tr:Nerv

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Screenshot 2014-01-26 23.13.28.png

"Bu hikayeyi zaten sayısız kez duydum."
Daha fazla bilgi mevcut olduğundan bu makalenin veya bölümün güncellenmesi gerekiyor. (Gerekirse resim de ekleyin.)
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

09 misato-organize.jpg

"Sorumlu kişi sorumluluk almak için vardır."
Bu makale/bölüm kötü organize edilmiş, içeriği olması gerekenden çok daha az erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getiriyor. Bunu düzeltmek için gerekli önlemleri alın.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

Op C013 gendo.jpg

"Magi'nin veri kayıt cihazlarını incelemekte özgürsünüz. Böyle bir olayın kaydı yoktur."
Bu makale veya bölüm, herhangi bir (veya neredeyse yeterli) referans veya kaynaktan alıntı yapmamaktadır..
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın. .


Nerv'ün logosu

Nerv[1][2], sözde Birleşmiş Milletler'in kontrolü altında bulunan paramiliter özel bir teşkilattır. Nerv'ün resmi amacı, insanoğlunun havarilere karşı savunmasına öncülük etmek, 2000 yılında Adam'ın İkinci Patlama'sı sırasında inşa ettikleri Evangelionları kullanarak yarattığı yıkımdan sonra Üçüncü Patlama'yı başlatmalarını engellemektir. Nerv, Komutan Gendo Ikari tarafından yönetiliyor. Bununla birlikte, derinlerde, nihai, gizli hedefin İnsanlığı Tamamlama Projesini yürütmek olduğu bir görev de yatmaktadır.

Arkaplanı

Resmi olarak, Nerv, Birleşmiş Milletler'in doğrudan denetimi altında, yerel yönetim üzerinde ve bir dereceye kadar Birleşmiş Milletler askeri kuvvetleri üzerinde sınırlı yetki verilen özel bir kuruluştur. Bununla birlikte, Nerv, finansman meseleleri dışında, Birleşmiş Milletler'den esasen bağımsızdır. Geleneksel askeri kuvvetlerin havarilerle savaşamamasının bir sonucu olarak, savaş stratejisi genellikle herhangi bir doğrudan dış müdahale olmaksızın Nerv'ün en yüksek rütbeli personelinin takdirine bırakılmıştır. Nerv, rakip bir savunma müteahhitinin prototip savaş robotu "Jet Alone"ı sabote etmek de dahil olmak üzere, gerekli olan her yolla kendi konumunu koruyabilir.

Nerv'in kökenleri, 2010 yılında Tokyo-3'teki genel merkezi ve Magi süper bilgisayarları tamamlandıktan sonra "Nerv" olarak yeniden adlandırılan ve yeniden düzenlenen Gehirn olarak bilinen araştırma organizasyonunda yatmaktadır. Varlığı resmen bir sır olan (BM Yapay Evrim Laboratuvarı olarak hizmet veren) Gehirn'in aksine, Nerv yarı halka açıktır. Gizlice, Nerv, Birleşmiş Milletler'i gizlice kontrol eden bir güç çetesi olan gizemli Seele organizasyonu tarafından destekleniyor. Nerv ve Seele'nin nihai hedefi havarileri ortadan kaldırmaktır, böylece İnsanlığı Tamamlama Projesine göre Üçüncü Patlama'yı başlatmak ve insanlığı evrimin bir sonraki aşamasına yükseltmek için planlarını gerçekleştirmek için Eva Serisini kullanabilirler. Ancak, Gendo Ikari'nin Üçüncü Patlama'yı başlatmak için kendi planları vardır ve Seele'nin entrikalarına karşı gizlice planlar yapar.

Görünüşe göre Nerv, çalışanları için (gerçek dünyadaki birçok büyük kuruluş gibi) kendi mallarını ve aksesuarlarını üretmek için yapar veya sözleşme yapar. Bazı bölümlerde kahve kupaları ve hatta üzerinde "NERV" logosu bulunan tek kullanımlık kağıt bardaklar görüyoruz.

Küresel şubeler ve tesisler

Nerv'in birkaç küresel "şube" üssü vardır. Çoğu kendi Magi süper bilgisayar sistemlerine ev sahipliği yapıyor ve Evangelion inşaat ve destek tesislerine sahip:

Nerv 1. Şube

Nerv 2. Şube

Nerv 3. Şube

Matsushiro

Nerv Karargahı

Nerv karargahı (Nerv HQ), Nerv'in Tokyo-3'ün altındaki yeraltı Geofront mağarasında inşa edilen devasa, genişleyen birincil operasyon üssüdür.

Daha fazla bilgi için bakınız: "Nerv Karargahı".

Diğer Olası Tesisler

Seride ortaya çıkan en yüksek numaralı "şube üssü" "Nerv-03" olsa da, daha fazla "şube üssü" olmadığına dair bir gösterge yok.

Bir dizi Magi süper bilgisayarı, "Magi 06", Çin'in Pekin kentinde bulunuyor. Diğer Magi süper bilgisayar setlerinin çoğu, önde gelen Nerv tabanlarında bulunur. 7. bölümde, uçaktayken Çinli bir ajan Gendo Ikari ile gelecekteki Eva Birimlerinin yapımını tartışıyor ve ülkesinin Eva Birimi 08 üreteceğini söylüyor. Böylece, başka bir şube üssünün veya en azından önemli bir Nerv tesisinin, Pekin'de bulunuyordu.

İç Organizasyon

Nerv küresel olarak bilim adamları, teknisyenler, paramiliter güvenlik güçleri ve destek personeli dahil olmak üzere binlerce insanı istihdam etmektedir.

Nerv personeli için standart üniforma, omuzlarında üçgen yamalar bulunan haki bir üniformadır. Komuta pozisyonlarındaki personel (Gendo, Fuyutsuki, hatta Kaji) monoton bir tunik giyer. Tüm Nerv personelinin üniformalarının sol göğsünde rütbeyi gösterir gibi görünen üçgen bir klips vardır.

Taktiksel

Taktiksel Operasyonlar şubesi, gerçek savaşta Evangelionları koordine etmekten ve ayrıca havarilere karşı savaşta Nerv'ün konvansiyonel güvenlik güçlerini ve savunma şebekesini yönlendirmekten sorumludur.

Nerv'ün iç güvenlik güçleri, terör örgütü saldırılarından ve diğer küçük ölçekli klasik tehditlerden korumakla görevlidir: Nerv, diğer insanlarla değil, havarilerle savaşmayı amaçlamıştır. Sonuç olarak, Nerv aslında klasik insan askeri kuvvetleri tarafından önden bir saldırıyı püskürtmek için yetersiz donanıma sahiptir. Seele'nin, Nerv'ü insan askeri kuvvetlerinin saldırılarına karşı zayıflatmak amacıyla, konvansiyonel silahlar için savunma bütçesinde kasıtlı olarak büyük kesintiler yapmış olması oldukça muhtemeldir. (Aoba'nın söylediği gibi, Seele, yapımından bu yana Nerv Karargahını işgal etmeyi planlamamış olsaydı şaşırmazdı).

Güvenlik personeli, operasyon personelininki gibi haki üniformaların yanı sıra kırmızı bere giyer. Silah olarak, normalde Heckler & Koch MP5A4 veya Steyr MPi 69/81 hafif makineli tüfekler taşırlar.

Misato Katsuragi (daha sonra binbaşılığa terfi eden bir yüzbaşı), kırmızı bir bere ve kırmızı ceketten (resmi durumlar dışında genellikle açık giydiği) oluşan bir subay üniforması giyer.

Teknik

Teknik bölüm, Nerv'in Evangelionların araştırma ve geliştirmesinden, ayrıca bakım ve onarımlarından sorumlu bilim dalıdır. Ayrıca, havariler hakkında elde edilen bilimsel verileri analiz ederek, havarileri yenmede Taktik bölünmeye yardımcı olmak için onlar hakkında daha fazla içgörü kazanmaya çalışır.

Her Nerv tesisi, bakım, onarım ve inşaata adanmış büyük bir mekanik, elektrikçi ve diğer personel kadrosuna ev sahipliği yapar. Standart teknik üniforma, turuncu tulumlar ve bir şapkadan oluşur.

Gerçek araştırma ve geliştirme ve Eva testlerine dahil olanlar standart haki Nerv üniformalarını giyerler. Dr. Akagi üniforma yerine laboratuvar önlüğü giyiyor.

Diğer bölümler

  • İstihbarat: Bilgi toplama ve analizi, kilit personelin gözetimi ve korunması gibi, Nerv Güvenlik İstihbarat Departmanı'nın siyah takımlı ajanları tarafından gerçekleştirilir.
  • Halkla İlişkiler: Nerv, havariler ve Evangelionlar hakkındaki bilgileri kontrol etmek için genel halka yönelik propaganda ve medya karartmalarını işleyen kendi Halkla İlişkiler alt bölümüne sahiptir. Örneğin, 3. bölümde halka açık haber kuruluşlarına yayınladıkları resmi bilgi, Eva-01'in Sachiel'e karşı savaşında hiç kimsenin yaralanmadığı yönündedir fakat gerçekte en azından Toji Suzuhara'nın küçük kız kardeşinin ağır şekilde yaralandığını bilmekteyiz.

Rütbe yapısı

Nerv'in komuta yapısı, herhangi bir mevcut ulusal ordunun veya örgütün yerleşik modelini tam olarak izlemiyor gibi görünüyor.

Kesin bir sıralama listesi hiçbir zaman sağlanmadı. Gözlenen Nerv rütbe yapısı şunları içerir (azalan sırada):

Ryoji Kaji gibi bazı kişiler, yerleşik rütbelere uymamalarına rağmen Nerv tesislerinde büyük bir özgürlüğe sahip görünüyorlar. "Özel Müfettiş" olarak atanmasına rağmen, Kaji'nin belirli bir rütbesi yok gibi görünüyor, nominal olarak Nerv'in içişleri bölümü için çalışıyor ve aslında üçlü bir ajan. (Misato'nun belirttiği gibi, aslında Nerv'de "gerçek" bir işi yoktur; Kaji, Gendo için gizlice görev yapmak için oradadır ve Gendo'yu gizlice araştırır). Nerv komuta hiyerarşisinde çok yüksek rütbeli bir üye ve tüm teknik bölümün başkanı olan Dr. Ritsuko Akagi, hiçbir zaman resmi bir rütbeye sahip olarak listelenmez. Ritsuko'nun Nerv'deki tam unvanı "E Projesi'nin Başkanı, Teknoloji Bürosu Birinci Bölümünden Dr. Ritsuko Akagi"dir.

Komuta zinciri açısından, hem Gendo Ikari hem de Fuyutsuki yoksa, Nerv Karargahı'nın kontrolü aslında Misato Katsuragi'ye düşüyor. Bu, Misato'nun Binbaşılığa terfi etmesinden kısa bir süre sonra, 12. bölümde yalnızca bir kez (benzeri görülmemiş bir olay olarak belirtildi) oldu. (Dolayısıyla hâlâ kaptanken komuta zincirinde bu pozisyonda olup olmadığı tam olarak belli değil ama olmadığını gösteren hiçbir şey yok). Sırasıyla Taktik ve Teknik bölümlerin bölüm başkanları olarak Misato Katsuragi ve Ritsuko Akagi, Nerv hiyerarşisinde aşağı yukarı eşdeğer bir konuma sahip görünüyorlar.

Misato ve Ritsuko arasındaki tam rütbe ilişkisi, seri boyunca birkaç kez karşı emir verdikleri için biraz bulanık: Sonunda, Misato, Evaların fiili muharebesi ve askeri konuşlandırılmasını içeren taktik konularda Ritsuko'yu geçersiz kılarken; Ritsuko, Misato'yu, örneğin bir Eva'nın bir kavgada pilotun içeride kalamayacağı kadar kötü bir şekilde hasar görmesi gibi teknik konularda geçersiz kılar. Misato, Eva pilotlarının hayatlarına öncelik verdiği ve tehlikede olan bir pilotu çıkarmayı tercih edeceği için bu, Misato ve Ritsuko'yu seri boyunca birçok kez çatışmaya sokar; Ritsuko ise Evangelionların hayatta kalmasına öncelik veriyor ve pilotların onlara kıyasla nihai olarak değiştirilebilir olduğunu düşünüyor. Nerv'ün gizli gündemi açısından, Misato sadece Gendo Ikari, Fuyutsuki ve Ritsuko tarafından bilinen birçok konuda "döngü dışındadır". Bu sonuçta Ritsuko'yu, Misato'nun hiçbir şey bilmediği, Nerv'ün gizli gündemleri için fiilen üçüncü komutan konumuna getirir.

Rebuild of Evangelion'da

Yeni Tiyatro Versiyonunda eski logonun yanında bulunan Nerv logosunun yeni bir versiyonu
Nerv'ün 3.0'daki yeni logosu

Nerv, Evangelion 1.0 ve Evangelion 2.0'da büyük ölçüde değişmeden kalır, rütbe yapısında sadece küçük bir değişiklik, Misato'nun bir Kaptan yerine Albay olması ve Ay'daki Taghba Üssü gibi yeni Nerv tesislerinin eklenmesi. Sonuç olarak, Nerv temelde TV enkarnasyonu ile aynıdır.

Ancak Nerv'in yapısı Evangelion 3.0'da büyük değişikliklere uğrar ve Nerv'in komuta yapısının çoğunluğu Wille olarak bilinen yeni bir organizasyon oluşturur. Bu arada, Nerv Karargahı'nda, sadece Gendo, Fuyutsuki, Kaworu Nagisa ve Rei'nin bir klonu, Nerv'ün kalan tek üyeleri gibi görünüyor.

Küresel şubeler ve tesisler

Nerv 7. Şube (Tabgha Üssü)

Bethany Üssü

Golgotha Üssü

Matsushiro

Referanslar

  1. Nerv'ün önceki organizasyonu "Gehirn"in "beyin" için Almanca ve Seele'nin "ruh" için Almanca olduğu kalıbı takip ederek "Nerv", "sinir" için Almanca'dır. Doğru telaffuz "nehrf" gibi kelimedir bir şeydir ve fonetik olarak Japoncaya nerufu olarak yaklaşılır. ADV Films ve Manga Entertainment tarafından yapılan İngilizce dublajların oyuncu kadrosu, doğru bir yorumlama sağlamıyor: sadece İngilizce "sinir" (nerve) kelimesi gibi "Nerv" diyorlar.
  2. "Nerv" genellikle filmlerde tamamı büyük harflerle yazılır, ancak bir kısaltma değildir. Ayrıca, Shinji'ye orijinal animenin 1. bölümünde verilen "Nerv'e Hoş Geldiniz" broşüründe tamamı büyük harflerle yazılmamıştır; Ancak Evangelion 1.0'da Shinji'nin aldığı broşürde "NERV" olarak büyük harfle yazılmıştır ve bu değişikliğin neden yapıldığı açık değildir. Yine de, "NERV" tam da Japon yapım ekibi tarafından kelimenin tam anlamıyla latinceleştirilmiş halidir; "Adam" veya "İkinci Patlama" gibi diğer kelimeler dizide zaman zaman "ADAM" veya "İKİNCİ Patlama" olarak yazılmıştır. Bu sadece bir çeviri tuhaflığıdır.


Organizasyonlar
Seele | Gehirn | Birleşmiş Milletler | IPEA | JSSDF | Wille | Kredit
Özel Ajans Nerv:
Nerv Karargahı | Nerv 1. Üssü | Nerv 2. Üssü | Nerv 3. Üssü
Nerv 7. Üssü (Tabgha Üssü) | Bethany Üssü | Golgotha Üssü