tr:Japon Stratejik Öz Savunma Kuvvetleri

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
19 C029 eva03-mess.jpg

"Aoba, B Kanatı'nın inşaatına özensiz dediğinde BUNUN gibi bir şey görmemişti!"
Bu makale veya bölüm, açıkça utanç verici olmayan bir kalite standardını karşılamak için bir temizleme gerektirebilir.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

Op C013 gendo.jpg

"Magi'nin veri kayıt cihazlarını incelemekte özgürsünüz. Böyle bir olayın kaydı yoktur."
Bu makale veya bölüm, herhangi bir (veya neredeyse yeterli) referans veya kaynaktan alıntı yapmamaktadır..
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın. .


Japon Stratejik Öz Savunma Kuvvetleri (Japanese Strategic Self Defense Force/JSSDF), Japon Savunma Bakanlığı'nın doğrudan komutası altındaki Japon ordusunun ana kolu olan askeri bir organizasyondur. Evangelion televizyon animesinde arka planda bir rolü vardır, Nerv için askeri destek rolünde ve The End of Evangelion'da Nerv'ün ana düşmanlardan biri olarak görülür.

Arkaplan

2003 yılında, İkinci Patlama sonrası gerilimlerin bir sonucu olarak Çin ve Vietnam arasında Nansha Adaları üzerinde bir savaş patlak verdi ve Japonya ordusunun yeniden düzenlenmesine yol açtı. Bu yeni siyasi ortamın bir sonucu olarak, Japon anayasasının (Japonya'nın II. Dünya Savaşı'ndan sonra saldırgan bir askeri güç bulundurmasını yasaklayan) 9. maddesi görünüşte yürürlükten kaldırıldı. Böylece JSSDF'nin resmi oluşumu geldi.

Örgüt, Birleşmiş Milletler güçleri ile koordineli olarak çalışır ve Havari saldırılarını püskürtmeye çalıştıklarında hem Nerv'e hem de Evangelionlara destek sağlar. 2015'teki Birleşmiş Milletler kuvvetleri, çoğunlukla, tamamı BM himayesi altında birleşmiş olan yerel orduların silahlı kuvvetlerinden oluşuyor. Bu nedenle sık sık "Birleşmiş Milletler" kuvvetleri Nerv'ü havarilerle savaşta desteklediğinde, aslında ağırlıklı olarak JSSDF birimlerinden oluşur, kendi generalleri tarafından komuta edilir, ancak BM otoritesi tarafından desteklenir.

Organizasyon

JSSDF, diğer Öz Savunma Kuvvetleri şubelerinden bağımsız olarak çalışır. Nihayetinde Savunma Bakanlığı'nın aynı yetkisine cevap verirken, yüksek riskli muharebe durumları için çağrılan ordunun bağımsız bir alt dalıdır. Bu, JASDF (Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri) gibi normal ordu bölümlerinden ayrı zırh ve hava birimlerine sahip birleşik bir silahlı kuvvettir. Ayrıca kendi deniz birimlerini de çalıştırabilir.

Misato'nun Nerv Karargahını işgalleri sırasında söylediği gibi, JSSDF askerleri "profesyonellerdir": Japon ordusunun seçkin birimleri, sıklıkla savaş bölgelerine konuşlandırılmış ve savaşta sertleşmiş bu askerler eğitimli katillerdir. Kentsel işgal ve temizlik operasyonları için çok uygundurlar.

Ekipman

JSSDF'nin hem yabancı hem de yerli kapsamlı silah ve araçlara erişimi var. Nerv'den farklı olarak, JSSDF ezici bir çoğunlukla geleneksel bir askeri güçtür. Ayrıca, pozitron tüfeği gibi çeşitli yönlendirilmiş enerji silahı projelerinin araştırılması ve geliştirilmesinde yoğun bir şekilde yer almaktadırlar.

JSSDF cephaneliğinin zirvesi, insan tarafından şimdiye kadar yaratılmış en güçlü geleneksel nükleer olmayan patlayıcı cihazlar olan N² Mayınlarıdır.

Araçlar

SSDF'nin mekanize kara kuvvetleri, Type 74 ana muharebe tankı, AMX-10 RC zırhlı araç, Humvees, mobil roket ve topçu MLRS platformları ve modern kara savaşının diğer temel dayanakları gibi geleneksel araçları işletiyor.

JSSDF'nin hava kanadı, uçan bir savaş gemisinin ateş gücünü etkin bir şekilde kullanan birçok büyük Ağır Savaş Uçağı Jet-VTOL hava savaş gemisini işletiyor. Cephaneliği ayrıca HH-53 Super Jolly Green Giant ağır kaldırma helikopterini, daha küçük VTOL zanaatını (daha hareketli olan) sabit kanatlı bombardıman uçaklarını ve Evangelionları taşımak için kullanılan büyük "uçan kanat" gemileri vardır (Kuzey Amerika ve Japonya arasında bir Eva nakliyesi yapmak veya Evaları doğrudan havarilere karşı savaşmak için kullanmak için).

Piyade

Piyade kuvvetleri siyah elbise ve miğfer giyerken, subaylar ve arka koruma personeli bere takıyor. Takımları 9 mm'lik tabanca mermilerini durduramadığından, görünüşe göre hızlı konuşlanma ve manevra kabiliyeti karşılığında bireysel askerlerin güvenliğini feda ettiğinden, birlikler çok az vücut zırhı giyiyor veya hiç giymiyor gibi görünüyor. Ön cephe personeli, güçlendirilmiş pozisyonlara saldırırken isyan kalkanları taşır.

Standart küçük silahlar Heckler & Koch G11 saldırı tüfeği ve Fabrique Nationale P90 hafif makineli tüfek ve Hi-Power tabancadır. Seçilmiş piyadeler ayrıca roket güdümlü el bombası (RPG) fırlatıcıları veya [[tr::Hafif Silahlar#M2 Alev Silahı|alev püskürtücülerle]] silahlandırılmıştır.

Animedeki Rolü

JSSDF güçleri (Birleşmiş Milletler komutası altında faaliyet gösteriyor) 1. bölümde (N² mayınıyla bile) Havari Sachiel'i yenemedikten sonra, insanlık ve havariler arasındaki genel küresel savaşın komutası Nerv'e devredilir; JSSDF, seri boyunca Nerv için resmi silah tedarikçisi ve askeri destek haline gelir.

6. bölümde Nerv, Ramiel'e karşı kullanmak için JSSDF'nin prototip pozitron tüfeğini Ar-Ge bölümünden talep etti. 7. bölümde Misato Katsuragi, Ritsuko Akagi'ye Jet Alone robot projesinin geliştirilmesinin arkasında SSDF'nin olup olmadığını sordu, ancak Ritsuko bunun özel bir şirket tarafından geliştirildiğini söyledi. 18. bölümde, Komutan Yardımcısı Kozo Fuyutsuki, SSDF müdahale etmeden önce Eva-03 aktivasyon kazasının engellenmesini emretti.

The End of Evangelion'daki Rolü

JSSDF seri boyunca mevcut olsa da, organizasyonun nihayetinde Seele'nin Nerv'ü ezme ve İnsanlığı Tamamlama Projesini başlatma hamlesinin öncüsü olarak hizmet etmesiyle, yalnızca sonunda merkez sahneyi işgal ediyor; ironik bir şekilde, önlediklerini düşündükleri olayı gerçekleştirdiler.

Gerçek süreç, Seele ajanları tarafından sağlanan yanlış bilgilere yanıt olarak Tokyo-2'deki Japon Başbakanı tarafından başlatıldı. Seele'nin BM'deki ajanları onları Nerv'in Üçüncü Patlama'yı başlatmaya çalıştığına ve durdurulması gerektiğine ikna edince JSSDF ve Japon hükümeti Nerv'e saldırmaları için kışkırtıldı; gerçekte, Seele ayrıca Üçüncü Patlama'yı başlatmak istedi; Gendo Ikari'nin senaryosundan farklı bir versiyon olsa da. Saldırının kendisi bir süredir planlanmıştı ve ancak Nerv HQ'nun Magi'sini kaçırma girişimi başarısız olduktan sonra izin verildi.

SSDF tankları ve uçakları Geofront çevresindeki sabit savunmaları ve sensör sistemlerini sistematik olarak yıktığı için ilk aşamalar başarılı oldu.

Piyade kuvvetleri, silahsız olsalar veya teslim olmaya çalışsalar bile, büyük bir katliam saldırısıyla, karşılaştıkları herhangi bir Nerv personelini koşulsuz olarak sonlandırma emirlerini yerine getirerek karargahın içerisine girdiler.

Bununla birlikte, Komuta Merkezini güvence altına almayı başaramadılar ve hayatta kalan Nerv personeli -özellikle memurlar Makoto Hyuga ve Shigeru Aoba- tesisin bölümlerini bakalit ile doldurarak ilerlemelerini engelleyebildiler. SSDF direnişe GeoFront'u bir N² bombayla patlatarak, yukarıdaki Tokyo-3 şehrini buharlaştırarak ve iç mekanı doygunluk bombalayarak yanıtladı. Askerler Shinji Ikari'yi bulmayı başardılar, ancak onu infaz edemeden Binbaşı Katsuragi tarafından vuruldular. Binbaşı, bir saldırı ekibi kompleksin bir bölümünü havaya uçurduğunda öldürüldü, ancak ölümünün savaşın sonucu üzerinde çok az etkisi oldu veya hiç etkisi olmadı.

Evangelion Ünite-02'nin yeniden etkinleştirilmesi olmasaydı Nerv'in savunucularını hâlâ yenilebilirlerdi: SSDF kuvvetleri, batarya kablosunu kestikten ve seyir füzeleriyle doğrudan isabetler elde ettikten sonra bile Eva'nın AT Alanını ve zırhını yenemedi. Pilot, Asuka Langley Soryu, GeoFront'un gölünden bir muhrip fırlatarak tüm bir tank taburunu yok etmek de dahil olmak üzere büyük bir VTOL savaş gemisi ve kara kuvvetleri birliğini tek başına yok etti ve ardından patladı.

İstila durdu, Seele JSSDF'yi terk etti ve Seri Üretim Evangelionları konuşlandırarak Eva-02 ile ilgilendi. Hayatta kalan JSSDF birlikleri, Eva Serisi Üçüncü Patlama'yı başlattığında muhtemelen öldürüldü.

Organizasyonlar
Seele | Gehirn | Birleşmiş Milletler | IPEA | JSSDF | Wille | Kredit
Özel Ajans Nerv:
Nerv Karargahı | Nerv 1. Üssü | Nerv 2. Üssü | Nerv 3. Üssü
Nerv 7. Üssü (Tabgha Üssü) | Bethany Üssü | Golgotha Üssü