tr:5. Bölüm

From EvaWiki
(Redirected from tr:5. bölüm)
Jump to navigation Jump to search
Bölüm Bilgisi
5. Bölüm
1. Başlık: レイ、心のむこうに
Rei, Kokoro no Mukou ni
Rei'nin Kalbinin Ötesinde - Beyond Rei's Heart
2. Başlık: Rei I
Senarist: Akio Satsukawa, Hideaki Anno
Yönetmen: Keiichi Sugiyama
İlk Gösterim: 11-01-1995
Video Yayınlanma Tarihi 4-5-1996 (Japonca-Video/LD), 11-21-2000 (US-DVD)
Havari Görünümleri: Ramiel
Eva Fırlatmaları Eva-01
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"4. Bölüm" "6. Bölüm"

Genel Bakış

Eva-00 sonunda onarılır[1] ve Shinji esrarengiz pilotu Rei Ayanami'yi daha iyi tanımaya çalışır. Ancak, kendini son derece izole etmiş olduğu, hiç arkadaşı olmadığı ve geçmişinin tüm kayıtları silindiği için kafası karışır. Bunun ortasında, çok güçlü bir havari, yüzen monolit Ramiel, Tokyo-3'e saldırır.

Özet

Bölüm açılırken, sonunda Rei'nin nasıl yaralandığını açıklayan bir geri dönüş görüyoruz. Shinji'nin Nerv'e varmasından birkaç gün önce ve Misato'nun gelişinden hemen önce olmalı; Rei, Evangelion'unun aniden çılgına döndüğünde bir aktivasyon deneyinde Eva-00'ı kullanıyor. Eva sanki acı çekiyormuş gibi başını tutuyor ve sonra kontrol odasına girmeye çalışıyor.[2] Gücü kesilir, ancak Eva-00 kapanmadan önce Rei'nin giriş kapsülü çıkarılır ve odanın içinde uçmaya ve duvarlara çarpmaya başlar. Gendo, darbeyi yumuşatmak için odaya özel bakalit pompalanmasını emreder, ancak artık çok geçti. Eva-00 durduğunda, Gendo test odasına koşar ve sıcak kapağı çıplak elleriyle açmaya zorlar. Gözlükleri yere düşer ve sıcaktan erimeye başlar. Kapsülü açmayı başarır ve yaralı Rei'yi görür, ama yine de bilinçli haldeki Rei uysalca ona bakar. Gendo, yaralarının olduğundan daha ciddi olmadığı için rahatladığını ifade ediyor ve gülümsüyor.

Birkaç gün sonra Misato ve Ritsuko, Eva-00'ın bakalitten arındırıldığını izliyorlar. Ritsuko, pilottaki zihinsel dengesizliğin olayın şüpheli nedeni olduğunu söylüyor. Misato şaşırır, Rei'nin zihinsel olarak dengesiz görünmediğine dikkat çeker. Ritsuko'nun aklına başka bir şey geliyor gibi görünüyor, ama bunu söylememenin daha iyi olduğunu düşünüyor.

O gün, Nerv teknisyenleri Shamshel'in çoğunlukla bozulmamış kalıntılarını incelerken Misato, Ritsuko ve Shinji sahadadır ve incelemeyi uzaktan seyretmektedirler. Havarinin yapıldığı maddeyi analiz edemeseler de[3], "doğal dalga modelinin" insanlarınkine %99.89 oranında benzediğini söyleyebilirler. Shinji, Ritsuko'nun omzunun üzerinden bakar ve ne hakkında konuştuğunu biliyormuş gibi başını sallar. Shinji, Gendo ve Fuyutsuki'nin ölen havarinin çekirdeğinin kurtarılmış kalıntılarını incelediklerini fark eder. Gendo eldivenlerini çıkarmışken, Shinji babasının ellerindeki yanıkları görür ve Ritsuko ile Misato'ya onlar hakkında sorular sorar. Ritsuko, Shinji'ye Rei ve aşırı ısınmış kapakla ilgili olayı anlatır; Shinji inanamayarak tepki verir.

Bir süre sonra okulda, Toji ve Kensuke, Shinji'nin Rei'yi izlediğini fark ederler ve onunla dalga geçerler, ancak Shinji, Rei'nin neden hep yalnız olduğunu merak ettiğini söyler.[4] Kensuke ve Toji, Rei ile kimsenin gerçekten konuşmadığını, çünkü onun hakkında "ulaşılmaz" bir şey olduğunu açıklar. Kensuke, Shinji'ye onun hakkında onlardan daha fazlasını bilmemesi gerekip gerekmediğini sorar ve pilot arkadaşları olduklarını söyler. Daha sonra, Nerv karargahına geri dönen Shinji, Rei'nin Gendo ile rastgele sohbet ettiğini fark ettiğinden bir senkronizasyon testine girer. Konuşmalarını yakınlaştırmak için Eva'nın kamerasını kullanır ve ikisinin de gülümsediğini görür, ikisini de ilk kez gülümsediğini fark eder.

O akşam Ritsuko, Misato'nun evinde akşam yemeği yiyor. Misato yemeği hazırladı, bu yüzden tamamen bira ve az seyreltilmiş hazır ramenlerden oluşuyor. Sadece Misato onu yenilebilir bulur. Ritsuko daha sonra Shinji'den Rei'nin yeni Nerv kimlik kartını teslim etmesini ister. Bir kızın evine gitmekten utandığında Misato onunla dalga geçer. Şaşkın haldeki Shinji, Rei'yi sadece merak ettiğini çünkü pilot olduklarını ve yine de onun hakkında çok az şey bildiğini söyler. Ritsuko ona Rei'nin iyi bir kız olduğunu söyler, ancak aynı zamanda onu biraz Gendo ile karşılaştırır, ikisinin de "yaşamakta beceriksiz" olduğunu söyler, Shinji çok şaşırır.

Ertesi sabah Shinji, Rei'nin kapısını çalar ve zili çalar ve cevap alamaz, ancak kilidin açık olduğunu görür ve içeri girer. Yer, çöpler ve kanlı bandajlarla dolu, tarif edilemez bir karmaşa içindedir. Bir şifonyerin üstünde duran Gendo'nun gözlüklerini fark eder ve onları dener. Tam o sırada Rei muhtemelen duştan çıplak ama bir havlu ile çıkar. Çıplaklığından çok gözlükleriyle ilgileniyor gibi görünüyor ve odanın karşısına geçip gözlükleri Shinji'den alıyor. Shinji geriye doğru sendeliyor ve tam düşeceği sırada çantası Rei'nin iç çamaşırı çekmecesine takılıyor ve birlikte düşüyorlar, Rei'nin iç çamaşırları etrafa dağılıyor. Birkaç saniyelik bir duraklamadan sonra, Rei ondan hareket etmesini rica eder; ancak o zaman Shinji elinin Rei'nin göğsünde olduğunu fark eder. Rei hâlâ ilgisiz görünüyor,[5] giyiniyor, gözlüğü alıyor ve Shinji hâlâ kekeleyerek hem özür diliyor hem de bir açıklama yapmaya çalışıyor.

Kartı hâlâ teslim etmeyen Shinji, Rei'yi takip etmeye çalışır, ancak görünüşe göre Rei ona hiç aldırmaz. Karargaha vardıklarında ve eski kartı çalışmadığında, Shinji sonunda ona yenisini vermeyi başarır. Yürüyen merdivene binerken, Shinji dairede olanlar için tekrar özür dilemeye çalışır, ancak Rei ne için özür dilediğini anlamış görünmüyor. Shinji konuyu değiştirmeye çalışır ve ona, geçen sefer olanları göz önünde bulundurarak, Eva-00'daki yeniden etkinleştirme deneyinden korkup korkmadığını sorar. Rei Shinji'ye, babasına güvenip güvenmediğini sorduğunda, Shinji babası hakkında acı içinde kötü şeyler söyler ve ardından Rei, dönüp Shinji'ye tokat atar. Bir kez daha, Rei, Gendo söz konusu olduğunda biraz duygu gösterecektir. Rei, Gendo'nun gözlüklerini iyi şans tılsımı olarak Eva'ya götürür ve Yeniden Etkinleştirme testi başarılı olur.[6]

Tam o sırada, 5. Havari Ramiel saldırır. Rei'nin savaşmaya hazır olmadığını bilen Gendo, Eva-01'de Shinji'yi gönderir. Yeraltından yüzeye çıkar çıkmaz, Ramiel Eva'yı yıkıcı bir parçacık ışını ile vurur. Shinji diri diri haşlanmaya başlar ve Misato, Evangelion ve pilotunun ölümüne birkaç saniye kala onu geri çeker. Bölüm sonu.

Alıntılar

 • (Aktivasyon testi sırasında Eva-00'ün çılgına dönmesine neyin sebep olduğunu sorduğunda)
  Misato: "Peki, son deney sırasında kazaya ne sebep oldu?"
  Ritsuko: "Hâlâ bilmiyoruz. Ancak, pilotun zihinsel dengesizliğinin birincil neden olduğuna inanıyoruz."
  Misato: "Zihinsel dengesizlik mi? Rei'de mi?"
  Ritsuko: "Evet, aklı beklediğimizden çok daha fazla rahatsız oldu."
  Misato: "Peki ne oldu?"
  Ritsuko: "Bilmiyorum. Ama olabilir..."
  Misato: "Aklına bir şey mi geldi?"
  Ritsuko: (kendi kendine) "Hayır... bu olamaz..."
 • (Shinji, uzaktan mayo giyen Rei'ye bakıyor.)
  Toji: "Hey, usta! Neye bu kadar dikkatle bakıyorsun?"
  Shinji: "Hiçbir şeye!"
  Kensuke: "Ayanami'ye mi bakıyordun? Haklı mıyım?"
  Shinji: "Hayır!"
  Kensuke: "Ah, hadi ama! Bu çok şüpheli."
  Toji: "Ayanami'nin göğüsleri, Ayanami'nin kalçaları, Ayanami'nin...
  Kensuke and Toji (ikisi bir anda): "bacakları!"
 • Misato: (Çok sarhoş ama kulağa derin geliyor) "İnsan denen hayvanın çevreye uyum sağlama yeteneğini asla küçümsemeyin."
 • (Shinji yanlışlıkla çıplak Rei'nin üzerine düşer, eli doğrudan onun göğsündedir ve Shinji şok içinde donar)
  Rei: (son derece sakin bir sesle) "Hareket etmeyi düşünüyor musun?"
  Shinji: (Ayağa fırlar) "B-Be-Ben..." (Rei ayağa kalkar ve odanın diğer tarafına doğru yavaşça yürür ve tamamen çırılçıplaktır.) "...ah, um, şey..."
  Rei: (külodunu ve sütyenini giyer; sakin ve hatta neredeyse kafası karışmış bir sesle) "Ne var?"
 • (Shinji ve Rei, Nerv Karargahına geldiler ve yürüyen merdivendeler)
  Shinji: "Bugün yeniden etkinleştirme deneyin var, değil mi? Bu sefer başarılı olsaydı harika olmaz mıydı? Ünite-00'a tekrar girmekten korkmuyor musun?"
  Rei: "Neden?"
  Shinji: "Daha önceki bir deneyde oldukça kötü yaralandığını duydum, bu yüzden iyi olup olmadığını merak ediyordum."
  Rei: "Komutan Ikari'nin oğlu değil misin?"
  Shinji: "Evet."
  Rei: "Kendi babanın işine inancın yok mu?"
  Shinji: "Tabii ki de yok! Ona nasıl güvenebilirim?"
  (Rei öfkeyle Shinji'ye döner.)
  Shinji: "N-Ne?"
  (Rei, Shinji'ye tokat atar.)

Referanslar

 1. Evangelion Ünite-00, daha önce sadece kısa bir bakışla görülmüştü, bu bölümde tam bir giriş yapıyor.
 2. Eva-00 çılgına döndüğünde, Rei zaten fırlatıldıktan sonra, Gendo Ikari'nin arkasında durduğu bir pencereye saldırır. Bunun Ünite-00'ın ruhunun kimliği hakkında ne gibi önemli noktalar barındırdığıyla ilgili ayrıntılar için Teori ve Analiz: Eva-00'ın Ruhu'na bakın.
 3. "601", Nerv bilgisayar sistemlerinin "analiz edilemez" kod numarasıdır. Bu, tıbbi bir bilgisayarın aşırı veri yüklendiğinde "601" hatasını gösterdiği The Andromeda Strain filmine doğrudan bir göndermedir. Daha fazlası için buraya gidin.
 4. Toji ve Kensuke, Rei ile yaklaşık bir yıl önce okullarına başladığında tanıştıklarını söylüyorlar (8. sınıftalar, 7. sınıfta Rei okula gelmeye başlamıştır).
  • Toji aslında Rei'nin sınıflarına "birinci sınıfta" katıldığını söylüyor, ancak bu sadece Japon okul sisteminin kullandığı terminoloji, 7. sınıfın ortaokulun "birinci yılı", 8. sınıfın "ikinci yılı" olmasından kaynaklıdır.
 5. Tıpkı 6. bölümdeki hastane sahnesinde Shinji'nin çıplaklığı konusunda endişesiz göründüğü gibi. Bunun anlamı, sosyal eğitiminin çok az olduğu veya hiç olmadığı gibi görünüyor.
 6. Yeniden etkinleştirmeden hemen önce Madeleine L'Engle'ın A Wind in the Door adlı kitabına küçük bir gönderme görülüyor.


Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0