tr:Evangelion Ünite-08

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Evangelion Ünite-08
Eva-08 (Alpha)
Eva-08 (Beta)
Eva-08 (Gamma)
エヴァンゲリオン8号機
Model Tipi Üretim Modeli Özel Tip
Üretim Ülkesi Bilinmiyor
Bağlantılar Nerv (varsayılan)
Wille (3.0 sonrası)
Pilot(lar) Mari Makinami Illustrious
Benzersiz Özellikleri Örtüşme Yeteneği
Geliştirmeler/Varyantlar Ünite-08β (Beta), Ünite-08γ (Gamma), Ünite-08+09+10+11+12
İlk Görülmesi Evangelion 3.0
Durumu Tamamlanma tarafından yokedildi


Evangelion Ünite-08, Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo'da görünen ve Mari Makinami Illustrious tarafından yönetilen yeni bir Eva birimidir. Tam tanımı Evangelion Üretim Modeli Özel Tip-08'dir.[1].

Profil

Eva-08, kaskının ön tarafında sekiz yeşil göz kümesine sahiptir ve pilotu Mari'nin tulum rengine uyan parlak pembe renktedir. Eva ilk olarak filmde Eva Type-08α (Alpha) yinelemesinde görülüyor, ancak ilk görevinden sonra kask şekli ve vücut zırhında buna karşılık gelen bir değişiklikle Eva Type-08β'ye (Beta) yükseltildi.

Eva-08 has a cluster of eight green eyes on the front of its helmet and is bright pink in color, matching the plugsuit color of its pilot, Mari. The Eva is first seen in the third film in the standard Production Evangelion configuration, dubbed Eva Unit-08α (Alpha), but following its initial sortie is upgraded to Eva Unit-08β (Beta), with a corresponding change in helmet shape and bulkier body armor, along with armor around the lower arms and wrists, mimicking the appearance of its pilot's plugsuit. It remains in its Beta configuration for the Paris Assault, albeit with mechanical arms mounted onto a circular rail running around the Eva's shoulders, terminating in clamps, similar to Unit-05, and two large belt-fed machineguns. For Operation Yamato, the Eva is upgraded to Unit-08γ (Gamma) configuration, now sporting an "X"-shaped pectoral plate and more segmented torso plates, and reinforced bracing for its new biological arms. It is also given an "Overlapping" ability, being able to assimilate parts from Marks 09 through 12, along with some of their "Vessel of Adams" properties, to exist and navigate in the Anti-Universe. In its final incarnation, having assimilated all of the Adams' Vessels, Mari refers to it as "Unit-08+09+10+11+12", before it ceases to exist along with all the other Evangelions.

Operasyonel Geçmişi

Eva, Eva-01'in tesseract şeklindeki konteynerini kurtarma görevine katılmak için Eva-02 ile uzaya fırlatılır. Misato'nun orijinal planı, Eva-08, Eva-02'den daha az hasar gördüğü için, Mari'nin operasyona liderlik etmesi ve Asuka'nın ona destek olmasıydı, ancak Mari, Shinji'nin iyiliği için Asuka'nın liderliği üstlenmesinde ısrar ediyor.[2] Ancak, yeterli irtifa elde edemez ve bunun yerine Evangelion Mark.04 Mk. 04A saldırısını başlattığında Eva-02'ye koruma ateşi sağlar. Eva-02'nin tesseract'a ulaşmasını sağlayarak, her Mk. 04A'yı yok eder. kesmede başarılıdır. Mk. 04B ortaya çıktığında, Eva zaten irtifa kaybetmeye başladı ve savaştan çekilmek zorunda kaldı.

Mark.09, Nerv için Shinji Ikari'yi almak üzere AAA Wunder'a geldiğinde, Eva-08 tabancayla saldırır ve Mark.09'un kafasını başarıyla yok eder. (Ancak bu, düşman Eva'yı etkisiz hale getirmez.)

Daha sonra Eva-13'ün Dördüncü Patlama'yı başlatmasını önlemek için Eva-02 ile gönderilir. Eva, bir keskin nişancı tüfeğiyle donanmış olarak Merkezi Dogma'nın tavanındaki bir yarıkta gizli kalır. Mark.09, Eva-13'e yardım etmeye çalıştığında keskin nişancı tüfeğiyle ona birkaç kez ateş eder ve onu siper almaya zorlar. Eva-02'nin bataryası bittiğinde, Eva-08, Merkezi Dogma'nın altına bir yedek batarya paketi bırakarak Eva-02'nin yeniden şarj olmasını sağlar. Eva-13, Lilith'in cesedinin tepesine ulaştığında ve Longinus'un Mızrakları'na yaklaştığında, Eva-08, onu Anti-AT Alanı Mühimmatı ile etkisiz hale getirmeye çalışır, ancak mermiler Eva-13 ile temas ettiğinde çözülür.

Dördüncü Patlama'nın başlamasından kısa bir süre sonra Eva-08 ve Eva-02, harap Tokyo-3'ün yüzeyine ulaşmayı başarır. Eva-02, uyanmış Mark.09 ile savaşmaya giderken, Eva-08, Eva-13'ün Dördüncü Patlama'yı tamamlamasını engellemeye çalışır. Eva-08, Kaworu'nun ölümünün ardından düşen Eva-13'e atlamayı başarır ve Shinji'nin giriş kapsülünü zorla çıkarmayı başarır. Bu, Guf Kapısının kapanmasına neden olur ve Dördüncü Patlama'Nın gerçek sonunu getirir. Eva-08'in elleri, uyanmış Eva-13'ün yüzeyiyle temaslarından dolayı kısmen çekirdeğe[3] döndü. Daha sonra Eva-02'nin kalıntılarıyla birlikte kurtarıldığı görülüyor. Kolları ağır bir şekilde bandajlıdır, ancak bunun dışında sağlamdır.

Orijinal Konsept

Önizlemede bir hale üzerinde süzülen orijinal Eva-08 tasarımı
Ikuto Yamashita'nın orijinal İkili Giriş Sistemi konsept sanatı

Eva'nın orijinal tasarımı, 2. filmin sonundaki orijinal Eva 3.0 önizlemesinde görüldü. Eva, dev bir halenin üzerinde baş aşağı duran karanlık bir boşluktaydı. Eva'nın miğferi boynuzluydu ve Eva-01 ve Eva-06'ya çok benziyordu. Göz yarığı çapa şeklindeydi, "Ikari"ye olası bir göndermeydi ve Eva'nın üç gözü vardı ve Eva-01'in yükselmiş Yakın Üçüncü Patlama durumuyla birlikte Adamlar'dan birini hatırlatıyordu. Eva'nın sırtında, muhtemelen çift girişli kapsül kapakları olması amaçlanan iki büyük açısal oluşum vardı. Anlatı, "Hızlanan Eva-08 ve pilot(lar)ından" bahsediyordu.

Üretim süreci boyunca, Eva-08 konseptlerinin çoğu, son Eva-08'de kask tasarımının sadece belirli yönleriyle birlikte Eva-13'e kaydırılmış gibi görünüyor.


Galeri

Evangelion Üretim Modeli Özel Tip-08
Eva-08β, Mark.09'a ateş ediyor
Eva-08α ABD Operasyonundan ayrılıyor
Eva-08β Mark.09'u keskin nişancı tüfeğiyle vuruyor
Eva-08β, Shinji'nin kapsülünü Ünite-13'ten zorla çıkarır (kollarındaki hasara/korozyona dikkat edin)
Çekirdeği hasar görmüş Eva-08β Wille tarafından kurtarıldı[3]
Eva-08β, Paris Görevi sırasında göründüğü şekliyle


Referanslar

  1. Evangelion Sinema Sürümü: Q Film Kitapçığı. 2011/11/17'de yayınlandı.
  2. EVANGELION 3.0 (-120 min.), ABD Operasyonu'ndan 2 saat öncesini anlatan manga. Japonca'dan İngilizce'ye çevirisi Rotoscopic/Nuclear Lunchbox tarafından yapıldı. Türkçe çevirisini burada bulabilirsiniz.
  3. 3.0 3.1 Evangelion 3.33 Blu-Ray'inin bonus materyalindeki senaryoda görüldüğü gibi, EVA-08'in ellerindeki kırmızı lekeler, AAA Wunder'da bandajlı olarak görüldüğünde "çekirdek erozyonu" olarak tasarlanmıştır.


Evangelionlar
(Rebuild of Evangelion)
Evangelionlar (genel) | Adamlar
Eva-00 | Eva-01 | Eva-02 | Eva-03 | Eva-04 | Eva-05 | Mark.06 | Mark.07 | Eva-08 | Mark.09 (Adamlar'ın Vücudu) | Mark.09A | Mark.10 | Mark.11 | Mark.12 | Eva-13
Mark.04: Mk.04A | Mk.04B | Mk.04C (Nemesis Serileri) | Eva 44A | Eva 44B | Eva 4444C
Eva 8+2 | Seri Üretim Evangelionlar | Sonsuzluğun Başarısızlıkları | Eva Simülatör
Diğer Başlıklar: Pilotluk | Ekipman | Silahlar | Tesistler
Git: Genel Evangelion Portalı