tr:Teori ve Analiz: Rei'nin Hayaletimsi Görünümleri ve Kuantum Mekaniği

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
"Rei'nin Görüntüsü", Shinji 1. bölümün başında onu görüyor.

1. bölümde Shinji, tanıtıldıktan kısa bir süre sonra, Misato onu almak için arabasına varmadan hemen önce, okul üniformasıyla yolda duran Rei'nin bir "vizyonunu" görür. Açıkçası, bu Rei ciddi şekilde yaralandığı ve sürekli tıbbi gözetim altında NERV Karargahı'nda (aynı zamanda Kapsül Kıyafeti giymektedir) bulunduğu için Shinji'nin konumundan Tokyo-3'e fiziksel olarak seyahat eden "gerçek" Rei olamaz. Bu sahne, serinin iki “kapağında” (seriyi bir kitap olarak düşünürsek, ilk sayfasında ve son sayfasında, ilk sahnesinde ve son sahnesinde anlamında bu kelime kullanılmıştır) etkili bir şekilde vardır. Bunların ilki, Shinji’nin Tokyo-3’e geldikten sonra okul üniformaları içinde gördüğü Rei’dir. İkincisi ise The End of Evangelion’un sondan bir önceki sahnesinde Shinji, Tamamlanma'yı reddettikten ve Lilith fiziksel olarak öldükten sonra LCL denizinin üzerinde Rei’yi görüyor. Daha sonrasında Rei, ortadan kayboluyor. Rei’nin bu görünümleri gerçekte nedir?

  • Shinji, daha önce Rei ile karşılaşmadığı ve tanışmadığı için açıkça bunun bir halüsinasyon olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca 2. bölümde Shinji, babası ve Rei ile tanışmak da dahil olmak üzere NERV’de ilk birkaç saatinde geçirdiği şeyleri düşündüğü sırada Rei’nin sokakta gözüktüğü vizyonu hatırlıyor ve böyle bir bağlantı kuruyor. Bu nedenle gördüğü şey bir hayal yahut halüsinasyon değildi.
  • Rei'nin göründüğü mesafeden dolayı bunu söylemek imkansızdır fakat Rei'nin Armisael'den fırlayan Rei formu gibi ve The End of Evangelion’un birinci kısmındaki Rei-Lilith-Adam formundaki gibi “Sachiel gözleri”ne sahip gibi gözükmektedir. The End of Evangelion’un son sahnesinde ise gözleri gözükmemektedir. Gölgeli bir şekilde durmaktadırlar.
  • Serinin birkaç bölümünde (16, 20) Shinji, Rei ile konuşuyormuş gibi görünen içsel zihin gezilerine sahiptir. Bu sahnelerde Shinji'nin sadece halüsinasyon görmesi (kendi bilinçaltı duygularıyla ve benzeri) pek olası değildir çünkü 19. bölümde Toji, Rei/Shinji sohbetinin neredeyse aynı vizyonuna sahiptir ve bu sahneler Tamamlanma'nın ilk aşamalarında EoE’deki “tren” sahnesine tesadüf olamayacak kadar çok benzemektedir. Başka bir olasılık da "Rei"nin Rei imajını kullanarak zihniyle iletişim kurmaya çalışan bir Havari veya Evangelion Ünite-01 olmasıdır. Yine bir başka olasılık, bu durumlarda Rei'nin Shinji'nin zihnine ulaşması ve onunla temas kurması ve 16. ve 20. bölümlerdeki iç vizyonlarındaki "Rei"nin, Rei ile (Rei görüntüsü ile) temas kurmasıdır. Rei'nin Shinji ile zihinsel olarak iletişime geçmesinin tersine, The End of Evangelion'da Rei, Shinji'nin acı içinde çığlık attığını gördükten hemen sonra Shinji için Gendo'yu terk eder. Yine başka bir teori, Rei'nin Yui Ikari'nin DNA'sından ve Lilith'in ruhundan oluşması nedeniyle, "Hayalet Rei"nin Shinji'yi izleyen (ve koruyan) iki "anneyi" temsil etmesi olasıdır. Yui, Shinji'nin annesi ve Lilith, Lilin'in annesi olarak. Bu, Shinji'nin Ünite-01'in giriş kapsülü içindeyken bu "zihin gezilerini" yaşadığı 16. ve 20. bölümlere kadar uzanabilir. Gerçek "Rei" burada onunla iletişim kuramazken; Yui, ruhunun Ünite-01'de bulunduğunu göstererek bunu yapabilirdi. Yui, Shinji'ye ulaşmak için Rei'nin vizyonunu kullanıyor olabilir. Bu Rei/Yui/Lilith üçlüsü işleyen bir temadır.

Bu konuşmalarda tam olarak ne olduğu belli değil, ancak Rei'nin 1. bölümde Shinji'ye görünmesiyle alakalı bir açıklama öneren ipuçları vardır.

Rei'nin doğduğu oda, 23. bölümden.
26'. bölümün sonunda Shinji'nin gördüğü "Rei Figürü".
  • 23. bölümde, Ritsuko Shinji ve Misato'ya Rei'nin doğduğu odayı gösterdiğinde, duvara "Üst", "Alt" ve "Gariplik" kelimeleri yazılır. Bunlar Kuantum Mekaniğinin terimleridir ve burasının Rei'nin odası olduğu vurgulandığından, Rei'nin doğasına dair bir ipucu olarak oraya konulmuş olmalılar. Kuantum Mekaniği, atom altı parçacıkların davranışını tanımlar. Bildiğimiz kadarıyla temel atom altı parçacık kuarktır. Üst, alt ve garip kuarklar, var olduğu bilinen altı tür kuarktan üçüdür. Bunun alakalı olmasının nedeni, kuarkların normal fizikte imkânsız olacak şekilde davranmasıdır. Örneğin, tek bir kuark aynı anda birden fazla yerde olabilir. EoE'de gördüğümüz gibi, Adam'ı özümsedikten ve Lilith ile yeniden birleştikten sonra, Rei aynı anda her yerde olabilir ve tüm insanlığın ruhlarını toplayabilir. Kuarkların bir diğer özelliği de zamanın onlar için bir anlamı olmamasıdır. Atom altı seviyede, etkiler nedenlerinden önce gerçekleşebilir ve parçacıklar yolculuklarına başlamadan önce hedeflerine ulaşabilirler.
  • Tüm bunların ışığında Rei, Shinji'nin 1. bölümde, çeşitli bölümler sırasında iç zihin gezilerinde gördüğü ve 26'. bölümde, hikayenin sonunda Lilith olarak tanrı benzeri güçler kazandıktan sonra zamanı aşan Rei 3 olduğu görülüyor. Ayrıca Rei, Shinji'nin de gördüğü gibi, Rei 3, EoE'de ruhları toplarken ve ayrıca 1, 16, 19, 20. bölümlerde ve The End of Evangelion'da yukarıda belirtilen sahnelerde okul üniformasını giyerken gösteriliyor. Bu, Rei'nin zaman içinde seyahat ettiği anlamına gelmez, aksine varoluşunun doğrusal olmadığı anlamına gelir.