tr:9. Bölüm

From EvaWiki
(Redirected from tr:9. bölüm)
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
9. Bölüm
1. Başlık: 瞬間、心、重ねて
Shunkan, Kokoro, Kasanete
An, Kalp, Birlikte - Moment, Heart, Together
2. Başlık: İkiniz de Kazanmak İstiyormuş Gibi Dans Edin! - Both of You, Dance Like You Want to Win!
Dance Vs Israfel.jpg
Senarist: Hideaki Anno, Akio Satsukawa
Yönetmen: Seiji Mizushima
İlk Gösterim: 11-29-1995
Video Yayınlanma Tarihi 6-5-1996 (Japonca-Video/LD), 1-23-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Israfel
Eva Fırlatmaları Eva-01, Eva-02
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"8. Bölüm" "10. Bölüm"

Genel Bakış

Asuka okulda Shinji'nin sınıfına katılır ve Misato ve Shinji ile birlikte yaşamak üzere onların dairesine taşınır. Asuka Japonya'ya uyum sağlarken (ya da daha doğrusu herkes ona uyum sağlarken...), kendisini iki özdeş kopyaya bölme yeteneğine sahip yeni bir havari saldırır. Eva-01 ve Eva-02 yenilir ve Nerv alenen aşağılanır. Havari, JSSDF tarafından yapılan bir N² Mayın saldırısından sonra bir haftalık yenilenme dönemindeyken, Asuka ve Shinji, onu bir kez ve herkes için yenmek için savaşta birbirlerinin hareketleriyle "senkronize olmayı" öğrenmelidir.

Özet

9. bölüm[1], bir fotoğraf çekimi eşliğinde Asuka'nın bir dizi durağan fotoğraflarıyla açılır. Daha sonra Toji ve Kensuke'nin onu fotoğrafladığı ve fotoğrafları sattığı gösterildi. Bu sekansta ayrıca Asuka'nın yeni okulundaki hayranlarından gelen aşk mektuplarıyla dolu bir dolabı olduğunu görüyoruz (hemen ayaklarının altında ezdiği).

Shinji okula gelir ve Asuka onu neşeli bir "Guten Morgen" ile karşılar ve Rei'nin nerede olduğunu sorar sorar. Daha sonra Rei'yi gören Asuka, Shinji'nin onu tanıtmasını beklemez, onun yerine kendini tanıtarak meseleleri kendi eline alır.[2] Asuka arkadaş olmaları gerektiğini söyler ve sinirlenen Rei öneriye soğuk ve kayıtsızlıkla tepki verdiğinde şaşırır ve vazgeçer, Rei ona "Eğer bana emredilirse." şeklinde yanıt vermiştir. Bu konuşmaya tanık olduktan sonra Toji, sadece tuhaf olan kişilerin Eva pilotları olup olmadığını sorar.

Karargahta Kaji, Ritsuko'nun yanına gelir. Görünüşe göre bu davranışa alışık olan Ritsuko gülümser ve Misato'nun onları izlediğini belirtir. Misato neden hâlâ Japonya'da olduğunu öğrenmek istediğinde, Kaji orada "ödünç olarak" kaldığını açıklar.

Daha sonra, alarm zilleri çalmaya başlar; istasyondaki kruvazör Haruna[3], Kii yarımadasına yaklaşan büyük bir nesnenin tespit edildiğini bildirdi; yedinci havari, Israfel, saldırısına başladı. Shinji ve Asuka, Ünite-01 ve Ünite-02'ye binerler. Birlikte çalışmaları emredilse de, Asuka öne geçer ve tek bir darbeyle Israfel'i ikiye böler. Shinji, iki yarı ayrı havari olarak canlanana kadar anlık olarak etkilenir.

Daha sonra, her iki pilotun da yenildiği ve Evalarının baş aşağı olduğu savaşın sonrasına geçtik. Bilgilendirme sırasında kimin hatalı olduğu konusunda tartışırlar ve Kozo Fuyutsuki tarafından azarlanırlar. Ayrıca bize BM'nin, vücudunun %28'ini yok eden ve birkaç gün içinde yenileneceğini bildiren bir N² Mayını saldırısı yapılıp Israfel'in durdurulduğu söylendi.

Feci operasyonun ardından tonlarca evrağı doldurmak zorunda kalan mağdur Misato'yu görürüz. Çalışırken, Ritusko manevi destek ve Israfel'i yenebilecek bir planı içeren bir disketi sunmak için ortaya çıkıyor. Misato, eski arkadaşına ona yardım ettiği için çok teşekkür eder, ancak Ritsuko, aslında planı yapanın Kaji olduğunu açıklar. Misato, bu kendisine söylendiğinde, heyecansız ve iğrenmiş gibi davranarak büyük bir gösterii yapar, ancak yine de disketi kabul eder ve hatta elinde tutarken kısa ama özlemli bir bakış atar; Ritusko'nun fark ettiği bir şeydir.

Misato, Kaji'nin planını Shinji ve Asuka'ya iletmekle devam eder: Her bir yarının çekirdeğine çok hassas bir şekilde koordine edilmiş eşzamanlı bir saldırı gerçekleştirecekler. Bu görevin başarılı olması için Shinji ve Asuka'nın tamamen uyum içinde olması gerekir, bu nedenle Misato, Asuka ve Shinji'nin birlikte hareket etmesi gerektiğine karar verir ve Israfel'in yeniden dirileceği düşünüldüğü güne kadar ikisinin tüm zamanlarını birlikte geçireceklerini söyledi. Asuka, Shinji gibi bir çocukla aynı yaşam alanını paylaşma fikrine şiddetle karşı çıkar ve Kaji'nin yanına taşınmayı tercih edeceğini söyler.

Eğitim başladıktan birkaç gün sonra, Toji ve Kensuke Shinji'yi ziyarete gelirler ve Asuka'yı ziyarete gelen Hikari ile karşılaştıklarında şaşırırlar. Üçü de Shinji ve Asuka'nın birlikte yaşadığını gördüklerinde şok oldular ve hatta durum kendilerine açıklanana kadar konuşurken kapının önündedirler.[4] Ancak Asuka ve Shinji'nin daha yapacak çok işi var. Ayrı twister paspaslar üzerinde aynı noktalara dokunarak hareketlerini senkronize etmek için eğitim alıyorlar, ancak sürekli yanlış yapıyorlar. Asuka Shinji'yi suçluyor[5], ancak Misato, orada gözlemleyen Rei'den denemesini istediğinde, o ve Shinji ilk denemede mükemmel bir şekilde senkronize oluyorlar. Misato, Asuka'ya kendini toparlamazsa, Shinji ile görevi Rei'ye yaptırabileceğini ima eder. Aşağılandığını hisseden Asuka odadan koşar ve Hikari Shinji'den onu takip etmesini ister. "Bir kızı ağlattın!" der. Ancak Shinji, Asuka'ya yetiştiğinde Asuka sakin ve kararlıdır ve daha Shinji bir şey söyleyemeden Asuka onun sözünü keser ve ona bir karara vardığını söyler: Görkemli bir şekilde, eğitimi tamamlayacak ve onunla senkronize olmak için her şeyi vereceğini beyan eder ve hatta Misato ve Rei'yi onu küçük düşürdükleri için "pişman etme" sözü verir. Shinji, onun enerjik tavrından etkilendiğini hissetmekten kendini alamaz ve ona hayranlıkla bakarken sessizce gülümser. Daha sonra eğitimlerine devam ederler.[6]

Savaştan önceki gece, Misato geç saatlere kadar çalışmak zorundadır. Asuka bunu duyduğunda, duştan çıkarken Shinji'ye yalnız olduklarını ima eder.[7] Herhangi bir yanıt alamayınca, tek başına uyumak için Misato'nun odasına girer. O gecenin ilerleyen saatlerinde Shinji, Asuka'nın uyurgezerliğini duyduğunda uyanır. Uyuyan Asuka aniden kendini Shinji'nin hemen yanındaki şilteye oturuncaya kadar Shinji onu pek umursamaz. Daha sonra onu öpmek için eğilir, ancak gözlerinde yaşlar görünce durur ve uykusunda annesine seslendiğini işitir. Kendini gösterme şekline rağmen, kişiliğine rağmen, onun sadece bir çocuk olduğunu söyler ve yerde uyumak için odanın diğer ucuna geçer.

Karargaha döndüğünde Kaji, Misato'yu asansörde öpmektedir; Misato ise sadece gönülsüzce yaptıklarının yanlış olduğunu söylemektedir. Biraz sonra Ritsuko, Misato'yla Kaji ile olan ilişkisi hakkında dalga geçer. Misato, neden onun gibi biriyle çıktığını merak ederek homurdanıyor. Ritsuko, sekiz yılda çok şeyin değişebileceğini belirterek Kaji'ye karşı daha dürüst olmasını söyler. Misato, hiçbir şeyin gerçekten değişmediğini ve birinin hâlâ hiç "olgunlaşmamış" olduğunu söyleyerek bunu reddeder; yorumunun belirsizliği Ritsuko'nun içinde kaybolmaz.

Savaş günü gelir. Shinji ve Asuka, Kaji tarafından seçilen müzikle koordineli saldırılarını başlatır.[8] Plan mükemmel işliyor, ancak her iki çekirdeği de uçan tekme ile yok ettikten sonra, inişlerini kaçırıyorlar ve bir yığın halinde düşüyorlar. Bölüm, kimin suçu olduğu konusunda çekişmeleri ile sona erer.[9][10]

Notlar

 • 8. bölümdeki gibi, 9 bölümün bitiş jeneriği, muhtemelen Asuka ve Eva-02'nin Japonya'ya gelişinin onuruna kırmızı renkle boyanmıştır.
 • Suda yaşayan havari Gaghiel'in bir görüntüsü, Ritsuko'nun bilgisayar ekranında, onunla ilgili bilgilere bakarken kısaca belirir.
 • Shinji, Asuka'nın taşındığını öğrenmek için Misato'nun dairesine geldiğinde ve Asuka onun evden kovulduğunu düşündüğünde (ikisi de Misato ile yaşayacağını düşünmüyor); Asuka, tüm eşyaları için yeterli yer olmadığını söylüyor ve Shinji, kendisinin birçok eşyasını odasından alıp onları gönderecekmiş gibi bir kutuya koyduğunu görünce şok oldu. Kutunun içinde, ilk olarak 4. bölümde ortaya çıkan ve Misato'nun (görünüşe göre) Shinji'nin odasının kapısına astığı "Shinji'nin Odası" yazan pembe kalp şeklindeki plaket yer alıyor.
  • Bu bölümde Asuka, Shinji'yi Misato'nun Dairesi'ndeki ilk odasından kovuyor ve aslında Asuka serinin geri kalanında bu odada kalıyor (Shinji bölümün sonunda geri hareket etmiyor). Asuka şimdi daha büyük odada kalıyor, Shinji ise Asuka'nınkinden biraz daha küçük ve penceresi olmayan koridorun karşısındaki odaya taşındı.
 • Misato'nun arkasındaki bir işaret, Nerv Genel Merkezi'nin postanesinin B-09 Katında olduğunu söylüyor.
 • Bu, Toji'nin okul üniformasını giydiği tek bölüm. İlk görüldüğünde üniformayı fanilasız giyer, ancak o ve Kensuke, Shinji'yi kontrol etmek için Misato'nun dairesine gittiklerinde ve oradaki partilerinde mor bir fanila giyer.
 • Bölümün sonunda, iki Eva "uzlaşmacı bir pozisyonda" üst üste düştüğünde ve Asuka ve Shinji önceki gece açık iletişim hattı üzerinden olanlar hakkında tartışmaya başladığında, Misato dehşete kapılır ve Aoba kelimelerin ötesinde utanmış görünür; Ritsuko, "Onlar aptal, ama yardım edemeyiz." dermiş gibi omuzlarını silkiyor ve Fuyutsuki yüzünü buruşturup elini alnına koyuyor. Ancak, Kaji komik duruma açıkça gülüyor, Hyuga sırıtıyor ve Maya'nın kıkırdayarak güldüğünü görülüyor.
 • Ünite-02'deki Asuka, Israfel'e ilk kez saldırmak için bir binaya atladığında, binanın tabelasında "Otaku no Video" animasyonunda yer alan bir Gainax yan kuruluşu olan "Studio Fantasia" yazıyor. (Arşivlenen ANF yazısı)
 • 9. bölüm Eylül'de geçebilir; Evangelion: Digital Card Library'nin Asuka'nın okuldaki ilk gününün 21 Eylül olduğunu söylediği biliniyor.

Analiz

 • Asuka normalde pasiflik ve zayıflık belirtileri göstermeyi reddetmesine rağmen, üzüldüğünde ağlamamak için kafasını dondurucuya sokmuştur ve uykusunda annesi hakkında mırıldanırken ağlıyordur. Bu konu 22. bölümde açıklanacak.
 • Bu, Shinji'nin Asuka'dan "Soryu" olarak bahsettiği ikinci bölüm. 10. bölümden başlayarak, ondan ilk adıyla bahsetmeye başlar; büyük olasılıkla, o noktada birlikte yaşamaya alıştıkları ve artık Tokyo-3'te "yeni" olmadığı için.
 • Yakından bakarsanız, Eva-01, Israfel'e karşı ikinci savaşın ortasında ağzını açar. Bunun nedeni geri dönüştürülmüş animasyon kullanımıdır.

Alıntılar

 • (Shinji, evde Asuka'nın eşyalarını gördükten sonra:)
  Shinji: "Evdeyim! Elbette burada kimse yok ama... Bu da ne?!"
  Asuka: "Bu kadar kaba olma! Bunlar benim kişisel eşyalarım!"
  Shinji: "Burada ne yapıyorsun?!"
  Asuka: "Daha çok, neden hâlâ buradasın?"
  Shinji: "Hâlâ burada mı?"
  Asuka: "Yeni pilot için terk edildin! Misato benimle yaşayacak. Kimin yeteneklerinin daha üstün olduğunu düşündüğünüzde bu mantıklı bir seçim. Dürüst olmak gerekirse, Kaji-san ile yaşamayı tercih ederim. Ama Japon odaları neden bu kadar küçük? Eşyalarımın yarısı bile sığmıyor!"
  (Eşyalarını bir kutuda gören Shinji çıldırır)
  Asuka: "Üstüne üstlük, Japonların neden mahremiyet duygusu yok? Kilitsiz odalarda nasıl yaşayabilirler? İnanılmaz!"
 • (Asuka, Eva'ya pilotluk yapmaya karar verdikten sonra:)
  Asuka: "Madem iş bu noktaya geldi, hem Rei'yi hem de Misato'yu göstereceğim!"
  Shinji: "Onlara bir şeyler göstermek zorunda değilsin ya da her neyse."
  Asuka: "Onlara fazla iyi davranıyorsun! Sen bir erkeksin, değil mi? Saldırıları için... gururuma yaptıkları için...on katını geri ödeteceğim!" (Shinji ona gülümser.)
 • (Shinji Misato'nun akşam gelmeyeceğini söylediğinde Asuka'nın yapayalnız olduklarına dair imada bulunur:)
  Asuka: "Bu, Jericho'nun Aşılmaz Duvarı. Bu duvarın önünden bir adım atarsan ölü bir adam olursun. Ve şimdi çocukların yatma zamanı!"
 • (Shinji, Asuka'yı öpmeye çalışır ama uykusunda "Anne" dedikten sonra durur.):
  Shinji: "Sen sadece bir çocuksun."
 • (Kaji Misato'yu öptükten sonra):
  Misato: "Cidden! Artık aramızda bir şey yok. Bunu bir daha yapma."
  Kaji: "Ama dudakların öyle söylemiyor. Dudakların mı sözlerin mi... Hangisine güveneyim?"
 • (Havarinin yıkımından kaynaklanan patlama Eva-01 ve Eva-02'nin "uzlaşmaz bir pozisyonda" birbirlerinin üzerine düşmesine neden oldu ve Asuka Shinji'ye bağırıyor.)
  Asuka: "Seni pislik! Ünite-02'me bunu yapmaya nasıl cüret edersin?!"
  Shinji: "Neden bahsediyorsun? Üzerime düşen sensin!"
  Asuka: "Zamanlamasını ilk bozan sensin! Çünkü sen her zaman böyle yapıyorsun! Ne yapıyordun da dün gece, bu kadar geç mi kalktın?!"
  Shinji: "Be-Bugünün savaşını düşünüyordum!"
  Asuka: "Yalancı! Ben uyurken beni öpmeye çalıştığını biliyorum!"
  Shinji: "Adil değil! Uyanık mıydın?!"
  Asuka: "Bu korkunç! Şaka yapıyordum ama gerçek miydi?! Beni öptün mü?!"
  Shinji: "Hayır, yapmadım! Durdum!"
  Asuka: "Sapık! Azgın! İblis! Sana inanamıyorum!"
  Shinji: "Çünkü uykunda konuşuyorsun ve çok fazla dönüp duruyorsun!"
  Fuyutsuki: "Şu çocuklar bizi yine utandırıyorlar."

Referanslar

 1. Bu bölüm, bir önceki bölümden hemen sonra geçmektedir ve Asuka'nın tanıtım hikayesinin ikinci yarısını etkili bir şekilde oluşturur.
 2. Asuka, serinin yaratıcıları tarafından "kendini diğerlerinden üstün tutmaya çalışan" bir kız olarak tanımlandı[Kaynak Gerekli]: "Bu görsel motifi 8. bölümden devam ettirerek, Asuka kendini Rei Ayanami'ye ilk tanıttığında, görünüşe göre bir taşın üstünde duruyor, böylece fiziksel olarak Rei'nin ve diğer tüm öğrencilerin üzerinde yüksekte duruyor. Ayrıca Rei'nin okumasını zorlaştırmak için kasıtlı olarak güneşi engelliyor gibi görünüyor."
 3. Israfel'i tespit eden devriye gezen Haruna kruvazörü, birkaç karakterin II. Dünya Savaşı gemilerinin adlarına sahip olmasına benzer şekilde, II. Dünya Savaşından bir geminin adıdır.
 4. Asuka ve Shinji antrenman yaparken Misato'nun düzenlediği derme çatma partide Hikari Horaki, Pen Pen ile oynarken görülebilir. 24. bölümde, Tokyo-3 artık güvenli olmadığı için çoğunlukla gerekli olmayan personel tahliye edilmesi gerektiğinde, Misato, şehri terk ettiklerinde Hikari ve ailesine korumaları için Pen Pen'i verir.
 5. Yakından gözlemlendiğinde, senkronizasyon oyununda ritimleri kaçıran kişi Shinji değil, Asuka'dır, bağırarak Shinji'yi suçluyor olsa da.
 6. Montaj sahnesi sırasında Shinji ve Asuka dişlerini fırçalarken, her birinin yanlarında isimleri yazılı kişiselleştirilmiş kupalar tuttuğu görülüyor; oldukça ilginç bir şekilde, her ikisinin de adı Kanji'nin aksine Latin harfleriyle yazılmıştır. Harfler ters görünse de (Kamera aynadaki yansımasını görüyor), Shinji'nin adı yanlış yazılmış: "SHNJI".
 7. Asuka'nın Shinji ile flört ettiği, çünkü yalnız oldukları ve Shinji'nin bunu anlamadığı sahnede, Asuka'nın sadece biraz dikkat ve rahatlık mı yoksa bunun ötesinde bir şey mi istediği belirsizdir. Daha fazla bilgi için 22. bölümün Yönetmenin Kesitlerine ve bu sayfaya bakın.
 8. Geri sayım sayacının başlaması ile savaşın bitmesi arasında tam olarak 62 saniye geçer. Bu gerçekten animede 3. bölümde açıklanan "5 dakika dahili güç, ancak maksimum kullanımda sadece bir dakika" kuralının takip edildiği tek zamandır. Diğer zamanlarda Evaların 5 dakikalık dahili pil gücü vardır.
 9. Bir Eva pilotu sadece yardım vasıtasyla Evangelion'una girip çıkabiliyor değildir (son bölümde görüldüğü gibi), burada hem Asuka'nın hem de Shinji'nin giriş kapsüllerini devre dışı bırakıp her iki Eva'dan da harici yardım almadan çıkabildiğini görüyoruz.
 10. Bölümün sonunda, Asuka'nın holografik görüntüsü onu tokatlamaya çalıştığında Shinji korkar. Bu garip dinamik, Shinji'nin sadece refleks olarak korktuğunu teorize ederek açıklanabilir, ancak kafasının keskin bir şekilde vurulmuş gibi öne doğru savrulduğuna dikkat edilmelidir.
  • Evangelionlar, giriş kapsülünün hemen dışında bulunan bir holografik projeksiyon telefon cihazına sahiptir (holografik projeksiyon teknolojisi, serideki İnsanlığı Tamamlama Komitesi toplantılarındaki gibi diğer bölümlerinde görülür; görünüşe göre bu teknoloji 2015 yılına kadar geliştirildi; ancak oldukça gelişmiş ve yaygın kullanımda değil).Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0