tr:İkinci Patlama

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search

"Halka sunulan hikaye sadece bir örtbastı."
Makalenin tarafsızlığı ve doğruluğu tartışmalıdır. Tarafsız bilgi sunmak için temizlenmelidir.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın. .


Adam'ın "Işık Kanatları", Güney Kutbu üzerinden stratosfere doğru uzanır ve bedensiz ruhları saçar.

İkinci Patlama (セカンドインパクト), 13 Eylül 2000'de Antarktika'da kutupları eriten ve hatta Dünya'nın eksenini değiştiren büyük bir patlama meydana geldiğinde oluşan küresel bir felakettir.[1] Patlama, büyük tsunamilere neden oldu, ardından çoğu kıyı kentini sular altında bırakan küresel deniz seviyelerinde çarpıcı bir artış ve küresel hava düzenlerinde feci bir değişikliğe neden oldu.

Afet

Birleşmiş Milletler'in felaketle ilgili resmi raporuna göre, büyük patlama bir göktaşı çarpmasının sonucuydu. Bu nedenle olaya "İkinci Patlama" adı verildi. ("Birinci Patlama"nın aksine; Birinci Patlama 4 milyar yıl önce Ay'ı yarattığı teorize edilen devasa göktaşı çarpışması olduğuna inanılıyordu fakat aslında Birinci Patlama, Lilith'in Dünya'ya gelişinden kaynaklandı.[2]) Göktaşı sözde tespit edilemeyecek kadar küçüktü, ancak ışık hızına yakın bir hızda hareket ediyordu ve bu, boyutuna rağmen muazzam bir kuvvetle çarpmasına neden oldu.

İkinci Patlama tarihinde, Gainax, gainax.jp web sitesinde (Bochan_bird tarafından tercüme edildiği şekliyle) aşağıdaki haberi/bildiriyi yayınladı:

Dev Göktaşı Antarktika'ya Çarpıyor Mu? (2000.09.13)


Bir P.U Communications raporuna göre bu tarihte Antarktika'da devasa bir patlama meydana geldi. Nedeni henüz açıklanmadı, ancak uzmanlar bunun bir göktaşı çarpmasına neden olduğuna inanıyor. Dünyanın her yerinde depremler ve aşırı büyüklükte gelgit dalgaları meydana geliyor. Halihazırda Güney Afrika ve Avustralya'nın bazı bölgelerinde hasar raporları alıyoruz. Patlamanın gücünün 18 milyar megaton TNT olduğu tahmin ediliyor. Antarktika'nın kendisi neredeyse tamamen toz haline getirildi ve buzun çoğunun buhara dönüşeceği, bunun da yoğun yağışlara dönüşeceği ve deniz seviyesi yükseldikçe kıyı bölgelerini bataklığa uğratacağı tahmin ediliyor. Tahliye emirleri, dünyadaki tüm bu bölgeler için yürürlüktedir.

Önceki hikaye Evangelion dünyasından bir hikayeydi. Bugün, seri kronolojisinde İkinci Patlama'nın gerçekleştiği zamandır. Aynı zamanda Nagisa Kaworu'nun doğum tarihidir.

Güney yarımkürede iki milyar insan, patlamayı takip eden devasa tsunamiler tarafından anında öldü. Dünya çapındaki kıyı sellerinde çok daha fazlası ölecekti. Ardından gelen kaos sonucunda, gıda ve kaynak kıtlığı ve mülteci krizleri nedeniyle kısa sürede küresel savaşlar patlak verdi. İç savaşlar ve etnik çatışmalar da yaygındı. Felaketten iki gün sonra, Hindistan ve Pakistan arasında mülteci gerilimleri üzerine nükleer bir savaş patlak verdi. 20 Eylül'de, İkinci Patlama'dan yedi gün sonra, Eski Tokyo'da bir nükleer bomba patlatıldı ve yarım milyon insan öldü. Savaş tüm dünyaya yayıldı ve ancak 14 Şubat 2001'de Sevgililer Antlaşması'nın resmi olarak savaşı sona erdirmesiyle, her şey sona erdi. Bu olayların sonunda, küresel insan nüfusu yarı yarıya azaldı. Binlerce bitki ve hayvan türü de yok olmuştu.

İkinci Patlama'nın ardından ve resmi "kapak" hikayesi

Sonrası

Bununla birlikte, insanlığın esnekliğinin ve yaratıcılığının ve insanın bilim ve teknolojideki ustalığının bir kanıtı olarak, İkinci Patlama, insan uygarlığının sonu değildi. Bunun yerine, dünyayı ulusları felaketten, çevresel ve ekonomik çöküş ve iç savaşlardan sonra yeniden inşa etmek için mücadele etti. 15 yıl içinde insan uygarlığı İkinci Patlama'nın felaketinden az çok kurtuldu. Ancak insanlar İkinci Patlama öncesi toplumu fiziksel olarak yeniden inşa edebilseler de, birçoğu hâlâ felaketin yol açtığı kaosun kalıcı duygusal ve psikolojik yaralarıyla akıllarının gerisinde kalıyor ve normale dönüşün "hareketlerinden geçerek" geride bırakılıyordu. İlgili ülkelerin ve ulusların durumu hakkında daha fazla ayrıntı için bakınız: İkinci Patlama Sonrası Dünya.

Gizli Gündem

Sadece birkaç seçkin kişi tarafından bilinen şey, göktaşı çarpma hikayesinin sadece bir örtbas olduğuydu: İkinci Patlama'nın gerçek nedeni, Birinci Havari Adam'ın, kendisi de gizemli Seele organizasyonu tarafından gizlice desteklenen Katsuragi Seferi tarafından yürütülen bir "Temas Deneyi"nin sonucu olarak patlamasıydı.

Seele, ne olacağını bilerek (muhtemelen Ölü Deniz Parşömenlerinden) İkinci Patlama'yı kasıtlı olarak başlattı, çünkü hasar, tamamen uyanmış bir Adam'ın neden olduğu hasardan daha sınırlı olacaktı (tüm Lilith temelli yaşamın bakteri seviyesine kadar yok edilmesi).[3] Böylece Longinus'un Mızrağı'nı Adam'ı kontrol edilebilir, embriyonik bir duruma indirgemek için kullandılar; bunun milyarlarca yaşama mal olacak bir felaketle sonuçlanacağını bilerek. Adam'ı embriyonik bir duruma indirmek, onu Seele'nin Ölü Deniz Parşömenlerinden bildiği Havarilerden gizlemeyi ve korumayı daha kolay hale getirdiği yaklaşık on beş yıl içinde ortaya çıkacaktı.[4]

En azından havarilerden bazıları, onu yeniden etkinleştirmek için bir Yaşam Kaynağı ile yeniden birleşmeyi içeren ve daha sonra tüm insan yaşamını ortadan kaldırmak için dünya çapında bir Anti AT Alanı yayacak olan "Üçüncü Patlama"nın kendi versiyonlarını gerçekleştirmeye çalışacaktı; böylece havarilerin evrimsel rakibini, gezegene hakim olmak için ortadan kaldırmış olacaklardı.[5][6] Adam'ın Antarktika'da yaptığı, kısaca tüm Lilith tabanlı yaşamı ortadan kaldıran bir Anti AT Alanı yayarak, havariler Lilith'e ulaşmayı başarsaydı küresel ölçekte neler olacağının bir mikrokozmosudur; serinin çoğunda Lilith, Adam olarak yanlış tanınır. Böylece, Seele; Gehirn'i ve daha sonra Nerv'ü, Adam'ın klonlanmış genetik materyalini kullanarak Evangelionları inşa etmek, havarileri yenmek ve böylece kendi Üçüncü Patlama versiyonunu gerçekleştirebilmeleri için destekledi.

Rebuild of Evangelion'da

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

Yeni Sinema Sürümü sürekliliğinde, İkinci Patlama, Güney Kutbu'ndaki gizemli olaylardan kaynaklanan küresel bir felaketti. Bunlar, tüm bölge gökkuşağı renkli bir girdap tarafından yutulurken, yukarıdaki gökyüzündeki bir "kara deliğe" doğru uzanan ışık kanatları oluşturan, yalnızca "Adamlar" olarak bilinen dört parlak dev içeriyordu. Toplam sonuç, Antarktika'nın "ilk günahtan arınmış" cansız bir çorak toprak haline gelmesi ve dünya okyanuslarının, havarilerin ölümleri üzerine akanla aynı sıvı olduğu ima edilen "kan" ile dolması oldu. (Misato'nun geçmişe dönüş sahnelerinin montajından kesilmiş bir sahne, İkinci Patlama'da Güney Kutbu'ndan fışkıran ve Ay'da lekeyi yaratan "kan"ı göstermekte.) On beş yıl sonra, Adamlar tarafından oluşturulan kızıl haçlar ve gökkuşağı girdabı hâlâ mevcuttur ve Antarktika, haç şekilli bir kesi ile dörde bölünmüş bir kratere indirgenmiştir.

Eva-04 olayı, merkez üssünün etrafındaki bölgenin kırmızıya döndüğü gösterildiğinden, muhtemelen İkinci Patlama koşullarının bazılarını tekrarladı.

Üçüncü Patlama, yapay evrimleşmiş Eva-01 tarafından başlatıldığında, Ritsuko, İkinci Patlama'nın devamı olduğunu söyleyerek buna atıfta bulunur. (Aşağıdaki patlama kraterlerini ve bir "kara deliğe doğru giden ışık kanatlarını karşılaştırın.")

Yeni Sinema Sürümünde İkinci Patlama
Oluşan İkinci Patlama (animasyon için tıklayın)
Güney Kutbu, 15 yıl sonra. (Yakından görünümü)
Eva-04 olayı
Yakın Üçüncü Patlama sırasında Eva-01
Havadan görülen Üçüncü Patlama girdabı


Transformers MODE EVA

Autobotlar, Sky Lynx gemileri indiğinde havariler ile ilk karşılaştıklarında, Optimus Prime, İkinci Patlama gibi başka bir olayın saatinde bir daha olmasına izin vermeyeceğine yemin etti.

Notlar

"Sadece bir çöplük."
Bu makale/bölüm, makalenin ana gövdesine dahil edilmesi gereken içerik için bir çöplük alanı olarak kullanılmaktadır.
Lütfen makaleyi genişletin ve aşağıdaki içeriği uygun şekilde yeniden konumlandırın.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


 • İkinci Patlama'nın iki milyar insanı büyük tsunamilerle doğrudan öldürdüğü belirtiliyor ve bu sayı yükselen deniz seviyeleri/iklim değişikliği, mülteci krizleri, ekonomik çöküş, savaş ve benzeri kaosu takip eden ölümlerle birleştirildiğinde Dünya'nın insan nüfusu "yarıya indirildi" denilebilir. 2000 yılında dünya nüfusunun kabaca 6 milyar olduğu göz önüne alındığında, bu, İkinci Patlama'nın ardından gelen kaos nedeniyle dolaylı olarak bir milyar insanın daha öldürüldüğü anlamına gelir.
 • BM'nin resmi kapak hikayesine göre Dünya'ya çarptığı iddia edilen ve İkinci Patlama ile sonuçlanan meteorun boyutu ve hızı, gösterinin kendi içindeki farklı kaynaklar arasında değişmektedir. Death & Rebirth'te, ışık hızının yüzde on hızında devasa bir meteor olarak bahsedilirken, ders kitabı sayfasında, 7. bölümde görülen şey; ışık hızının yüzde doksan ila yüzde doksan dokuzu arasında değişen hızlarda hareket eden çok küçük bir meteor olduğu söyleniyor. Shinji'nin 4. bölümde izlediği "İkinci Patlama" filmi ikisini birleştiriyor; ışık hızının "yüzde ondan fazla" hızında hareket eden çok küçük bir meteor olduğunu söylüyor.[7] Bununla birlikte, hızların çelişkili olmasına rağmen boyutların mutlaka böyle olmadığını unutmayın. Çapı çok küçük bir meteor, örneğin bir kara deliğe benzeyen çok yoğun bir malzemeden yapılmış olsaydı, yine de oldukça "büyük" olabilirdi. Her durumda, meteor hikayesi bir uydurma olduğu için konu tartışmalıdır.

Referanslar

 1. Bu en az iki kez ima edilir:
  1) 2. bölümde yayınlanan bir haberde: Natsuko Shinohara (hava durumunu anlatan kadın): "Artık tüm yıl sıcak günlerimiz var, ancak Japonya'da bir zamanlar dört mevsim vardı: ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış."
  2) 21. bölümdeki "Hakone sohbeti"nde: Fuyutsuki: "Her gün aynı hava... Sonbaharın bu ülkeden kaybolması anlatılamayacak kadar üzücü."
 2. Daha fazla ayrıntı için Gizli Bilgilere bakın.
 3. Daha fazla ayrıntı için Gizli Bilgilere bakın.
 4. 21. bölümdeki 2003 "Hakone" sahnesinden:
  Fuyutsuki: "Seele'nin Gizli Ölü Deniz Parşömenlerindeki senaryoya göre, Üçüncü Patlama kesinlikle on yıldan biraz fazla bir süre içinde gerçekleşecek."
 5. 19. Bölümden: Kaji: "Burada yeraltında uyuyan Adam ile bir havari temas ettiğinde tüm insanlığın yok olacağını söylüyorlar. Bu Üçüncü Patlama olacak. Havariler, sadece onlarla ile aynı güce sahip olan Evangelion tarafından durdurulabilir."
 6. GB'e göre: "Bazıları Lilith'e ulaşmaya ve tüm yaşamı sıfırlamaya çalışıyordu, bazılarının aklında hiçbir şey yoktu ve bazıları ataları Adam'i kurtarmaya çalışıyordu. Havariler -Adam temelli yaşam- kendi hayatta kalma ve başarı taktikleri altında aktif hale geldiler."
 7. Erkek sesi: "Gerçekten tespit edemedin mi?"
  Doktor: "Evet. Onlarca milimetre çapında bir cisim Antarktika'ya ışık hızının yüzde onundan fazla bir hızla çarptı!"