor" gibi görünüyor.