tr:Teori ve Analiz: Eva-03'ün Ruhu

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Toji'nin Annesi

Eva-03'te kimin ruhunun bulunduğu hiçbir zaman doğrudan belirtilmese de, muhtemelen Toji'nin annesidir. Shinji Ikari'nin annesi Yui Ikari'nin ruhu Evangelion Ünite-01'de ve Asuka Langley Soryu'nun annesi Kyoko Zeppelin Soryu'nun ruhu Eva-02'de yaşıyor. Shinji'nin okul sınıfının aslında hepsi tek bir yerde gruplandırılmış potansiyel Eva pilotlarından oluşan gizli bir havuz olduğu belirtiliyor. Ayrıca, Shinji'nin tüm sınıf arkadaşlarının annelerinin öldüğü seri boyunca yavaş yavaş ortaya çıkar veya ima edilir; (Kensuke Aida bunu doğrudan söyler ve Hikari Horaki ve Toji de bunu büyük ölçüde ima eder). Bu nedenle, "ölü" anneleri olan tüm potansiyel pilotlar arasında bir bağlantı olduğu ima ediliyor gibi görünüyor.

Ardından, Gizli Bilgilerden şu satırlara bakın:

"Tanrı bedeni ve ruhu ile insan olan Eva'daki farklılıkları gidermek için çekirdek denen bir birim kullanılır. Çekirdeğin içine yerleştirilen pilotun annesinin ruhu, bir ortam görevi görür ve pilotluğu mümkün kılar.

Eva-00'ün geliştirilmesinde karşılaşılan zorluklar nedeniyle, çekirdeğin sistemi zayıf bir şekilde inşa edilmiştir ve sonuç olarak performans kapasitesinde geride kalmaktadır. Eva-00'ın pilotu Rei'nin annesinin olmaması onun Eva'sının sağlam olmamasının bir başka nedenidir."

Bu, Rei hariç, pilotun annesinin her zaman Evangelion'un ruhu olarak seçildiğini açıkça ortaya koyuyor.

Bu kanıt zincirinin ardından, neredeyse kesin olan sonuç, Evangelion Ünite-03'ün Toji'nin annesinin ruhunu içerdiğidir.

Alternatif Teoriler

Toji'nin Kız Kardeşi

Toji'nin ismi açıklanmayan kız kardeşinin ruhuna sahip olduğunu düşünen ve Ritsuko'nun söylediklerinde uğursuz imalar bulan bazıları var: "Kardeşini burada Genel Merkez'deki hastanemize nakletmek, söylediği tek şarttı", kız kardeşinin bir Nerv hastanesinde ikamet etmesi ve kız kardeşinin bilincinin yerinde ve aklı başında olduğuna dair herhangi bir belirti olmaması (Kyoko ve Ünite-02 gibi bir Eva temas deneyinde ruhunu kaybetmenin aksine, geride canlı bir beden bırakmasına rağmen). Bu teorinin savunucuları "depodaki ruhlar" teorisine karşı çıkarlar ve Toji'nin annesinin geçmişte bir noktada ölümünün onu ruh olarak dışladığına inanırlar. "Kardeş" teorisinin savunucuları ayrıca, bir oyundan geldiği için Gizli Bilginin kanonikliğini sorgulayarak, Rei'nin "annenin ruhu" kuralının tek istisnası olduğu ifadesini reddeder.

"Anne" teorisinin savunucuları, Ritsuko'nun Toji'nin kız kardeşini bir Nerv tesisine taşımanın Toji'nin önerdikleri bir şey değil, onlara dayattığı bir koşul olduğunu söylediğine karşı çıkıyor. Burada hiç uğursuz imalar görmüyorlar ve sadece Toji'nin, seride daha önce okulu kaçırdığı günlerde yaptığı gibi, kız kardeşinin bakımına öncelik vermesi olarak görüyorlar. Ayrıca kız kardeşinin bilinçli ve aklı başında olmadığına dair hiçbir kanıt bulunmadığına da işaret ediyorlar. Örneğin, 19. bölümde, yaralı Toji, Hikari'den kendisi yerine kız kardeşini ziyaret etmesini ister. Bu hiçbir şekilde takip edilmiyor, örneğin hastane görevlilerinin Hikari'ye koşturduğu bir sahne.

Başka Bir Rei/Lilith Parçası

Kazuya Tsurumaki'ye ruhu Ünite-03'te olan kişi Otakon 2001'de sorulduğunda, o ve tercümanı aşırı bir kafa karışıklığına sebebiyet verdi ve sonunda Rei ile bir ilgisi olabileceği önerisini sundu.[1]

Görünen karışıklık nedeniyle, birçok insan bu ifadeye şüphe ile bakarlar.

Rebuildlerde

Rebuild'deki ruh mekaniğinin orijinal serininkilerle eşleşip eşleşmediği netleşmedi, ancak 2.0da Toji'nin kız kardeşi Sakura Suzuhara, Asuka Eva-03 testi için gönüllü olmadan önce hastaneden taburcu edilirken, canlı ve sağlıklı bir şekilde gösterilir ve Toji'nin ceketiyle benzer renklere sahip olmasına rağmen, Eva-03 Toji'ye bağlı değildir. Dolayısıyla Rebuild'de "kız kardeşin ruhu" teorisi geçersizdir ve "annenin ruhu" teorisi de ciddi şekilde şüphelidir. 2.0daki durum belirsizdir (Misato'ya sunulan Rei ve Asuka arasındaki rastgele seçim, ruhun hiç önemli olmadığını düşündürür).

Referanslar

  1. Christian nutt'ın panel açıklamasına ve önceki e-postalara bakın.