tr:Karakter İsimlerinin Kökenleri

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Hideaki Anno, Evangelion’u yarattığı zaman onu bir sürü dinî, mitolojik ve kültürel (ve şu anda aklıma gelmeyen çok daha fazlası) motif ile ince ince dokudu ve bu konuda en dolu dolu olan konulardan birisi de karakterlerin isimleridir. Kişisel internet sayfasının deneme bölümünde bu tür çerezlere aşırı meraklı hayranlarına bu konudaki sırların çoğunu açıklamıştır. Neyse ki, Japonca bilmeyenler için “massangeana” bir çeviri yapmış ve bunu Aralık 2000’de, Japon-Anime-Evangelion haber grubu tarafından yayınlatmış. Burada sizlere sunacağım yazı ise Japonca karakterler ve biraz daha ek bilgilerle desteklenmiş bir versiyonudur o yazının. Massangeana'nın notları bu şekildedir, bu yazı için eklenen notların çoğu (çoğunlukla MDWigs tarafından sağlanan bilgilerden alınmıştır) bu şekildedir. Reichu'nun yinelenen bir sayfadaki yorumu da bu şekildedir.

Ayrıca bakınız: Karakterlerin adaşları hakkında daha fazla bilgi için Evangelion'daki Savaş Gemileri yazısına bakabilirsiniz.

11/02/2000 (Girdi 1)

Sizleri bu kadar eski bir hikayeyle rahatsız ettiğim için özür dilerim ama ben biraz Evangelion karakterlerinin isimlerinin yaratılmasına gideceğim. Sadamoto'nun mangasının ilk cildinde, birkaç Eva karakterinin ismine ve sözde kuralıma göre nasıl şekillendiklerine ve onları nasıl oluşturduğum hakkında biraz bilgi vereceğim.

碇シンジ

Shinji Ikari 26 C343 shinji-grin.jpg

Ikari, (gemi çapası-anchor) geminin bir bileşenidir, bir parçasıdır. Ayrıca üniversite yıllarımda bir arkadaşımın da ismiydi. Aynı zamanda uzun bir süredir arkadaşım olan Shinji Higuchi’nin de adıdır. Bu arada, hem karısının hem de kızının isimlerini daha önceden yaptığı bir animede kullandığı için onun da adını bir anime karakterine verip onları bir anime ailesi yapmak istedim fakat bu daha sonradan pek mantıklı gelmedi. Üzgünüm Shin-chan.

 • Higuchi’nin adı 真嗣 şeklinde yazılmaktadır. Belki Anno, NGE karakterlerinin verilen isimlerini katakana ile yazmayı seçmemiş olsaydı, Shinji'ler de böyle yazılırdı.
 • Higuchi’ye, 2008 yılında bir röportajda şu soru soruldu: “Evangelion'daki Shinji'nin adının sizin adınızdan geldiğini söylüyorlar. Bunun bir hikayesi var mı?" Higuchi: “Yönetmen Anno'nun sinir bozucu bir şaka fikri buydu. Shinji'ye çok kötü şeyler oluyor ve bu Anno ve herkesin 'Aptal Shinji' demesinin bir yoluydu." (İngilizce söylüyor bu kısmı) "Neden Shinji? Neden ben?”
綾波レイ

Rei Ayanami OP C016 rei.jpg

Ayanami ismi, eski bir Japon donanmasındaki gemilerden birisinin adıdır. Rei sadece “零(rei-sıfır)” üzerinden yapılan bir kelime oyunudur ancak aslında adı Sailor Moon'dan (Naoko Takeuchi'den), Rei Hino'dan gelmektedir. O zamanlar bu, Iku-chan'ı personele davet etmek için bir yemdi ama o kaçtı. Çok kötü.

 • "Iku-chan", Naoko Takeuchi tarafından animeye uyarlanan Sailor Moon’un mangakası Kunihiko Ikuhara’ya bir göndermedir.
 • Rei’nin adı Japon “Sıfır” Savaşçıları (bir uçak filosu) üzerinden bir kelime oyunudur. Dikkatinizi çekmek isterim ki, Rei aynı zamanda Eva-00’ın (零号機)? ;;> da pilotudur.
惣流・アスカ・ラングレー

Asuka Langley Soryu OP C057 asuka.jpg

Soryu, eski Japon donanmasından (farklı kanjiyle) bir geminin adıdır.]] Langley, ABD donanması savaş gemilerinden birisinin adıdır. Asuka ismi ise Shinji Wada’nın manga kahramanının <(Chou-Shoujo Asuka) adından alınmıştır.

 • Soryu savaş gemisi 惣 流 yerine kanji olarak 蒼龍 kullanıyor.
 • Wada'nın kahramanının adı 明日香 şeklinde yazılmıştır.
 • Savaş gemisi Soryu'nun adı 蒼龍 şeklinde yazılmıştır.
葛城ミサト

Misato Katsuragi OP C014 misato.jpg

Katsuragi, eski Japon donanmasının bir savaş gemisinin adıdır. Misato, Minako Narita'nın mangasının (Aitsu'dan Misato Izumi) kahramanının adından alınmıştır.

 • Narita'nın kahramanının adı み さ と şeklinde yazılmıştır.
赤木リツコ

Ritsuko Akagi OP C015 ritsuko.jpg

Akagi, eski Japon donanmasının bir savaş gemisinin adıdır. Ritsuko, ortaokuldaki bir arkadaşımın adıydı.

 • "Anno'nun ortaokulda bir arkadaşı vardı - bugünlerde ona kız arkadaşı diyeceğini söylüyor - hayatı üzerinde büyük etkisi olan ve onu bilimkurgu ve shojo mangasıyla tanıştıran Ritsuko adında."* - İkinci Haziran Röportajı
加持リョウジ

Ryoji Kaji 08 C071 kaji.jpg

Kaji (dümen-rudder) bir geminin bileşenidir. Ryoji aynı zamanda Minako Narita’nın mangasındaki (Aitsu'dan Ryoji Sawada) bir kahramanın adıdır.

 • Narita'nın kahramanının adı 涼 司 şeklinde yazılmıştır.
 • Geminin parçası (dümen) 舵 şeklinde yazılmıştır.


11/13/2000 (Girdi 4)

碇ゲンドウ

Gendo Ikari Op C013 gendo.jpg

Ikari, Shinji ile aynıdır. Gendo ismi bir animedeki karakterin isminden alınmıştı fakat daha sonrasında o animenin yapımı iptal edilmiştir. Arkadaşlarımdan biri işaret edene kadar Gendo ve Shinji'nin Ken Ishikawa'nın mangasındaki ile aynı kombinasyon olduğunu fark etmemiştim. (Sanırım Majuu Sensen'den Shin'ichi Kuruma ve Genzo Kuruma'yı kastediyor.) Eski adı Rokubungi 六 文 儀 (sekstant) da bir geminin bileşenidir. (Sekstant, yerküre üzerinde bulunulan yerin enlemini belirlemek amacıyla, bir gök cismiyle ufuk düzlemi arasındaki açısal mesafeyi ölçmekte kullanılan optik seyir cihazıdır.) Bilginize, Raideen'den Rei Asuka da bir tesadüftür. Bunu bilerek yapmadım, çünkü Super Robot Taisen yapılana kadar Raideen'in var olduğunu tamamen unutmuştum. Üzücü, biliyorum.
冬月コウゾウ

Kozo Fuyutsuki OP C037A kozo.jpg

Fuyutsuki, eski Japon donanmasının bir savaş gemisinden. Kozo'nun hoş bir söylenişi var.

 • Görünüşe göre, コ ウ ゾ ウ "punk çocuk" anlamına gelebilir (Durarara!!'da kullanıldığı gibi). Belki yaşına göre bir şaka?*
碇ユイ

Yui Ikari 21 C342 yui.jpg

Ikari ismi önceden söylendiği gibi. Yui, Rei'ye benziyor ve aynı zamanda Yui de basit bir kelime oyunudur. (唯 – Sadece bir, bir tek)

 • İlginç bir şekilde, yapımın bir noktasında Rei karakterinin prototipinin koyu saçlı, yeşil gözleri vardı ve Yui Ichijo olarak adlandırıldı. “Ichijo”nun Anno'nun üzerinde çalıştığı bir anime olan Macross'tan Hikaru Ichijo'dan geldiğine inanılıyor.
キール・ローレンツ

Keel Lorenz OP C046 keel.jpg

Omurga (keel) aynı zamanda bir geminin bir bileşenidir. Lorenz, bir zoolog ya da başka bir şeyin adını almıştır, ancak net olarak hatırlayamıyorum. Sadece yaşlanıyor muyum? Ah…

 • Anno doğru hatırladı: Konrad Lorenz, ünlü bir Alman zoologdur (1908-1989), daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz. İlginç bir şekilde Anno, bir ön NGE senaryosunda "Konrad Lorenz" adını değiştirmeden kullandı.
赤木ナオコ

Naoko Akagi 21 C136 naoko.jpg

Akagi, Ritsuko ile aynıdır. Naoko, ilkokuldayken bir arkadaşımın adından gelmektedir.
流・キョウコ・ツェッペリン

Soryu Kyoko Zeppelin 25 C297 kyoko.jpg

Soryu, Asuka ile aynı Japon savaş gemisinden. Kyoko ayrıca Shinji Wada'nın mangasındaki bir karakterdendir.

Zeplin, Alman donanmasının öngörülen ama asla yapılmayan bir savaş gemisinin adından gelmektedir.

ペンペン

Pen² 02 C152 penpen.jpg

Çok basit bir adlandırma ama tekrarın kulağa hoş geldiğini düşündüm. Adı resmen Pen'in (Pen²) 2. gücü haline geldi. İlk başta isteksizdim, ancak bir maskot karakterine ihtiyacımız olduğunu düşündük, bu yüzden gösteride bir hayvanımız olsun dedik. Bunu konuştuktan sonra ilk olarak hikâyenin de Hakone’de geçmesinden ötürü kaplıca maymunlarını düşündük fakat bu hiç eğlenceli olmazdı. Bu yüzden bir kaplıca pengueni olmasına karar verdik. Bu Sadamoto’nun fikriydi.

 • Pen, “penguen”den gelmektedir. (Sanki ben anlamamıştım dediğini duyar gibiyim ;;>)


11/17/2000 (Girdi 6)

日向マコト

Makoto Hyuga OP C038 hyuga.jpg

Hyuga, eski Japon donanmasının bir savaş gemisinden. Ama Makoto neydi? Hatırlayamıyorum, belki de Ryou(taro) Shiba'nın Shinsen-gumi'sini sevdiğim için? Maalesef bundan da emin değilim.
青葉シゲル

Shigeru Aoba OP C039 aoba.jpg

Aoba, eski Japon donanmasının bir savaş gemisinin adıdır. Shigeru, Kihachi Okamoto'nun yönettiği Aoba Shigereru adlı filmin isminden gelmektedir.

 • Okamoto'nun filmi 茂 れ る şeklinde yazılmıştır, yani Shigeru'nun adı kanji ile yazılsaydı, muhtemelen 茂 şeklinde olurdu.
伊吹マヤ

Maya Ibuki OP C040 maya.jpg

Hem Ibuki hem de Maya eski Japon donanmasının savaş gemilerinin isimlerinden alındı çünkü kulağa hoş geliyordu. Ibuki ayrıca sevdiğim Kaette kita Ultraman'da bir komutan, ama bu çok küçük bir sebep. Maya'yı (摩 哉) seçtim çünkü Takao sınıfı ağır kruvazörleri en çok Yamato sınıfı zırhlılardan sonra seviyorum.

 • Bu arada Anno, Kaette kita Ultraman'da Ultraman'ı oynadı.
鈴原トウジ

Toji Suzuhara OP C058 toji.jpg

Arkadaşımın tavsiyesi üzerine okuduğum bir Ryu Murakami romanından ismi değiştirmeden ödünç aldım.

 • Murakami'nin romanı Ai to Gensou no Fcism'dir; Toji Suzuhara ana karakteridir.
 • Murakami'nin karakterine verilen isim 冬 二 şeklinde yazılmıştır.
相田ケンスケ

Kensuke Aida OP C059 kensuke.jpg

Yine Murakami'nin romanından. Bununla birlikte, ben sadece bu romanda devrim ve diktatörlüğün kendisiyle ilgili hikâye yerine "Sıfır" karakteriyle ilgileniyordum.

 • Murakami'nin karakterine verilen isim 剣 介 şeklinde yazılmıştır.

 • Murakami'nin "Zero" olarak da bilinen karakteri Kensuke Aida, umutsuz bir bağımsız film yapımcısıdır ve hikayesi, insanların onları algılayan kişiye bağlı olarak farklı algılandığını ve insan kimliğinin başkalarına bağlı olduğunu anlamayı içerir. Bu, hem Evangelion'un temalarıyla bağlantılıdır hem de tesadüfen Kensuke'nin alışılmış video kamera kullanımı için arka plan sağlar.

洞木ヒカリ

Hikari Horaki OP C060 hikari.jpg

Horaki yine Murakami'nin romanından geliyor. Hikari, ablası Nozomi ve küçük kız kardeşi Kodama, Tokaido Shinkansen ekspres tren isimlerinden ödünç alındı.

 • Trenin adı ひ か り şeklinde yazılır.
渚カヲル

Kaworu Nagisa 24 C282 kaworu.jpg

Bu karakterin adı senaryo yazarı Akio Satsukawa tarafından verildi. Nagisa (kıyı) denizle ilgili bir kelimedir. Ayrıca kanji Nagisa 渚, katakana SHI シ ve kanji SHA 者'dan oluşur. Bu nedenle o SHISHA シ 者 (haberci 使者). (Haberci, messenger, peygamber anlamlarına gelmektedir.) Ayrıca film yönetmeni Nagisa Oshima'dan da geldiğini söyledi. Ama Kaworu nedir? Özür dilerim, bir dahaki sefere ona soracağım.

 • İşte Patrick Yip'in "Kaworu" adıyla alakalı yazdığı bazı ilginç şeyler:

Geçen gün eski Japon klasikleri Genji Monogatari'yi (Genji Hikayesi) karıştırıyordum. Bu anıtsal eserin son kısmına bakmayalı epey zaman oldu ve hikâyenin bu bölümündeki kahramanın adının “Kaworu” olduğunu öğrendim! Bu isim üzerinde biraz daha araştırma yaptım. Bunlar, "Kaworu" hakkında (bulduğum) gerçekler:
- "Kaworu" nun "wo" karakteriyle yazılmasının ヲ nedeni muhtemelen Genji Monogatari gibi klasik eserlerden etkilenmiştir. Heian çağlarında ve orta çağ döneminde, "wo" ve "o" oldukça ayrıydı (sesler). O zamanlar "Kaworu" gerçekten "wo" karakteriyle yazılmıştı. İki karakter, Edo döneminde telaffuzlarında birleşti ve böylece "Kaworu" nun neden "wo" karakterine sahip olması gerektiği konusunda kafa karışıklığı yarattı. Bazı Japonların bunu bilmemesi bile mümkündür ve "Kaoru" yazmak yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Bu daha fazla kafa karışıklığı yaratır.
- "Kaworu", Genji Hikayesi'nin son üçte birinde ciddi ama aynı zamanda romantik bir kahraman. Ve kelimenin tam anlamıyla "Kaworu" için kullanılan kanji, koku (tütsü ağacının) anlamına gelir. Nitekim Tale of Genji'de Kaworu çok özel bir bedensel özellik ile doğdu: Vücudunda tatlı bir koku kokusu vardı. Dolayısıyla "Kaworu" adı genellikle zeki, yakışıklı ve romantik kahraman fikriyle ilişkilendirilir.
- Ve çarpıcı bir şey daha. "Kaworu" bir kızın adı da olabilir! Bu, bu ismin içerdiği cinsiyet belirsizliğine katkıda bulunur. Kaworu'nun cinsiyet belirsizliği olan shoujo-anime bishounen'in (yakışıklı çocuk) bir özü olduğu bağlamına oturtun. Şimdi bana öyle geliyor ki Gainax ismini seçerken aslında biraz düşündü.

 • İlginç bir şekilde, "Rei" de bir üniseks isimdir.


Çeşitli Bilgiler

7. bölümdeki (Shiro) Tokita (時 田), Manda (万 田) ve Yasugi (八 杉) de Murakami'nin romanından geliyor. 11. bölümdeki Nozoku Takahashi (高橋 覗) bir yapım müdürü ve arkadaşımın adından geliyor. Bu bir kadro şakası. 15. bölümdeki ve benzeri karakterlerin isimleri de gizli bir geleneği izler. Vaktiniz varsa kuralı tahmin etmek eğlenceli olabilir.

 • Söz konusu prodüksiyon müdürü Ghibli Stüdyosu'ndan Takahashi Nozomu'dur. Aslında, Ghibli bu bölüm için animasyon çalışması yaptı.
 • Ghibli Stüdyosu'ndan Takahashi Nozomu. Aslında, Ghibli bu bölüm için animasyon çalışması yaptı.

Dış Bağlantılar

Karakterler
Ana Karakterler: Shinji Ikari | Rei Ayanami | Asuka Langley Soryu
Nerv Personeli: Misato Katsuragi | Gendo Ikari | Ritsuko Akagi | Kozo Fuyutsuki | Ryoji Kaji | Maya Ibuki | Makoto Hyuga | Shigeru Aoba
Sınıf Arkadaşları: Toji Suzuhara | Kensuke Aida | Hikari Horaki
Diğer Karakterler: Kaworu Nagisa | Yui Ikari | Naoko Akagi | Kyoko Zeppelin Soryu | Dr. Katsuragi | Keel Lorenz | Pen Pen
Rebuild of Evangelion: Asuka Shikinami Langley | Mari Makinami Illustrious | Sakura Suzuhara | Ryoji Kaji (Çocuk)
Çeşitli: İkincil Karakterler | İkincil Karakterler (Rebuild) | Ekstrakanonik Karakterler
Teori ve Analiz: Karakter İsimlerinin Kökenleri (Savaş Gemileri) | Tasarımlar | İlişkiler | Profiller
Kaynaklar: 2015: Ryohji Kaji'nin Son Yılı