tr:Teori ve Analiz: Rei ve Ay

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Rei Ayanami'nin Lilith ile ortak bir ruh paylaştığını ima etmek için Rei, tüm dizi boyunca Ay'ın yinelenen görsel motifiyle ilişkilendirilir.[1] Aslında Ay, Neon Genesis Evangelion'da ön planda Rei olmadan nadiren gösterilir. İstisnalar, Longinus Mızrağı'nın Ay'a doğru ilerlediği çekimler ve 12. bölümde görüldüğü gibi İkinci Patlama’nın "Ay'ın bakışı" olabilir. Bunların haricinde Ay ne zaman gösterilse, Rei de oradadır. Hatta serinin kapanış müziklerinde dahi ters bir şekilde dönmekte olan Rei siületi ve Ay karşımıza çıkmaktadır.

Rei’nin Ay ile İlişkilendirildiği Sahneler

 • Açılış görselleri arasında Rei’nin Ay’ın önünde duruyor.
 • 6. bölümde, Ramiel ile savaşmadan önce Shinji ile konuşurken ay ile kontrast oluşturma sahnesi.
 • 10. bölümde, görsel olarak Ay’a benzeyen bir ışığın havuza yaptığı yansımanın üstünden geçen Rei sahnesi.
 • Kapanış animasyonu esnasında Rei, Ay ile birlikte yer almakta.
 • 25. bölümde Rei, Ay benzeri bir spor ışığın içinde otururken Asuka, Güneş benzeri bir spot ışığın altında oturmaktadır. Daha fazla bilgi için "Asuka ve Güneş" kısmına bakınız. (Bu yazının içerisinde, aşağıda.)
 • Terminal Dogma’da bulunan Lilith, krater benzeri işaretlere sahip bir maske takıyor. Bu, onu Ay ve dolayısıyla Rei ile ilişkilendirmeye yarar.
 • Rei, Lilith olarak The End of Evangelion’un büyük bir kısmında Ay’ın önünde gözükür.


Rei ve Ay
Açılış kredilerinden.
6. bölümden.
10. bölümden.
Kapanış kredilerinden.
Spot ışığı altındaki Rei.
Lilith'in krater maskesi.
LCL denizinde, Lilith olarak Rei.


 • Yine The End of Evangelion’da Rei, gece ay ışığında uyanır. Gendo’nun gözlüklerini kırmadan ve Kukla Kapsül Sistemi için evini terk etmeden önce Ay’a bakar.


Rei, ay ışığında uyanır.
Reiwakey1.jpg Reiwakey2.jpg Reiwakey3.jpg
Reiwakey4.jpg Reiwakey5.jpg Reiwakey6.jpg

Rei, EoE'de önündeki yoğun güne uyanır....


Diğer Bağlantılar

Armisael-Rei adet kanı akıtır.


 • Ay, 28 gün boyunca büyürken ve küçülürken kadınlarda adet döngüsüyle ilgili patent bağlantısına sahiptir. Lilith’in LCL denizinden Armisael’in Rei’yi ele geçirip Rei’nin konuşmaya yaptığı yere kadar birçok yerde âdet kanaması teması işlenmektedir.
 • İnsan vücuduna gezegensel atıf yapan birçok sistemde Ay, gözlerden biriyle (Odin, Horus, Tsukuyomi, vb. çevreleyen mitlere bakın) ve diğeri Güneş ile ilişkilidir. Güneş ve Ay birbirinin karşılığı olarak görülmektedir. Genellikle sol göz Ay ile ilişkilidir. Rei'nin Şiiri’nde 14. bölüm sırasında göz ve Ay arasındaki bu ilişki, Rei'nin sol gözünün ve ardından hemen ayın gösterilmesi ile güçlendirilir. Rei'nin sol gözünün aynı çekimi açılış kredileri sırasında kullanılır.

Diğer Bilgi

Ekstra bir bilgi daha olarak, Kara Ay ve Beyaz Ay terimleri astrolojiden alınmıştır. Beyaz Ay, ayın yerberini; Kara Ay ise, Ay'ın Dünya'ya en yakın veya en uzak olduğu ay apojisini tanımlar.

Asuka ve Güneş

Rei ve Ay'ı eşleştiren görsel motif güçlüdür ve seri boyunca sıklıkla görülür ve Rei'nin Lilith ile bağlantısı nedeniyle tematik olarak önemlidir. Daha az ölçüde, Asuka'yı Güneş ile eşleştiren görsel bir motif vardır.

 • Asuka’nın seride gözüktüğü ilk sahnede Güneş’e karşı bir kontrast oluşturulmuştur.
 • 9. bölümde Asuka, Rei'yi güneşin önünde durarak taciz ediyor ve Rei kitabını okurken ışığını engelliyor.
 • Yine 9. bölümde Asuka, Shinji’ye gururunu incittiğini, Rei ve Misato’ya görevi başarıyla gerçekleştireceğini göstereceğini söylediğinde bunu arka planda güneş varken yapmaktadır.
 • 24. bölümde, Asuka terk edilmiş evdeki paslı küvette otururken güneşe bakıyor.
 • 25. bölümde Asuka, Rei'nin oturduğu beyaz Ay benzeri spot ışığıyla tezat oluşturan turuncu Güneş benzeri bir spot ışığının altında oturuyor.
 • The End of Evangelion’da, Evangelion Ünite-02’in ölüm anlarında Asuka Güneş’e doğru uzanmaktadır.


Asuka ve Güneş
8. bölümde Asuka, Güneş'e karşı kontrast oluşturan Uçak Gemisinin üstünde duruyor.
25. bölümde Asuka'nın parlak turuncu spot ışığı Güneş'e benziyor.


Asuka'nın güneş enerjisini ve baskın doğasını temsil etmesinin ve Asuka ile Rei arasındaki zıtlığın başka bir örneği olmanın ötesinde, gerçek hikaye için önemi daha az açıktır. Sadamoto, Rei'nin mavi saçlarının ve kırmızı gözlerinin, özellikle erken kavramsallaştırma aşamasından geçen Asuka ile, kontrast oluşturmaya karar verilerek hazırlandığı belirtmiştir.[2]

Referanslar

 1. 4 milyar yıl önce Birinci Patlama sırasında Lilith'i taşıyan Karanlık Ay Dünya ile çarpıştı ve Dünya'nın Ay'ını ortaya çıkan enkaz oluştu. Böylece Lilith'in gelişi Ay'ı yarattı. Daha fazla bilgi için Gizli Bilgiler'e bakın.
 2. Milano Manga Festivali: Sadamoto Günleri