tr:Evangelion Ünite-03

From EvaWiki
(Redirected from tr:Eva-03)
Jump to navigation Jump to search
Evangelion Ünite-03
Eva-03
エヴァンゲリオン3号機
Model Tipi Üretim Modeli
Pilot(lar) Televizyon Animesinde: Toji Suzuhara
Rebuild'de: Asuka Shikinami Langley
Ruh(lar) Televizyon Animesinde: Toji'nin annesi
Rebuild'de: Bilinmiyor
İlk Fırlatma Televizyon Animesinde: 18. Bölüm (aktivasyon testi)
Rebuild'de: Evangelion 2.0 (")


Evangelion Ünite-03 (エヴァンゲリオン3号機, Evangerion Sangouki), Nerv'ün Amerika Birleşik Devletleri'ndeki İlk Şubesi tarafından inşa edilen ikinci Üretim Modeli Evangelion'dur.

Profil

İkinci Şube (Nevada) ve Eva-03'ün kardeş birimi Eva-04'ün aniden ortadan kaybolmasıyla sonuçlanan olayın ardından ABD hükümeti panikler ve Eva-03'ün topraklarından Japonya'ya taşınmasını talep eder. Toji Suzuhara, Eva'nın pilotu olarak görev yapmak üzere seçilir ve Ritsuko Akagi ve Misato Katsuragi tarafından denetlenen Eva-03'ün ilk aktivasyon testini yapmak için Nerv'in Matsushiro'daki ikincil test tesisine gönderilir.

Bardiel, Eva-03'ün aktivasyon testinde kendini gösterir.

Eva-03, Japonya'ya uçuşu sırasında bir nakliye uçağında asılı kalırken, 13. Havari Bardiel tarafından bulaştığından şüphelenilen bir dizi kümülonimbus bulutuna girer.[1] Matsushiro tesisindeki aktivasyon deneyi sırasında, Eva-03 görünüşte Bardiel'in kontrolü altında çılgına döner, parazitik "enfeksiyon" zırhın altında sümük mantarı benzeri büyümeler olarak kendini gösterir.[2] Kısıtlamalarından kurtulmak için kısa bir süre uğraştıktan sonra, bir patlamayla üssü yok eder.

Olayı öğrendikten sonra, Gendo Ikari'nin komutasındaki Nerv Karargahı, giriş kapsülünü çıkarmaya ve Eva'yı uzaktan devre dışı bırakmaya çalışır. Bu başarısız olduğunda, Eva-03 resmi olarak 13. Havari olarak belirlenir ve Nerv HQ'nun kontrolü altındaki üç Evangelion'un tümü onu durdurmak için gönderilir. Eva-03, Eva-02 ve Eva-00'a saldırır ve onları devre dışı bırakır ve Eva-01'e saldırarak devam eder. Eva-01, kukla sistemin kontrolüne geçirildikten sonra, Eva-03'ü hızla boğar ve korkunç parçalanma ile yok eder. Eva-01, muhtemelen Eva-03'ün çekirdeğini ekran dışında yok ediyor, çünkü organı örten ve koruyan göğüs plakasını çıkarırken görülüyor.[3]

Özellikleri

Battle Orchestra'da tonfa ile donatılmıştır..

Eva-03'ün zırhı, beyaz süslemeli karakteristik bir siyahtır (veya gece mavisidir). Bir Üretim Modeli Evangelion olarak tanımlanır, ancak bariz fiziksel benzerlikler açısından, önceki Eva-02 Üretim Modelinden daha erken Evalar ile ortak noktası vardır. Başındaki iki gözü (kırmızı irisli beyaz) ve alında yer alan dört burun deliği (çıkıntılı burun parçasındaki deliklerden bellidir) vardır. Eva'nın kırmızı kanı var ve görünüşe göre cildi, çoğu Eva gibi koyu kahverengidir. Zırh konfigürasyonu Eva-04 ile tamamen aynıdır ve Eva-02 kask tasarımı ve geliştirilmiş Eva-00 hariç aynıdır.

Eva-03 bir havari tarafından parazitlendiğinden ve etkinleştirildikten hemen sonra "ele geçirildiğinden", silah gibi tasarlanmış olabilecek yeni özellikleri bilinmemektedir. Gayri resmi olarak Eva-03, Battle Orchestra video oyununda silah olarak bir çift tonfa kullanıyor.

Parazitlenmenin bir sonucu olarak kollarının alışılmadık derecede uzun ve süper elastik olduğu görülüyor.

Ruhu

Eva-03'ün ruhundan animede açıkça bahsedilmiyor, ancak genel fikir birliği, Toji'nin annesinin ruhu olduğu yönünde.

Diğer teoriler onun hastaneye kaldırılan kız kardeşi veya Rei/Lilith ruhunun başka bir tekrarı olduğunu iddia ediyor.

Ayrıntılar için Eva-03'ün Ruhu'na bakın.

Evangelion Ünite-03
Taşıma esnasında askıya alındı.
Eva-03'ü taşıyan nakliye uçağı kümülonimbus bulutlarına doğru uçuyor.
Enfekte Eva-03, kısıtlamalarından kurtulmak için mücadele eder.
Siluet içinde yaklaşıyor. Alışılmadık derecede uzun kollara dikkat edin.
Parazitlenmiş Eva-03'ün kollarının süper esnekliği.
Eva-03'ün kafası dağılıyor. (Göze ve çeneye dikkat edin.)
Eva-01, Eva-03'ün göğüs plakasının çıkarıyor.
Açıkta olan et ve kemik ile kol.


Rebuild of Evangelion'da

2.0'ın önizlemesinden Eva-03

Eva-03, Evangelion 2.0'da görünür. Eva, orijinal seride olduğu gibi aynı kaderi yaşıyor: "ele geçiriliyor" ve nihayetinde Eva-01 tarafından kukla sistem kontrolü altında yok ediliyor. Bardiel'in olayın nedeni olduğu doğrulandı ve talihsiz pilot aslında Toji değil Kaptan Asuka Langley Shikinami. Orijinal versiyonda Eva-01 giriş kapsülünü elinde ezerken, Rebuild versiyonunda Eva-01 giriş kapsülünü ağzıyla ısırarak ikiye böldü, buna yüksek sesli kadınsı bir çığlık eşlik etti; muhtemelen Asuka'nın sesiydi. Asuka olaydan kurtulur, ancak tıbbi olarak indüklenen bir komaya girer ve olası havarisel enfeksiyonu için karantinaya alınır.

Eva-03'ün görsel görünümü, Rebuild'deki değiştirilmiş Eva tasarım motiflerine (gövde oranları ve renk değişiklikleri dahil) uyacak şekilde değiştirildi. Değiştirilen renk şeması, beyaz bir "bel bandı" ve koyu kırmızı bir burun plakası gibi değişiklikleri içerir. Pasifik boyunca uçuşu sırasında, Eva, Lilith'ten farklı olarak, çarmıha gerilme pozunda büyük bir kırmızı haç üzerinde taşınır.

Orijinal seride olduğu gibi, Bardiel'in Eva'yı enfekte etmesi ekranda gösterilmiyor, sadece nakliye, kalkıştan kısa bir süre sonra fırtınalı büyük bir buluta doğru gidiyor.

Enfeksiyon ilk ortaya çıktığında, Asuka psikedelik bir beden dışı deneyimi içeren psişik bir saldırıya uğrar. Nerv ekibi giriş kapsülünü çıkarmaya çalıştığında, ışıldayan mavi mukus materyali tarafından engellenir. Savaş sırasında, Eva'nın omuz direkleri yok edilir ve orijinal kollar Eva-01'in bileklerini yere sabitlerken, ikinci bir çift kol Eva-01'i boğmak için uzanır.

İmalar

Toji'nin her zamanki kıyafeti, Eva-03'ün renk şemasına çarpıcı bir benzerlik taşıyor, belki de (hemen hemen her ipucuyla birlikte) onun pilot olduğunun habercisi. Rebuild'de, Toji'nin kıyafeti ile Eva-03'ün renk şeması arasındaki benzerlik, test pilotu olarak Toji değil Asuka hizmet etse de devam ediyor.

Referanslar

  1. "Muhtemelen, Bardiel kümülonimbus bulutlarının içinde gizlendi ve geçiş halindeki Eva-03'ü geçerken parazitleştirdi." (積乱雲の中に潜み、移送中の3号機が通過した際に寄生したものと考えられるバルディエル。) Evangelion Chronicle'dan, Mekanik, Bölüm 04'ten: Evangelion Üretim Modeli/On Üçüncü Havari Bardiel. Reichu'nun çevirisi.
  2. "Bardiel: Eva-03'ü parazitleştiren mantar şeklindeki On Üçüncü Havari." (バルディエル:3号機に寄生した粘菌状の第十三使徒。) Neon Genesis Evangelion Newtype 100% Collection, syf. 144. Reichu'nun çevirisi.
  3. Eva-01, aslında Sadamoto'nun mangasında çekirdeğe saldırırken tasvir edilmiştir.Evangelionlar
Evangelionlar (Genel)
Başarısız Evangelion Prototipleri | Simülasyon Gövdeler
Eva-00 | Eva-01 | Eva-02 | Eva-03 | Eva-04 | Seri Üretim Evangelionlar (05~13 arası Evangelionlar)
Rebuild of Evangelion: Mark.04 | Eva-05 | Mark.06 | Eva-08 | Mark.09 | Eva-13
Eva 8+2 | Seri Üretim Evangelionlar | Sonsuzluğun Başarısızlıkları
Diğer: Ekstrakanonik Evalar