tr:Teori ve Analiz: End of Evangelion'un Final Sahnesi

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search

"Japonca soruları okuyamadığını mı söylüyorsun?" "Doğru, henüz tüm Japonca harfleri öğrenemedim. Orada üniversitede bunları görmedik."
Bu sayfanın doğru bir çeviriye ihtiyacı var. Japonca biliyorsanız lütfen yardım edin! (Resmi bir çeviri şansı düşük olduğundan, bunun bilgilendirici olması amaçlanmıştır.)
Lütfen bu makaleyi düzenleyin veya bu konuyu tartışma sayfasında tartışın.

"Halka sunulan hikaye sadece bir örtbastı."
Makalenin tarafsızlığı ve doğruluğu tartışmalıdır. Tarafsız bilgi sunmak için temizlenmelidir.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın. .


Kimochi warui.

EoE’nin son sahnesi bugüne kadar hâlâ hararetle tartışılıyor. Shinji'nin Asuka'yı boğma girişimi, beklenmedik tepkisinin aksine, hikâyenin temalarının ve anlatımı sadece birkaç dakikada dünyayı sarsan bir doruk noktasıdır. Bununla birlikte, bu makale, gizemli ve kasıtlı olarak belirsiz yapısı sayesinde, izleyicilerin en gözlemcisi tarafından bile kolayca fark edilmeyen bu sahnenin daha nesnel yönlerini ele alacaktır. Bununla birlikte, bu sahnede Shinji'nin ruh halini aydınlatmaya yardımcı olabilecek birkaç ayrıntı vardır.

Zaman Geçidi

Misato'nun haç kolyesindeki pas. Ayrıca sağ üstte bir Yebisu bira kutusu var gibi görünüyor.
Biri ikiye bölünmüş vaziyette, "gizemli" odun parçaları.
Ay döngüleri

Enstrümantalliği reddettikten sonra Shinji, LCL Denizi'nde ortaya çıkıyor. Aşağıdaki sahnede Shinji, Rei'yi görür ve gözünü kırpmadan ona bakar. Asuka'nın yanında olduğunu fark eder. Ona doğru hareket eder ve net bir sebep olmadan onu boğmaya başlar. Bir yorum, onun gerçek olup olmadığını veya hala Araçsallıkta olup olmadığını belirlemeye çalıştığı ve Cardass kart oyununun (tartışmalı kanonikliği tartışılır) bu yorumu desteklerken bir adım daha ileri giderek Shinji'nin Asuka'yı arzuladığı yorumu gündeme getirmesidir.

Tamamlanma’yı reddeden Shinji, LCL Denizinde ortaya çıkıyor. Bir sonraki sahnede Shinji, Rei'yi görür, gözünü kırpmadan ona bakar ve onu orada görünce şok olmuş gibi görünür ve daha da çok şaşırır çünkü Asuka'nın yanında olduğunu fark eder. Shinji Asuka’yı fark ettiğinde, ona doğru hareket eder ve açık bir neden olmaksızın onu boğmaya başlar. Shinji'nin önceki sahnedeki ruh halindeki değişiklik, annesi Yui'ye veda ederken memnun ve gelecekle yüzleşmeye istekli göründüğü için biraz sarsıcı görünebilir, mutluluğa ulaşabileceğinden hâlâ emin olmasa bile.

Bunun yerine Shinji'nin, Rei'ye gözlerini kırpmadan bakışından ve Asuka'yı şiddetle boğmasından da anlaşılacağı gibi, son derece dengesiz bir halde olduğu anlaşılabilir. Sahnedeki bazı unsurların gösterdiği gibi, Asuka ortaya çıkmadan önce Shinji'nin sahilde biraz yalnız kalmış olabileceği anlaşılıyor:

 • Misato'nun haç kolyesi paslanmış, ya da daha spesifik olarak, onu tutan çivi paslanmıştır. LCL'in birçok kez kana benzediği söylendiğinden, bunun sebebinin yalnızca haç kolyenin kanla yıkanmış olabileceği öne sürülmüştür. Bununla birlikte, pasın özel olarak çividen düşmesi, bir çivinin paslanması için yeterli zamanın geçtiğini veya alternatif olarak, Shinji çivinin zaten paslanmış olduğunu fark ederse, su veya nem, pasın kolyeden dökülmesine neden olabilirdi. Her şeye rağmen, ilk etapta pasın damlaması için en azından yeterli zamanın olması gerekir.
 • Açıklanamayan bir yapıya sahip birkaç tahta parçası var. Shinji, gerçek dünyaya dönmek istemesinin nedeninin arkadaşlarını ve sevdiği insanları tekrar görmek istemesi olduğunu, çünkü en azından orada reddedilme ve başarısızlık riskine girse bile duygularının gerçek olduğunu bileceğini belirtiyor. Aşağıda açıklandığı gibi, bunlara Rei ve Kaworu dahil edilmemiş olsa da, Shinji'nin diğer ana karakterlerin anısına diktiği mezar işaretleridir. Bu nedenle Misato'nun haçı olan parça, onun mezarını temsil ederdi.[1] Muhtemelen, Misato'nun haç kolyesi Misato'yu temsil ediyor. Shinji bir süredir kimsenin geri dönmeyeceğine ve yalnız kalmaya mahkûm olduğuna inanmış olabilir, bu yüzden sahilde Asuka'yı görmek onun için bir sürpriz olacaktı çünkü bu onun düşüncesinin yanlış olduğunu kanıtlayacaktı. Bu aynı zamanda onun gerçek olup olmadığını öğrenmek için neden onu boğmaya karar verdiğini de açıklayabilir. Tamamlanma içindeki mükemmel bir "oyuncak" olan Asuka tepki vermez ve onu öldürmek de dahil olmak üzere herhangi bir isteğini kabul etmez, çünkü Tamamlanma’da bireysellik yoktur, dolayısıyla Asuka'nın kendi iradesi olmayabilir. Ama sadece tepki vermekle kalmıyor, aynı zamanda şefkatle de yaklaşıyor. Bu, Shinji'ye artık yalnız olmadığını ve gerçekten Asuka’nın gerçek olduğunu kanıtlar.
 • Lilith final sahnesinde ölürken Ön-Patlama sonrası sahne arasında ay döngüleri değişir. Ay'ın Üçüncü Patlama olaylarından etkilenmediğini varsayarsak, bu sahneler arasında en az iki hafta geçtiğini gösteriyorlar. Kuşkusuz, Ay'ın yalnızca başka bir açıdan görülüyor olması mümkündür ve bu, izleyiciye içinde bulunduğu döngünün farklı bir izlenimini verir, bu yüzden çok güçlü bir kanıt değildir.

Belirli bir zaman dilimini tam olarak belirlemek hâlâ zor, ancak Shinji'nin odun toplaması ve mezar işaretlerini dikmesi en az birkaç saat alacaktı. Ay döngülerinden farklı olarak, bundan aslında hikâye tahtalarında bahsediliyor, bu yüzden en azından bunun olduğundan emin olabiliriz.

Kullanılmamış Sonlar

Bu kullanılmamış sonlar, şovun prodüksiyonundan geldikleri için daha düşük 1. seviye kanon malzemesidir ve ekranda görülen herhangi bir şeyle açıkça çelişmedikleri sürece, The End of Evangelion'da zaten görülen malzemeye son derece güvenilir takviyeler olarak kabul edilebilir.

Ayrıca bakınız: Kaynaklar: End of Evangelion Senaryoları

The End of Evangelion'un kullanılmamış iki sonu vardır, A Sonu ve B Sonu. B Sonu’nun finali, filmdeki sondan çok daha kasvetli olsa da, A Sonu, hâlâ EoE'deki ile çok benzerdir ve en dikkat çekici fark Asuka'nın son cümlesinin değiştirilmesiydi.

Shinji, LCL Denizi'nde yeniden ortaya çıkıyor. Çok daha ciddi göründüğünü unutmayın.
Asuka ve Shinji sahilde uzanıyor.
Shinji, Rei'yi gördüğünde ve yanında Asuka'yı fark ettiğinde. Tamamlanma’dan çıktığı zamanki sakin görünümünden çok farklı olarak açıkça şaşırmış ve rahatsız olmuş halde.
Shinji, Asuka onu okşarken yine şaşırır. Bu onu içinde bulunduğu durumdan uyandırıyor gibi görünüyor.
Yui'nin önceki okşaması
Asuka, Shinji'yi okşarken ona bakıyor

A Sonu
Bunun başlangıcını zaten biliyorsunuz (bir plaj, taşlaşmış başsız Evalar, ve benzeri).
Sonra, Shinji'nin yaptığı mezarları görüyoruz (Anno, onları yapan kişinin Shinji olduğunu belirtiyor). "Ayanami Rei" dışındaki tüm ana Eva karakterlerinin isimleri üzerlerine yazılmıştır.
Sonra Asuka'nın mezarını görüyoruz.
Ve Asuka'nın ayağı yere vuruyor.
(Bu mezarları hâlâ gerçek sonda görebilirsiniz. Üzerlerinde isim yok, ancak Misato'nun kolyesi bunlardan birine çivilenmiş ve bir diğer mezar, Asuka tarafından tekmelenmiş)
Sonra sahilde Shinji ve Asuka'yı görüyoruz... ve o sahneyi de biliyorsunuz (ama bu taslak, Shinji ve Asuka'nın Üçüncü Patlama’dan sonra orada uyanmadıklarını gösteriyor... Bir süredir burada yaşıyorlar... Yani geri dönmek isteyen tek insan onlar olabilirdi, sonuçta…)
Shinji ağlamaya başladığında, Asuka'nın "Aptal! Hiçbir şekilde beni öldürmene izin vermeyeceğim" gibi bir şey söylemesi gerekiyordu ("aptal" film şeridinden kaldırıldı ve sonunda tüm cümle değiştirildi).[2]
Sonra, bitiş müziği (yani, bir tane vardı...) başlaması gerekiyordu ve personelin jeneriği görünecekti (Anno, sanırım GunBuster'da olduğu gibi yatay bir şekilde kayan kapanış jeneriği öneriyor).
Eva-01'in Ay'da yattığını ve kırık maskesinden kadın saçlarının göründüğünü görecektik (ama yüzü görünmüyor).
Eva-01'in arkasında, tamamen kırmızı olan Dünya'yı görebiliyordunuz.
Ve Karanlık Ayın yok edilmiş olduğunu.
Kamera güneşe, ardından yıldızlara gider.
Krediler sona eriyor.

"Shûgeki" ("Son").

B Sonu’nun aksine A Sonu, Anno'nun Yuko Miyamura'nın (Asuka'nın seslendirme sanatçısı) önerisini istediğinde Asuka'nın son cümlesinin değişmesi dışında, EoE'de mevcut olan sonla hiçbir şekilde çatışmaz çünkü son cümlenin belirsizliği ve dualitesinden yoksun olan bu cümleden hâlâ memnun değildi.[3][4][5]Bununla birlikte, mezarlar hâlâ etrafta ve son hikâye tahtaları hâlâ onlara böyle atıfta bulunuyor.[6][7] Bu nedenle, yukarıda mevcut olan kanıtlara ek olarak, sahnedeki bu unsurların anlamını, hâlâ mevcut olan A Sonu’ndan çıkarmak da mümkündür:

 • Lilith "ölür", Shinji LCL Denizinde yeniden cisimleşir, sahile doğru yüzer/yürür ve orada biraz odun toplamak ve bu mezarları dikmek için yeterli zaman geçirir. Ayrıca bir çivi bulur ve Misato'nun haç kolyesini bunlardan birine sabitlemek için kullanır.
 • A Sonu olur veya en azından, kısmen gerçekleşir. Asuka, Tamamlanma’dan dönüyor, sahile gidiyor (sadece onun yanında cisimleşmek yerine) ve Shinji'nin kendisinde ve diğer karakterin hafızasında belirlediği işaretleri bulur. Hemen Shinji'nin öldüğünü düşündüğünü varsayar, bu yüzden yaşadığını ve yaşama isteğini belirtmek için üzerinde ismi olan tahtaya tekme atar.[8]
 • Shinji'yi yerde uyurken bulur. Onu uyandırmak, tekmelemek veya ona bağırmak yerine, yanında oturup uyumaya karar verir.
 • Gerçek bitiş sahnesi gerçekleşir: Shinji uyanır. Yukarı doğru gökyüzüne bakarken kamera anlık olarak birinci kişide gibi görünür, ancak sonra sanki başını çeviriyormuş gibi hızla yana kayar. Shinji daha sonra Kuantum Rei'ye kısa bir bakış atar ve yanında Asuka'yı bulunca şaşırır. Onu boğar, Asuka onu okşar, Shinji durur.[9]
 • EoE posterinin kanon olduğuna dair doğrulanmamış iddialar da var (22. bölüme paralel olduğu için, aşağıdaki resme bakın), bu, Shinji'nin en azından Asuka'nın üstünden kalktığını, Asuka'nın oturduğunu ve ikisinin de ufka ve Lilith'in kafasına bakarak biraz zaman geçirdiklerini gösteriyor.

Bunun, Asuka'nın Shinji'nin istediği veya Rei’nin bir şekilde onu arkadaşlık olarak ona "verdiği" için hiçbir yerden ortaya çıkmadığı teorileriyle çeliştiği için bazı çıkarımları var fakat Asuka, bunun yerine, kendi özgür iradesiyle geri döndü; bu, Yui'nin, bunu yapma iradesine sahip oldukları ve kendilerini orijinal hallerine geri döndürdükleri sürece, herkesin nasıl geri gelebileceğine dair önceki ifadesini pekiştiren, bir durumdur.[10] Asuka, Shinji'nin "umduğu/dilediği" kişiydi. Ancak Asuka'nın kolunu bandajlı olarak hayal etmesi, Shinji'nin gergin zihinsel durumu gibi henüz tam olarak iyileşmediğini gösteriyor gibi görünüyor.

Üçüncü Seviye Kanon'a Dayalı Spekülasyon

Genel olarak kabul edilen yorum, onun gerçek olup olmadığını ya da hâlâ Tamamlanma yaşayıp yaşamadıklarını belirlemeye çalışmasıdır ve Cardass kart oyununun (kanonikliği tartışılır bir durumdadır) bu yorumu desteklerken bir adım daha ileri giderek Shinji'nin Asuka'yı arzuladığı yorumu gündeme getirmesi durumu söz konusudur.[10]

Sonuç

"Baka-Shinji ve "kürdanı" sonsuza kadar BENİM, mavi saçlı kaltak!!!"
"Kızıl saçlı punk, onun "balon midillisi" benim binmem için, BENİM!!!'"

Bu makale iki veya daha fazla karakter arasındaki ilişkiyi doğruluk ve tarafsızlık pahasına savunur veya tartışır. Tarafsız ve doğru bir bakış açısı sunmak için bir an önce temizlenmelidir.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Bununla birlikte, Shinji'nin kendi inisiyatifiyle yanına gitmeyi seçmesi ve daha önce birçok kez yaptığı gibi saldırganlık ve düşmanlık yerine ona açık şefkatle tepki vermeyi seçmesi, en azından büyümesinin başlangıcını sembolize ediyor. Asuka artık kendini kabul edebildiği için, kendisini kabul edemeyen Shinji gibi, insan bağlantılarına özgü acılardan kaçınmak için insanlardan kaçmayı, kendisini diğer insanların samimiyetinden ve onlar tarafından reddedilmekten korkup uzaklaşmayı bırakır. Bu sadece Shinji'nin aslında Asuka olduğunu ve gerçek hayatta olduğunu fark ettiği için durmasına neden olmakla kalmaz, değer bulabileceğini fark eden Shinji kendisi ve diğer insanlara ulaşmaya istekli, bu şefkat işareti karşısında şaşırıyor, Yui'nin birkaç dakika önce Tamamlanma’dan ayrılırken kendi okşayışını yansıtmakta bu sahne, aynı zamanda kendisini kabul etmek için ne kadar bunalmış olduğunu gösteriyor ve Asuka'ya davranış şeklinden utanıyor olabilir.[11]

End of Evangelion Taslakları'nın son sayfası, Asuka ve Shinji'nin boğma sahnesini 15. bölümdeki öpücük sahnesindeki diyaloglarıyla yan yana getirerek karşılaştırıyor.
Yukarıdaki 22. bölümde Shinji, Asuka'dan fiziksel olarak uzaktır, fiziksel bir nesneyle ayrılırlar ve Shinji, gözle görülür şekilde ağlayan ve öfkeli Asuka'yı rahatlatamadığı için gözle görülür şekilde gergindir. The End of Evangelion posteri bu sahne ile doğrudan paralellik gösteriyor, ancak bu sefer Asuka ve Shinji birbirine yakın ve çok daha rahat ve birbirleriyle daha rahat görünüyorlar, aralarındaki fiziksel ya da başka türlü engel ortadan kalkıyor. Belki de gelecek daha iyi şeylerin bir işareti.

Asuka'nın son cümlesi "kimochi warui", "hasta hissediyorum" veya "Ne kadar iğrenç" olarak tercüme edilebilir. Şok, rahatsızlık veya onaylanmama durumlarını ifade etmek için daha önce defalarca kullanılan bir ifadedir - örneğin, Shinji 1. bölümde ilk kez LCL'e daldığında ve bir anlamda Yui tarafından kucaklandığında ve Asuka Misato’nun dairesindeki küveti ve Misato ve Shinji ile görüşmek istemediğini ve onlardan kaçtığı 22. bölümde de bu yapıyı kullanmıştır.[12][13] Belirsiz anlamı nedeniyle Shinji'ye mi, kendisine mi yoksa başka bir yatıştırmaya mı atıfta bulunduğunu söylemek zor. Asuka, içinde bulundukları durumu onaylamadığını ifade ediyor ve Shinji yine uysal davranıyor olabilir. Sonunda başka bir kişiyi kabul etmenin ona ne kadar tuhaf hissettirdiği şeklinde de yorumlanabilir, şimdiye kadar onu korkutan bir şeydi bu.[14] Ancak bu, ona şefkat göstermeyi, ona bir şans vermeyi ve yanında yatmayı seçtiği gerçeğini değiştirmez. Düşmanlık çok daha kolay bir seçim olduğunda ve onun mezar tahtasını tekmelediği gerçeği, bazılarının varsaydığı gibi aslında kırılgan ve zayıf bir durumda olmayabileceğini ima ettiğinde, bunun yerine anlayış ve merhameti seçti, aynı risk aldı. Shinji, Asuka'nın yaptığı gibi gerçeğe dönmeyi seçti. Bu sahnedeki belirsizlik ve ikilik, henüz tamamen sağlıklı olmadıklarını ve değişmediklerini, ancak kendilerini bu değişime açmaya başladıklarını temsil ediyor. Film, büyüyüp kendilerini sevmeyi öğrenip öğrenemiyorlarsa, oradan gidecekleri yerde açık kalıyor, ancak film boyunca yaşanan tüm acı ölüm ve yıkımdan sonra ve hâlâ büyümeye başlasalar bile, peşinde oldukları sürece, bu umut onları hayatta tutmaya devam edecektir. İyi ya da kötü, en azından artık birbirlerine sahipler.[15][16][17]

Asuka ve Shinji'nin mutluluğu elde etmek ve hatta hayatta kalmak için çalışmak zorunda kalacakları gerçeği başka şekillerde bile yansıtılıyor; medeniyetin yeniden inşa edilmesi biraz zaman alabilir, eğer biri daha en başta geri gelirse, bu yüzden kaçınılmaz olarak birbirleriyle uğraşmak zorunda kalacaklar ve en azından hayatta kalmak için birbirleriyle uzlaşacaklar; sonuçta, Shinji ve Asuka'nın büyüyüp mutlu olup olmayacağı aynı zamanda izleyicinin insanlığın geri dönüp hatalarından ders çıkarabileceğini düşünmesine de bağlıdır - hiç kimsenin geri dönmemesi veya çok azının geri dönmemesi tamamen mümkündür. Shinji ve Asuka'nın büyüyüp değişebilmesi gibi, bu insanlık ve hatta genel olarak dünya için de geçerlidir; dünyanın fiziksel durumu hakkında kesin olarak bilgi sahibi olmak bile imkansızdır ve faunası ve florası, yiyecek ve temiz su mevcudiyeti, binaların ve altyapının korunması ve benzeri ne durumda oldukları belirsizdir ve muhtemelen Rei'nin Evasını yok etmesinden sonra ve daha sonra Karanlık Ay'ın ortaya çıkıp bir krater yaratmasından sonra sular altında kalmıştır Tokyo-3’ün harabeleri. İkinci Patlama’nın Antarktika'ya kadar sudaki sınırlı fiziksel hasara ve LCL'e benzemesine benzer şekilde, fiziksel hasar Tokyo-3'ün çevresi veya ötesinde olabilir.[18]

Tüm olasılıklar açıktır; Shinji'nin (ve muhtemelen Asuka'nın da) öğrendiği gibi, gerçeklik acı ve rahatsız edici olsa bile, kendisini çevreleyen sefalet, çaresizlik ve kaçış döngüsünden çıkmaya çalışmazsa, sadece daha fazla başarısızlığa sahip olacak ve daha çok acı çekecektir. Ancak gerçekle yüzleşmeye ve reddedilme ve başarısızlık riskiyle yüzleşmeye karar verirse, başarı ve mutluluğa ulaşma kesinliğine sahip olmasa bile, ilk başta mutlu olmasının tek yolu budur.[19][20]

Ayrıca Bakınız

Teori ve Analiz: Shinji and Asuka'nın İlişkisi - Bir Final Daha

Teori ve Analiz: Yaygın Yanılgıların Listesi - Âdem ve Havva Senaryosu veya Hiç Kimse Geri Dönmüyor

Kaynaklar: End of Evangelion Senaryosu

Bu makale çoğunlukla aşağıdaki forum başlıklarından oluşturulmuştur, lütfen onlara da bakın:

Zaman Geçidi (EoE Final Sahnesi)

A Sonu gerçekten gerçekleşti mi?

Notlar ve Referanslar

 1. Bu muhtemelen Shinji'nin Rei ve Kaworu'yu, Tamamlanma içinde etkin bir şekilde başka bir varoluş düzleminde olmalarına rağmen, onların hafızasına işaretler koymamış olsalar bile, canlı olarak gördüğünü gösterir. Ancak Shinji, o noktada Quantum Rei'yi henüz görmemişti ve yine de diğer arkadaşlarının ölü ve yalnız olduğunu düşünüyor gibiydi.
 2. Miyamura'nın bu sahneye ait orijinal kaydı, bonus materyalin bir parçası olarak Evangelion Blu-ray koleksiyonunda mevcuttur.
 3. Yuko Miyamura ile Röportaj (BS AnimeYAWA): “Yönetmenlerin filmin nasıl olması gerektiği ideallerini bize aktarması gerektiğini düşünüyordum. Ancak Anno bize "İşler bu şekilde giderse, kendiniz için ne düşünürsünüz?" demişti. Filmin tüm repliklerini kaydettikten sonra stüdyoya çağrıldım çünkü son satırın yenilenmesi gerekiyordu. Ogata da oraya Asuka ve Shinji'nin sahnesi olduğu için geldi. Asuka'nın son sözleri "Anta nankani korosareru nowa mappira yo!" idi film senaryosunda. Ne kadar denesem de Anno benim cümlemi kullanmadı. Ogata ve ben Anno'nun ifade etmek istediği şeyi nasıl söyleyeceğimizi bilemiyorduk; hatta bana binmeye çalıştı ve talebini karşılamak için beni boğdu. Gerçekliğin peşinde olmalı. Benimsediğimiz son cümleyle ilgili olarak, aslında bunu söylemem gerekip gerekmediğinden emin değilim. Sonunda Anno bana "Miyamura, yatağında uyuduğunu ve odana bir yabancı girdiğini hayal et. Sen uyurken sana her an tecavüz edebilir ama yapmıyor. Bunun yerine, uyandığınızda ve size ne yaptığını görebilecek olmanıza size bakarak mastürbasyon yapıyor. Böyle bir durumda ne söylerdiniz” dedi. Tuhaf bir adam olduğunu düşünüyordum ama o anda iğrenç hissettim. Ben de ona "İğrenç" diye düşündüğümü söyledim. Sonra içini çekti ve "...çok düşündü. Ben de öyle düşünmüştüm." Dedi.
 4. Shinji'nin seslendirme sanatçısı Megumi Ogata'ya göre sahnenin kendisi Anno'nun bir kadın arkadaşının deneyimine göre modellendi. Bu arkadaşı, erkek arkadaşıyla bir tartışmaya girdi ve bir noktada onu öfkeyle boğdu. Bu arkadaş şiddetli tepki vermek yerine korku, nefret ve hatta hayatta kalmaya ihtiyaç duymadı, aksine onu şefkatle okşama arzusu duydu. Buna karşılık, erkek arkadaşı kontrolünü kaybetti. Bununla birlikte, Anno'nun arkadaşı bunun yerine soğudu ve Asuka'nın EoE taslağında söylediklerini neredeyse kelimesi kelimesine mırıldandı. Ogata, bu sahnenin Anno'nun "aşk duygularını gerçekte var olan bir sonuca nasıl getireceğinin farklı yollarını" aktarmak amacıyla yaptığına inanıyor. "Sen sensin, ben benim". Doğal olarak bu, bireysellik filmlerine ve Eva'da bulunan diğerlerine uzanmanın ikiliğine yansımaktadır.
  Anno ayrıca Ogata'ya OMF'yi kısmen ayrı bir hikaye olarak ele alması için rehberlik etti: "Sadece var olan bir şey olarak. Sanki filmde daha önce olan her şey, hiç gerçekleşmemiş bir rüyaymış gibi. Filmdeki bağlamından temelde çıkarılabilen ve yine de dramatik bir bütün olarak yorumlanabilen kendi anlatı birliğidir. EoE'nin son sahnesi ve aynı zamanda o değil."
  Dahası, Ogata Anno'dan Anno'nun sahne boyunca ne iletmek istediğini ve Shinji'nin nasıl davranması gerektiğini anlamasına yardım etmesini istedi. Bunu duyan Anno önce sessiz kalmıştır ve bir an için kafası karışmış duruma gelmiştir. Sonra kollarını kendine sıkıca sarmış ve kendine sarılmıştır. Bu, ifade etmeye çalıştığı şeyin "amacı" üzerinedir. Ogata'nın Shinji'yi nasıl oynaması gerektiğine gelince, Anno ondan Shinji'yi oynamamasını ister: "Yalnızca bu sahne için, Ogata'nın Shinji'ninkiler yerine benim duygularımı üstlenmesini ve beni ifade etmesini istiyorum." - 『井手功二のエヴァンゲリオンフォーエヴァー』(アミューズブックス)
 5. Ogata'nın aslında EoE sahneleri için Miyamura'yı boğması, aksine söylentilere rağmen açıkça rıza Miyamura'nın rızası ile gerçekleşmiştir.
  Megumi Ogata: “Doğaçlama yapıyormuşum gibi kulağa doğal geldiğimi düşünmenize çok sevindim. Deneysel bir şey yaptığımı hatırlamıyorum. Shinji'nin Asuka'yı boğduğu "Evangelion" filminin son sahnesinde, Yuko Miyamura'yı onu boğmak için yere ittiğim bir an oldu. O sahneyi oynarken çok iyi oynayamadım. O kadar heyecanlıydım ki onu çok sert boğdum, bir süreliğine sözlerini söylemesini imkânsız hale getirdim. Tabii bunu yaptığım için ondan özür diledim. Neredeyse onu öldürüyordum.” - “Evangelion Ekibinin Açıklamaları”, Megumi Ogata’nın Yuko Miyamura’yı boğma konusu ile alakalı açıklamalarından.
  Muhabir: “Megumi Ogata, gerçekçi bir performans elde etmek için End of Evangelion'un seslerini kaydederken sizi gerçekten boğdu mu?”
  Yuko Miyamura: “Evet, yaptı. Birçok kez boğuluyormuşum gibi ses çıkarmaya çalıştım ama doğru düzgün yapamadım. Bu yüzden Megumi Ogata beni gerçekten boğarak gerçekçi sesler çıkarmama yardımcı oldu. Hoş, değil mi?” - Gold Coast Film Festivali’ndeki bir röportajından, 2010.
 6. Olivier Hague, hem film şeridinde hem de kayıt sonrası senaryoda yer işaretçilerine benzediklerini söylüyor.
 7. Olivier Hague şöyle demiştir: "Hikâye tahtası 'bunlardan sadece biri tekmelendi...' diyor, öyle görünüyor ki, tek bir tanesinin tekmelenmiş olması önemli."
 8. Taslak, "Asuka'nın mezar taşının" tekmelendiğinden açıkça bahsediyor, onu gerçekten tekmelediğini bile görebilirdik.
 9. Bazıları, kullanılmayan ancak tamamen üretilmiş olan “Everything You've Ever Dreamed” şarkısının bir kredi şarkısı olarak kullanılacağını düşünüyor. Görünüşe göre bu sahneyi ima ediyor:
  Sana dünyaları vaadedip
  Kız aşkını bir tarafa mı fırlattı?
  Seni yalnız bir taş gibi bıraktı
  Yalnız arkadaş umutsuzluğuyla
  İntikamı çok hoş bulacağını düşünüyor musun
  Yap ki böylece kalbin bir daha atmasın
  Son nefesini tut ve nefes nefese kal
  Hayalini kurduğun her şeyden
 10. 10.0 10.1 Evangelion Cardass Masters: “Shinji, tüm kalplerin eridiği ve koşulsuz olarak birbirini kabul ettiği dünyayı terk etti. Onun arzusu... “başkalarıyla” yaşama arzusu, bazen onu reddeden, hatta inkar eden diğer kalplerle yaşamaktır. Bu yüzden aklına geldikten sonra yaptığı ilk şey ellerini Asuka'nın boynuna dolamak oldu. Bir “ötekinin” varlığını hissetmek. Reddetme ve reddi onaylamak, (emin olmak için).”
  “LCL Denizinde Shinji, diğer insanlarla bir dünya diledi. Yaralanacağı ve ihanete uğrayacağı anlamına gelse bile onlarla tekrar görüşmek istedi. Ve tam da umduğu/istediği gibi, Asuka yeni dünyada mevcuttu. Yanında sadece Asuka vardı. Yaraladığı ve incittiği kız. Ama öyle olsa bile, umduğu/dilediği kişiydi...”
  “Ne Yui, ne Rei ne de Misato, Shinji için bir kadın olarak yapamazlardı. Tek başına Asuka, onunla eşit düzeyde olan tek kadındı. Yani Shinji, Asuka'yı arzuladı/aradı. "Misato ve Ayanami'den korkuyorum." Demişti. Ancak Shinji'nin kaba sevgisi onu sadece incitti. Sonunda, kendisini bir şehvet/arzu nesnesi olarak, kendisini yatıştırmak/teselli etmek için kullandı...”
  ,H-11
 11. 24. Opening of a Dream (Piano – Leave It To Version)
  "Shinji'nin annesine veda edip başkalarını incitmesine rağmen başkalarının dünyasında yaşamayı seçmesi bağımsızlığı, bu şarkıda biraz hüzünlü bir piyano solosu ile anlatılıyor. Sanki EVANGELION projesi ile izleyiciler arasındaki ilişkiyi gösteriyor. - Refrain of Evangelion kitapçığındaki bir röportajdan].
 12. "Asuka neden Shinji'yi öpmek istiyor? Kaji'ye karşı kin beslediğini varsayarsak bile, altta yatan gerçek nedeni anlamıyor. Öpücüğün ardından Asuka şöyle diyor: "Bunu sadece zaman öldürmek için yaptım." Sanki utanç verici bir şeyi gizlemek istiyormuş gibi Shinji'nin algılamasını ve kendi kendine onaylamasını istiyormuş gibi bağırır." Neon Genesis Evangelion Film Kitabı cilt 5, syf. 44–45.
 13. "Ve aynı şekilde, 15. bölüm, "Yalanlar ve Sessizlik"deki öpücük sahnesinden sonra, ağzını çalkaladıktan sonra hayal kırıklığına uğramış olduğunu gösteren yeni bir sahne var. Ve Asuka'nın bu sahnelerle örtüşen diyaloğundan, Shinji'den yardım ve sevgi aradığı anlaşılıyor."
  22. Bölüm, Platinum Yorumlar
 14. Daha önce hastanedeki mastürbasyonunun da tamamen farkında olduğunu unutmayın, aslında ona sadece izlemek istediği için tekrar yapmasını söylemiyor, hatta bunun bir alışkanlık olduğunu bildiğini ima ediyor. Yani, Shinji çaresizlik anlarında olmasa bile, kendisini (muhtemelen hayali) imajıyla ilk kez tatmin etmedi. Aslında, önceki EoE taslaklarından birinde Shinji, göğüslerini açıkta gördükten sonra eve gider ve sonra onu düşünerek odasında mastürbasyon yapar.
 15. Shinji'nin diğer birçok karakterle sahip olduğu basit "olumlu duyguların" aksine, Evangelion Chronicle ilişkilerini "karmaşık duygular" ve "aşk ve nefret" olarak tanımlıyor:
  Shinji/Asuka: Meslektaş-Karmaşık Duygular; Meslektaş-Aşk/Nefret
  Rei/Shinji: Meslektaş-Olumlu
  Kaworu/Shinji: Meslektaş-Olumlu
  "Gururlu ve iddialı olan Asuka, birçok güçlü özelliğe sahipti, ancak duygularını kontrol etme yeteneğinden gerçekten yoksundu. [...] Asuka'nın hem Kaji'nin ölümünden ve On Beşinci Havarinin psikolojik saldırısından sonra hem Shinji hem de Kaji'nin kalbinde benzer bir yer tuttuğunu fark etti. Bu farkındalık, şimdiye kadar mümkün olduğunda Shinji'yi reddetme ve alay etme olarak gerçekleştiği için Asuka için oldukça şok ediciydi.
  Asuka'nın Shinji'ye karşı varsayılan davranışı alay ve hoşnutsuzluğa vurgu yapıyordu, ancak ona karşı romantik bir ilgi duyduğunu da inkar edemiyordu. Senkronizasyon seviyeleri "resmi olarak" Shinji'nin bir şekilde Asuka'dan üstün olduğunu gösterdiğinde, bir tür psikolojik dengesizlik yaşamaya başladı ve ona duyduğu sevgi/nefretle baş etmekte zorlandı."
  Şans eseri Asuka, Rei ve Shinji'nin sohbet ettiğini gözlemledi. Asuka, Shinji'nin Rei'nin yanında eğlenmesini izlerken, içinden çok karanlık bir duygu fışkırdığını hissetti.
  Tamamlanma sırasında Asuka, iç dünyasında Shinji ile karşılaştı ve ona sahip olamazsa hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını söyledi. Bu ifadenin önemine rağmen, Shinji'nin cevabı en iyi ihtimalle belirsizdi ve sadece onun yanında bir yer aradı çünkü burası "rahat" bir yerdi. Shinji için bir kaçıştan başka bir şey olmadığı gerçeğinden zarar gören Asuka, onu tamamen reddetti. Sonuç olarak, İnsanlığı Tamamlama Projesi amaçlanan sonucuna ulaşmadı ve Asuka ile Shinji arasındaki ilişkide herhangi bir değişiklik belirsiz kaldı.
  "Shinji ve Asuka'nın ikisi de EVA pilotu ve aynı çatı altında yaşıyor olsalar da zıt kutuplardalar. Farklılıklarına rağmen Shinji, birlikte geçirdikleri süre boyunca belirli anlarda Asuka'ya ilgi duydu. Shinji duygularını Asuka'ya ifade ettiğinde ve Tamamlanma sırasında ondan yardım istediğinde Asuka onu tamamen reddetti. İnsanlığı Tamamlama Projesi'nin yerine getirilmediği yeni dünyada Shinji ve Asuka, Shinji başkalarının var olduğu bir dünya seçti ve onun için Asuka ilk "Öteki" oldu.
  "Asuka Langley Soryu EVA-02'nin pilotu", Asuka'nın kendine olan saygısını korumanın bir yoluydu ve aynı zamanda Shinji'ye olan kafa karıştırıcı sevgisini/nefretini derinleştirmeye sebebiyet vermiştir. Savaş sırasında havarilerle mücadelede tekrarlanan başarısızlıkları, Asuka'yı kendi zayıflıklarıyla yüzleşmeye zorladı ve SEELE'nin NERV karargahını zorla ele geçirmesi sırasında geri dönmesine rağmen, Seri Üretim EVA birimlerine karşı savaşta yenildi. Asuka'nın yenilgisinden hemen sonra, İnsanlığı Tamamlama Projesi etkinleştirildi, Shinji başkalarının var olduğu bir dünya dilediğinde yaratılan yeni dünyada var olan ilk "diğer" oldu ve kendini Shinji'nin yanında yatarken bulundu."

  - The Essential Evangelion Chronicle, Side B
 16. Yuko Miyamura, 2007'de Asuka'yı "şimdi tsundere olarak adlandırdığımız şey" olarak tanımlıyor. Karşı cinsin bir üyesi olarak ilgilendiği kişi Shinji, ancak bunu gerçekten gösteremiyor. - Miyamura ile röportajdan 2007, FLASH EX
 17. "Shinji, LCL denizinde Rei ile buluşurken, İnsanlığın Tamamlanması, Ünite-01'in içinde geçiyor. Shinji, sınırlarının kalktığı ve başka hiçbir yerde olmadığı bir dünya istemiyordu. Shinji'nin gözleri, başkalarının korkusunu kabul edeceğini söyler, korkarken ilerleyen yaşamın gücü görülebilir. Bilinçleri gerçeğe döndüğünde Shinji ve Asuka, İnsanlığın Tamamlanışı'nın eksik olduğu bir dünyada yatarlar.
  Shinji'nin başkalarına sahip olmak istediği dünyada, Asuka ilk yabancı oldu ve Shinji onu boğazlamak için uzandı. Shinji'nin duygularını anlamak zor, çünkü Asuka'nın onu incitecek kişi mi yoksa onu tamamlayacak kişi mi olduğunu merak ediyor.
  Shinji ve Asuka, etrafta kimsenin olmadığı bir alanda tek başlarına dururlar. Zihinsel dünyasında Shinji, Asuka'ya duygularını ifade ederken ve ondan kurtuluşunu isterken reddedilmiştir, ancak ikisi arasındaki ilişki yeni dünyada değişebilir/değişecektir."
  - Evangelion Chronicle 22. Cilt, Japoncadan alternatif çeviri
  Çevirmenin notları: "Kawaru (変わる) fiili değişmek anlamına gelir. Bu paragrafta, değişti anlamına gelen kawatte (変わって) var. ıku (いく) ekiyle ve bu değişmek anlamına gelir. Nodarou (のだろう) ekiyle muhtemelen değişir anlamına gelir. Bu tür belirsiz değişikliğin doğası, muhtemelen hâlâ belirsiz olduğu anlamına gelir. Yani bu iki cümle temelde aynı şeyi söylüyor (belirsiz mi değişecek mi). İlk ifade (belirsiz), Essential özet sürümünün İngilizce çevirisinde kullanılırken, ikincisi (değişecek) Fransızca çeviride kullanılır."
 18. İkinci Patlama, Adam'ın kısmi uyanışının neden olduğu gerçek bir fiziksel patlama ile çok farklı bir doğanın etkisiydi. 3 milyar ölü, tsunamiler (patlamanın kendisi ve muhtemelen Dünya'nın ekseninin değişmesiyle tetiklenen), deprem ve yükselen deniz seviyeleri gibi müteakip doğal afetleri ve Hindistan ile Pakistan arasındaki nükleer değişim dahil çatışmaları içeriyor. Anime, İkinci Patlama sonrası dünyanın politik olarak istikrarsız ancak tamamen yaşanabilir olduğuna işaret ediyor. "Ebedi yaz"ın özellikle Japonya'da olduğu gibi bahsediliyor, bu da muhtemelen eksendeki değişikliğin bir sonucu olduğu ve her yerde geçerli olmadığı anlamına geliyor. Bu kesinlik eksikliği, Üçüncü Patlama sonrası dünya için de geçerlidir.
 19. "İşin zor kısmı bu. Henüz nasıl sonuçlanacağını bilmiyorum. Mutlu bir son yapmak istiyorum ama neyin mutlu olduğunu söylemek zor. Film versiyonu kendi yolunda mutlu. İnsanlar doğduklarında ve ölüm anında bir hiçtirler, bu yüzden yaşama süreci keyifli değilse yaşayamazlar. Shinji zor zamanlar geçirdi ama yaşamak istedi. Bu yüzden mutlu." - Sadamoto, Newtype Aralık 1997
 20. "Hâlâ mutluluğu nerede bulacağımı bilmiyorum... Ama buradayım ve neden doğduğumu merak etmeye devam edeceğim."