tr:Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone

From EvaWiki
(Redirected from tr:Evangelion 1.0)
Jump to navigation Jump to search
Rebuild of Evangelion
1. Başlık: ヱヴァンゲリヲン新劇場版:序
Evangelion Shin Gekijōban: Jo
Evangelion New Theatrical Edition: Prelude
2. Başlık: Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone
Senarist Hideaki Anno
Yönetmen Hideaki Anno (Genel Yönetmen), Masayuki (A Bölümü), Kazuya Tsurumaki (B Bölümü)
Sinema Gösterimi 1 Eylül 2007 (Japonya)
İnternet Yayını Tarihi 13 Ağustos 2021 (Amazon Prime Video)
Video Yayınlanma Tarihi 1.01: 25 Nisan 2008
1.11: 27 Mayıs 2009
Havari Görünümleri Dördüncü Havari, Beşinci Havari, Altıncı Havari, İkinci Havari (Lilith)
Eva Fırlatmaları Eva-00, Eva-01
Film Krononolojisi
← Önceki Sonraki →
"Evangelion 2.0"

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone (ヱヴァンゲリヲン新劇場版: 序, Evangerion Shin Gekijōban: Jo), Japonya'da 1 Eylül 2007'de gösterime giren, orijinal anime dizisi Neon Genesis Evangelion'a dayanan Rebuild of Evangelion serisinde yayınlanan dört filmden ilkidir. Gainax ile ortaklaşa Anno'nun Khara Stüdyosu tarafından üretildi ve ortaklaşa dağıtıldı. Yoshiyuki Sadamoto film için karakter tasarımları sağlarken, Ikuto Yamashita mekanik tasarımlar sağladı. Hem Shinji Higuchi hem de Tomoki Kyoda, filmin hikaye tahtalarını sağladı.

Film, dünyayı havariler olarak bilinen gizemli yaratıklardan korumak için "Evangelion Ünite-01" olarak bilinen dev bir mekaya pilotluk yapması istenen Shinji Ikari adlı genç bir gence odaklanıyor. Hikaye, büyük ölçüde orijinal animenin 1. bölümünden 6. bölümüne kadar noktadan noktaya bir uyarlamadır. Çoğu sahne ve olay orijinal televizyon animenin kopyaları olsa da, bazıları yeni veya atlanmış sahnelerle farklı şekilde ortaya çıkıyor.

Hikaye

Shinji Tokyo-3'e vardıktan sonra telefonda arama yapıyor.
Kalan pil gücü zamanlayıcısı azalıyor.
Misato, Ritsuko ile bir barda (gösterilmemiştir).
Ramiel Tokyo 3'e doğru ilerliyor.

Film, İkinci Patlama'dan on beş yıl sonra, 2015'te, on dört yaşındaki Shinji Ikari'nin uzun süredir görüşmediği babası Gendo Ikari tarafından Tokyo-3'e çağrılmasıyla başlıyor. BM güçleri ile Dördüncü Havari Sachiel olarak bilinen garip bir yaratık arasındaki çapraz ateşte kalan Shinji, Yüzbaşı Misato Katsuragi tarafından alınır ve babasının örgütü Nerv'ün karargahına götürülür. Nerv Karargahında Shinji'ye babasının üzerinde çalıştığı şey gösterilir: Evangelion Ünite-01 olarak bilinen dev bir "robot". Shinji'nin babası, bunu yapabilecek tek kişinin kendisi olduğunu söyleyerek onu pilot olmaya zorlar. Shinji başlangıçta reddeder, ancak daha sonra Gendo, ağır bandajlı bir Evangelion pilotu olan Rei Ayanami'yi savaşa göndermekle tehdit ettiğinde isteksizce kabul eder. Başlangıçta havariyi yenmeyi başaramaz ve acı içinde bayılır, ancak Evangelion çılgına döner ve havariyi pilotsuz olarak yener.

Kısa bir süre sonra, Shinji hastanede uyanır ve resmi olarak Üçüncü Çocuk olarak Eva-01'in pilotluğuna atanır. Shinji, Misato tarafından yeni ev arkadaşı olarak alınır ve yerel ortaokula kaydolur. Burada, kız kardeşi savaşta yaralanan ve misilleme olarak Shinji'yi döven sınıf arkadaşları Toji Suzuhara ve arkadaşı Kensuke Aida ile sorunlar yaşar. Beşinci Havari Shamshel, Tokyo-3'e saldırır ve Shinji tekrar savaşmak zorunda kalır.

Shinji savaşa girerken Toji ve Kensuke aksiyonu görmek için acil durum barınaklarından gizlice çıkar. Havari, Ünite-01'i bir dağ yamacına çarparak neredeyse Toji ve Kensuke'yi ezmeye doğru gider. Misato, Shinji'ye geri çekilmesini emretmeden önce Ünite-01'in kokpitine ikisi almasını söyler, ancak Shinji geri çekilme emrine itaat etmez ve Beşinci Havari'yi kademeli bıçakla yok eder. Misato daha sonra Shinji'yi ona itaat etmediği için azarlar.

Beşinci Havari ile yaşadığı çileden sonra Shinji kaçmaya karar verir. İnşaat halindeki bir köprüye gittikten sonra Nerv çalışanları tarafından geri getirilir. Okulda Toji, Shinji'nin kötü bir insan olmadığına karar verir ve Shinji'nin karşılığında onu yumruklaması konusunda ısrar edince arkadaş olurlar. Bunu takiben Shinji, ilk kez pilot arkadaşı olan gizemli Rei Ayanami ile etkileşime girer.

İnanılmaz derecede güçlü başka bir havari ortaya çıkıyor, adına Ramiel dediğimiz havari ve Geofront'u delmeye çalışıyor. Shinji'nin Eva-01'de konuşlandırılması emredildi, ancak havari Eva'ya Shinji'yi neredeyse öldüren bir parçacık ışını ateşledi. Aşağıdaki GeoFront mağarasını delmeye devam ediyor. Shinji bir süre sonra komadan uyanır ve tekrar pilotluk yapmaktan korktuğunu ifade eder. Bunu gören Rei, onun yerini alacağını söyler ve göreve yalnız gider.

İyileştiğinde, Misato umutsuz Shinji'yi Merkezi Dogma'ya götürür ve burada ona İkinci Havari Lilith'i gösterir: Çarmıha gerilmiş beyaz bir dev. Eğer bir havari Lilith ile birleşirse, bunun Üçüncü Patlama'ya neden olacağını açıklar. Tüm yaşamın sonu anlamına gelecek bir olaydır bu ve havarilerin amacıdır. Bu, Shinji'yi tekrar Eva-01'i kullanmaya teşvik eder. Eva-01'in Ramiel'i nişanlamak için kullanacağı deneysel bir pozitron tüfeğine güç sağlamak için Japonya'nın tüm elektrik gücünü kullanarak Ramiel'i yenmek için bir plan geliştirildi, Eva-00'daki Rei ise Ramiel'İn saldırısını engelleyerek destekliyor. İlk atışı havariyi öldürmeyi başaramayınca Shinji ikinci bir atış yaparak havariyi yok etmeyi başarır. Rei, Shinji'yi havarinin parçacık ışını ateşinden korurken neredeyse ölüyordu, ancak Shinji, hasarlı Ünite-00'ı soğutmak için suya daldırarak ve Ünite-01'in bıçağını kullanarak kokpitini kaldırarak onu kurtarır. Shinji neredeyse onu kaybetme korkusuyla ağlar ve normalde soğuk ve duygusuz olan Rei, sonunda onunla bir gülümseme paylaşır.

Bu arada, son sahnede, kamera Ramiel ile savaşın sonundan yukarıya doğru döner ve Dünya'nın Ay'ını yakınlaştırır. Ay'da, ayın yüzeyinde, manzarayı kesen dev bir kan lekesi ile, tabuta benzer dokuz kutu gibi görünen bir çizgi var. Bunlardan birinden, Başkan Keele'nin Seele 01 "yalnızca ses" monolit iletişimcisi ile şifreli bir sohbete başlayan çıplak Kaworu Nagisa yükselir. Arkalarında Ay'da, kimliği belirsiz bir devin bulunduğu, mor yedi gözlü bir maske takan ve arkalarında iskeleyle kaplı bir çukurda tutulan beyaz bandajlara sarılı (İkinci Havari Lilith'e çok benzeyen genel bir görünüm) gizli bir Seele üssü gibi görünüyor. Kaworu, Shinji'ye atıfta bulunarak "Üçüncü"nün değişmediğini ve onunla tanışmayı dört gözle beklediğini söylüyor.

The Final Scene

Kaworu'nun kısa bir görüntüsü.

While most of the movie was a very close (at some points, shot by shot) recreation of the original story, the last scene is not only entirely new but also unlike anything seen in the original series, and has resulted in a great deal of fan speculation concerning the nature of the remaining three Rebuild movies.

The movie cuts from the end of the Ramiel battle to a site on Earth's moon. A line of what appear to be coffin-like boxes is on the lunar surface, with a giant stain of blood intersecting the landscape through the middle of the row of boxes. Out of one of these rises a naked Kaworu Nagisa, who begins talking to the Seele-01, represented by his monolith. Behind them on the Moon appears to be some sort of a moonbase, with a giant restrained behind them in a pit covered with scaffolding. This giant has a purple mask held on to its face with massive, visible stitches, and barely visible on the lower half of the mask is the crest of Seele - the same symbol seen on the original Lilith's mask.

Some of the questions raised by this scene would be answered in subsequent films, while others remain unanswered.


Different Versions

Evangelion 1.0 posteri.

1.01

1.01 was released on DVD in Japan on April 25, 2008 in a Two-Disc Box. The first disc includes the original movie with some enhancements and the second includes Explanation of Evangelion 1.01. The enhancements of this versions include 266 shots redone, tunings in picture, editing, and sound quality.[1]

Monstrous kanji lineup typical of Explanation's captions.

Explanation of Evangelion 1.01 is a feature included on the second disc of the "special edition" 1.01 DVD release of Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone. This is identical to the regular movie, save for the inclusion of large captions displayed throughout the film which provide the "official designations" of people, locations, weapons, technology, and so forth (a la Episode 06 of the original series).

1.11

On May 27, 2009, 1.11 was released in Blu-Ray and DVD. The film was given a re-transfer to fix some darkness issues in the previous DVD release and roughly 3 minutes of new animation was added to the first 15 minutes of the original film.

See: Guides:Evangelion 1.01 vs. Evangelion 1.11 for some shot by shot comparison


Evangelion 1.01

Açıklama'nın alt yazılarına özgü korkunç kanji dizisi.

Evangelion 1.01'in Açıklaması, Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone'un "özel baskı" 1.01 DVD sürümünün ikinci diskinde bulunan bir özelliktir. Bu, normal filmle aynıdır, film boyunca görüntülenen ve insanların, yerlerin, silahların, teknolojinin ve benzerlerinin "resmi tanımlarını" sağlayan büyük altyazıların dahil edilmesi dışında (orijinal televizyon animesinin 6. bölümüdür yani).

Evangelion 2.0: Gelecek Sefere Önizlemesi

İkinci Patlama geri dönüşü sırasında "ADAMLAR".
Mari bir dizi parlayan haçlara bakar (gerçek filmde değiştirilmiştir).

Jeneriği izleyen bir önizleme, Neon Genesis Evangelion'daki "Sonraki Bölüm Önizlemeleri" ile aynı şekilde yapılandırılmış, aynı müzik teması, Misato'nun seslendirmesi ve daha fazla hayran servisi vaatleri ile tamamlandı.

Görünmesi planlanan Evalarla alakalı bir girişle açılıyor: Bir yeraltı rayındaki "geçici" Eva-05, Eva-02 havadan atılıyor (yeni "S-tipi Ekipman" ile donatılmış), Eva-04'ün patlaması, Eva-03 (Bardiel tarafından enfekte) ve Ay'dan inen Eva-06. Ekranda "ADAMLAR" yazısı ve birkaç hayaletimsi, belli belirsiz insansı figürün şifreli görüntüsü yanıp sönüyor. Ardından "LILIN+?" metni belirir, ardından "insan" kadrosunun birkaç çekimi gelir: Kaji ve Gendo (8. bölümün sonunda görüldüğü gibi); Misato, Ritsuko'yu tokatlıyor (16. bölümden geri dönüştürülmüş); Asuka, Rei ve Shinji (19. bölümdeki Zeruel savaşından) ve Kaworu (karanlık bir gökyüzüne karşı gülümseyerek). Son olarak, yeni karakter Mari arkadan görülüyor, birden çok dev parlayan pembe haçlara bakıyor ve ardından yüzünün yakından görünümü.

Fragman Özetleri

Shamshel'in revize edilmiş tasarımı.

Fragman #1

13 Temmuz 2007'de piyasaya sürüldü, şarkısı Hikaru Utada tarafından "FLY ME TO THE MOON (IN OTHER WORDS) 2007 MIX" olarak ayarlandı. Daha yeni, daha etkileyici görsellerin ötesinde, fragman orijinal seride bulunmayan yeni içerikleri gösterme konusunda çok az şey yapıyor. Her ne kadar Shamshel'in büyük ölçüde revize edilmiş tasarımını gösterse de ve daha önce hiç görülmemiş birinin el ele tutuştuğu sahneyi içeriyor; daha sonra Misato ve Shinji olduğu ortaya çıktı. Fragmanın sonundaki metin, Eylül 2007'nin çıkış tarihini ortaya koyuyor.

Fragman #2

İkinci fragmanın şarkısı Hikaru Utada tarafından "Beautiful World" olarak ayarlandı. İlk fragman gibi ve ilk filmin tonuna uygun olarak, fragman daha önce görülmemiş herhangi bir içeriği tanıtmak, yeniden çerçevelenmiş çekimler ve daha etkileyici görseller dışında çok az şey yapıyor. Bir asansörde inen Misato ve Shinji'nin bir görünümü, bunun Merkezi Dogma'ya doğru olduğu ve Kaworu'nun uyanırken (ayda) ilk bakışını içeriyor.

Üretim Süreci

In September 2006, the October edition of the Japanese anime magazine Newtype announced the first film of the Rebuild of Evangelion series to be released in the summer of 2007 with an expected running time of 90 minutes.[2]

During pre-production, Toshimichi Ohtsuki stated that director Hideaki Anno rewatched the entire original television series back to back. It was revealed the success of the series had caused misunderstanding and disarray amongst fans and the new films would clear up any confusion. In the December 2006 issue of Newtype, Anno revealed he was happy to finally recreate Eva "as he wanted it to be" in the beginning and that he was no longer constrained by technological and budget limitations.[3]

In September 2006, it was revealed that most of the staff from the original TV series had returned to work on the movie, along with the entire Japanese voice cast of the original series. The film's climax, Operation Yashima, was created as per Anno's original concept for the sequence, with collaboration from the famed storyboarder Shinji Higuchi.[4]

In interviews in 2007 available on Evangelion 1.0 Complete Records Collection, Tsurumaki reveals that the initial plans were for a new series, an "Evangelion 2" or "Evangelion G" (in references to the Gundam series). During the planning, however, Rebuild became something different, with greater links to the original series. The first movie becomes more of a compilation of the first story arc, from Episode 1 to Episode 6. Masayuki directed Part A (first half) and Tsurumaki directed Part B (second half).

A particular challenge was the addition of greater 3D technology to the film. Tsurumaki described how the CGI became more prominent from the second half and the difficulty in dealing with "natural movements". Eva-01, for example, is purely made in 3D. Tsurumaki said that, as he became more used to the technology, he had a preference to leave more and more scenes for it.

"I'd like to develop the use of digital more, and the fact that I was able to get quite into making the TOKYO-3 building in 3D was a great achievement, so I have a desire to try to fill in that direction. Anno's concept is to "use 3DCG like a miniature", but I think there are more possibilities there. If you try to pursue something more realistic, the difficulty level rises considerably, but if you can do it in a "model special effects-like" way, you can do something more interesting. It was a valuable discovery to me that 3DCG in this direction was a good match for Anno's direction."

Director Hideaki Anno was also interviewed the same year and his interview is also available on 1.0 CRC. He describes that the decision to make Rebuild of Evangelion started in 2005, getting inspired by Gundam series format. For his motivations, Anno says his goal is to turn Eva into something that sustains the anime industry:

"I hope that Eva can help as one of the contents that support the entire anime industry. If there was anything else, anything would have been fine, but objectively speaking, "Evangelion" has the highest potential."

Around the same time, Anno was leaving Gainax and founding Khara, where he would transfer planning for the Rebuild series.[5]

Benzerlikler ve Farklılıklar

Birçok sahne neredeyse tek tek yeniden yaratıldı. Bakınız: "Kılavuzlar: Neon Genesis Evangelion vs. Evangelion 1.0".

İlk Rebuild filmi ile orijinal seri arasındaki farkların kapsamlı bir listesi için bakınız: "Evangelion 1.0 ve Neon Genesis Evangelion arasındaki farklar".

Son Sahne

Filmin büyük bir kısmı orijinal hikayenin çok yakın (bazı noktalarda, tek tek çekilmiş) yeniden yaratılması olsa da, son sahne sadece tamamen yeni değil, aynı zamanda orijinal seride görülen hiçbir şeye benzemiyor ve kalan üç Rebuild filminin doğası hakkında çok sayıda hayran spekülasyonuyla sonuçlandı. Ancak Evangelion 2.0 ve Evangelion 3.0, final sahnesiyle ilgili spekülasyonların en azından bir kısmını doğrulamayı başardı.

Film, Ramiel savaşının sonundan Dünya'nın ayındaki bir bölgeye kadar kesiyor. Ay yüzeyinde tabuta benzer kutular gibi görünen bir sıra var ve kutu sırasının ortasından manzarayı kesen dev bir kan lekesi var. Bunlardan birinden çıplak Kaworu Nagisa yükselir ve monolitiyle temsil edilen Seele-01 ile konuşmaya başlar. Ay'da onların arkasında, bir tür ay üssü gibi görünüyor, arkalarında iskeleyle kaplı bir çukurda dizilmiş bir dev var. Bu devin yüzüne büyük, görünür dikişlerle tutturulmuş mor bir maskesi var ve maskenin alt yarısında zar zor görülebilen Seele'nin arması; orijinal Lilith'in maskesinde görülen aynı sembol. (Evangelion 2.0, 1.0'ın sonundaki fragmana dayanan devin Eva-06 olduğu ve Kaworu'nun pilotu olacağına dair spekülasyonları doğruladı.)

Atmosferi hâlâ mavi ama okyanusları kan gibi kırmızı lekeli Dünya'nın bir görüntüsü ve Kaworu, "Üçüncü hâlâ aynı" diyor ve Shinji ile tanışmayı dört gözle beklediğini söylüyor. (Evangelion 2.0'daki Üçüncü Havarinin durumu, "Üçüncü"nün gerçekten "Üçüncü Çocuk", Shinji olduğunu doğrular. Ancak, "O Çocuk" spekülasyonlara açık kalır.)

Tuhaf bir şekilde, Kaworu ayda hava olmamasına ve dolayısıyla ses yayamamasına rağmen ayda Seele-01 ile konuşur. Kaworu'nun nefes alması gerekmese ve vakumlu, aşırı sıcaklıktaki bir ortamda hayatta kalabilse bile, Dünya'da (veya herhangi bir atmosferde) olduğu gibi normal bir şekilde konuşmak imkansız olurdu.

Evangelion 2.0, Eva-06'nın inşaat alanını Ay'a Tabgha Üssü olarak yerleştiriyor. Gendo ve Fuyutsuki bir uzay gemisinde basınçlı giysiler içindedirler ve onu gördüklerinde Kaworu'nun insan olup olmadığını merak ederler. Kaworu, Gendo'yu uzaktan selamlayarak Kaworu'nun nefes alabildiğini ve bir boşlukta normal bir konuşma yapabileceğini doğrular.

Kaworu'nun bir boşlukta konuşabilmesi, nefes alabilmesi ve yaşayabilmesi, Evangelion 3.0'da öğrendiğimiz gibi, onun bir havari olmasından kaynaklandığı varsayılabilir ve Kaworu'nun TV animesindeki gibi bir havari olarak bir şekilde SELEE ile ilgili orijinal rolüne bağlanan normal bir insanın Ay'da sahip olacağı aynı gereksinimlere veya kısıtlamalara sahip değildir.

Notlar

  • Japonya'daki açılış hafta sonunda Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone gişede 1 numara oldu: 236.158 kişi 280 milyon yen (yaklaşık 2,4 milyon ABD Doları) harcadı. Alışılmadık bir şekilde, çoğu dolu olmasına rağmen ve sadece 84 salonda oynamasına rağmen bu kadar para kazandı.[6]
  • Jenerik bittikten sonra, Rebuild serisinin bir sonraki filmi olan "Evangelion 2.0" için bir fragman oynuyor. Eğlenceli bir şekilde, aynı müzikal tema ve Misato'nun seslendirmesi de dahil olmak üzere, orijinal dizinin her bölümünü sona erdiren "Evangelion'daki bir sonraki bölüm" bölümleri gibi yapılandırılmıştır.
  • Bir yazım hatası: Misato ve Shinji asansördeyken, asansör açılmadan hemen önce ve Ritsuko ile ilk kez karşılaştıklarında, seviye göstergesinin yanında basılan talimatlarda açıkça "Acil Durum" (Emergency) yerine "Emargency" yazıyor. Yashima Operasyonu sırasında kısaca başka bir yazım hatası görülüyor, burada "Depolama" (Stroge) yanlış yazılmış "Strage" ("o" eksik). Bu hatalar video yayınında düzeltildi.
  • Bizarrely, Kaworu speaks to Seele-01 on the moon, although there is no air on the moon and so no sound can propagate. Even if Kaworu didn't need to breathe and could survive in a vacuumed, extreme-temperature environment, to speak normally as on Earth (or in any atmosphere) would be impossible.

Kılavuzlar

Referanslar

  1. Eva movie remake gets Theatrical Remake of its own
  2. Evangelion New Theatrical Version: Introduction EVANGELION: 1.0 YOU ARE (NOT) ALONE.
  3. Anime News Service Nov-Dec
  4. Anime News Service Sept
  5. "In May of 2006, Anno established a new movie planning and production company, Khara Inc. In September of 2006, he created Studio Khara as a place where movie production could be performed. One year later, in September 2007, its first production film, Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone was released in theaters. In October of 2007, Anno resigned from Gainax Co. Ltd." Source: [1]
  6. https://www.animenewsnetwork.com/news/2007-09-03/japanese-box-office-august-25-26-september-1-2
Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0