tr:Bakalit

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Bakalit, hızlı sertleşen kırmızı renkli bir fenol reçinesidir ve sıvı halde bırakıldıktan sonra hızla sertleşir. Çok hızlı kuruyan, son derece sert betona (ancak esas olarak plastikten yapılmış) benzer şekilde, bir Evangelion'un kontrolünü kaybetmesi ve hızlı bir şekilde zapt edilmesi gerektiğinde, Nerv Karargahı'nın içinde bakalit kullanılır. Ayrıca, Nerv Karargahı'nın savunma sisteminin bir kısmı, düşman yaklaşımını kesmenin bir yolu olarak, muhtemelen erişim koridorlarının çoğunu veya muhtemelen tamamını bakalit ile doldurma kapasitesini içerir. The End of Evangelion'da görüldüğü gibi NERV Karargahı içindeki Stratejik Öz Savunma Kuvvetleri birliklerinin hareketlerini durdurmak amacıyla geçiş yollarını engellemek için kullanılır.

Adam embriyonik bir duruma indirildikten sonra, embriyo dondurulmak ve taşınmasını kolaylaştırmak için bakalit ile kaplandı.

Notlar

  • Bakalit aslında gerçek bir yaşam maddesidir, ancak gerçek bakalit, seride "bakalit"in sahip olduğu özelliklere sahip değildir. Bakalit, 1909'da Dr. Leo Baekeland tarafından geliştirilen markalı bir malzemedir. Yüksek maliyeti ve üretim karmaşıklığı nedeniyle günümüzde tüketici ürünlerinde nadiren kullanılmasına rağmen, iletken olmaması ve ısıya dayanıklı özellikleri (ve dayanıklılığı), onu elektrik fişleri, anahtarlar ve hatta mutfak gereçleri için ideal bir malzeme haline getiriyordu. Gerçek bakalit, sıvı öncüsünden ısı ve basınç altında "kürlenir" ve saf haliyle çok kırılgandır. Serideki bakalit dökülür ve oda sıcaklığında ayarlanır ve kuruduğunda bir Evangelion'u yerinde tutacak kadar büyük bir gerilme mukavemetine sahiptir.