tr:Bethany Üssü

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Bethany Üssü Komuta Merkezi ve mürettebatı

Bethany Üssü ( ベタニアベース Betania Bēsu), Eski Kuzey Kutbu'nda bulunan Üçüncü Havarinin çalışmasına ve çevrelenmesine adanmış Nerv'in bir koludur.[1]

Üs, Avrupa ve Rusya[2], arasında, Avrupa Birliği'nin Üçüncü Şubesinin[1] kontrolü altında, operasyonların hem İngilizce hem de Rusça olarak ilan edildiği ortak bir üstür. Tabanın kendisi tamamen su ile çevrilidir ve çoğunlukla dev bir tavuk yumurtası şeklinde (küçük uç aşağıyı gösterir)[3] batık bir birim içinde bulunur. Komuta Merkezi ve personeli, okyanusta tabandan uzakta, İzleme Komutanlığı Gemisi Ural II'de[3] bulunuyor.

Taban, yerleşik "mühür koruma" birimi Eva-05'in hareketlerini kolaylaştırmak veya bunun tersi için tasarlanmıştır. Göbek kablosu yerine, Eva, omuz direklerindeki uzantılar aracılığıyla tavandaki raylardan güç alır.

Tesisin duvarları çok sayıda Seele logosu ile boyanmıştır ve logo ayrıca Üçüncü Havarinin kafatasında da görüntülenmektedir, bu da taban ve içinde yapılan deneyler üzerinde önemli bir Seele kontrolü olduğunu göstermektedir.

Mari Makinami Illustrious, Ryoji Kaji'nin Ural II Komuta Gemisi'nde bulunduğu Eva 2.0'ın başlangıcındaki üste konuşlanmış durumda.

Bölümleri

Op C013 gendo.jpg

"Magi'nin veri kayıt cihazlarını incelemekte özgürsünüz. Böyle bir olayın kaydı yoktur."
Bu makale veya bölüm, herhangi bir (veya neredeyse yeterli) referans veya kaynaktan alıntı yapmamaktadır..
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın. .


Üs, Yunan yeraltı dünyasından ve Dante Alighieri'nin Cehenneminden alınan isimlerle bölümlere ayrılmıştır ve bunun sonucunda 3. Havarinin kaçış girişimi Cehennemden bir kaçışa benzetilmiştir.

Limbo Alanı

Bu, tabanın çoğunluğunu oluşturan büyük yumurta benzeri yapıya atıfta bulunuyor gibi görünüyor. Styx koridorlarının (aşağıya bakınız) Limbo Alanı içinde olduğu resmi tanımlarıyla belirtilir ve Havari, Styx Çevre Döngüsü'nün tavanını kesip "yumurtadan" kaçtığında, bir Bethany Üssü operatörü duyurur; "Hedef Limbo Bölgesi'ni aştı! Şimdi Acheron'a doğru ilerliyor!"

Inferno'da Limbo, Acheron nehrinin hemen ötesinde uzanan Cehennemin ilk çemberidir. Aynı zamanda Limbo, Araf anlamına da gelmektedir.

Cocytus

"Yumurta"nın[3] altındaki havari muhafaza tesisi, Şeytan'ın alıkonulduğu donmuş bir göl olan Cehennem'deki dokuzuncu ve en alt daire olarak adlandırılmıştır. 3. Havari permafrostta keşfedildiği ve daha sonra yakalandığı için, Cocytus tesisi, adaşı ile uyumlu olarak, muhtemelen havariyi derin dondurucuda tuttu. 3. havarinin ejderha veya yılan benzeri tasarımı buna göre Şeytan'a bir gönderme olabilir.

Filmde Cocytus görülmez. Havarinin ekrandaki ilk görünümünden önceki arka plan diyaloğu şudur: "3. Havari, Son Cocytus Sistemini ihlal etti."

Malebolge Sistemi

Yalnızca arka plan diyaloğunda bahsedilmiştir. Sistem, Havarinin Cocytus'tan Styx Halka Şaftına ve ardından Styx Ana Şaftına ilerlemesini engellemeye yönelik bir dizi engel oluşturuyor gibi görünüyor. Bolgia adı verilen numaralı çiftler halinde etkinleştirilir.

Cehennem'de Malebolge, Cocytus'u çevreleyen on eş merkezli dairesel hendekten (her biri bolgia olarak adlandırılır) oluşan Cehennem'in sekizinci dairesidir.

Styx Şaftı

Styx Şaftı

Styx Şaftı, tabanı aşağıdan yukarıya bağlar ve Eva-05'in kullanımı için donatılmıştır. Havarinin, Styx Ana Şaftına geçmeden önce Styx Halka Şaftına girdiği söylenir.

Yunan mitolojisinde, Styx, Dünya'yı Yeraltı Dünyasından ayıran nehirdir ve Yeraltı Dünyasını dokuz kez çevreler. Inferno'da Styx, Cehennemin beşinci dairesidir.

Acheron

Bethany Üssü çatı alanı.

Muhtemelen üssün sütunlarla çevrili çatı bölümüne atıfta bulunuyor. Operatörlerden biri, Havarinin dış gövde boyunca yükselirken "Acheron'a hareket ettiğini" duyurur ve daha önceki satır "[Havarinin] Acheron'dan kaçmasına izin veremeyiz!", ayrıca Acheron'un nihai koruma önlemi olduğunu ileri sürer.

Cehennem'de, Acheron, ruhların feribotla geçtiği Cehennem sınırındaki nehirdir.

Diğer İmalar

"Bethany" (Beth anya), Yeni Ahit'teki bir İncil köyünün adından alınmıştır.[4] Bu arada, Bethany'nin Mary'sine (Japonca Maria) ev sahipliği yapıyordu, Bethany Üssü ise Mari ile tanıştığımız yerdi.

Notlar ve Referanslar

  1. 1.0 1.1 "Eski Kuzey Kutbu'nda ve Euro şubesinin kontrolü altında." Eva 2.0 BD/DVD kitapçığı.
  2. Evangelion 2.0: You Can (Not) Advance. Altyazılar squall.leonhart tarafından hazırlanmıştır.
    Ritsuko: Ünite-05'in kaybolmasıyla Avrupa ve Rusya, Asya'yı iddialarına dahil ediyor.
  3. 3.0 3.1 3.2 Evangelion 2.0 Complete Records Collection
  4. Vikipedi. Bethany (İncil'de bahsi geçen köy). 2011-02-19 tarihinde alıntılandı.


Organizasyonlar
Seele | Gehirn | Birleşmiş Milletler | IPEA | JSSDF | Wille | Kredit
Özel Ajans Nerv:
Nerv Karargahı | Nerv 1. Üssü | Nerv 2. Üssü | Nerv 3. Üssü
Nerv 7. Üssü (Tabgha Üssü) | Bethany Üssü | Golgotha Üssü