tr:Teori ve Analiz: Shinji ve Asuka'nın İlişkisi

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

8. bölüme kadar karakter kadrosunda bulunmamasına rağmen Asuka, hem kendi başına hem de Shinji ile olan etkileşimlerinde kısa sürede anlatının önemli bir figürü haline gelir. İlişkilerinin karmaşık dinamikleri seride hızla öne çıkar. Bununla birlikte, ilişkinin çoğu yönü konuşulmadan veya hüsrana uğramadan kalır. Bu nedenle, eylemlerinin söylenmemiş veya zımni (üstü kapalı bir şekilde gösterilenler, ima edilenler) yönlerinden parçaları bir araya getirmek izleyiciye kalmıştır.

Çoğu zaman, gerçek hislerinin açığa çıkması, arka plandaki konuşmalar veya çerçeveleme gibi bir sahnenin daha geniş ayrıntılarına bakmakla olur. Çoğu durumda, bir sahneyi çözmenin ipuçları yalnızca diğer sahnelerle ve serinin daha geniş anlatı ve tematik bağlamıyla bağlantılı olarak bulunabilir. Son olarak, önemli bilgilerin diyalog yoluyla değil de görsel olarak iletilmesi çoğu zaman söz konusudur, bu nedenle ekran görüntülerinin incelenmesi gerekir.

Onlar Bir Çift Mi?

İlişkileri bu tür bir hikâyede klasik olarak tasvir edilenlerden farklı olduğu için net bir cevap yok. Yukarıda belirtildiği gibi, onların birbirlerinin duygularını kabul edip birbirlerine ve muhtemelen başkalarına da bunu kabul ettirme gibi bir durumları yoktur. Bununla birlikte, seride sunulan kanıtlar, serinin birincil ilişkisi olduklarını açıkça ortaya koyuyor. Bu nedenle, anlatı, temalarını ortaya çıkarmak için sürekli olarak Asuka ve Shinji'nin etkileşimlerini kullanır; yüzeysel olarak zıt olan iki karakterin çatışması, aslında aynı madalyonun iki yüzüdürler. Seri; bireysellik sorunlarını, samimiyetlerini, ilişkilerini, kendilerini savunma mekanizmalarını, güven sorunlarını ve serinin en büyük metaforlarından biri olan Kirpi İkilemi’nde yer alan temaların çoğunu ikisinin bireyselliklerinde ve birbirleriyle olan ilişkileriyle incelemektedir.

Aksiyon bölümleri boyunca ve Çöküş kısmının başlangıcına kadar ilişkileri klasik bir romantik komedi şeklinde ilerlemektedir. Anında birbirlerini beğenmeme ve cinsel yanlış anlamalarla başlayan bir ilk karşılaşmaları vardır. Asuka ve Shinji hem karakter hem de kişi olarak birbirlerinin gelişimini etkilemeye başladıkça, koşullar cinsel gerilimle ve yavaş yavaş karşılıklı kabullemelerle onları sürekli yakınlığa itiyor. Arkadaşları, onların farkında olmadıkları bir ilişkiye sahip olduklarını görmektedirler ancak Shinji ve Asuka’nın karşılıklı güven sorunları onları daha derin bir ilişkiye sahip olmaktan alıkoyar. Örneğin, 17. bölümdeki şu sahnede:

Sınıf arkadaşları her zaman önce bilir
Toji: “Yine mi karı koca kavgası?”
Kızarırlar.
Shinji ve Asuka birlikte: “Öyle bir şey değil!”

İlişkilerini inkar etmeden önce ikinci görüntüdeki duraklama, tipik olarak Toji'nin gözleminin doğru olduğunu gösterir. Evli bir çift gibi tartışıyorlar.


Başka bir örnek 9. bölümdedir. Misato, eşzamanlı saldırı eğitiminde bir an için Rei'yi Asuka'nın yerine koyar ve Rei bunu ilk denemede başarır. Bunu gören Asuka odadan kaçtıktan sonra Hikari Shinji'ye: "Onun peşinden git! Bir kızı ağlattın!" der. Yüzeyde, Shinji'nin tam olarak nasıl sorumlu olduğunu anlamak zor. Asuka'yı ağlatan varsa o da Misato'dur. Öyleyse Hikari'nin çift olduklarını çoktan anladığını ve Asuka'yı bu tür aşağılanmadan korumanın Shinji’nin sorumluluğu olduğunu belirttiğini hissedebiliriz.

Bu aynı zamanda, Shinji ve Asuka ilişkisi ile Misato ve Kaji ilişkisi arasında bir paralellik kurmak için önemli anlarda akıllıca kesimler kullanılarak daha alt metinsel bir şekilde destekleniyor. 11. bölümde her iki çift de aralarında bazı şeylerin yaşandığı sahnelerden geçerler. Kaji ve Misato, benzer zorluklardan ve travmalardan geçmiş ancak hâlâ bazı yara izlerine yol açsalar da çoğunlukla üstesinden gelen, nispeten olumlu yetişkin versiyonları olarak da görülebilir. Bu, Gendo ve Ritsuko'nun benzer kalıpları takip eden ancak çok daha olumsuz ve kaçışçı olan ilişkisinin aksinedir. Gendo, 21. bölümde, Shinji’nin sorunlarını yetişkin gibi çözmediğini ve her zaman kaçtığını söylemiştir. Shinji ve Asuka, ilişkilerinde bir dönüm noktasına gelirken (15. bölümdeki öpüşme sahnesi) ancak birbirlerine ulaşamazken, Misato ve Kaji aynı zamanda ilişkilerini yeniden canlandırmakta ve kısa ama gerçek yakınlık ve mutluluktan zevk almaktadırlar. İlginç bir şekilde, öpüşmeye kışkırtan ve başlatan Asuka olduğu için rolleri tersine döner ancak kendini kınayan bir Misato'yu öpen Kaji'dir. Seri, ilişkileri anlatmayı bırakmıyor ve her ikisinde de neyin yanlış veya doğru gittiğini ve nedenini analiz etmeye devam ediyor.

Shinji/Asuka ve Kaji/Misato
09 SA kiss.JPG 11 SA pile.JPG 15 SA kiss.JPG
09 KM kiss.JPG 11 KM pile.JPG 15 KM kiss.JPG

9, 11 ve 15. bölümlerden karşılaştırma sahneleri.


Annelerini erken yaşta kaybeden ve sonrasında babaları tarafından ihmal edilen Asuka ve Shinji çok benzer bir travma yaşadılar ancak ikisi de geçmişte yaşadıkları terk edilmelerden korktukları için başkalarına sahip olmaktan, yeni ilişkiler kurmaktan korktular ve ikisi de içlerine kapandılar. Yani Shinji yakınlıktan ve reddedilme riskinden kaçınmak ve her zaman rahatlık bölgesinde kalmak için insanlardan kaçıp kendini izole ederken, Asuka, küstah ve aşındırıcı bir tavırla onları kendisinden uzaklaştırır ve kendisini gerçeklerle yüzleşmekten alıkoyan sahte bir imajı geliştirmeye çalışır.

Bir madalyonun iki yüzü.
24 C001 dc.jpg 25 Shinji Asuka Spotlight.jpg 21 C166a.jpg

Çocukluklarında benzer travmalar ile karşılaşan Shinji ve Asuka, kendilerini savunma mekanizmaları geliştirir.


Ek olarak, EoE’nin son sahnesinde yer alan tek iki karakter onlardır, çünkü etkileşimleri, tam bir sonuca sahip olmasa bile, hikâyenin tam daire haline gelen temalarının simgesel olduğunu, ilişkilerinin oradan nereye gideceğine dair daha derin ve gerçek arkadaşlık, başarısızlık, nüksetme ve gerileme ve hatta gerçek ve sevgi dolu romantizm dahil, daha fazlası olsun, hâlâ açık bırakılmıştır. Bununla birlikte, son, aynı zamanda bir büyüme ve değişim sürecinden geçtiklerini ve birbirlerini kabul etmenin daha iyi bir geleceğin parçası olduğunu ve bunun bir gelişme basamağı olduğunu gösterir. Belirsizliklerine rağmen, son, onlar için hâlâ çok iyimser.

Bu yazı aynı zamanda Asuka'nın Shinji'ye olan hisleri ile Kaji'ye olan hisleri arasındaki bazı bağlantıları da dikkate alacaktır.

8. Bölüm: Tanışma

Neon Genesis Evangelion'da Asuka Soryu Langley'in ortaya çıktığı 8. bölüm, çoğunlukla bizi Alman pilotun kişiliğiyle tanıştırmak için kullanılıyor. Eva'sını taşıyan savaş gemisinde yer alan Asuka, Misato tarafından ziyarete getirilen Shinji, Toji ve Kensuke ile tanışır. Başlangıçta Toji'yi üçüncü pilot olarak karıştıran Asuka, daha sonra Shinji kadar önemsiz birinin pilot olarak seçilmesi düşüncesine duyduğu hayal kırıklığını ifade etmeye devam eder. Bu Shinji için çok ezici bir ilk izlenimdir. Bölüm ayrıca Asuka'nın eski koruyucusu ve ona karşı hisleri olduğu gösterilen Kaji Ryoji'yi tanıtıyor. Asuka, Shinji'nin şaşırtıcı derecede yüksek senkronizasyonu olduğunu öğrenir, ona olan ilgisini tazeler ve bu durum onu bir pilot olarak üstünlüğünü göstermeye teşvik eder. İlk başta sözlerle ve sonunda Gaghiel'e karşı savaşta.

Bölümün en bilinen anlarından biri Asuka’nın Shinji'ye yeteneğini daha da kanıtlamak için, havariyle savaşmaya (aynı zamanda onu kendi giriş kapsülü kıyafetini giymeye zorlarken) kendisine katılmaya zorlar. Kabul edilebilir bir senkronizasyon düzeyine ulaşmadaki ilk sorunlara rağmen, sonunda birlikte gösterdikleri çabalar neticesinde kazanmayı başarırlar. Asuka'nın bu koşullar altında ortaya çıkan kibirli, otoriter ve rekabetçi kişiliği, ilişkilerindeki en büyük engellerden biri olduğunu kanıtlarken, aynı zamanda birleşik zaferleri, uyum ve istikrara ulaşma potansiyeline işaret ediyor. İlişkilerinin ikiliği, ilk tanıştıkları andan itibaren ortaya çıkmaktadır.

Asuka Pek Etkilenmedi
"Tanıştığımıza memnun ol...Hayır, olmadım."
Bana bu velede karşı kaybettiğimi mi söylüyorsun?
Asuka Eva-02'yi gösterir.


9. Bölüm: Bir Kez Daha Birlikte Çalışmalılar

Asuka'yı pozitif bir ışıkta görür.

Asuka’nın ilk defa karşımıza çıkmasından itibaren, ikinci bölümünde yine Shinji ile birlikte olacağı bir göreve atılmıştır ve aslında bu bölümün tamamı bu ikili üzerine kurulmuştur. Asuka'nın Shinji'nin okuluna (ve sonunda evine) taşınmasıyla başlayan bölüm, daha önce tanıtılan senkronizasyon temasına odaklanıyor. Kensuke tarafından çekilen bir dizi fotoğraf sayesinde Asuka'nın okul hayatı hakkında biraz fikir edinebilmekteyiz. Shinji'ye olan aşinalığı, onu neşeli bir "Guten Morgen!" ile selamlarken, diğer erkek sınıf arkadaşlarından gelen aşk mektuplarıyla dolu bir dolabın önünde küçümseyerek durur.

Bölümün havari Israfel’e karşı gerçekleştirilen ilk savaşı hızlı bir mağlubiyet olarak ortaya çıkıyor. Asuka ve Shinji birlikte havariyi yenmeye çalışıyorlar ancak rakibi Asuka, rakibini kendi başına yenmek istiyor ve Shinji'yi kendisine ve diğer herkese üstünlüğünü kanıtlamak amacıyla onu korumaya zorluyor. Havari kendini kopyalayabildiğini kanıtladığında, Asuka’nın aceleci kararı, ikisini de bir yenilgiye götürür. İşte bu noktada, ikisi önce Fuyutsuki'den azar işitirler ardından da Misato’nun onlar için bir planı olduğunu öğrenirler. Misato, onları daha iyi senkronize olmaları için birlikte eğitmeye karar verdiğini onlara söyler. Hikari, Toji, Kensuke ve Rei'nin önünde, onları eşzamanlı hareket ettirmek amacıyla düzenlenen bir dans seansı sırasında Asuka, Shinji'yi ona yetişemeyecek kadar yavaş olmakla suçlar (iyi bir şekilde gözlemleyen bir izleyici, Shinji'nin talimatları izlediğini ve Asuka'nın bazı yanlış adımlar attığını fark edecektir) ve ona kızmasına neden olur. Misato, Shinji’yi korur ve Asuka’dan ona uyum sağlamasını rica eder. Fakat Asuka bunu reddeder. Bunun üzerine Asuka’yı dürtmek ve onu uzlaşmaya gitmeye zorlamak adına Misato, Asuka’nın yerini Rei’ye vermesini ister. Shinji ve Rei çok iyi bir şekilde senkronize olurlar. Asuka öfkeyle odayı terk eder. Arkadaşları tarafından cesaretlendirilen Shinji, Asuka'nın peşinden gider ve onu eğitime geri döndürmeyi başarır. Söz konusu sahnede Asuka, Shinji'ye pilot olarak başarılı olma konusundaki kararlılığını ifade ederken, Shinji'nin kendine güvenerek güçlü kişiliğine hayranlık duyduğunu ifade ettiği gösterilir. Her şeyi birlikte gerçekleştirmelerini sağlayan eğitimin geri kalanı sorunsuz bir şekilde ilerler ve ikisi koordinasyonu bulmayı başarırlar.

Dövüşten önceki akşam Asuka ve Shinji, Misato tarafından evde yalnız bırakılır. Asuka, gece yalnız kalacaklarını ima ettikten sonra, Shinji'ye cevap verme fırsatı vermeden, futonunu oturma odasından alıp Misato'nun odasına gidip kapıyı kapatır. Daha sonra, Shinji'ye girmemesini emrederek söz konusu kapıyı "Jericho'nun Kırılmaz Duvarı'na" ile benzetir. Söz konusu sahne, Asuka'nın yalnız hissetmesi ve (potansiyel olarak) bir sonraki günkü savaş için endişeli olması nedeniyle Shinji'nin desteğine ve yardımına ihtiyaç duyduğuna dair güçlü imalarla birlikte, 22. bölümdeki (Asuka vs Arael) zihin ihlali sekansından kaynaklanıyor. Asuka'nın kişiliğinin temelinde yatan başkalarına güvenme fikrini kabul edememesi, onu Shinji'nin arkadaşlığını aramak yerine Misato'nun odasına kapatmaya iten şeydi. "Jericho Duvarları"na (bilindiği haliyle Jericho savaşında yıkılmış duvarlar) yapılan atıf, Asuka'nın engellerini aşması ve onu gerçekten anlaması için birine ihtiyaç duyduğuna bir gönderme olarak görülebilir. Gece boyunca Asuka yarı uykudayken tuvalete gider ve sonra bilinçaltında Shinji'nin yanında yatar. Onu uyurken gören Shinji, onu öpmeye çalışmadan önce ona bakarken bir an şaşkına döner, ancak o zaman Asuka'nın ağlaması ve annesini çağırmasıyla şaşkınlığı son bulur. Sahnenin bariz amacı Shinji'nin ona olan ilgisini ifade etmek ve Asuka'nın yalnızlığını ima etmektir. Ertesi günün savaşı bir zaferdir, senkronizasyona (geçici olarak) ulaşmayı başarırlar. İki pilot arasındaki bir tartışma sırasında Asuka'nın Shinji'ye onu öpmeye çalıştığını itiraf etmesini sağladığını ve ona ilgisinin bir onayını verdiğini belirtmek gerekir.


Ayartma
09 shinji peek.JPG 09 boobies.JPG 09 just a child yourself.JPG
09 asuka flirt.JPG 22 C390 jericho.jpg 22 C391 asuka-alone.jpg

Asuka, Shinji'yi oturma odasında yalnız bırakarak iyiymiş gibi davrandı. Aslında kendisini yalnız hissediyordu ve arkadaşlığa muhtaçtı.


10. Bölüm: Eğer ilk seferde başaramazsan...

Asuka iki "silahını" öne çıkartıyor.

Bölümün ilk sahnesi, pilotların acil durumlar için hazır olması gerektiğinden, Misato'nun okul gezisine katılamayacaklarını söylemesi ile Asuka’nın verdiği tepkiyi göstermektedir. Asuka hayal kırıklığını ifade eder ve Shinji'nin kendi bakış açısını desteklemesini sağlamaya çalışır, ancak Shinji bu durumu zaten kabul etmiş gibi göründüğü için bunu yapamaz. Bu, Asuka'nın başka insanların desteğine olan ihtiyacına dair bir ipucudur. Asuka, Shinji ve Rei okul gezisine gitmek yerine yüzme havuzunda vakit geçirirler. Asuka, Shinji'nin dikkatini çekerek, okulda sorunları olduğu için onunla dalga geçerek (bildiğiniz üzere, Asuka üniversite eğitimini dahi tamamlamıştır) ve ona termal genişlemenin temel kavramını açıklarken mayosuyla onu kışkırtarak onu rahatsız etmeye çalışır.

Shinji'nin tepkisi, ne söyleyeceğini tam olarak bilmemesinden ve kızarmasından ötürü Asuka için pek eğlenceli değildir. Asuka ona "sıkıcı küçük bir çocuk" deyip gider. Asuka'nın mayo seçimi ile onu etkilemeye çalıştığı sırada Kaji tarafından da benzer şekilde kayıtsızlıkla kaldığı gösterilmektedir. Daha sonra yüzme havuzuna dalarken Shinji'nin dikkatini çekmeye devam eder. Bir bakıma eğleniyor gibi görünmektedir. Shinji'nin sudan korktuğu ve Asuka'nın ona üstünlüğünü (şakacı bir şekilde) daha da kanıtlamak için muhtemelen ona dalış bilgisini gösterdiği belirtilmelidir. Bölümün son kısmında Asuka, bir yanardağdaki havariyi (Sandalphon) ele geçirmeye gönüllü olur. Görevi başarıyla tamamlar ancak lavda daha derine düşmesini engelleyen güvenlik kablolarını kaybeder. Bu noktada Shinji, hiç tereddüt etmeden Eva-01'de, koruyucu ekipmanlarla donatılmamasına rağmen onu kurtarmaya gelir ve Eva-02'yi daha derine batmadan yakalar. İlk başta Shinji'nin kurtarılmasına tamamen şaşıran Asuka, kısa sürede Shinji'yi sessizce "aptal" ve "gösteriş meraklısı" olarak nitelendirerek görünüşlerini sürdürmek için simgesel bir girişimde bulunacak kadar kendini toplar, ancak ifadesi açıkça gerçek duygularını gösterir ona bazı durumlarda nefret duymasına rağmen. Fakat bunu sözleriyle gerçekleştiremez. Yine de hem etkilenmiş hem de minnettar olma eylemini şefkatle gülümseyerek gösterir. Bu an aynı zamanda Asuka'ya Shinji için önemini kanıtlayarak, Shinji’nin gelecekteki başarısızlıklarını (Asuka’ya yardım etmek için) daha da sinir bozucu hale getirir.

11. Bölüm: “Sorumluluğu alıyorum!"

Asuka sorumluluğu alıyor.

Birlikte çalışmalarını anlatan bir başka bölüm de 11. bölümdür. Asuka, Rei ve Shinji, saldıran havariyle (Matarael) yüzleşmek için Evalarına ulaşmak zorunda kalırken aynı zamanda üstteki bir elektrik kesintisi ile de uğraşmak zorunda kalırlar. Bu durum, bize Asuka'nın otoriter davranışı ve üçünü yanlış yola götüren umursamaz tavrını ve Asuka'nın Rei'den hoşlanmaması hakkında bir fikir vermektedir. Sonunda karargâha varırlar ve bir grup çabasıyla, Asuka'nın liderliğinde (bu sefer başarılı bir şekilde) havariyi yeneler. Savaş sırasında Asuka, Shinji'yi korumak için kendisini tehlikeye atar ve önceki dövüşten aldığı iyiliğin karşılığını ödediğini söyler. Bölümün son sahnesi, üçlünün bir tepede yattığını, ışıksız şehre baktığını ve hissettiklerini ifade ettiklerini göstermektedir. Şehirde elektriğin olmamasının yıldızları görmesini sağladığı için Shinji bundan hoşlanır, ancak Asuka bunu rahatsız edici bulur.

12. Bölüm: Dostlar ve Düşmanlar

Bu bölümde Asuka ve Shinji arasındaki rekabet bir kez daha hikâyenin içine giriyor. Shinji'nin senkronizasyon oranında daha da iyiye gittiği söylenir fakat hâlâ Asuka'dan geride olsa da birçok NERV çalışanından övgü alır. Asuka, Shinji'nin aldığı övgüye duyduğu kıskançlığı ve kızgınlığını alaycı bir şekilde ifade eder, ancak o gün kendi başına eve döner. Misato, Shinji'ye eve giderken eşlik ederken, ona Asuka'nın kızgın tepkisi nedeniyle övülmekten hoşlanmadığını ifade eder ve ona endişesini gösterir. Hepsi eve döndüklerinde, Misato'nun terfisi için bir parti verirler. Asuka, Kaji’nin gelişini beklerken onun Ritsuko ile eve girmesi üzerine kıskanç bir tepki gösterir. Bu, Shinji'nin pilot olarak gelişimiyle birlikte, Asuka'nın hikâyenin sonraki aşamalarında yaşayacağı acı ve olumsuz deneyimlerin habercisi olarak önümüze çıkmaktadır.

Bölümün savaşı sahnesi, üç pilota bir kez daha başarılı olan başka bir iş birliği fırsatı sunuyor. Shinji görev başlamadan kısa bir süre önce Asuka'ya pilotluk yapmasının nedenini sorar. Asuka, Shinji’nin Rei'ye de aynı soruyu sorduğunu öğrendiğinde, kendisine ve Rei'ye ne kadar yakın göründüklerine dair işaretli bir yorumda bulunarak, bir sahiplenme ipucu gösteriyor gibi görünüyor. Daha sonra Asuka savaşma nedenlerini sormaya başlar. Ancak Shinji bilmediğini söylediğinde, cevabına şaşkınlık ve kuşkuyla bakar Asuka. Bölümün son sahnesinde Misato ve üç pilot, Asuka'nın bu zafer için seçtiği bir ramen standında birlikte yemek yerler. Asuka'nın bu seçimi, et yemeyen Rei'nin onlara katılabilmesi ve Misato'nun biraz para biriktirmesine izin vermesi için yaptığını belirtmek gerekir. Shinji gruba operasyonun tamamlanması üzerine Gendo'dan aldığı övgü ve bunun pilot olma sebebinin olabileceği konusunda derin düşüncelere dalar, yine biraz inanmayan Asuka, bunun aptalca olduğuna inanarak onunla dalga geçer. Gerçi geriye dönüp bakıldığında, Asuka'nın tepkisi kolayca savunmaya yönelik olduğu şeklinde yorumlanabilir.

14. Bölüm: Kıskançlık

Asuka, Shinji Rei’nin Evasını denediği zaman (pilot değişikliği testi) Evangelion’un içinin Rei gibi koktuğunu söylemesi üzerine kıskançlığını bir kez daha göstermektedir. Son sahnede (Rei'nin kimliğiyle ilgili olarak): “Misato ve Kaji-san bana hiçbir şey söylemiyor. Shinji hiçbir şey bilmiyor.” dediği gösterilir. Bunun anlamı Rei hakkında büyük miktarda bir merakının olmasıdır.

15. Bölüm: Sadece bir öpücük mü?

Öpücük.

Asuka için hiçbir havari ile savaşın gerçekleşmediği bölümdür. Onunla ilgili ilk sahne, bölümün temasını belirlemektedir. Kaji'yi telefonla arar ancak ona ulaşamaz ve mesaj bırakmak zorunda kalır. İlginçtir ki, Kaji'nin mesajını gördükten sonra hemen kendisini araması için bir sapık tarafından takip ediliyormuş gibi yaptığı mesajda, "yardım" diye bağırır. Asuka'nın bu kelimeyi söylediği tek zamandır (zihin ihlalleri hariç, yani havarilerin zihnine yaptığı saldırılar). Telefonu kapattıktan sonra, oldukça depresif hissettiği ve reddedilmiş gibi durduğu gözükmektedir. Ardından Hikari’nin kendisinin gitmesini istediği bir randevuya gider fakat randevudan kaçıp eve döner. Buluştuğu kişinin çok sıkıcı birisi olduğunu söyler.

Newtype Film Kitabı Cilt 5, Asuka ve Shinji'nin öpüşmesi üzerine. Çince bir baskıdan.
"Zaman durmuş gibi hissettiriyordu."

Asuka akşam eve döndüğünde, çello çalmakta olan Shinji’yi görür ve onun parçasını bitirmesini ve sonra onu alkışlar ve onun performansından ve bir enstrüman çaldığından ötürü etkilendiğini kabul eder. Her zamanki kendini küçümseyen tavrıyla Shinji, övgüsünü küçümsemeye çalışır ve ona herhangi bir müzik yeteneği olmadığını düşündüğünü ve bunu sadece beş yaşından beri yaptığı için iyi olduğunu söyler. (Bu konuyu defaatle açıkladık. Artık açıklamıyorum.) Hâlâ etkilenmiş olan Asuka, sebatının hâlâ olduğuna söyler (kararında, söylediği sözlerde devam ettiğini, hâlâ aynı fikirde olduğunu) İkili Misato'nun dönüşünü beklerken Asuka, Shinji'ye öpüşmek istediğini söyler. Kışkırtıcı ve soğuk bir tavır takınarak sebebini soran Shinji’ye canının sıkıldığını söyler. Zihin ihlali dizisi (22. bölümde) sayesinde, can sıkıntısının bunun sadece küçük bir parçası olduğunu biliyoruz. Gerçekte Shinji'den biraz sevgi ve yardım istiyordu. Unutulmamalıdır ki Asuka, bu noktada Kaji tarafından özellikle reddedilmiş ve görmezden gelinmiş gibi hissediyor ve Shinji'de ona değer veren birini görüyor. Beklendiği gibi, Shinji onu öpmeyi kabul eder ancak Asuka, nefes alıp verişi kendisini rahatsız ettiği için Shinji’nin burnunu tutar. Öpüşmeye başlarlar fakat gerçek anlamını anlayamaz ve ona ihtiyaç duyduğu desteği veremez öpüşmeleri.[1] Öpücük, aradığı şefkat olmadan sona erdiğinde, Asuka (Shinji'nin pasifliği ve bilgisizliğinden bıktığı için) acısını gizlemek için tuvalete koşar. Gürültülü bir şekilde ağzını çalkalar ve onu öpmenin ne kadar kötü bir fikir olduğunu söyler.

Bu kesinlikle ilişkilerinin ikiliğinin en bariz olduğu sahnelerden biridir. Asuka, Shinji'yi neden öptüğü konusunda aldatmaya çalışır ve aynı zamanda, onun aldatmacasını fark edip engellerini aşabileceğini umar. Shinji’nin öpüşmeyi kabul etmesi onun için yeterli değil, daha fazlasına ihtiyacı var. Bu yüzden henüz bu durum, Asuka için bitmedi. (Bu yüzden tekrar yapmak istiyor.)

Kaji, Misato ile eve geldiğinde Asuka hızla gülümser ve onunla biraz zaman geçirmesini sağlamaya çalışır. Kaji’ye yaklaştığında kısa bir süreliğine kolunu sıkar ama sonra ceketindeki Misato'nun parfümünün kokusunu alır ve aralarında bir şey olduğunu fark eder. Onu hemen bıraktıktan sonra donar ve veda bile etmez. Olan biteni gözlemleyen Shinji, Asuka’ya iyi olup olmadığını sorar. Asuka hızla odasına gitmeden önce hâlâ öpüşmelerinden ötürü pişman olduğunu söyler.

Resmi yorum:

"Asuka neden Shinji'yi öpmek istiyor? Kaji'ye karşı kin beslediğini varsayarsak bile, altta yatan gerçek nedeni anlamıyor. Öpücüğün ardından Asuka şöyle diyor: "Bunu sadece zaman öldürmek için yaptım." Sanki biraz utanç duymak istiyormuş gibi Shinji'nin algılamasını sağlamak ve kendi kendine doğrulamak için bunu söyler."[2]

Bölümdeki olaylarla ilgili ilginç bir detay ise dairesel bir yapıyı takip etmeleridir. Bölüm, Asuka'nın Kaji tarafından reddedildiğini hissetmesiyle başlar, ardından çıktığı randevudan sıkılır, Shinji tarafından anlaşılmaz ve bir kez daha Kaji tarafından reddedilmiş hissetmesiyle sona erer.

Yanlış Anlaşılmış Niyetler
15 s butwhy.jpg 15 s hangon.jpg 15 s victory.jpg 22 C395 asuka-sink.jpg

Shinji Asuka'nın öpücüğünün sadece can sıkıntısını gidermek için olduğuna dair yalanına inanır fakat 22. bölümde bir kez daha bunun çok daha fazla anlam ifade ettiğini görüyoruz.


Bu, seride birçok yönden bir dönüm noktasıdır. Shinji ve Asuka sadece daha fazla bağlantı kurma şansını kaçırmakla kalmaz, aynı zamanda havarilerle olan savaş sonraki kısımlarda kötüleştikçe umutsuzca ihtiyaç duyacakları desteği sağlayamazlar. Bu andan sonra ve 16. bölümdeki, Evangelion bir bütün olarak bir ton değişikliği yaşıyor ve çok daha karanlık ve daha açık bir şekilde felsefi ve psikolojik hale geliyor. Shinji ile bağlantı kuramamak, Asuka'nın devam eden aşağı doğru gidişine ve Shinji'nin kendini izole ve yalnız hissetmesine büyük katkı sağlayacak ve sonuçta onun Üçüncü Patlama’yı durdurmayı başaramamasına ve Tamamlanma’ya girmesine yol açacaktır. Öpücük başarılı olsaydı, romantizm olmasa bile, tüm hikâyenin farklı bir yöne dönmesi tamamen mümkündür. Bununla birlikte, Eva bunu, her iki karakterin mutluluğa ulaşmasını engelleyen şeyi daha ayrıntılı incelemek için kullanır.

16. Bölüm: Asuka Geçildi

Seni görüyorum......

Bölümün açılış sahnesi, Asuka'yı çok değişken bir ruh hali içinde göstermektedir. Muhtemelen önceki bölümdeki hislerinin ve duygularının devamı. Asuka, sürekli özür dilediği için Shinji’ye kızar fakat Misato Shinji’yi savunur. Bunu gören Asuka, Misato'ya karşı olan kıskançlığını ve hayal kırıklığını ifade ederek onun Shinji'ye karşı çok yumuşak davranarak kötü alışkanlıklarını devam ettirmesini sağladığını ve Kaji ile tekrar birlikte olduğu için iyi bir ruh halinde olmakla suçlar. Bölümde Shinji ve Asuka ilişkisiyle ilgili en önemli olaylardan birisi, Asuka’nın senkronizasyon oranında Shinji’ye kaybetmesidir. Önceki bölümlerde kuvvetle öngörülen söz konusu gelişimin ilişkileri üzerindeki etkisi gerçekten yıkıcıdır. Asuka, Shinji'nin başarısına kızmaya başlar çünkü Shinji'nin aksine, Asuka neredeyse tüm öz değerini pilotluğa yatırmakla kalmadı, neredeyse tüm hayatını bunun için çalışarak geçirdi, bu yüzden Shinji'nin onu çok kısa sürede aşması yeterince sıkı çalışılmadan kazanılmış ve adaletsiz bir durumdur. Bir bakıma, 16. bölümden önce Asuka'yı anlamayıp ona destek olmayan Shinji, mağlup Asuka'nın kızgınlığının baskısı altında çökmesini önlemek için ilişkilerinde yeterince güçlü temeller oluşturmayı da başaramadı. Asuka'nın değerini kendisine kanıtlamanın tek yolunun en iyi pilot olmak olduğunu unutmamak önemlidir. Bunu elinden almak, onu tüm güvensizlikleriyle yüzleşmeye zorlamaktadır. Kaji ve Shinji, farklı nedenlerden dolayı ona alternatif bir destek kaynağı sunamadı. Bu sebepten ötürü, Asuka tüm bu darbelerin altında ezildi.

Bölümdeki iki örnekte Asuka'nın Shinji'ye alaycı bir şekilde Shinji-sama diye hitap ettiğini görüyoruz; önce (Rei ile birlikte) soyunma odasındayken ve sonra Leliel ile mücadele sırasında bir öfke patlamasıyla. Bu durumda Asuka, Shinji'yi kendi başına havariyi yenmesi için kışkırtır, bu da onun tuzağa düşmesine ve neredeyse hayatına mal olacak bir saldırıya maruz kalmasına neden olur. Shinji'nin kendisini Asuka'ya kanıtlama niyetiyle havariye saldırması ve hatta "dövüş erkeğin işi" demesi ilginçtir; bu, tüm takım arkadaşları ve üst düzey üstleri kadınken, sanki Asuka’yı öpmesi onu cesaretlendirmiş gibi oldukça saldırgan bir ifadedir. Misato ve Ritsuko, Shinji'nin birdenbire daha erkeksi davrandığını bile fark ederler. Asuka ve Rei çaresizce izlerken Shinji, Leliel'e karşı kafa kafaya saldırır ve havari onu kolayca tuzağa düşürür ve emer.

Shinji emildikten sonra Asuka, umursamazca davrandığını ve hak ettiğini söyleyerek Shinji'ye duyduğu endişeyi maskelemeye çalışır, bu da Rei'yi kızdırır. İlginç bir şekilde Rei, Asuka'nın Shinji'nin daha yüksek bir senkronizasyon puanı elde etmesini kıskandığını anlamaktadır. Shinji sağ salim döndükten sonra, Misato ona gözyaşları içinde sarıldığında Asuka ona, "Onu azarlayacağını söylemedin mi?" diyerek kendisine gösterilen ilgiyi daha da kıskandığını göstermektedir.

Buna rağmen, Shinji'nin durumunu kontrol etmek için fark edilmeden hastanenin koridorunda garip bir şekilde gizlenen Asuka görüldüğünde, bölüm biraz olumlu bir şekilde sona erer. Elbette yakalanır ve Shinji'yi seride ilk kez gülmeye teşvik eder. Sahnenin net iması, Asuka'nın aşırı tepkisinden dolayı kendini suçlu hissettiği ve Shinji, Asuka'nın büyüyen hayal kırıklıklarına karşı habersiz olmasına rağmen, Shinji'yi hâlâ önemsiyor olmasıdır.

17. Bölüm: Baskı

Bölümdeki Asuka ve Shinji ile ilgili tek sahneler, Asuka'nın okula öğle yemeği getiremediği için Shinji’ye kızması ve karşılığında Shinji uysal bir şekilde mazeret uydurmasının ardından Toji’nin onları evli bir çift gibi kavga ettiklerini söylemesi ve ikisinin de bunu inkâr etmesidir.

Daha sonra bölümün sonunda Asuka'nın Kaji ile biraz vakit geçirmeye çalıştığı görülür. Asuka, Kaji'nin ofisinin dışındayken somurtkan ve üzgündür. Ancak derin bir nefes aldıktan, odaklanmak için biraz zaman ayırdıktan ve en tatlı gülümsemesini yaptıktan sonra odaya girer. Asuka'nın Kaji ile olan ilişkisinde gerçekten ne hissettiğine ilk kez net bir şekilde bakıyoruz.

Aklına onu takip etmeyi koymuş olsa da, kalbi gerçekten onun için atmıyordur ve bu nedenle ona gösterdiği mutluluk bir dereceye kadar zorlamadır ve her zaman kendini zorlamıştır. Ona itiraz etmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyordur, ancak gerçekte incinmiş ve reddedilmiş hissediyordur. Bu ayrıca bize Shinji'nin Kaji'nin yerini alması rolünün ne kadar önemli olduğunu ve Asuka'nın şefkat ve arkadaşlığa ne kadar ihtiyacı olduğunu hatırlatıyor. Asuka'nın Misato'ya karşı artan kıskançlığı da, dalgın bir şekilde çalışan Kaji meşgul olduğu bahanesiyle onu uzakşatırmaya çalıştığında tekrar gündeme gelir ve Asuka, Kaji'nin açık sözlülüğüne rağmen, onu arkadan agresif bir şekilde kucaklayarak ona dikkatini kendisine vermesi için daha da zorlamaya çalışmadan önce, her zaman Misato'ya zaman bulduğundan şikayet eder -yarısı ona, yarısı kendine-.

18. Bölüm: Bilgisizlik

Bu sahnede Hikari'nin Shinji hakkında soru sorması ve Shinji'nin Asuka'nın aklında canlanması ile birlikte Asuka'nın gerginliği ve tedirginliği net bir şekilde gözükmektedir.

Shinji ve Asuka hakkında nispeten bir şeyler içeren başka bir bölüm. Asuka'nın Misato ve Shinji’den kaçtığı için eve gitmemiş olduğu gösterilir. Onlara “kaybetmeyi” henüz kabul etmediği açıkça gösterilmektedir. Shinji'nin, Asuka'nın Kaji'ye olan kıskançlığını henüz anlamadığı ima edilir. Çünkü Kaji’nin Misato'ya Asuka'nın neden ondan kaçmaya çalıştığını sorduğu gösterilir. Aslında, bölümün ana teması haline gelen şey “bilgisizlik”tir. Genelde Asuka’nın, Shinji ile okuldan eve gitmesine rağmen, bu sefer Asuka ondan kaçmaktadır. Bu Hikari’nin tuhaf olarak nitelendirdiği bir şeydir. Hikari Shinji’yi sorduğunda, Asuka Shinji için şöyle diyor: "Aslında, hepsinin içinde en kalın kafalı olanı o. Ve bir aptaldır. İnsanlarla nasıl ilişki kuracağını bilmiyor." Ayrıca dördüncü pilotun (Toji) kimliğini henüz öğrenmemiş olan Shinji'ye duyduğu rahatsızlığı ifade eder. Öpücükten sonra Asuka'nın Shinji'nin kalın kafalığı karşısında daha da hüsrana uğradığını görmek ilginç. Bize ilişkilerindeki ana sorunu hatırlatmaktadır bu: Shinji onu anlamıyor ve bunu telafi etmek için çok pasif birisi. Kaji daha sonra dairelerine geldiğinde Asuka, Shinji'nin Ünite-03'ün pilotunun kim olduğunu bilmediğini fark eder. Ancak Shinji sorduğunda ona söylemekten vazgeçer ve bilmediğini söyler. Esasen Misato'nun daha önce çıkardığı aynı sonuca varır; Shinji, bu haberi öğrendiği için büyük olasılıkla büyük bir üzüntü duyacak ve bu yüzden Asuka bu duygusal serpintiyi sağlama görevini üstlenme görevini üstüne almak istememektedir. Sonuç olarak, konuları değiştirmeye ve Kaji hakkında konuşmaya çalışır. Shinji ayrıca Kaji ile bir konuşma yapar ve onunla kadın ve erkeklerin ne kadar farklı olduğunu konuşurlar. Bununla birlikte Shinji, onları veya genel olarak diğer insanları anlayamadığı için hayal kırıklığına uğradığını söyler.

Belki de en önemli olanı, Asuka, kendisi ve diğer pilotlar Bardiel'i beklerken Shinji'nin Toji'nin Eva-03'ün pilotu olduğunu hâlâ bilmediğini öğrenmesidir. Asuka, ne olursa olsun, sonunda kurşunu ısırmaya karar verir ve kendisi de dahil olmak üzere Shinji'nin etrafındaki herkesin en uzun süredir kaçınmaya çalıştığı şeyi, yani ona gerçeği söylemeye çalışır. Ancak Asuka nihayet ifşayı yüksek sesle söylemeden önce, Bardiel, Asuka’nın dikkati dağınıkken ona doğru gizlice ilerler ve onu ve Eva-02'yi etkisiz hale getirir. Altta yatan mesaj oldukça açıktır, Asuka ve Shinji'nin birbirleriyle açık ve dürüst iletişim kuramaması artık ekip üyeleri olarak etkinliklerini de doğrudan engellemektedir.

19. ve 20. Bölüm

Asuka pervasızca ve düşünmeden havariye saldırırken hâlâ iyi ve en iyi olduğunu başkalarına kanıtlamaya çalışmaktadır fakat Asuka için fazla güçlü olan Zeruel, Asuka’yı etkisiz hale getirir. Zeruel’i yenen yine Shinji olur. Savaşın sonunda Shinji, Eva'sının içinde sıkışıp kalır. Asuka’nın Shinji’yi kaybetmesinden sonra, Shinji’nin iyiliğinden çok kendi başarısızlığından endişe duyarak acı çektiğini görmekteyiz.

22. Bölüm: Bilinçaltısal Bir İhtiyaç

Asuka duygularını Kaji'ye itiraf etmeden önce.
Asuka, Shinji'nin Rei ile konuştuğunu görür.
Asuka, üvey annesiyle yaptığı telefon görüşmesinin ardından Shinji'ye güvendiğini anlar.

Muhtemelen serinin Asuka için, onun karakterinin oluşmasını sağlayan mücadeleleri daha da ayrıntılı bir şekilde öğrenmemizi sağlamasından ötürü en önemli bölümlerden birisidir. Bölüm, Japonya'ya gitmeden önce Asuka ve Kaji'ye odaklanan bir geri dönüşle başlar. Asuka içindeki duygularını Kaji’ye itiraf eder ve Kaji tarafından açık bir şekilde reddedilir. Kendisi için çok genç olduğunu söyler Kaji. Asuka ona gerçek duygularını söylemişti ama sadece incinmişti. 18. bölümde ima edildiği gibi Asuka onu seride gördüğümüz ilk andan itibaren reddedilmiş hissediyordu. Bir istasyondaki Asuka'nın telefonla Kaji'yi aramaya çalıştığı ancak ona telefonla ulaşamadığı sahnedeki tren istasyonunu görürüz ardından. Etrafa bakarken, Rei ve Shinji'yi başka bir platformda fark eder ve (son olaydan bu yana ilk kez) Asuka’nın sinirlenmesine yol açtı: “Bir aydır Eva’nın içindeydin ve çoktan eski günlerine geri döndün. Sonuçta, kaybettim... ve senin gibilere…”

Asuka'nın kızgınlığının sebebi barizdir. Misato'nun bölümün ilerleyen kısımlarında da söylediği gibi, o hâlâ Shinji tarafından mağlup edildiğini hissediyor ve Shinji’nin normal yaşantısına bu kadar kolay geri dönebilmesi gerçeğinden nefret ediyor. Yine de Shinji'nin Rei'ye verdiği ilgiyi biraz kıskanıyor olabilir, bununla birlikte Asuka, Shinji’nin kendisinden uzaklaşan kişi olmasına rağmen. Bir kez daha ilişkilerinin ikiliği, işleri karmaşıklaştırmak için devreye giriyor.

Misato, Shinji ve Asuka olaydan bu yana ilk defa birlikte akşam yemeği yerlerken, Asuka'nın hâlâ Kaji'yi kıskandığı görülmektedir. Evdeki telefon çaldığında, Asuka somurtarak telefonu açmayı reddediyor ve Misato ile konuşmak isteyenin Kaji olabileceğinden şüpheleniyor. (Misato sessizce bunun pek olası olmadığını söylediğinde, görünür bir şekilde Asuka'nın merakını uyandırmıştır. Kaji'nin yokluğu ve söz konusu yokluğun sonuçları hakkında ya habersiz ya da bildiği şeyleri inkâr ediyor. Muhtemelen her ikisi de.) Telefona bakan Misato, Kaji yerine annesinin aradığını söyler. Telefonda konuşmayı bitirdikten sonra Shinji, Asuka’nın ailesi hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışır ve Asuka’nın konuşacak birisine sahip olmasının güzel olması gerektiğini söyler. Asuka, bir anda içinde bulunduğu durumu unutarak, ona ciddiyetle, üvey annesine karşı duygularının çoğunlukla pek görüşmedikleri için olmadığını söyler. Tam bu sırada durur ve ne yaptığının farkına varınca hemen ona bağırmaya başlar. Buradaki ima, bir kez daha, Asuka'nın birisine açılıp güvenmesi gerektiğidir. O kişi Shinji olabilir ancak Asuka bunu kabul etmez.

Bölümün kilit anı, Asuka'nın bilinçaltına bir göz atmamızı sağladığı için (Arael ile mücadele sırasında) zihin ihlali sekansıdır. Asuka'nın yalnızlığı ve yardıma ve sevgiye ihtiyacı, sahnenin ana odak noktasıdır. Kaji'nin onu bıraktığından daha fazla emin olunca, eski koruyucusunun yerinde Shinji'yi fark eder. Ona karşı duygularıyla yüzleşmek zorunda kalan Asuka hırlar: "Neden ordasın?! Hiçbir şey yapmıyorsun! Bana asla yardım etmiyorsun! Beni tutmuyorsun!". Kendisinin belirttiği gibi, seri boyunca Asuka'nın Shinji'nin desteğine ihtiyaç duyduğu örneklerin parıltısı gösterilir: "Jericho'nun duvarları" ve daha alakalı bir örnek olan öpücük. Seri boyunca Shinji'ye ihtiyacı vardı, ancak Shinji’nin pasifliği ve bilgisizliği nedeniyle, onun tarafından anlaşıldığını ve desteklendiğini hiç hissetmedi. Bu nedenle Asuka, Shinji'nin özellikle öpücük sırasındaki eylemsizliğini pasiflik, güvensizlik veya deneyimsizlik olarak yorumlamadı, ancak kendi adına açıkça reddedildiğini düşündü.

Bu, 22. bölüm Platin Yorumları'nda açıkça belirtilmiştir:

"Ve aynı şekilde, 15. bölüm "Yalanlar ve Sessizlik"deki öpücük sahnesinden sonra, ağzını çalkaladıktan sonra hayal kırıklığına uğramış göründüğünü gösteren yeni bir sahne vardır. Ve Asuka'nın bu sahnelerle örtüşen diyaloğundan, Shinji'den yardım ve sevgi aradığı anlaşılıyor."[3]

Zihin ihlalinin ikinci kısmında Asuka'nın yalnızlık hissini reddettiğini ve bağımsız tavrını yeniden onayladığını belirtmek önemlidir. Zihin ihlali, Asuka'nın kendisini veya Shinji'yi daha iyi kabul etmesine yardımcı olmaz, sadece izleyicinin onu daha iyi anlamasına izin verme amacına hizmet etmektedir.

Bölümün son sahnesinde Shinji, Asuka’yı rahatlatmaya çalışır lâkin Arael’in saldırısından Rei’nin vasıtasıyla kurtulduğu için sinirli olan Asuka yalnızca Shinji’yi itip kendisinden uzaklaştırır. Öfkesi tarafından kör edilmişken henüz Rei’nin yardımını kabul etmeye istekli değildir.

Ayrıca, Notlar bölümünde, genişletilmiş Yönetmen Kesiti zihin ihlali sahnesi için ilham kaynağına bakın.

22. Bölüm: Flaş Sembol Montajları

Aşağıdaki parçanın tam bir yorumu için bu sayfaya bakın: Teori ve Analiz: Evangelion'da Film Montajı Teorisi.

Asuka, 22. bölüm sırasında, başkalarıyla ve toplumla olan ilişkisinin doğasını kabul etmeye zorlanır, Asuka bunları reddetmeye çalışır ancak en sonunda tek başına kalmamak için yüzleşmek zorunda kalır.

23. Bölüm

Shinji, ailesi yerine geçen bu insanlarla olan ilişkilerinin hızla parçalanmasından dolayı açıkça hayal kırıklığına uğramıştır ama aynı zamanda bu konuda bir şey yapamayacak kadar güçsüz hissetmektedir. Asuka'nın odasının kapısının önünde dururken, onun geceyi bir kez daha Hikari'nin evinde geçirdiğini fark eder ve sessizce eve dönmesini diler. Asuka'nın bu noktada geri dönmesi dileğinin, her şeyden çok, ev halkına bir miktar normallik duygusu kazandırmakla ilgili olduğu açıktır.

24. Bölüm

Bölümün gerçek başlangıcından yaklaşık bir hafta öncesine yapılan bir geri dönüşün, Asuka ve Shinji'nin Misato'nun dairesindeki son konuşması olduğu varsayılabilir. Asuka'nın Shinji'yi duyulabilir bir şekilde tokatladığı ve onu öfkeyle yalan söylemekle suçladığı sahne geçişinde, ilişkilerinin en düşük seviyede olduğu ve artık birbirleriyle tamamen normal konuşamayacakları açıkça anlaşılmaktadır. Shinji'nin eşit derecede kızgın ve hüsrana uğramış yanıtı, ne olduğunu netleştirir: “Kaji'nin öldüğünü ve geri gelmeyeceğini kabul et.” Bunu şu anda bu gerçeği açıkça inkâr eden Asuka'ya açıklamaya çalışmaktadır. Asuka, Shinji'nin yalan söylediği konusundaki ısrarını yineler, ancak umutsuz yüz ifadesi, bir düzeyde onun doğru olduğunu söylediğini bildiğini göstermektedir. Bu ifşanın yarattığı sıkıntı, Asuka'nın halihazırda ciddi şekilde zayıflamış ruhu üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir ve sonunda onu tamamen kenara iten şeydir. Anlatı nihayet günümüze döndüğünde, Asuka’Nın yedi gündür evde gitmediğini ve bir evin yıkıntıları arasında bir küvette yatarken görülmektedir. Açıkça fiziksel olarak zayıflamış ve NERV Güvenlik Ekibi, sonunda onu bulduğunda yaşama arzusundan tamamen vazgeçmiş durumdadır.

Bölümün ilerleyen kısımlarında Shinji, yalnızlığını ve arkadaşlarından soyutlandığını düşünürken, Asuka'yı özlediği söyler ve konuşmayı dilediği kişiler arasında sayar. Özellikle, Shinji'nin kendi itirafına göre, Asuka'nın şu anki yeri ve durumu hakkında hiçbir fikri yoktur, bu da Misato'nun bu noktada Asuka'nın iyileşmesiyle ilgili bilgileri henüz açıklamadığını göstermektedir. Ayrıca kayda değer olan şey, son yüzleşmelerinde onu ne kadar derinden incittiğinden en azından biraz habersiz görünmesidir. Kaworu'yla savaşırken Shinji, bir şekilde Kaworu tarafından dolaylı yoldan onunla savaşmaya zorlandığı için Ünite-02'yi vurmak üzereyken Asuka'dan özür diler. Aralarında artan mesafeye rağmen Shinji, Asuka aksini düşünse bile ona zarar vermek istememektedir.

26. Bölüm

Bu bölümde gösterilen alternatif evren, daha sonra Angelic Days ve Shinji Ikari Raising Project gibi spin-off'larda geri dönüştürülen bir ortamda Shinji'nin çocukluk arkadaşı olarak sunulan Asuka, klasil anime okul ortamından yararlanmaktadır. Rei, bir transfer öğrencisi olarak, romantik bir rakip rolünü bile oynamaktadır - bu, serideolması gereken bir şey değildir. Hatta Asuka'nın Shinji'ye karşı savunma yapmasına şaka yollu bir şekilde tepki verir, eski ADV dublajında ünlü "onun palavrasına mı inanıyorsun?" satırı, ADV'nin yaratıcı özgürlüklerinin sonuçlarından birisidir.

Gizemli öğrenci.

Bu sahnede, Anno'nun sevdiği eski bir shoujo mangasına bir gönderme bile vardır. Masalardan birinde Asuka ve üzerinde Shinji'nin isimlerinin yazılı olduğu bir şemsiye çizimi vardır. Bu "aşk şemsiyesi", bir çift olarak eşleştirilen birine yapılan bir göndermedir. İçinde "Asuka+Shinji" bulunan bir kalp şekline benzer bir şekil de mevcuttur. Bu şeklin üzerine yazılan öğrenci ismi açık değildir, ancak altında "anta baka" yazmaktadır ve şemsiye sadece "bölünmüş" değil, aynı zamanda her yere karalanmıştır. Üzerine yazılmış başka bir "ne kadar ahlaksız" yazan bir yorum da vardır. Bu, Touji'nin "evli çift" diye alay etmesiyle yapılmış ve Asuka bunu gördüğünde üzerini karalamıştır ya da Asuka bunu kendisi çizdi ve hemen ne yaptığının farkına varınca silmeye çalıştu ve bunu yaptığı için kendini aptal olarak nitelendirdi her zamanki gururlu tsundere tavrıyla. Sınıf arkadaşları da daha sonra bunu fark edecektir.[4] Elbette duygularını ifade etme konusunda utangaç olduğundan Shinji'nin bunu kendisi yapması pek olası değildir.

The End of Evangelion

25’. Bölüm

Daha sonra Asuka, bunun ilk seferi olmadığını bildiğini ima eder.

Filmin ilk bölümü, Asuka uyurken (muhtemelen uyutmak için verilen haplardan) ve yanıt veremezken ona karşı rahatlık ve ilgi arayışında bulunan Shinji’yi görmemizle başlar.

Giderek umutsuzluğa kapılan Shinji, istemeden gömleğini yırtıp göğüslerini açığa çıkarana kadar Asuka’nın vücudunu sallayarak onu uyandırmaya çalışır. İşte bu noktada, Shinji’nin, Asuka için hissettiği tüm bastırılmış hayal kırıklığı ve çekicilik, onu Asuka’nın hemen yanında mastürbasyon yapmaya iter. Shinji'nin geçici olarak çökmesine neden olan aceleci ve şiddetli bir karardır bu.

Unutulmamalıdır ki, hikâyenin bu noktasında Shinji, Rei ve Misato'dan korktuğunu kabul ettiği için Asuka'yı, sevgisi iyileşmesine ve daha iyi hissetmesine yardımcı olabilecek tek kişi olarak algılamaktadır.

Bölümün ilerleyen aşamalarında, MPE'lere karşı verdiği mücadelede, annesinin ruhunda iyileşmesi gereken desteği bulan Asuka, Shinji'nin yokluğu hakkında bir yorumda bulunur: "Tanrım! Bunlar hiç durmayacak mı!? Aptal Shinji'ye güvenemem!" Rahatsız edici bu ses tonuna rağmen, bu sözler, mücadelesinde Shinji’nin desteğine ihtiyaç duyduğunu itiraf etmesi olarak görülebilir. Muhtemelen kabul ettiğini ima ediyor ve onunla barışmak ve en azından geçici olarak geçmiş sorunlarını unutmak istiyor. Şans eseri, Shinji zamanında gelemediği için mağlubiyeti kaçınılmazdır. Shinji sürekli olarak Asuka'dan kendisine yardım etmesini ister, Misato onun bu davranışlarını eleştirir ve Misato ona pilotluk yapması ve Asuka’ya yardım etmesi gerektiğini söylediğinde bile hareket etmez ve Shinji, Kaworu'yu öldürdükten sonra, Eva'ya her girdiğinde sadece insanları incittiğine ve daha fazla acıya neden olduğuna inandığını söyler. Bu nedenle, Misato ölünceye kadar pilotluk yapmayı reddeder, ancak hiçbir şey yapmayarak ve hareket etmeyi reddederek çok fazla zaman geçirdikten sonra, Ünite-01'in kafesine geldiğinde Eva zaten bakalitle kaplanmış durumdadır.[5] Seride Asuka'yı duygusal olarak desteklemediği gibi, Shinji de MPE dövüşü sırasında ona yardım edemedi ve fiziksel olarak yaralanmasına neden oldu ve bu, Üçüncü Patlama’nın gerçekleşmesine izin verme nihai etkisine sahip bir durum oldu. Shinji, Eva'ya erken ulaşabilseydi, o ve Asuka'nın MP Evaları yenmesi tamamen olasıdır. Eva nihayet Shinji'yi içeri almak için harekete geçtiğinde, Shinji sonunda Asuka'nın parçalanmış Birim-02'sini görür. Shinji dehşet içinde çığlık atar.

26’. Bölüm

Asuka-Shinji içeriği açısından zengin bir bölüm, aynı zamanda yorumlanması en zor bölümlerden birisidir de. Tamamlanma sırasında neredeyse bütünüyle yer almak, Asuka ve Shinji'nin seride asla yapamayacakları bir şekilde birbirleriyle yüzleşmelerine olanak tanıyor. Çoğu zaman, karakterlerin kendileri mi yoksa sadece bir yansıma, gerçekte kim olduklarının sınırlı bir temsili mi olduğunu kesin olarak belirlemek imkansızdır. Bundan bağımsız olarak, Asuka ve Shinji arasındaki dört ana fikir alışverişi, bireysel analize değer.

Bununla birlikte, daha büyük resme gelince dikkat çekmeye değer olan şey, ikinci ve dördüncü karşılaşmaların esasen animedeki olayların çarpıtılmış (değiştirilmiş) geri çekilmeleridir. Sırasıyla, Asuka ve Shinji'nin 15. bölümdeki "feci" öpücüğü ve Shinji'nin 24. bölümde Kaji'nin ölümüyle Asuka ile yüzleşmesi sahneleridir. Burada dikkate değer olan şey, bu anların Shinji için tamamen önemsiz olmamakla birlikte, tartışmalı bir şekilde Asuka'nın karakter eğrisi için ondan çok daha büyük ve merkezi öneme sahip olmasıdır. Her iki olay da Shinji'nin istemeden Asuka'ya şiddetli ve derin duygusal zarar verdiği anlar olarak özetlenebilir. İlk olay Asuka'nın uzaklaştığını fark ettiği ve ikincisi görünüşe göre onu sonunda tamamen uzaklaştıran şeydi. Her iki vakanın da ortak yanı, Shinji'nin bu anların Asuka'ya verdiği zararın farkında olmamasıdır. Ancak burada, Asuka nihayet onu ne kadar derinden yüzüstü bıraktığını netleştirdi ve her iki ucuyla da ona sahip olmasına izin verdi.

Birinci Karşılaşma

Görünüşe göre çıplak Shinji'nin üstündeki Asuka, cinsel gerilimlerini yansıtmakta.
“Sana bakmak bile beni rahatsız ediyor!”

İlki, Asuka'nın seri boyunca Shinji'ye karşı içgüdüsel ve yüzeysel hoşnutsuzluğunu anlamak kadar kısadır.

Asuka: “Sana bakmak bile beni rahatsız ediyor!”

Shinji: “Sana benzediğim için mi?”

Söz konusu değişim, psikolojik gölge kavramı ile ilgilidir (Asuka'nın 22. bölümdeki zihin ihlali sırasında ortaya çıkan terimlerden biridir bu). Bunu "teknik" terimlerle ifade etmek gerekirse, gölge, "bilinçli egonun kendi içinde tanımlamadığı kişiliğin bilinçsiz bir yönüdür. Çünkü kişi, kişiliğinin en az arzu edilen yönlerini reddetme veya onu bilmeme eğilimindedir". Esasen, Asuka'nın durumunda, bağımsız ve olgun bir kişi olarak olumlu imajını sürdürme çabasıyla kendisinin kabul edilemez bulduğu kısmını reddeder. Shinji, Asuka'nın gölgesini temsil etmektedir. Asuka'nın kendisi hakkında kabullenmekten korktuğu her şeyi temsil etmektedir. Her zaman diğer insanların kabulüne ve sevgisine ihtiyaç duyan güvensiz bir insan. Bu nedenle, onunla düzenli olarak çatışmak, Asuka'nın kendisine duyduğu nefretin Shinji’ye geçmesine neden olmaktadır. Daha basit bir ifadeyle: Shinji'den nefret ediyor çünkü kendinden nefret ediyor. Kendini olduğu gibi kabul etmeyi başaracağı an, sonunda Shinji'yi gerçekten sevmeyi ve kabul etmeyi de başaracaktır. Şunu belirtmek gerekir ki, burada Shinji, Asuka'yı tam olarak anlıyor gibi görünüyor, ancak gösterdiği farkındalık sonraki etkileşimlerde kaybolmuştur.

Değişim de görsel olarak çok şey söylüyor; Asuka'nın yüzü Shinji'ye karşı öfke ve tiksinti ile kızgın, ancak çok samimi bir durumdalar, birlikte yatakta çıplaklar. Ve özellikle kayda değer olan şey, Asuka'nın açıkça bu durumda baskın rol olarak tasvir edilmesi: Shinji'nin tepesinde ve onu etkili bir şekilde sabitlemiştir. İçinde uyandırdığı olumsuz duygulara rağmen gitmesine izin vermediği için ondan uzaklaşamıyor. Ayrıca ikisinin birlikte olduğu gösterilse de hiçbirinin yüzlerinin aynı karede gösterilmemesi de dikkat çekicidir. Sinematografide, bu tür bir ters çekim tekniği genellikle iki karakter arasında bir kopukluk olduğunu ima etmek için kullanılır.

İkinci Karşılaşma

Başkalarını anlayamayan Shinji, Asuka'nın kendisinden farklı olarak hayal kırıklığını ve çaresizliğini bir öfke "katmanıyla" maskeliyor.

İkinci karşılaşmaları, Shinji'nin Asuka'ya yardım etmek isteyip Asuka’nın ona kendisini anlayamamıyor olduğunu söylemesi ile geçer. Misato'nun, Asuka'nın lavanta parfümünden bir kısmını ödünç alma talebini reddetmesi ve ona "çocuklar için değil" cümlesini söylemesi ile Shinji ve Asuka’nın öpüşmelerine kadar olan sahneleri yeniden canlandırmaktadır (15. bölümden). Asuka'nın olgun ve yetişkin olarak görülme takıntısı, en azından kısmen öpücüğü kışkırtma motivasyonunda rol oynamıştır.

Ne olursa olsun, sahne animede olduğu gibi başlar, ancak öpücük sahnesi, Asuka’nın Shinji’yi suçlamaları ile değişmiştir.

Asuka: "Beni hiç anlamıyorsun. Yanıma yaklaşma."

Asuka: "Beni anladığını mı sanıyorsun? Bana yardım edebileceğini mi düşünüyorsun? Bu senin saçma egondan başka bir şey değil! Beni anlayamazsın.”

Esasen, öpüşmeden sonra Asuka'nın hayal kırıklığını kelimelere çevirerek Shinji'nin kalın kafalığı hakkında hissettiklerini ifade etmektedir bu cümleler. İlginçtir ki Asuka, Shinji'ye kızgın olsa da sahnenin animedeki asıl versiyonunda olanların aksine, anlaşılması ve yardım edilmesi ihtiyacını gizlememektedir. Shinji'nin cinsel hayal kırıklığı duygularının burada da vurgulandığını eklemeye değer, çünkü onun bakış açısına göre birkaç hızlı, ancak yine de uzun süren çekimler Asuka'nın gözlerine, dudaklarına, dekoltesine, boynuna, omuzlarına ve bacaklarına odaklandığını bize göstermekdir. Sanki ona olan ilgisinin daha fiziksel yönünün, en azından kendisi için, iletişimleri için ek bir engel görevi gördüğünü ima eder gibi.

Umutsuz Shinji daha sonra ona kızgınlığını ifade etmeye başlar.

Shinji: "Seni anlamama imkân yok. Çünkü hiçbir şey söylemiyorsun, Asuka. Hiçbir şey söylemiyorsun ve hiç konuşmadığında bile seni anlamamı bekliyorsun? Bu imkânsız!"

Bu, ilişkilerindeki ana sorunu ifade etmek için kesinlikle en uygun olan kelimedir: İletişim. Shinji, Asuka’nın hissettiği her şeyi aktif olarak açıklamazsa onu anlayamayacağına inanıyor. İnsanların kendi güvensizlikleri ve duygusal ihtiyaçları olduğunu anlamıyor. Rei ayrıca bu konuda onu sorgulamaktadır:

Rei: “Ikari, gerçekten anlamaya çalıştın mı?”

Shinji somurtkan bir şekilde anlamaya çalıştığı konusunda ısrar eder ancak Asuka hemen bu sözlerine karşılık verir...

Üçüncü Karşılaşma

"Devam et ve yap. Burada olacağım ve izleyeceğim."

Üçüncü karşılaşma, romantik aşkla karıştırılmaması için, tamamen ikisi arasında var olan fiziksel/cinsel çekimle ilgilidir. Shinji, Misato'nun anılarına zaten erişebildiği için ve zaten Tamamlanma içinde olduklarından, bunun gerçek Asuka olmadığına inanmak için hiçbir neden yoktur. Ancak burada, kendisini gerçek hayattaki bir senaryoda açıkça ifade etmesini engelleyecek engeller yoktur karşısında.

Asuka: "Aptal! Senin aptal fantezilerin olduğumu biliyorum. Devam et ve her zamanki gibi yap, burada olacağım ve izleyeceğim. Eğer benim ve sadece benim olamazsan, hiçbir şey olmasın daha iyi.”

Asuka orijinal Japonca'da "Beni garnitür (meze) olarak kullandığını biliyorum" deyimsel ifadesini kullanır. Japoncada, "bir şeyi garnitür olarak kullanmak", kişinin erotik fantezileri için bir şeyi veya birini kullanmak için bir ifadedir, ancak "garnitürü" kullanan kişinin gerçekte duygularına göre hareket etmekten çok korktuğu anlamına gelir. Bu nedenle Asuka, Shinji'nin daha önce "gerçek şeye" sahip olabileceğini ima ediyor olabilir, ancak tereddüt etmiştir.

Asuka'nın Shinji'nin kendisine olan ilgisinin farkında olduğu, 9. bölümün sonundan beri bildiği, ancak Tamamlanma sırasında muhtemelen daha fazla emin olduğu gösterildi. Çekingenlik eksikliği burada devreye girmektedir; Asuka'nın Shinji'nin kişiliğiyle ilgili tüm sorunları, seri boyunca olduğu gibi burada da ona olan ilgisini etkilemiyor gibi görünüyor. Söylediği tek koşul, Asuka'nın sahiplenici ve kıskanç doğasını temsil eden, yalnızca ona ait olmasını istemesidir.

Ek olarak Asuka, Shinji'nin hastanede kendisine mastürbasyon yaptığının sadece farkında olmadığını, bunun aslında Shinji’nin bir alışkanlığı olduğunu açıkça bildiğini göstermektedir. Hâlâ bunu kabul etmeye istekli olması, bağlı oldukları sürece onun da sevgisini ne kadar istediğini gösterebilir. Aslında, daha önceki bir EoE senaryosunda, Shinji hastanede mastürbasyon yapmıyordu, bunun yerine çıplak göğüslerini gördükten sonra eve geri dönüyor ve ardından üst üste yerleştirilmiş göğüs görüntüleriyle odasında mastürbasyon yapıyordu (Shinji'ye Tamamlanma’ya girmeden hemen önce ne dilediği Lilith-Rei tarafından sorulduğunda gördüğü gibi) ve hatta boşalırkenki yüzü de gözükmekteydi.

Asuka burada Shinji'nin şefkat girişimlerini geri vermesini talep eder, kendisi de geri vermek istemese bile karşılıklılık istemektedir. Ancak, Shinji yanıt verir...

Shinji: “O zaman bana karşı nazik ol...”

Asuka/Misato/Rei: “Sana zaten iyi davranıyoruz.”

Shinji: “YALANCILAR! Gülümseyerek beni kandırıyorsunuz! Her şeyi meçhul bırakıyorsunuz o kadar!”

Shinji o anda çok dengesiz ve güvensiz ve Asuka'nın yanı sıra Misato ve Rei'nin bir şekilde onun etrafında dönmesi gerektiğini düşünmeye geri döner, insan ilişkilerinin önemli bir parçası olan belirsizlik, güvensizlik ve başkalarının duygusal ihtiyaçlarında gezinmeye isteksiz olduğu için. Aksine, Shinji, işlerin net ve kolay olmasını ve insanların, kendisi için herhangi bir şey yapmasına veya gerçekten sevgilerini kazanmasına gerek kalmadan, ihtiyaçlarını karşılamak için var olmasını ister. Bu, her şeyden çok, aktif olarak sadece "bebeği" olmayı reddeden Asuka ile sembolize ediliyor.

Rei: “Çünkü gerçek hepimizi incitiyor... Çünkü bu çok çok üzücü.”

Shinji: Ama belirsizlik beni çok korkutuyor.

Rei: “Bu sadece bir bahane.”

Shinji bunu ancak filmin sonunda anlamaya ve kabul etmeye başlar.

Dördüncü Karşılaşma

Asuka'nın son reddedişi.

Son ve en uzun mübadele, bir anlamda birincisinin tam tersidir. İşte Shinji'nin doğasını tam olarak anlamaya çalışan Asuka. Seride onu anladığını göstermişti, ama asla bu ölçüde anlayamamıştır Asuka onu. Oturma odasının sahte bir versiyonunda yer alan (24. bölüme benzer) Shinji, Asuka'ya yardım etmek istediğini söyleyerek yaklaşır ancak yalnızca Asuka’nın reddedişiyle karşılaşır. Bu sahne aynı zamanda 15. bölümdeki öpüşmelerine paraleldir. Asuka, Shinji'nin eylemsizliğini sadece pasiflik, güvensizlik ya da deneyimsizlik olarak yorumladığından, bunun yerine açıkça reddedildiğini hissediyor ve bu onun tonunda çok net bir şekilde duyulabilir sesi orijinal Japonca'da neredeyse kesiliyordu. Burada Shinji'nin ricasını reddetmek, onun zihninde, geri ödeme sayılır.

Asuka: "Benden uzak dur, çünkü tek yaptığın beni incitmek."

Bir kez daha yardıma olan ihtiyacını inkâr etmez, ancak ikinci görüşmelerinin aksine Shinji'nin sözlerini ona karşı çevirerek gerçek niyetini açığa çıkarır. Gerçekte, Shinji'nin Asuka'ya yardım etme girişimleri, onun sevgisini ve kabulünü kazanmanın bencil bir yoludur.

Asuka: "Hem Misato'dan hem de Rei’den korkuyorsun, annen ve babandan..."

Daha sonra Shinji’yi kimseyi sevmemekle suçlar. Söz konusu suçlama, hissedememe olarak değil, duyguları anlamlı sevgi eylemlerine çevirememe olarak yorumlanmalıdır. Asuka, Shinji'nin kaçışı ve duygusal koltuk değneği olarak hizmet etmek istemez ve Shinji'nin herhangi bir sevgisine karşılık veremeyeceğini ve ona bir insan gibi davranamayacağını düşünür. Sahne Shinji'nin birisinin onu sevmesi ve onu yalnız bırakmaması için yalvarmasıyla biter, sadece Asuka'nın son reddiyle karşılanır. Shinji bunu anlar ve bu Asuka’yı boğmasına sebebiyet verir.

Bir Final Daha

Shinji, Asuka tarafından kabul edildiği için şaşırır.
Asuka onu okşarken Shinji'ye bakıyor.

Ayrıca Teori ve Analiz: End of Evangelion’un Final Sahnesi yazısına bakabilirsiniz.

End of Evangelion Taslakları'nın son sayfası, Asuka ve Shinji'nin boğma sahnesini 15. bölümdeki öpücük sahnesindeki diyaloglarıyla yan yana getirerek karşılaştırıyor.
Yukarıdaki 22. bölümde Shinji, Asuka'dan fiziksel olarak uzaktır, fiziksel bir nesneyle ayrılırlar ve Shinji, gözle görülür şekilde ağlayan ve öfkeli Asuka'yı rahatlatamadığı için gözle görülür şekilde gergindir. The End of Evangelion posteri bu sahne ile doğrudan paralellik gösteriyor, ancak bu sefer Asuka ve Shinji birbirine yakın ve çok daha rahat ve birbirleriyle daha rahat görünüyorlar, aralarındaki fiziksel ya da başka türlü engel ortadan kalkıyor. Belki de gelecek daha iyi şeylerin bir işareti.

Filmin son sekansı. Tamamlanma’nın sonunda yer alan sahne, Asuka ve Shinji'yi Rei'nin kalıntılarının önünde bir sahilde yatarken göstermektedir. Asuka'nın bilinçli bir birey olarak yaşamaya karar verdiğine ve Shinji'ye benzer şekilde Tamamlanma’dan döndüğüne ve hatta kendi tarafına uzanmayı seçtiğine dair kanıtlar var. Shinji Asuka’yı fark ettiğinde, ona doğru hareket eder ve açık bir neden olmaksızın onu boğmaya başlar. Genel olarak kabul edilen yorum, onun gerçek olup olmadığını ya da hâlâ Tamamlanma yaşayıp yaşamadıklarını (Tamamlanma’da olup olmadıklarını) belirlemeye çalışmasıdır. Asuka'nın tepkisi bir sürpriz olarak gelir; Asuka'nın büyümesini simgeleyen bir kabul eylemi olarak Shinji’yi okşar. Ona daha önce birçok kez yaptığı gibi saldırganlık veya düşmanlıkla tepki vermek yerine şefkat, nezaket ve şefkatle tepki verir. Sonunda ona ulaşmak için samimi ve açık bir çaba göstermiştir. Onu yumruklamak ya da onu itmek, onu tekrar reddetmesi mümkün olsa da, bunun yerine onu kabul etmeyi seçti. Aynı şekilde Shinji'ye olan nefretinin kendisine yönelik yanlış yönlendirilmiş bir nefret olarak görülmesi gibi, ona karşı kibarlığı da kendini kabul ettiğinin göstergesidir. Sonunda onu olduğu gibi kabul edebilmektedir, çünkü kendini kabul etmektedir. Okşaması karşısında şaşıran Shinji ağlamaya başlar.[6][7][8]

Bu sahnedeki belirsizlik ve ikilik, henüz tamamen sağlıklı olmadıklarını ve değişmediklerini, ancak kendilerini bu değişime açmaya başladıklarını temsil etmektedir.[9] Film, oradan gidecekleri yerde açık kalıyor, ancak film boyunca yaşanan tüm acı ölüm ve yıkımlardan sonra ve hâlâ büyümeye çalışmalarına rağmen, peşinden gittikleri sürece onlara hâlâ bu umudu veriyor. Artık birbirlerini kabul edebiliyorlar ve büyüyüp değişebilirlerse mutlu olabilirler.[10]

Notlar

Daha fazla bilgi, daha az kabul edilen alternatifler ve itirazlar için Shinji ve Asuka forum başlığına bakın.

Bazı hayranlar, 26’. bölümdeki Asuka'nın gerçek olmadığına ve bunun yerine sahte veya Shinji'nin zihninin bir yaratımı olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, Misato ve Shinji'nin kendisi gibi, Asuka’nın ruhunun Tamamlanma’nın içinde olduğuna dair pek çok kanıt vardır. Bakınız: Teori ve Analiz: Yaygın Yanılgıların Listesi - Cehennem Mutfağı Sahnesinde Asuka Gerçek Değildi

İlginç bir şekilde, Sadamoto, Eva'nın kavramsallaştırılması sırasında, Asuka ve Shinji arasındaki ilişkinin, Nadia'nın aşk ilgisi ve daha önceki Nadia'daki nihai kocası Jean arasındaki ilişkiye benzer olacağını da öne sürmüştür.[11]

22. bölümün genişletilmiş Yönetmenin Kesiti versiyonunda, Anno, yazar Nobi Nobita'nın 1996 yılında yazdığı ve genişletilmiş bir zihin ihlali sahnesinin kendisini tasvir eden Bridal Veil adlı bir doujin'den ilham almıştır. Merakla, kendi sahnesini yaparken Anno, Asuka'nın duygularının Shinji'ye yönelik olduğunu ve Kaji'ye olan aşkının yerini aldığını açıkça belirtmiştir. Aynı zamanda Asuka Shinji'den şikayetçi olarak daha fazla satır ekliyor ve 10. bölümde onu kurtarması gibi Asuka ve Shinji ile geçmiş sahneler ekleyerek bu bağlamı daha da netleştiriyor. Bu, doujinin Shinji veya Kaji'den bahsedip bahsetmediği belirsiz görünmektedir. Bu doujin, Evageeks'te tercüme edilmiştir ve tam bir taraması da mevcuttur.

Shinji'nin diğer birçok karakterle sahip olduğu basit "olumlu duyguların" aksine, Evangelion Chronicle ilişkilerini "karmaşık duygular" ve "aşk ve nefret" olarak tanımlıyor.[12][13]

Yuko Miyamura, 2007'de Asuka'yı şimdilerde "tsundere" olarak adlandırdığımız şey olarak tanımlıyor. Karşı cinsin bir üyesi olarak ilgilendiği kişi Shinji, ancak bunu gerçekten gösteremiyor.[14]

Hideaki Anno, Shinji ve Asuka’nın ilişkileriyle ilgili görünen bir şarkı da yazdı. Şarkı tamamlandı, ancak sonunda Komm, Süsser Tod’un yerini almaması The End of Evangelion'da kullanılmadı. Şarkının adı Everything You've Ever Dreamed'dir. Ayrıca dinleyebilirsiniz. Şarkı The End of Evangelion’un kapanış kredilerinde kullanılmıştır.

Referanslar

 1. Shinji öpücüğü başlatmak için herhangi bir hareket yapmaz (Asuka'nın durakladığını, Shinji'nin gözlerini kapatıp beklerken eğilmesini beklemesine bakın). Öpücük sırasında Asuka'yı hiçbir şekilde tutmaz veya ona dokunmaz (Asuka, dizide daha sonra yine yapmak istediğini açıkça söyler) ve Shinji, Asuka kasıtlı olarak öpücüğü uzatmasına rağmen bunu değiştirmeye çalışmaz.
 2. Neon Genesis Evangelion Film Kitabı Cilt 5, syf. 44–45.
 3. 22. Bölüm Platinum Yorumlar
 4. "Notlara, günlüklere, vb."Aiai-gasa" işaretleri yazarak romantik duygular geliştirmeye çalışanlar çoğunlukla kadınlardır. Bunun bir aşk büyüsü olarak anlamı vardır. Bir üçüncü taraf, hedef kişinin duygularını bilirse, üçüncü bir taraf bazen tahtaya konunun adıyla "Aiai-gasa" yazarak onunla dalga geçer. Ancak, bu tür ürpertinin zorbalığa yol açtığı durumlar da vardır." - "Aşk şemsiyeleri" üzerine bir makaleden.
 5. Yui'nin, Eva-01'i hareket ettirmek için Asuka'nın görünen ölümüne kadar beklemesi ilginçtir. Bazıları, Shinji'nin Tamamlanma’ya girmesini sağlamak için Asuka'nın ölmesine kasten izin vermeyi seçtiğini öne sürüyor, ancak bunu Üçüncü Patlama’nın olmasını istediği için mi yoksa sadece yapıp yapmadığı tartışmalıdır. Çünkü Asuka'yı kurtarmanın bir yolu olmadığını düşünüyordu ve en azından ruhu Lilith tarafından toplanıp Tamamlanma’ya getirilseydi bir şansı olurdu. Ve bu yüzden de yüksek ihtimalle böyle yaptı. Daha fazla bilgi için Teori ve Analiz: Yui'nin Ajandası yazısına bakınız.
 6. Evangelion Cardass Masters: “Shinji, tüm kalplerin eridiği ve koşulsuz olarak birbirini kabul ettiği dünyayı terk etti. Onun arzusu... “başkalarıyla” yaşama arzusu, bazen onu reddeden, hatta inkar eden diğer kalplerle yaşamaktır. Bu yüzden aklına geldikten sonra yaptığı ilk şey ellerini Asuka'nın boynuna dolamak oldu. Bir “ötekinin” varlığını hissetmek. Reddetme ve reddi onaylamak, (emin olmak için).”
  “LCL Denizinde Shinji, diğer insanlarla bir dünya diledi. Yaralanacağı ve ihanete uğrayacağı anlamına gelse bile onlarla tekrar görüşmek istedi. Ve tam da umduğu/istediği gibi, Asuka yeni dünyada mevcuttu. Yanında sadece Asuka vardı. Yaraladığı ve incittiği kız. Ama öyle olsa bile, umduğu/dilediği kişiydi...”
  “Ne Yui, ne Rei ne de Misato, Shinji için bir kadın olarak yapamazlardı. Tek başına Asuka, onunla eşit düzeyde olan tek kadındı. Yani Shinji, Asuka'yı arzuladı/aradı. "Misato ve Ayanami'den korkuyorum." Demişti. Ancak Shinji'nin kaba sevgisi onu sadece incitti. Sonunda, kendisini bir şehvet/arzu nesnesi olarak, kendisini yatıştırmak/teselli etmek için kullandı...”
  ,H-11
 7. Shinji'nin seslendirme sanatçısı Megumi Ogata'ya göre sahnenin kendisi Anno'nun bir kadın arkadaşının deneyimine göre modellendi. Bu arkadaşı, erkek arkadaşıyla bir tartışmaya girdi ve bir noktada onu öfkeyle boğdu. Bu arkadaş şiddetli tepki vermek yerine korku, nefret ve hatta hayatta kalmaya ihtiyaç duymadı, aksine onu şefkatle okşama arzusu duydu. Buna karşılık, erkek arkadaşı kontrolünü kaybetti. Bununla birlikte, Anno'nun arkadaşı bunun yerine soğudu ve Asuka'nın EoE taslağında söylediklerini neredeyse kelimesi kelimesine mırıldandı. Ogata, bu sahnenin Anno'nun "aşk duygularını gerçekte var olan bir sonuca nasıl getireceğinin farklı yollarını" aktarmak amacıyla yaptığına inanıyor. "Sen sensin, ben benim". Doğal olarak bu, bireysellik filmlerine ve Eva'da bulunan diğerlerine uzanmanın ikiliğine yansımaktadır.
  Anno ayrıca Ogata'ya OMF'yi kısmen ayrı bir hikaye olarak ele alması için rehberlik etti: "Sadece var olan bir şey olarak. Sanki filmde daha önce olan her şey, hiç gerçekleşmemiş bir rüyaymış gibi. Filmdeki bağlamından temelde çıkarılabilen ve yine de dramatik bir bütün olarak yorumlanabilen kendi anlatı birliğidir. EoE'nin son sahnesi ve aynı zamanda o değil."
  Dahası, Ogata Anno'dan Anno'nun sahne boyunca ne iletmek istediğini ve Shinji'nin nasıl davranması gerektiğini anlamasına yardım etmesini istedi. Bunu duyan Anno önce sessiz kalmıştır ve bir an için kafası karışmış duruma gelmiştir. Sonra kollarını kendine sıkıca sarmış ve kendine sarılmıştır. Bu, ifade etmeye çalıştığı şeyin "amacı" üzerinedir. Ogata'nın Shinji'yi nasıl oynaması gerektiğine gelince, Anno ondan Shinji'yi oynamamasını ister: "Yalnızca bu sahne için, Ogata'nın Shinji'ninkiler yerine benim duygularımı üstlenmesini ve beni ifade etmesini istiyorum." - 『井手功二のエヴァンゲリオンフォーエヴァー』(アミューズブックス)
 8. Ogata'nın aslında EoE sahneleri için Miyamura'yı boğması, aksine söylentilere rağmen açıkça rıza Miyamura'nın rızası ile gerçekleşmiştir.
  Megumi Ogata: “Doğaçlama yapıyormuşum gibi kulağa doğal geldiğimi düşünmenize çok sevindim. Deneysel bir şey yaptığımı hatırlamıyorum. Shinji'nin Asuka'yı boğduğu "Evangelion" filminin son sahnesinde, Yuko Miyamura'yı onu boğmak için yere ittiğim bir an oldu. O sahneyi oynarken çok iyi oynayamadım. O kadar heyecanlıydım ki onu çok sert boğdum, bir süreliğine sözlerini söylemesini imkânsız hale getirdim. Tabii bunu yaptığım için ondan özür diledim. Neredeyse onu öldürüyordum.” - “Evangelion Ekibinin Açıklamaları”, Megumi Ogata’nın Yuko Miyamura’yı boğma konusu ile alakalı açıklamalarından.
  Muhabir: “Megumi Ogata, gerçekçi bir performans elde etmek için End of Evangelion'un seslerini kaydederken sizi gerçekten boğdu mu?”
  Yuko Miyamura: “Evet, yaptı. Birçok kez boğuluyormuşum gibi ses çıkarmaya çalıştım ama doğru düzgün yapamadım. Bu yüzden Megumi Ogata beni gerçekten boğarak gerçekçi sesler çıkarmama yardımcı oldu. Hoş, değil mi?” - Gold Coast Film Festivali’ndeki bir röportajından, 2010.
 9. 24. Opening of a Dream (Piano – Leave It To Version)
  "Shinji'nin annesine veda edip başkalarını incitmesine rağmen başkalarının dünyasında yaşamayı seçmesi bağımsızlığı, bu şarkıda biraz hüzünlü bir piyano solosu ile anlatılıyor. Sanki EVANGELION projesi ile izleyiciler arasındaki ilişkiyi gösteriyor. - Refrain of Evangelion kitapçığındaki bir röportajdan].
 10. "İşin zor kısmı bu. Henüz nasıl sonuçlanacağını bilmiyorum. Mutlu bir son yapmak istiyorum ama neyin mutlu olduğunu söylemek zor. Film versiyonu kendi yolunda mutlu. İnsanlar doğduklarında ve ölüm anında bir hiçtirler, bu yüzden yaşama süreci keyifli değilse yaşayamazlar. Shinji zor zamanlar geçirdi ama yaşamak istedi. Bu yüzden mutlu." - Sadamoto, Newtype Aralık 1997
 11. "Kolayca tanınan bir siluet de önemlidir, ancak karakterleri, kişilikleri bir bakışta az çok anlaşılabilecek şekilde tasarladım. Örneğin, saçın rengi ve uzunluğu bile kişiliği ifade eder. Asuka'nın Eva dünyasında bir "idol" konumunda olacağını ve Asuka ve Shinji'nin Nadia ile Jean arasındaki ilişki gibi olması gerektiğini düşündüm.” - -EVA, Sadamoto olmasaydı adlı röportajdan. Yoshiyuki Sadamoto ile animenin tasarımı hakkında yapılan röportajın çevirisi.
 12. Shinji/Asuka: Meslektaş-Karmaşık Duygular; Meslektaş-Aşk/Nefret
  Rei/Shinji: Meslektaş-Olumlu
  Kaworu/Shinji: Meslektaş-Olumlu
  "Gururlu ve iddialı olan Asuka, birçok güçlü özelliğe sahipti, ancak duygularını kontrol etme yeteneğinden gerçekten yoksundu. [...] Asuka'nın hem Kaji'nin ölümünden ve On Beşinci Havarinin psikolojik saldırısından sonra hem Shinji hem de Kaji'nin kalbinde benzer bir yer tuttuğunu fark etti. Bu farkındalık, şimdiye kadar mümkün olduğunda Shinji'yi reddetme ve alay etme olarak gerçekleştiği için Asuka için oldukça şok ediciydi.
  Asuka'nın Shinji'ye karşı varsayılan davranışı alay ve hoşnutsuzluğa vurgu yapıyordu, ancak ona karşı romantik bir ilgi duyduğunu da inkar edemiyordu. Senkronizasyon seviyeleri "resmi olarak" Shinji'nin bir şekilde Asuka'dan üstün olduğunu gösterdiğinde, bir tür psikolojik dengesizlik yaşamaya başladı ve ona duyduğu sevgi/nefretle baş etmekte zorlandı."
  Şans eseri Asuka, Rei ve Shinji'nin sohbet ettiğini gözlemledi. Asuka, Shinji'nin Rei'nin yanında eğlenmesini izlerken, içinden çok karanlık bir duygu fışkırdığını hissetti.
  Tamamlanma sırasında Asuka, iç dünyasında Shinji ile karşılaştı ve ona sahip olamazsa hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını söyledi. Bu ifadenin önemine rağmen, Shinji'nin cevabı en iyi ihtimalle belirsizdi ve sadece onun yanında bir yer aradı çünkü burası "rahat" bir yerdi. Shinji için bir kaçıştan başka bir şey olmadığı gerçeğinden zarar gören Asuka, onu tamamen reddetti. Sonuç olarak, İnsanlığı Tamamlama Projesi amaçlanan sonucuna ulaşmadı ve Asuka ile Shinji arasındaki ilişkide herhangi bir değişiklik belirsiz kaldı.
  "Shinji ve Asuka'nın ikisi de EVA pilotu ve aynı çatı altında yaşıyor olsalar da zıt kutuplardalar. Farklılıklarına rağmen Shinji, birlikte geçirdikleri süre boyunca belirli anlarda Asuka'ya ilgi duydu. Shinji duygularını Asuka'ya ifade ettiğinde ve Tamamlanma sırasında ondan yardım istediğinde Asuka onu tamamen reddetti. İnsanlığı Tamamlama Projesi'nin yerine getirilmediği yeni dünyada Shinji ve Asuka, Shinji başkalarının var olduğu bir dünya seçti ve onun için Asuka ilk "Öteki" oldu.
  "Asuka Langley Soryu EVA-02'nin pilotu", Asuka'nın kendine olan saygısını korumanın bir yoluydu ve aynı zamanda Shinji'ye olan kafa karıştırıcı sevgisini/nefretini derinleştirmeye sebebiyet vermiştir. Savaş sırasında havarilerle mücadelede tekrarlanan başarısızlıkları, Asuka'yı kendi zayıflıklarıyla yüzleşmeye zorladı ve SEELE'nin NERV karargahını zorla ele geçirmesi sırasında geri dönmesine rağmen, Seri Üretim EVA birimlerine karşı savaşta yenildi. Asuka'nın yenilgisinden hemen sonra, İnsanlığı Tamamlama Projesi etkinleştirildi, Shinji başkalarının var olduğu bir dünya dilediğinde yaratılan yeni dünyada var olan ilk "diğer" oldu ve kendini Shinji'nin yanında yatarken bulundu."

  - The Essential Evangelion Chronicle, Side B
 13. "Shinji, LCL denizinde Rei ile buluşurken, İnsanlığın Tamamlanması, Ünite-01'in içinde geçiyor. Shinji, sınırlarının kalktığı ve başka hiçbir yerde olmadığı bir dünya istemiyordu. Shinji'nin gözleri, başkalarının korkusunu kabul edeceğini söyler, korkarken ilerleyen yaşamın gücü görülebilir. Bilinçleri gerçeğe döndüğünde Shinji ve Asuka, İnsanlığın Tamamlanışı'nın eksik olduğu bir dünyada yatarlar.
  Shinji'nin başkalarına sahip olmak istediği dünyada, Asuka ilk yabancı oldu ve Shinji onu boğazlamak için uzandı. Shinji'nin duygularını anlamak zor, çünkü Asuka'nın onu incitecek kişi mi yoksa onu tamamlayacak kişi mi olduğunu merak ediyor.
  Shinji ve Asuka, etrafta kimsenin olmadığı bir alanda tek başlarına dururlar. Zihinsel dünyasında Shinji, Asuka'ya duygularını ifade ederken ve ondan kurtuluşunu isterken reddedilmiştir, ancak ikisi arasındaki ilişki yeni dünyada değişebilir/değişecektir."
  - Evangelion Chronicle 22. Cilt, Japoncadan alternatif çeviri
  Çevirmenin notları: "Kawaru (変わる) fiili değişmek anlamına gelir. Bu paragrafta, değişti anlamına gelen kawatte (変わって) var. ıku (いく) ekiyle ve bu değişmek anlamına gelir. Nodarou (のだろう) ekiyle muhtemelen değişir anlamına gelir. Bu tür belirsiz değişikliğin doğası, muhtemelen hâlâ belirsiz olduğu anlamına gelir. Yani bu iki cümle temelde aynı şeyi söylüyor (belirsiz mi değişecek mi). İlk ifade (belirsiz), Essential özet sürümünün İngilizce çevirisinde kullanılırken, ikincisi (değişecek) Fransızca çeviride kullanılır."
 14. - Miyamura ile 2007'de röportajdan, FLASH EX