tr:Birinci Patlama

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Birinci Patlama'nın tek anime içi görünümü

Birinci Patlama (diğer adıyla "Dev Patlama"), yaklaşık 4 milyar yıl önce "Karanlık Ay" olarak adlandırılan dev bir küresel nesnenin Dünya'ya çarpışmasıydı. Çarpmanın bir sonucu olarak, Karanlık Ay'ın kayalık dış yüzeyi de dahil olmak üzere büyük miktarda enkaz yörüngeye fırladı ve sonunda Dünya'nın uydusu Ay'la birleşti. Karanlık Ay'ın çekirdeği ve Lilith'in içerdiği Yaşam Tohumu, çarpışma sırasında Lilith'in Longinus'un Mızrağınin bir şekilde kaybolmasına veya yok olmasına rağmen bozulmadan kaldı.

Halka açıklanan Birinci Patlama kapak hikayesi, Karanlık Ay'dan ziyade büyük bir göktaşının sorumlu olduğunu iddia ediyor. Başlangıçta "Dev Patlama" olarak anılsa da, bu olay, daha sonraki "İkinci Patlama"nın (kamuoyunun benzer şekilde büyük bir göktaşının neden olduğuna inandığı için yanlış yönlendirildiği) aksine, geriye dönük olarak "Birinci Patlama" olarak adlandırıldı.

Yaşam Tohumları

Birinci Patlama zamanında, havarilerin kaynağı olan Adam'ın Yaşam Tohumu zaten gezegende yuvalanmıştı. Lilith'in Tohumu yanlışlıkla Dünya'ya çarptığında, İlk Ataların Irkı'nın, muhtemelen farklı Tohumlardan gelen yaşam formlarının birleşmesini önlemek için tasarlanmış acil durum planı devreye girdi. Plan, Tohumlardan birini devre dışı bırakmak için bir Longinus'un Mızrağı gerektirdiğinden, Adam'in tohumu (hâlâ bir Mızrağı vardı) durduruldu ve Lilith'in tohumu harekete geçirilerek Bilgi Meyvesine sahip Lilith temelli yaşamı yaydı.[1]

Notlar

  • Gerçek hayattaki Büyük Patlama teorisi, güneş sisteminin erken oluşumu sırasında, "Theia" adlı Mars boyutunda bir gezegenoidin, henüz oluşurken proto-Dünya ile çarpıştığını belirtir. Çarpışmadan çıkan malzeme, yerçekimi nedeniyle birleşti ve Dünya'nın yörüngesinde tutularak Ay oldu.
  • Seri boyunca tekrar eden bir görsel motif, Rei Ayanami'yi Ay ile eşleştirir. Rei'nin bedeni, Lilith'in ruhu için bir "kap", yani bir anlamda, aslında Ay'ı yarattı.
    • Bu bağlantıya ayrıca Lilith'in maskesindeki kraterler aracılığıyla da gönderme yapılmaktadır.
  • Birinci Patlama hiçbir zaman tasvir edilmedi veya ekranda doğrudan atıfta bulunulmadı. Bu, ilk bakışta birçok hayranın yanlış bir şekilde "İkinci Patlama"nın bir göktaşı çarpışması olduğunu ve "Birinci Patlama"nın daha iyi bilinen asteroit çarpması olduğunu varsaymalarına yol açtı; 65 milyon yıl önce Kretase döneminin sonunda dinozorların kitlesel yok olmasına neden olan asteroit çarpması.
  • Havariler, Dünya'nın orijinal sakinleri olarak görülüyor.

Referanslar

  1. Bu, Keel Lorenz tarafından 24. bölümde Kaworu ile yaptığı diyalogda gevşek bir şekilde dile getirilmiştir. Misato, 25'. bölümde Shinji'yi Eva-01'in kafesine götürürken (muhtemelen kazara) bunu ima ediyor.