tr:Shinji Higuchi

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Shinji Higuchi (樋口 真嗣), Evangelion TV dizisi için yazar ve hikaye tahtası sanatçısı olarak çalıştı ve End of Evangelion filminin sürekliliğinin yaratıcılarından ve ses efekti yönetmeni olarak tanındı. Higuchi, Gainax'ın 4 kurucusundan biridir, diğerleri Hideaki Anno, Takami Akai ve Yoshiyuki Sadamoto'dur. Aynı zamanda Shinji Ikari'nin adaşıdır ve adının kaynağıdır.

Higuchi bir sanatçı olarak başladı ve özel efektler yaptı ve 90'larda The Return of Godzilla (1984) ve Gamera Trilogy gibi projelerde çalıştı. 1996'da Gamera daikaijû kuchu kessen'deki özel efekt çalışmasıyla Yokohama Film Festivali'nde Festival Ödülü'nü kazandı. Daha sonra Higuchi, anime ve Casshern gibi filmler için CG çalışması yaptı. Ve 2006'da, 1973 Toho felaket filminin yeniden çekimi olan Sinking of Japan filmiyle Altın Ahududu Ödülü'nü kazandı.

Anime kariyeri, The Wings of Honneamise'de yönetmen yardımcısı olarak başladı ve daha sonra Gunbuster (hikaye tahtacısı, animasyon yönetmeni), Nadia: The Secret of Bluewater (bölüm yönetmeni), Otaku no Video (hikaye tahtaları) ve Diebuster (hikaye tahtacısı) gibi diğer erken Gainax yapımlarında çalışarak devam etti. Diğer önemli hikaye tahtaları katkıları arasında Macross Plus, Vandread ve The Skullman bulunmaktadır.

Dış Bağlantılar