tr:Teori ve Analiz: Yaygın Yanılgıların Listesi

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Bu geçici bir listedir.

Lütfen Evaotaku'daki SSS bölümüne de bakın. Ayrıca bakınız: Evangelion Ekibinin Açıklamaları.

Bu yazı genellikle orijinal seriye veya genel olarak franchise'a yanıt vermektedir. Rebuildler adına sorulan sorular için bkz:

Kılavuzlar: Evangelion 3.33 SSS

Kılavuzlar: Evangelion 3.0+1.0 SSS

Contents

Evangelion Dini Bir Propagandadır

NGE'deki dini sembolizm, aslında herhangi bir dinsel anlamlı gönderme olduğu söylenemez. Evangelion’un yapımındaki Müdür Yardımcısı Kazuya Tsurumaki'nin bu konudaki açıklaması:

“Japonya'da çok sayıda dev robot şovu var ve hikayemizin bizi insanların ayırt esmesine yardımcı olacak dini bir temaya sahip olmasını istedik. Hristiyanlık Japonya'da alışılmadık bir din olduğu için bunun gizemli olacağını düşündük. Aynı zamanda Evangelion’un yapımında çalışan hiçbir kişi de Hristiyan değildi. Gösterinin gerçek bir Hristiyan anlamı yok, sadece Hıristiyanlığın görsel sembollerinin havalı göründüğünü düşündük. Gösterinin ABD ve Avrupa'da dağıtılacağını bilseydik, bu seçimi yeniden düşünebilirdik.” - Kazuya Tsurumaki: Soru-Cevap Amusing Himself to Death adlı röportajdan

2001’den kalma, birçok kişi tarafından yanlış anlaşılmış bir makalede: “Ancak serinin sonunda havarilerin aslında insanlıktan önce gelen Yaratılışta (İncil’deki Yaratılış’dan bahsediyor) başarısız girişimler olduğu ortaya çıkıyor.” şeklinde bir cümle bulunmaktadır. Bu ve serinin ilk bölümlerinin yanlış çevirileri böyle bir söylentiye sebebiyet vermiştir.

LCL “Eklem Bağlantı Sıvısı” Anlamına Gelir

Manga LCL'in "Eklem Bağlantı Sıvısı" olduğunu söylüyor

Televizyon animesinde "LCL" harflerinin ne anlama geldiği söylenmiyor ama ne anlama gelmediklerini biliyoruz. Death and Rebirth filminde:

“Bu arada, L.C.L'in "Link Connected Liquid in kısaltması olduğu şeklindeki yaygın fikir yanlıştır.” cümlesi yer almaktadır.

(Filmin içinde değil. Filmlerin CD’lerinde bazen yönetmenlerin yapımcıların eklediği videolar olur. Onlardan birinde ve yazılarda geçmekte. Evangelion’un birçok filminin CD’sinde bu tarz açıklamalar mevcuttur.)

Evangelion Chronicle, L'lerden birinin "Lilith" anlamına geldiğini öne sürse de hiçbir yerde ne anlama geldiği söylenmiyor.

Sadamoto'nun manga versiyonunda LCL'in, bir bölüm başlamadan önce dosyada yazılan Link Connect Liquid'i temsil ettiği söyleniyor. Görünüşe göre bu, manganın farklı olduğu örneklerinden biri. Sadamoto'nun bazı röportajlarda söylediği bir şeydir bu.

GAINAX’ın Parası Bitti ve/veya Sansürlendi

Evangelion'un prodüksiyonuyla ilgili en çok bilinen efsane, dizinin sonunun parasızlık ve/veya ağın sansürünün bir sonucu olarak ortaya çıktığı fikridir. Gerçekte, Evangelion'un sorunlu üretimi çoğunlukla kötü planlama, değişen kararlar ve zamanın tükenmesinin bir sonucuydu. Yapımcılar ve ağ tarafından belirlenen kısıtlamalar yani sansürler, asgari düzeydedir. Tek önemli örnek Toji'nin ölümünün uzuvlarını kaybetmesi şeklinde değiştirilmesidir. 1995'teki Aum Shinrikyo saldırıları gibi üretimi etkileyen başka faktörler de var. Bu, serinin başlangıçta planlandığı gibi promosyon mangasından önce veya onunla birlikte yayınlanmamasının nedenlerinden biridir aynı zamanda.

A Cruel Angel’s Thesis Şarkı Sözlerinde Olay Örgüsüyle Alakalı Mesajlar Var

Bu oldukça doğal bir varsayımdır. Evangelion'un tema şarkısı A Cruel Angel's Thesis'in seri için gizli bir anlamı olduğunu ve olay örgüsünü aydınlatmaya yardımcı olduğunu iddia eden birçok insan vardır. Aslında, bu şarkı, serinin yaratıcılarının herhangi bir müdahalesi olmadan yazılmıştır, şarkı yazarı seri hakkında neredeyse hiçbir bilgiye sahip değildi ve serinin önerisini gözden geçirdi (muhtemelen Neon Genesis Evangelion Önerisi) ve çok yüksek ihtimalle hızlıca ileriye sararak ilk iki bölümün prototipini izlediler ve aslında geniş ölçüde seriyi “sığdırmak” adına hizmet etti. (Daha fazla bilgi için Oikawa'nın röportajlarını içeren A Cruel Angel's Thesis adlı makaleye bakınız.) Anno başlangıçta Borodin'in Poloveç Danslarından bir alıntıyı açılışta kullanmak istedi, ancak yapımcılar bunu onaylamadı ve bunun yerine bir J-Pop şarkısı kullanmaya karar verdi ve sonunda bu şarkının yaratılmasıyla sonuçlandı.

Komm, Süsser Tod ve Everything You've Ever Dreamed'in Anno tarafından yazıldığını (daha sonra İngilizceye uyarlanmış olsa da) ve ACAT'tan daha yetkili kabul edilebileceğini belirtmek gerekir.

Evangelion Küçük Bir Franchisedır

Bu biraz tuhaf bir fikirdir ve çoğunlukla İngilizce konuşan fandomda görülür, Evangelion'un İngilizce konuşulan pazarlarda bulunması, sorunlu ve dağınık geçmişi nedeniyle birçok kişi Evangelion'un bir franchise olarak küçük, yeraltı yapım olan kült bir klasik olduğunu varsaymasına neden olur. Ancak bu iddia, Eva'nın Japon kültürü ve medyası üzerinde sahip olduğu devasa etkiyi hiçe saymaktadır ya da tamamen farkında değildir, Evangelion genellikle tüm anime endüstrisi için yeniden tanımlayıcı bir çalışma olarak gösteriliyor ve Rei'nin devasa popülerliği, "Premium Kız" olarak anılmnası, ondan ilham alanınan yüzlerce karakterin oluşmasını sağlamıştır. Evangelion, aslında, Japonya'da bir popüler kültür fenomeni ve hatta Batı'nın önemli bir bölümünde görece ana akım statüsüne ulaştı. Bu yanılgının bir başka etkisi de, bugünlerde Evangelion ürünlerinin çeşitliliği ve algılanan şamalılığı karşısında şaşkınlık yaratıyor; gerçekte bu, anime yayınlanmadan önce bile muazzam miktarlarda zaten mevcuttu. E-Mono adlı, 1997'de çıkarılan 143 sayfalık bir ticari mal kataloğu bunun kanıtıdır.

İspanyolca, Portekizce, İtalyanca ve Fransızca konuşan fandomlar iyi bir karşı örnektir, çünkü tüm bu ülkelerde anime, Evangelion ilk yayınlanmadan yıllar önce, hatta 1980'lerde ve 1990'larda kamu televizyonunda gösterildi. Bu, Evangelion'un birçok yönden pek çok karikatürden biri olduğu anlamına gelir, elbette kendi başına ün kazanmış olsa da. Bu aynı zamanda, kendi pazarlarındaki yan ürünlere ve tamamlayıcı malzemelere, tamamen çevrilmiş, genellikle İngilizce konuşan hayranlar için mevcut olandan daha yüksek standartlara daha fazla erişime sahip oldukları anlamına gelir; burada anime, 2010'lara kadar nispeten niş bir ilgi ve alt kültür olarak kalacaktı. Bu yan ürünler ve Evangelion mangaları, özellikle Angelic Days ve Shinji Ikari Raising Project olmak üzere bu ülkelerde kendi başlarına önemli bir popülerliğe sahiptir. Bu arada, İngilizce konuşan pazar, ADV'nin erken VHS sürümlerinin sınırlı erişilebilirliğinden zarar gördü ve çoğunlukla bootleg'lere ve hayran çevirilerine dayanıyordu. Bu nedenle, bugün bile birçok yasadışı yayın sitesi, çoğu kişinin resmi çeviri olduğuna inandığı hayran çevirilerini kullanmaya devam ediyor. ADV daha sonra 2001 ve 2003'te Perfect Collection ve Platinum Collection adlı iki DVD koleksiyonu yayınlayacaktı. Her birinin diğerlerine göre önemli farklılıkları vardır. Platinum Collection sürümü genel olarak iyi olsa da, yine de bazı sorunları var ,dublaj aynıdır, ve yıllar sonra gelmişti ve oldukça sınırlı üretimi 2009'da ADV'nin feshedilmesi nedeniyle kısa kesildiği için hâlâ sınırlı sayıda bulunuyor. Bu aynı zamanda hayranların kendilerini temel alabilecekleri birden fazla resmi (ve hayran yapımı) yerelleştirmeye sahip olmasına yol açmıştr ancak bu, 2019'daki Netflix sürümünden sonra iyileşmiştir.

Avustralya aslında bir istisnadır, Eva'nın Evangelion'un başlangıcından yıllar önce halka açık bir televizyon gösterimini almış, sınırlı (ancak çok küçük bir pazar da ABD, İngiltere ve Kanada'ya karşı bir etki yaratmaktadır) ve ABD'de Toonami'de yoğun bir şekilde düzenlenmiş gösterim yapmıştır 2003'te. Daha sonra, 2005 yılında Adult Swim'de düzenlenmemiş bir yayın, özellikle Amerikalılar olmak üzere İngilizce konuşan hayranların yeni bir dalgasını getirmiştir.

Manga Hikâyenin veya Zaman Çizelgesinin Orijinali veya İlk Sürümüdür

Bu genellikle daha sonra anime olarak uyarlanan birçok manga için geçerli olsa da, Evangelion aslında Hideaki Anno tarafından bir anime dizisi olarak yaratıldı ve manga bunun yerine karakter tasarımcısı Yoshiyuki Sadamoto tarafından televizyon animesini tanıtmak için tasarlanmış bir tamamlayıcı olarak oluşturuldu. Ancak animenin ilk yayını gecikti, fakat NGE'nin popülaritesi manganın devam etmesine neden oldu. Animenin hikayesinin çoğunu kesmesine rağmen, manga, çok tutarsız bir program ve birkaç yıl süren aralar sayesinde 2013'te tamamlandı. Manga'nın yazarı ve animenin karakter tasarımcısı Sadamoto (senarist olarak herhangi bir ilgisi yok), manganın ayrı bir proje olduğunu defalarca belirtti. Sadamoto, animenin daha işbirlikçi üretiminin aksine, mangayı hiç kimseye danışmadan tamamen kendi başına yaptığını ve tüm farklılıkların kendisi tarafından belirlendiğini belirtti. Evagelion mangasından "önceden var olan bir çalışmanın yeniden işlenmesi" olarak bahsetti. Ve ayrıca hayranlardan animeyi veya Rebuild filmlerini anlamamak için kullanmamalarını istedi. Özellikle, manganın sonundaki Mari bonus bölümünün sadece hayran servisi olduğunu söylemiştir.

Mari veya Kaworu Zaman Yolcusudur

Yukarıda ve diğer öğelerde bahsedildiği gibi: Sadamoto, Mari'yi eklediğini ve Anno'nun mangaya hiçbir katılımı olmadığını veya hiçbir şeyi onaylamadığını ve Mari bonus bölümünü hayran hizmeti olarak eklediğini açıklıyor. Bundan başka durumlarda da bahsedilmektedir.

Diğer bölümlerde bahsedildiği gibi, bu aynı zamanda kendi yaratıcılarına göre kanonik olmayan yan ürünler ve manganın "orijinal" hikaye olduğu efsanesi nedeniyle de geçerli değildir -yukarıya bakınız-. Kaworu'nun durumu, serinin tamamında, zaman çizelgeleri veya birden fazla evren fikriyle oynama durumunda Campus Apocalypse ve Angelic Days gibi yalnızca iki spin-off vardır. Bunları bir argüman olarak kullanmak, Kaworu'nun farklı spin-offlardaki normalden daha düşük önemini göz ardı etmektedir. Bunların ilki ilki, Rei-Shinji merkezli bir "paranormal" hikâye olup, yalnızca "Yggdrasil"i "gerçekliğin dokusu" olarak tutan belirsiz bir İskandinav referans hikayesidir ancak bu, tüm Evangelion serisinin geri kalanına tamamen yabancıdır. İkincisi ise Asuka ve Shinji'ye odaklanan romantik bir komedidir. Kaworu, Shinji'ye çocukken, sonsuza kadar onunla bir tür cep boyutunda kalmasını bile teklif eder ve Shinji bunu reddeder. Kaworu bu olaydan sonra bile gerçeklikten kayboluyor ve bir sonraki bölümde Gendo ve Yui'nin geçmişte bir araya gelmelerine yardımcı olmanın yanı sıra Shinji ve Asuka'nın gelecekteki ilişkileri için kısaca iyi dileklerde bulunduğu gösteriliyor. Bu, zamanda seyahat eden herhangi bir karaktere sahip olan tek spin-off'tur. Shinji Ikari Raising Project’de (bir video oyunu) Kaworu, SEELE için bir "casus" olarak yalnızca çok kısa bir süre için yer alıyor ve bu ecchi komedi öyküsünde komik bir kısım olarak kullanılıyor, ancak bundan sonra kalan 10’dan yıl boyunca hikâyeden tamamen yok oluyor. Girlfriend of Steel video oyunundan ekstra kanonik bir karakter olan Mana Kirishima, aynı muameleyi görür ancak daha uzun bir varlığa sahiptir. Genel olarak Kaworu, spin-off'ların ve oyunların çoğunda bile bulunmuyor ve bulunduğu zaman da yalnızca onunla savaşılan bölümlerde oluyor. Başka bir yerde bahsedildiği gibi, bu spin-off'ların amacı tamamen ticaridir ve tüm karakterlerin ve eşleşmelerin hayranları için eğlence ve hayran hizmeti olarak ve bu durum Asuka ve Rei için de aslında bir istisna değil, bir kuraldır. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada da bulabilirsiniz.

Son filmde neler olacağına bağlı olarak, bunun anime ve Rebuildler ile ilgili "Devam Teorisi (Sequel Theory)" için geçerli olmayabileceğini unutmayın. Bu aynı zamanda bunun bir anlamda geçerli olabileceği ihtimalini de ortaya çıkarır ki seride “Kuantum Rei” (Rei’nin Hayaletimsi Görünümleri ve Kuantum Mekaniği yazısından) serideki uzay-zaman boyunca doğrusal olmayan bir varlığa sahiptir.

Manga, Yan Ürünler ve/veya Video Oyunları Kanon veya Seriyi Tamamlayıcı Niteliktedir

AobaXMaya.png ReiWoru.jpeg ItsAMiraculousWinCover.jpeg

Örnek olarak, Maya ve Aoba'nın bir ilişki kurduğu Neon Genesis Evangelion 2'deki senaryo; Die Sterne sanat kitabından Rei ve Kaworu ile resmi sanat eseri ve Kaworu'nun orijinal bir kadın karakterle çıktığı resmi bir yan ürün.

Ayrıca bakınız: tr:Teori ve Analiz: Kanon Nedir?

Yukarıya bakınız. The Notenki Memoirsta, Anno'nun ek materyale ne kadar kayıtsız kaldığı bile yorumlanıyor. 2021 NHK belgeselinde Megumi Ogata, Anno tarafından yazılmayan Evangelion'un "gerçek Evangelion" olmadığını da belirtiyor. Bu elbette ticari ürünler için de geçerlidir. Hayashibara ayrıca onlara "Eva" olarak değil, yalnızca hayran hizmeti olarak görmektedir:

"Bir süredir böyleydi, ama iyi ya da kötü, filmler arasında çeşitli "Kaçışlar" oldu ve Rei'ye gelince, son sekiz yıldır etli ve kanlı, sesi kesilmedi. Pachinko ve video oyunları gibi çeşitli işbirlikleri yapıldı. Bununla birlikte, bunlar sadece geçmişten gelen ünlü cümlelerin yeniden yaratılması veya geçmişten cümlelerin günümüz oyunlarına dahil edilmesidir, böylece oyunlardan hoşlanan insanlar geçmişi hatırlayabilir. Yalnızca Anno'nun yeni yarattığı "Eva" nihayetinde şimdiki zaman, gelecek ve yeni çalışmadır. Dokunduğumda taze soyulmuş bir meyve gibi sulu ve tazeliğe sahip, bu da beni sinirlendiriyor ama aynı zamanda mutlu ediyor. Her şeyden önce, başka bir Rei'nin [Ayanami Rei (geçici adı)] bu kadar konuşkan olmasını beklemiyordum. Bunu daha önce defalarca söyledim ama Ayanami Rei anime dizisinde kendini havaya uçurduğunda benim için bitti. Onunla vedalaşmışım gibi hissettim, ama sonra Rei tekrar "belki üçüncü" şeklinde göründü ve ondan sonra, birçok Raising Project'te veya oyundan birinde göründüğümde, bunun beşinci, altıncı, yedinci veya sekizinci Rei olduğunu düşünürdüm ve onunla çalıştığımı, benim için daha kolay hale getirmek için onu anlamlandırmak için onu anlamaya çalışırdım ve işimi yapardım." - Megumi Hayashibara, 3.0+1.0 Kitapçık Röportajları

Birinci Patlama Dinozorları Öldürdü

Birinci Patlama’dan asla bahsedilmedi ve ekranlarda gösterilmedi. Bu birçok hayranın İkinci Patlama’yı göktaşı çarpması olarak bilmesinden ötürü Birinci Patlama’yı da 65 milyon yıl önce, Kretase döneminde gerçekleşen dinozorların yok olması olayı olarak yorumlamalarına sebebiyet vermiştir.

Shinji'nin ders kitabından bir sayfa

Bununla birlikte İlk Patlama (“Dev Patlama” olarak da bilinir) aslında 4 milyar yıl önce Karanlık Ay’ın Dünya’ya çarpmasıdır. Patlamanın bir sonucu olarak, Karanlık Ay'ın kayalık dış yüzeyi de dahil olmak üzere büyük miktarda enkaz yörüngeye fırladı ve Dünya'nın uydusu Ay ile birleşti. Bu, Gizli Bilgilerde açıkça belirtilmiştir. Yukarıdaki ders kitabı sayfasındaki "göktaşı" teorisi bir kapak hikayesidir ve İkinci Patlama'yı bir meteor üzerinde suçlama çabasının bir parçasıdır.

"Cehennem Baronları"

Eva fandomunun neredeyse başlangıcından beri, Evangelionların "Cehennem Baronları" olarak adlandırılan İncil varlıklarına dayandığına dair bir internet söylentisi çıkmıştır. Bu teori ile ilgili iki sorun var:

Birincisi, İncil'de veya başka herhangi bir Yahudi-Hıristiyan kaynağında "Cehennem Baronu" diye bir şey olmamasıdır. Bu terim için yapılan kapsamlı aramalar, yalnızca Eva'ya ve video oyunu Doom'a çıkmaktadır. Bazı kaynaklar Baronların "Mahşerin Dört Atlısı" ile aynı şey olduğunu iddia ediyor, ancak Baronlarla alakalı yapılan açıklamalar Atlılar ile uyuşmuyor.

Diğer problem ise, Evangelionların neye dayandığını tam olarak bilmemizdir. Evalar temelde oni'ye dayanıyordu (genellikle "iblis" veya "ogre" olarak çevrilir, ancak aslında belirli bir Japon canavarı türüdür). Anno'nun kendisi (Aerial Magazine'de yayınlanan bir röportajda):

Japonya'da “Oni” adında bir canavar var; kafasından dışarı çıkan iki boynuzu vardır ve Eva'nın genel imajı buna dayanmaktadır. Ayrıca bu "robot canavar" görüntünün altında aslında bir robot değil, dev bir insan olduğu izlenimini vermek istedim. - Anno’nun Yuvarlak Masa Tartışması

Oni görünümlü bir Evangelion taslağı

Yukarıda görülen Evangelion eskizinde Anno’nun oni kökenleri ile hareket ettiği görülmektedir. Ikuto Yamashita, bu temel önermeden yola çıkarak Anno ile uyumlu şekilde Evaları bildiğimiz şekliyle geliştirdi (EoE'nin MPE’leri hariç).

İkinci Patlama’dan Sonra Doğanlar Ruhsuzdur

İkinci Patlama’dan sonra doğum oranındaki düşüşü açıklamak için kullanılan tuhaf bir fikir ve neden sadece İkinci Patlama’dan sonra doğan çocukların Evangelionlarla senkronize olabildiğini açıklamak için kullanılıyor. Ritsuko'nun 20. bölümde -İkinci Patlama’dan sonra doğan- Shinji'nin bir ruhu olduğunu açıkça belirttiği gibi bu teorinin hiçbir temeli yoktur.

Sadece İkinci Patlama’dan Sonra Doğan Çocuklar Eva Pilotu Olabilir

Evangelion için yazılmış birçok sitedeki özetlerde ve kılavuzlarda bazı nedenlerden dolayı hâlâ mevcut olan bu fikir, Shinji, Asuka, Rei ve Toji'nin yani özellikle İkinci Patlama’dan sonra doğdukları için pilot olduklarını iddia etmektedir. Bu kesinlikle yanlış olmasa da (kesinlikle yanlış olduğunu belirten bir açıklama yapılmamıştır bu konu üzerinden), okuyucuyu İkinci Patlama sonrası dünyasının bu olaydan sonra doğan çocuklarda bir tür etkiye sahip olduğunu varsaymasına neden olur, ancak bu konuda seride hiçbir kanıt ve hatta herhangi bir ima yoktur. Evangelionlara pilot olmalarının sebebi, Evangelionların içlerinde gömülü pilotların annelerinin ruhlarıdır. Hikari, Toji ve Kensuke'nin de annelerini kaybettiği ima ediyorlar ve bu muhtemelen 2A sınıfının tamamını kapsıyor.

Doğal olarak Rei ve Kaworu, sırasıyla Lilith ve Adam'ın ruhlarının bir kısmına sahip olanlar doğrudan bir bağlantıya sahip oldukları için bir istisnadır. Doğum tarihlerinin de hiç önemli olmadığını ve hatta gerçek seride belirtilmediğini ve yalnızca, ortak anime endüstrisi uygulaması gibi, ses aktörlerinin doğum tarihlerini kullanarak geriye dönük olarak basılmasının örneklerinden biri olduğunu belirtmek gerekir.

Longinus Mızrağı Gerçek Bir Kutsal Kalıntıdır (Bir Şekilde Büyümüştür)

Bu, NGE'nin dini referanslarına çok fazla yer vermenin bir ürünüdür. Mızrak aslında Antarktika'da, Mızrak üzerine mıhlanmış bir şekilde bulunan Adam ile birlikte kazılmıştır. Gizli Bilgilere göre, her Yaşam Tohumu’nda, kendi iradesine sahip olan ve bir Tohumu görevine karşı geldiği zaman hareketsiz bırakabilen bir Mızrak eşlik etmektedir. Böylece, Longinus Mızrağı milyarlarca yaşındadır -Romalı bir demirci tarafından yapılmamıştır- (İncil’de bahsi geçen Mızrak’a gönderme) bu da Adam'ı belirtilmemiş bir suç işlediğini göstermektedir.

AT Alanı Gerçek Hayatta Var Olan Bir Psikolojik Terimdir

Evangelion analizinin en eski günlerinden beri, AT Alanı’nın otizm hastalarını çevrelerindeki dünyadan ayıran engeli tanımlayan gerçek bir psikolojik terim olduğuna dair bir söylenti vardır. Bununla birlikte, çevrimiçi psikoloji araştırmaları ve forumlardaki kapsamlı aramalar yalnızca NGE'ye atıfta bulunmak dışında terimin herhangi bir kullanımı görülmemiştir. Bu alanda çalışanlar tarafından yapılan daha ileri araştırmalar, "Mutlak Terör" veya benzeri terminolojinin akademik çevrelerde tanınmadığını kanıtlamıştır. Bu nedenle, bu söylenti yanlıştır ve kesin olarak kanıtlanmıştır.

Bu söylentiyi yayan hayran sayfalarından bazı örnekler: 1 2

Rei ve/veya Kaworu, Shinji’nin Bilinçaltının Temsilidir

Hayalet gibi.

Anno’nun bir röportajının yanlış tercümesi veya yanlış bildirilmesinden kaynaklanan, Eva'nın kavramsallaştırılmasını tartışırken sıklıkla alıntılanan bir örnektir bu. Bu röportaj Newtype Magazine'in 1996 Kasım sayısında yayınlanmıştır. Gerçekte Anno, Shinji ile özdeşleştiğini söylemektedir. Bilinçli bir zihnin parçası olarak Asuka ve Misato, Anno’nun bilinçli zihni ve Rei ve Kaworu Anno’nun bilinçaltının bir parçasıdır. (Burada da bahsedilmiştir.) Shinji’nin değil. Doğal olarak, maddelerden biri olarak Shinji'den bahsedilmesi bu iddiayı daha da sarsıcı hale getiriyor. Bu, birkaç ünlü alıntı içeren oldukça uzun bir röportajdır ancak tamamen çevrilmemiştir. Gwern'in kaynak antolojisinde başka bazı alıntılar da mevcuttur ve ilgili bölüm bazı forumlarda özetlenmiştir.

Orijinal amacına atıfta bulunan Anno ayrıca şunları söylemiştir:

Plan, "bilinçsiz Shinji-kun'un Ayanami Rei, yüzeyde görünen Shinji-kun'un Ikari Shinji ve ideal Shinji-kun'un Nagisa Kaworu-kun" olmasıydı. (Kaworu'nun) ideal bir erkek olması gerekiyordu ama onu bir araya getirmeye çalıştığımda garip bir adamdı. -Burada gülmüştür.- Bu benim açımdan bir yetenek eksikliğiydi. - "Karakter çalışması" amacıyla bir "Waseda Üniversitesi üyesiyle" röportajından.

Anno: [O ideal bir Shinji] Çünkü o Shinji'nin tüm komplekslerinden temizlenmiş bir karakter. Benim tasvirimdeki eksikliklerden dolayı bu kısım net bir şekilde ortaya çıkmıyor. - 1 Haziran röportajından.

Buradaki sorun, Anno'nun, Rei'nin bilinçsiz bir Shinji olduğu fikrini benimsediğini asla açıklığa kavuşturmamasıdır, diğer röportajlarda Rei'yi bilinçdışının bir parçası olduğu ve bağlantı kurması biraz zor olduğu için karakterize etmekte sorunlar yaşadığını tekrarlıyor. Yine de Kaworu ile olan durum çok daha nettir.

Anno, belirli insanlar üzerinde kasıtlı olarak modellenmiş karakterler yarattı

Başka bir yaygın iddia. Yuko Miyamura ve Yuriko Yamaguchi (Ritsuko) gibi seslendirmenler karakterizasyonu değişen derecelerde etkilemiş olsa da, Anno karakterlerin her şeyden önce kendisine dayalı olması konusunda oldukça kararlı. Yaygın iddialardan bazıları şunlardır:

 • Misato'nun, Anno'nun önceki çalışması Nadia'dan Jean'in seslendirme sanatçısı Noriko Hidaka'ya dayandığı iddia ediliyor. Bu iddia, yaygın olarak reddedilen bir iftira belgesi olan Kaibunsho'dan geliyor:
  “Nadia”nın TV versiyonu yayınlandığında, Anno duygularını Hidaka Noriko'ya itiraf etti. Bu sektörde ünlü bir hikaye. Görünüşe göre Anno ona “ona bir hayranlık/özlem nesnesi olarak değil, ciddi bir aşk ilgisi olarak baktığını” söyledi. (ROTFL! - Gülmekten yerde yuvarlanmak)" [sic]
 • Kaworu, gerçek bir insan veya deneyim üzerine modelleniyor, ancak bu, hem Anno hem de Sadamoto tarafından uzun zaman önce reddedildi:
  "Peki ya yaptığın araştırma ne olursa olsun?
  Anno: "Böyle birisi yoktu."
  [...]"Birine “Kalbin cam gibi” demek; sana böyle diyen birisi gerçekten oldu mu?
  Anno: "Hayır, öyle bir şey yok." - Haziran röportajından
  Kaworu'yu tasarlarken, görünüşünü birine mi dayandırdın?
  Sadamoto: "Ha? Hayır. Ama, son havari olarak, profilini geçmiş havarilerin temas kurduğu insanlardan oluşan bir kombinasyon yapmışsam, bunun gibi bir şeye ne dersin? Bu konsepte sahibim. Bu yüzden Kaworu'nun bazı kısımları Shinji'ye, bazı kısımları Rei'ye, bazı kısımları Asuka'ya benziyor." - Kaworu Nagisa Hakkında Her Şey röportajı
  Tasarımını detaylandıran çok sayıda Sadamoto röportajında veya Newtype Film Kitapları veya Evangelion Chronicle gibi kaynaklarda da bundan bahsedilmiyor.
 • Anno'nun kendi babası olarak Gendo, Anno'nun babasıyla iyi bir ilişki kurması konusunda oldukça açık sözleri düşünürsek, pek olası görünmüyor. Bunun yerine, Gendo "toplumun baskısını" temsil eden olarak tanımlanır:
  "Ikari Gendo, Japonya'da tam olarak popüler değil. Birçok kişi onun Shinji'ye karşı çok katı olduğunu ve genellikle sert, geleneksel, katı bir babanın havasını yaydığını düşünüyor. Gendo, Shinji üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması gereken güçlü bir baba olmalıydı, böylece Shinji daha özgüvenli ve yetişkin gibi büyüyebilirdi. Japonya'daki pek çok modern baba, Ikari Gendo'yu güçlü bir baba yapmak için başka bir neden olan "yumuşak"."Kazuya Tsurumaki ile FUNime röportajı, Kendrix tarafından İngilizce çeviri
  Aslında, Anno'nun babası Toji'yi ve tüm insanları etkilemiş gibiydi:
  "Babamın tek bacağı var. Bir kereste fabrikasında çalışırken sol bacağını elektrikli testereyle ciddi şekilde yaraladı. O sırada 16 yaşındaydı. Uyluğun altına yapay bir bacak takıyor. Yürümekte zorlanıyor, bu yüzden evde kalırdı.
  Ama babamın fiziksel engelinden etkilendiğime şüphe yok. Mükemmel bir şeyi sevemem."
  - Hideaki Anno: Engellilik Kusurlunun Tadını Şekillendiriyor (Asahi Evening News 03/1999)

Anno'nun karakterlerin adlandırılmasıyla ilgili yorumları için Karakter İsimlerinin Kökenlerine bakın.

Eva-00 Naoko Akagi’nin Ruhuna Sahiptir veya İçinde Hiç Ruh Yoktur

En çok kabul gören teori, Lilith'in kendi ruhunun bir parçası olan Rei I'in ruhudur. Daha fazla bilgi için lütfen Eva-00'ın Ruhu yazısına bakınız.

Bizim Tanıdığımız Birisi Kaji’yi Öldürdü

Bu en ünlü ilk yanlış anlamalardan biridir. Genellikle kullanılan kanıt, 21. bölümün Canlı Yayın versiyonunda bulunan orijinal kurgudur. Bu teori o sırada Anno'yu o kadar şok etmişti ki daha sonra 21. bölümün Yönetmenin Kesiti versiyonunda bunun için önceki "kanıtı" değiştirerek, odasının kapısının üzerinde adının yazılı bir görüntüsünü değiştirerek bunu düzeltti; bu da apartman kompleksinin sadece bir görüntüsü olarak değiştirildi. Bu, Evangelion'daki birkaç doğrudan retcon vakasından biridir.

Bu, o sırada Newtype tarafından ele alınacak kadar tartışmalıydı: "Birçok hayran bunun Misato tarafından yapıldığını düşünürken, Yönetmen Anno bunun Japonya hükümeti veya Seele ajanı tarafından yapılmış olabileceği ihtimalini gündeme getirdi". Film-kitap ayrıca katilin bir ana karakter olmadığını da belirtiyor.

...Kaji'yi kim öldürdü? Bunun versiyonu nedir?

Bu, birçok Japon hayranın da merak ettiği bir soru. Kaji, NERV'in (SEELE) daha derin bir bölümünü araştırmak ve sırlarını öğrenmek istedi. Muhbirlerinden biri tarafından kandırıldı ve sonra öldürüldü. Bunu yapan Misato ya da Ritsuko değildi. - Tsurumaki, FUNime Mart 2002 röportajı

Rei ve Kaworu Aslında Albinodur

Gerçek albinoların açık mavi saçları yoktur! Albinolar koruma olmadan dışarı çıkamazlar, aksi takdirde şiddetli güneş yanığına maruz kalırlar ve çoğunun görüşleri çok zayıftır.[1] Aksine, Kaworu'nun görüşü olağanüstü derecede iyidir (24. bölümde Yönetmenin Kesiti'nde, göl sahnesinde Misato'yu fark etmesi gibi). Ritsuko'nun ten renginin Rei'den biraz daha koyu olmasına rağmen, açıkça bir albino olmadığı belirtiliyor.

Kaworu Bir Klon Değildi ve “Doğal” Bir İnsan Görünüşüne Sahipti

Bu teori, Kaworu'nun insan görünümünün diğer havarilerinki gibi doğal olarak meydana geldiğini ve hatta NERV’e girmesi için bizzat öyle göründüğü için seçildiğini varsaymaktadır. Aslında, tıpkı Rei'nin Yui'nin DNA'sı ve Lilith'in ruhu ile yaratıldığı gibi, insan DNA'sı ve bir havari olan Yaşam Tohumu Adam'ın ruhu kullanılarak yaratıldı.

21'. bölümde:

Bir erkek sesi (E kod adlı erkek): “Verici ile Temas Deneyi önümüzdeki ayın 13’ünde olacak. Ayarlamalar için zamanımız var.
(Daha sonra) Bir kadın sesi (B kod adlı kadın): “Adam’ın içindeki genler zaten fiziksel füzyona uğraşmış!”

24'. bölümde:

SEELE’nin bir üyesi (A kod adlı SEELE üyesi): (Kaworu ile konuşmaktadır.) “(Adam'ın) kurtarılmış ruhu sadece senin içinde var.

Neon Genesis Evangelion 2 oyunundaki Gizli Bilgiler'de Adam ile alakalı:

"İkinci Patlama sırasında, (Adam'ın) bedeni parçalandı ve bunun sonucunda ruhu bir yere uçtu. Adam’ın ruhu daha sonra SEELE tarafından kurtarıldı ve enkarne oldu.” (Enkarne olmak, ruhun bir bedene bağlanmasıdır.) SEELE çok yüksek ihtimalle Adam’ı embriyo halindeyken kurtarmıştır.

Kaworu’nun insan vericisi, donörü bilinmemektedir. Bakınız: Teori ve Analiz: Kaworu'nun Donörünün Kimliği

Toji Sadece Bacağını Değil, Kolunu da Kaybetmiştir

Toji'nin sol bacağının hastane yatağındayken olmadığı açıkça gözükse de sol kolunun da olup olmadığını söylemek kesin bir bilgi değildir ancak, Toji'nin iki kolu da giriş kapsülünden çıkarılırken görülmektedir. The End of Evangelion'un orijinal hikaye tahtaları, Toji'nin Kensuke ile tekerlekli sandalyeyle basketbol oynadığını gösteren bir sahne içermektedir ve her iki kolu da açıkça görülmektedir. Bu durum kollarından birinin olmaması söylentisini ortadan kaldırmaktadır.

Naoko’nun Beyni Magi’nin İçindedir

Veya herhangi bir başka beyin. Bunun söylentinin nedeni, Ritsuko'nun 13. bölümde Magi'yi kestiğinde ortaya çıkardığı beyin benzeri nesnedir. Magi'nin sadece Naoko Akagi'nin kişilik izlerine sahip olduğu açıkça belirtiliyor -kendisinin bir anne, bilim adamı ve kadın olarak kişiliklerine-. Bilgisayarlar da gerçek insan beynini içinde barındıramayacak kadar büyüktür.

Naoko’nun Ruhu Magi’nin İçindedir

Muhtemelen, Evaların pilotlarının annelerinin ruhlarına sahip olması nedeniyle ortaya çıkmış bir teoridir. Bir de Caspar'ın The End of Evangelion'da Ritsuko'ya “ihanet etmesi” sorunu var ancak makinelere ruhlar yerleştirilemez (ve bu nedenle, 7. bölümde açıklandığı gibi AT Alanları'nı yansıtamazlar).

Keel Gezgin Yahudidir

Evangelion hakkındaki en tuhaf efsanelerden birisidir. İsa'nın çarmıha gerilişini izleyen birinin ona tükürdüğünü ve ölümsüzlük laneti alarak cezalandırıldığını iddia eden eski ve ırkçı bir hikâye vardır. Böylece o "Gezgin Yahudi" oldu, insanlar onun yaşlanmayan doğasını fark etmesin diye asla kalıcı arkadaşlar edinemedi veya bir yerde kalamadı. Teori, Keel'in Tamamlama’yı gerçekleştirme motivasyonunun sonunda ölecek olması olduğunu söylüyor.

Bu teoriyle ilgili en az iki büyük sorun var. Birincisi, seride bunu, Keel'in motivasyonunu gösterecek hiçbir şeyin olmaması.

Gendo ile arka planda gözle görülür şekilde şimdiki halinden daha genç olan Keel.

Diğeri ise Keel’in 21. bölümde eski anıların gözüktüğü bir sahnede, seride gördüğümüz halindekinden gözle görülür şekilde daha gençtir ve belirtildiği gibi, Gezici Yahudi'nin yaşlanmaması gerekir.

Kukla Kapsül Sistemi, Guf Odasıdır

Guf Odası’ndan, Ritsuko tarafından 23. bölümde; kendisi, Misato ve Shinji Kukla Kapsül Sistemi odasına gittiğinde bahsedilir. Bu yorum muhtemelen insanları ikisinin eş anlamlı olduğunu düşünmesinden ortaya çıkmıştır. Guf’un ne olduğunu “Guf” yazımızda uzunca anlatmıştık. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Adam, Lilith Tarafından Longinus'un Mızrağı'na Saplandı

"Tohumların Düellosu" fikri, neden bir Tohumun Longinus Mızrağı tarafından durdurulup, diğerinin Dünya'ya yaşam yaymakta serbestken olduğunu açıklamak için ortaya atılmış bir fikirdir. Rei ve Kaworu arasındaki etkileşim, her ikisinin de (sırasıyla Lilith ve Adam olarak) daha önce etkileşime girdiği anlamına gelecek şekilde yorumlandı. Bu fikir, Gizli Bilgiler dosyalarında her Tohumun kendi mızrağıyla gönderildiğini ve Lilith'in Mızrağının Birinci Patlama sırasında kaybolduğunu veya yok edildiğini ortaya çıktığında çürütüldü.

Death’in Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Sahneleri Gerçek Zaman Çizelgesinde Yer Almıyor

Yakın zamana kadar kabul görülen fikir, Yaylı Çalgılar Dörtlüsü sahnelerinin, serinin zaman çizelgesinde gerçekten yer almayan, basitçe sanatsal bağlantısı olan bir sahne olduğu yönündeydi. Bunun yerine daha mantıklı bir fikir ise aslında yaptıklarıyla ilgilidir -sadece orada gösterilen karakterler Shinji, Asuka, Rei ve Kaworu değil, benzeyen (görüntüsel), benzeyen (duyumsal) ve bazı temel karakteristik benzerlikleri olan karakterlerdir. Sahneler için somut bir zaman ve yer vermeye (gerçeküstü bir sahne için mantıksız bir şey) çalışıldığında, yoğun bir odaklanma ile düşünüldüğünde, bunun yalnızca daha kafa karıştırıcı bir soyutlama yerine, bu sahnelerin zaman çizelgesinde ortaya çıkan zaman ve yer olduğunu varsaymak mantıklı görünüyor. Dahası, müzisyenlerin hiçbiri bir görüntüde yüzlerinin tamamına sahip değildir. Bunun ötesinde, her zaman atlama yapıldığında bir karakter arasında net bir bağlantı kurulduğunda, Death’deki diğer zamanların aksine, müzisyenler ile dört pilot arasında hiçbir bağlantı kurulmaz. Ayrıca, The Evangelion Chronicle: Side B resmi kitabı müzisyenleri açıkça farklı karakterler olarak adlandırıyor.

Kitaptan bir satır şu şekildedir: "Üçüncü Havari’nin saldırısından önce, Tokyo-2'deki Üçüncü Ortaokulun oditoryumunda toplanan bir erkek ve kız dörtlüsü "Pachelbel'in Kanonu"nu seslendirmek için toplanmıştır. Bu genç müzisyenler esrarengiz bir benzerlik taşıyordu, dünyanın kaderinin belirleyecek Dört Çocuğa." Bu yüzden enstrüman oyuncularının ana karakterler olmadığı kesin olarak açıklığa kavuşturulmuştur.

Ek olarak, Refrain of Evangelion kitapçığından: 1. Suiten for Violoncello solo Nr. 1 G-dur, BWV. 1007 1. Vorspier
Bu, EVANGELION: DEATH'in açılışı ve tıpkı Shinji'ye benzeyen bir çocuk tarafından çalınan Bach'ın 1 numaralı yalnız çalınan çello süitinin giriş kısmıdır.

Ayrıca bakınız: Death'in Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Sahnesi

Ölüm Tehditleri ve “Anno’nun İntikamı"

Hiç de tehdit edici olmayan kurgusal mesajlardan biri.

Ana Kaynak: End of Evangelion Ölüm Tehditleri

Birçok kişi, öyle ya da böyle, The End of Evangelion’un, televizyon animesinin sonundan aldığı olumsuz mektuplar yüzünden Anno'nun hayranlarından intikam almak için yaptığına inanıyor.

Bazıları bunun Anno’nun tüm karakterleri vahşice bir şekilde katletmesi olduğunu da söylüyor fakat bu anime dünyasında yeni bir şey değildir. Bunun en büyük örneği, Yoshiyuki Tomino'nun sadece tüm ana karakterlerin öldürülmediği, çocukların bile vahşice katledildiği “Space Runaway Ideon”dır. Ideon, Anno'nun Evangelion için en büyük ilham kaynaklarından biri olsa da The End of Evangelion, Anno'nun 2013 Ekim ayında yaptığı röportajı televizyon animesinin planlanan bitişine yakındı. Dizi bitiminde kullanılan bazı görüntüler (Misato ve Ritsuko'nun cesetleri), Anno'nun animeyi bitmeden bile bu karakterleri öldürmeyi planladığını gösteriyor.

Bazıları bunun nedeninin Shinji'nin hastane odasındaki Asuka'yı ziyaret etmesi gibi sahneler olduğunu söylüyor. Dizinin sonuna göre biraz sol saha dışında olsa da bu sahne amacına hizmet etmesi için vardır. Bu amaçlarından örnek vermek gerekirse, en önemli sebebi Shinji’nin en düşük seviyede, kendini en hakir gördüğü halde olduğunu göstermesi için ve Asuka’nın filmde söylediği “Aptal! Benimle ilgili fantezilerini biliyorum. Her zamanki gibi tekrar yap ... Hatta burada durup izleyeceğim.” cümleleri için de bir kanıt olmuştur.

Anno'nun intikamı için öznel bir argüman olarak The End of Evangelion'un ikinci yarısının çoğunu kaplayan sinematik ve anlatı oldukça sonuna ulaşmış, her şeyin bitişini görmüş bir insanın bakış açısı gibidir. Sübjektif bir cevap "Televizyon animesinin sonu ne olacak?" olabilir. Öznel olmayan bir tepki olarak, filmin çatışan motifleri, doğrusal olmayan hikâye anlatımı ve son derece sembolik ve belirsiz görüntüler kullandığı bilinmektedir ve The End of Evangelion, üçünü de kullanan ilk film değildir. Daha önce birçok yapım bunlara ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca, yorumlayıcı bir bakış açısından, filmin ikinci yarısı, Tamamlanma’nın kaosunu ve biçimsizliğini, özellikle de Shinji'nin yaşadıklarını göstermede çok başarılı.

Son olarak, bazıları Anno'nun intikamı için kullandığı şeyin, filmin ikinci yarısında canlı aksiyon sekansının sonunda görülebilen hızla yanıp sönen (kare başına yaklaşık bir) ölüm tehditleri/nefret postası dizisi olduğunu iddia ediyor. Ancak bu söylenti başlatıldı, muhtemelen, Amanda Winn Lee'nin The End of Evangelion Sesli Yorum dizisinde nefret postasından bahsettiği End of Evangelion'un Manga Entertainment sürümündeki Yorum parçası tarafından yayılmıştır. Bunlar İngilizceye çevrildiğinden, mektupların ve e-postaların çoğu, The End of Evangelion filmi için gösteriye kişisel bağlılık, övgü veya teşvik/beklentidir. E-postalardan yalnızca biri 'nefret postası' olarak kabul edilebilir ve Death & Rebirth'ü eleştiriyordu (televizyon animesi hakkında bir şey içermiyordu) ve bir 'ölüm tehdidi' olarak kabul edilebilecek iki olası örnek, Gainax'ın stüdyosunun dışındaki duvardaki grafiti (dini fanatiklerden olduğu varsayıldı) ve "Anno, seni öldüreceğim!!! " idi fakat bu sadece bir bilgisayar monitöründeki mesajın yakın planıydı ve herhangi bir anlamdan yoksundu. Bu, tüten silah tartışmasını çok sallantılı bir zemine oturtuyor, çünkü bu sekans "Bu yüzden sizden intikam alıyorum" mesajı veya bu satırlardaki herhangi bir şey olarak kullanılmıyor. Ayrıca Anno, gerçek mektupları yasal nedenlerle kullanamadığı için gösterilen mektupların aslında bir arkadaşı tarafından yazıldığını açıkladı.

"Öncelikle hayranları kızdırmak için üzücü bir son kullanmadık. Üzgün olduklarında, bu bizi gerçekten rahatsız ediyor. Kişisel olarak, mutlu bir sonun iyi olduğunu düşünüyorum, ancak çok kolay başarılırsa değil. Bu iyi olmaz." - Yardımcı Yönetmen Kazuya Tsurumaki

Televizyon Animesinin Sonu “Gerçek Son”dur

Evangelion'un prodüksiyonunu çevreleyen birçok şehir efsanesi ve yukarıda bahsedilen "intikam" söylentisi sayesinde, bazı insanlar serinin 26. bölümde bitmesinin gerçek, "orijinal" son olduğunu ve EoE'nin hayranlara karşı yapılmış bir yanıt olduğunu sanmaktadır. Bununla birlikte, tamamlayıcı materyal ve röportajlar, EoE'deki 26’. bölümün Anno'nun orijinal planlarını temsil ettiğini açıkça belirtmektedir. Bununla birlikte, EoTV (End of TV, televizyon animesinin sonu), hâlâ önemli ve tematik olarak alakalı olsa da GAINAX’ın niyetlerini uygun şekilde temsil edecek zamanının olmaması nedeniyle bu şekilde yapılmıştır. Ancak bu, EoTV'yi bir kenara atmaz ve EoE genel olarak, anlatısal olmasa da tematik olarak, EoTV'nin tamamlayıcısı ve tam bir ikamesi olarak kabul edilir.

Örneğin:

"25’. bölüm, “Hava”, televizyon animesinin yapımı sırasında tamamlanmış olan orijinal bir senaryodur fakat prodüksiyon süresi sınırlamaları ve bazı sorunlar sebebiyle bu senaryo kullanılamamış, yerine televizyon animesinde gördüğümüz 25. bölüm hazırlanmıştır ve 26. bölüm de onunla birlikte dramatik bir şekilde devam etmiştir. Bu anlamda 25. bölüm, başlangıçta amaçlanan içeriğe bir geri dönüş olarak düşünülebilirdi. Buna karşılık, 26. bölüm, çok daha fazla hikâye ve dramatik hikaye içermektedir. Bu yüzden televizyon animesinin 26. bölümünde konu iyice derinleşmektedir. - Red Cross Book'tan, kitaba buradan ulaşabilirsiniz.:
"Seriyi yaptığımda henüz moe diye bir şey yoktu. Sailor Moon'u da seviyorum. Seriyi istediğimiz gibi ayarlamak için yeterli vaktimiz yoktu. 25. bölümü bile tamamlayamamıştık. Bu yüzden o bölümü tekrardan yaptık. 26. bölüm olan son bölüm, başlangıçta bu şekilde olacaktı. Shinji ve havari arasındaki bir konuşmayı tasvir eden 16. bölümdeki sahnede, Tsurumaki-san [meleğin] Japonca kullanımını yasakladı. Bu nedenle, tema o zamandan itibaren Shinji’nin kendi kendisiyle konuşması haline gelmeye başladı ve diğer insanlarla nasıl anlaşabilirsin sorusuyla sona erdi. Finali dört günde yaptık. Önce ses kaydını yaptık ve ardından hikâye tahtalarını çizdik." - Hideaki Anno x Kazuo Koike (Ekim 22, 2013):

Bununla birlikte, bu, Evangelion'un ayrılmaz bir parçası oldukları için 25 ve 26. bölümlerin atlanabilir olduğu veya atılması gerektiği anlamına gelmez.

Seri Üretim Evangelionların Ruhu Yok veya Başka Çocuklar Tarafından Kontrol Edilmektedirler

24. bölümde Kaworu, AT Alanı’nın "Ruhun ışığı" olduğunu ve bir AT Alanı’nın üretilmesi için bir ruhun gerekli olduğunu belirtir. Bu, animenin tamamında ve filmlerde tutarlıdır, çünkü Seri Üretim Evangelionları aslında AT Alanları üretmektedir:

Shigeru: "Eva serisinin AT Alanları yayılmaya başlıyor!"

Bazıları AT Alanı’nı üretenlerin pilotlar (Kaworu’nun kukla kapsülleri) olduğunu söylüyor. Ancak, 17. bölümde Ritsuko şöyle diyor:

“Bu kukla kapsül prototipidir.
Rei'nin kişisel verileri ona yüklendi
ama bir insan zihnini ve ruhunu dijitalleştirmek gerçekten mümkün değil.
Sonuçta bu sahtedir, bir taklittir.
Sadece bir pilotun düşünme sürecini taklit eden bir makinedir.”

Kukla kapsüllerin gerçek bir ruh olmadığını gösterir bu cümleler. Bu nedenle, kukla kapsüllerin bir AT Alanı oluşturması imkansızdır.

Alternatif bir teori, Hikari, Kensuke ve Toji gibi Shinji'nin sınıf arkaşları tarafından yönlendirilmeleri ve bu da onların annelerinin ruhlarıyla gömülü oldukları anlamına geliyor. Tabii ki, bu, Kaworu’nun kukla kapsüllerinin bunlara takılmasıyla da kanıtlanmış durumda.

Adam ve Lilith Bir Zamanlar Tek Bir Varlıktı/Adam ve İnsanlık, İkisi de Lilith’den Geliyor

Çeviri sorunlarından kaynaklanan bir yanlış anlamadır bu da. Birçok kişinin hem Adam'ın hem de insanlığın aslen Lilith'ten türediğini varsaymasına yol açmıştır. Bu söylenti, Misato'nun The End of Evangelion'da (daha doğrusu 25'. bölümde) Shinji'yi bilgilendirdiği bir kısıma dayanmaktadır ve resmi olanlar da dahil olmak üzere çoğu çeviride asla doğru şekilde çevrilmemiştir. Aşağıdaki Japonca yazılar monologun bir parçasıdır:

“シンジ君
私たち人間もね
アダムと同じー
リリスと呼ばれる生命体の源から生まれたー
18番の使徒なのよ”


Bu cümle Japonca'da oldukça garip bir şekilde ifade edilmiştir ve yanlış anlaşılması kolaydır. Bu hata ADV/Manga'nın resmi dublaj ve EoE alt bölümünde, çoğu fansub'da mevcuttur. (Dikkate değer bir istisna. Bu cümleyi doğru çeviren istisnai fansublardan birisi EvaGeeks fansubudur.) Resmi yayınlar arasındaki istisna, altyazılar çevirinin bitmemiş bir versiyonunu kullandığından, Khara'nın tercümanı tarafından not edilen tek resmi çeviri, Netflix tarafından hâlâ düzeltilmeyen çeviridir.

Yaygın olarak çoğu yerde görülen yanlış çeviride Misato, "Dikkatle dinle Shinji. Biz insanlar da Adam gibi Lilith adlı yaşam formundan geliyoruz. Biz On Sekizinci Havariyiz"e eşdeğer bir cümle söylemektedir ve bu da izleyen kişinin bunu “Adam da Lilith’den geliyor.” şeklinde yorumlamasına sebebiyet vermektedir. Bu yanlıştır, çünkü Adam tamamen başka bir Yaşam Tohumu’dur ve ikinci bir çeviride, "Biz insanlar, Lilith olarak bilinen ve Adam'a benzeyen yaşam formlarının kaynağından doğduk." Şeklinde, doğru bir şekilde çevrilmiştir. Bu nedenle Misato aslında hem Lilith'in hem de Adam'ın benzer olduğuna, her ikisinin de Yaşam Tohumları olduğuna işaret ediyordu, Adam'ın da tıpkı insanlık gibi Lilith'ten geldiğini söylemiyordu.

Cehennem Mutfağı Kavgası Sahnesi Shinji’nin Kafasında Yaşanan Bir Şeydi

Bu Üçüncü Patlama öncesi “Birleşme”nin bir parçasıdır. Mutfak kavgasından hemen önce Shinji ve Asuka, Misato'nun üniversite günlerinden Kaji ile seks yaptığı bir sahneye tanık olur. Shinji açıkça bunu görmeden önce "Bu Misato mu? O mu yapıyor... Bunu?.." demektedir. Misato’nun sesi de "Evet, bu aynı zamanda ben... Birbirlerinin kalplerinde eriyen... Shinji'nin bilmediği ben." demektedir. Bu sekansın tamamı "Shinji'nin kafasında" olsaydı, bunları bilmesinin imkânı yoktur. Bunun yerine, zaten Birleşme’nin içinde olduğu için, Misato'nun anılarına erişimi vardır. Bu aynı zamanda önceki Tren sahnesi için de geçerlidir.

Cehennem Mutfağı Sahnesindeki Asuka Gerçek Değildi

Yukarıda sunulan aynı nedenlerden ötürü, 26'. bölümde Shinji ile yüzleşen Asuka'nın sahte ya da Shinji'nin zihninin bir çeşit yaratımı olduğunu düşünmek için hiçbir neden yoktur. Asuka, Shinji'nin hastanede daha önce mastürbasyon yaptığını bildiğini ve hatta bunun aslında daha önceki bir alışkanlığı (fantezisi) olduğunu açıkça ima ediyor. İkincisini biliyor veya bundan şüphelenmiş olsa da Shinji'nin anılarına kendisi erişmeden hastane hakkında bilgi sahibi olmasının bir yolu yoktur. Asuka gerçek dünyada ölmüş olsa da ruhu Kuantum Rei tarafından toplanmıştır ve Birleşmede ruhu mevcuttur, tıpkı Misato'nun başına gelenler gibi.

Asuka Shinji’nin Ona Mastürbasyon Yaptığını Bilmiyor

Önceki yazımızda açıkladığımız gibi. Asuka bu cümlenin Japonca aslında "Beni garnitür olarak kullandığını biliyorum." deyimsel ifadesini bile kullanmaktadır. Japoncada, "bir şeyi garnitür olarak kullanmak", kişinin erotik fantezileri için bir şeyi veya birini kullanması için kullanılan bir ifadedir ancak "garnitürü" kullanan kişinin gerçekte duygularına göre hareket etmekten çok korktuğu anlamına da gelir.

Asuka Ölmedi

Asuka ve Eva-02, Seri Üretim Evaları tarafından öldürüldü. Maya'nın ve Shinji'nin dehşeti ve Eva-02'nin karmakarışık durumu bunu açıkça ortaya koyuyor. Asuka, Eva'nın hasarına karşılık gelen gerçek fiziksel hasara maruz kaldığı için, Asuka'nın birden fazla mızrak darbesinden veya onu takip eden parçalanmadan sağ çıkma şansı yoktur. Dahası, final sahnesinde Asuka'nın bandajları, o savaşta aldığı yaralara karşılık geliyor. Önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi, ruhu Rei/Lilith tarafından toplandı ve daha sonra Tamamlama yoluyla geri döndü.

Asuka-Rei-Misato Birleşmesi

Original Sahne için oluşturulan orijinal selüloit. Yeni sürümlerde gözleri daha net mavi görünüyor.

Bu çok yaygın yanılgı, Asuka ve Shinji'nin sahilde yalnız olduğu End of Evangelion'un son sahnesinden ortaya çıkmıştır. Asuka'nın sargılı kolu (1. bölümdeki Rei'ninki gibi) ve gözleri özellikle daha eski Western sürümlerinde kahverengi (Misato'nunki gibi) görünüyor. Bu, bazı insanların Asuka'nın gerçekte üç kızın birleşimi olduğunu ve dolayısıyla Shinji'nin "rüyasındaki kız" olduğunu iddia etmesine sebep olmuştur ancak bu fikir kesinlikle yanlıştır. Bandajlı kol, End of Evangelion'da (bir kopya mızrak Eva-02'nin sağ kolunu tamamen ayırdığında) Eva-02'deki savaş travmasından kaynaklanıyor. Gözleri hâlâ mavi, sadece gece meydana gelen sahnenin tonundan dolayı renkli gözükmektedir.

Tamamlanma sona ermeden önce Rei Shinji'ye "Başkalarının varlığını bir kez daha dilerseniz, kalbinin engelleri herkesi bir kez daha ayıracaktır..." der. Ardından Kaworu, AT Alanlarının herkesi birbirinden ayırdığını belirterek, "AT Alanlarının size ve diğerlerine bir kez daha zarar vermesinin bir sakıncası var mı?" diye sorar.

Âdem ve Havva Senaryosu veya Hiç Kimse Geri Dönmüyor

Yaratılış (İncil’deki Yaratılış kısmı) temalarının tüm NGE'de ortaya çıktığı düşünüldüğünde, End of Evangelion'un son sahnesi birçok kişinin Shinji ve Asuka'nın dünyayı yeniden doldurmak için yalnız bırakılan yeni Âdem ve Havva olduğunu varsaymasına neden olmaktadır. Ancak Rei, Birleşmenin dağılması sırasında, “Herkes kendini kendi kalbinde hayal edebildiği sürece insan formuna geri dönebilir. Tüm canlıların orijinal formlarına dönme yeteneği ve yaşamaya devam etmesi için kalbi vardır.” demektedir. Bu, diğer insanların da seçim yapmaları durumunda geri dönebilecekleri anlamına gelir ancak başka hiç kimsenin, hatta çok az insanın geri dönmesi de tamamen mümkündür. Ne olursa olsun, Asuka ve Shinji en azından bir süre birbirleriyle başa çıkmayı öğrenmek zorunda kalacaklar.

Rebuild, orijinal franchise'ın devamı veya zaman döngüsüdür

ÇN: Hepimizin bunu bu şekilde bildiğini ve Evangelion 3.0 + 1.0'ın son sahnelerinde bunu kanıtladığını düşündüğümüzü biliyorum. Site içerisine neden böyle bir şey eklemişler maalesef anlayamadım doğrusu. Yine de, aslını korumak adına ekledim. Bunun arkasında farklı sebepler olabilir. Radyoaktif Atık makalesinde görebileceğiniz üzere, bazen hayranlar bazı şeyleri o kadar birbirine karıştırmaya ve dahil etmeye hevesli ki bunu engellemek adına böyle bir şey yapılmış olabilir. İleride yapılacak eklemelerle birlikte bunu anlayacağız.

2007'de Evangelion 1.0'ın piyasaya sürülmesine kadar uzanan kötü şöhretli bir teori, Rebuild of Evangelion tetralojisinin dört filminin Neon Genesis Evangelion TV dizisinin devamı olduğunu ve TV animesinin uzak geleceğinde yer aldığını öne sürüyor. Yukarıdaki Adem ve Havva senaryosundan bir varyasyon çıkıyor ve Shinji ve Asuka'nın Rebuild versiyonlarının, TV dizisinden Asuka ve Shinji'nin uzak torunları olduğunu iddia ediyor. Orijinal fikrin itici gücü; Evangelion 1.0'da denizin kırmızı olması -tıpkı End of Evangelion'daki Üçüncü Patlama'da tasvir edildiği gibi- ve Kaworu'nun "Üçüncü"yü tekrar görmek istemesiyle ilgili bir cümlesi gibi görünüyor. Devam teorisinin varyasyonlarının hiçbirinin Rebuild of Evangelion sürekliliği içinde açıklanamayacak herhangi bir somut kanıtı yoktur -örneğin, Evangelion 3.0 + 1.0'da İkinci Patlama'nın "denizleri arındırdığı" ve onları kırmızıya çevirdiği açıkça belirtilmiştir. Evangelion: 3.0 + 1.0'ın piyasaya sürülmesi, Rebuild tetralojisinin "devam hikayesi" veya Kaworu'nun "zaman döngüsü" olduğuna dair herhangi bir kavramın meta düzeyde olduğunu doğrulamaz.

Asuka Tsundere'dir ve Asuka X Shinji "kanon"dur

Bu iki kavram yanılgısı birbirini bitirme eğilimindedir. Bir tsundere karakteri, başkalarına karşı öfkeli, şiddetli veya senden daha egolu davranmaya eğilimliyken, sonunda aşk ilgisine karşı daha yumuşak bir taraf gösterir; bazen duygularını gizlemek için aşk ilgisine karşı özellikle kızgın veya kibirli davranır. Asuka'nın karakter tasarımı ve davranışı yüzeysel olarak ilk başta bir tsundere göstergesi gibi görünse de, tüm karakter arkı ve motivasyonları, bir kez tam olarak ortaya çıktığında, tamamen farklı bir kişilik ve korkunç bir travmatize edilmiş psişe ortaya çıkarır. Asuka'nın kibirliliği, şiddet eğilimleri ve dikkat çekme davranışı, travmatik bir çocukluğun ürünüdür ve Shinji'den onay ve dikkat bulma ihtiyacı, Shinji'nin bir Eva pilotu olarak gösterdiği performanstan kaynaklanmaktadır. "Asuka x Shinji ship'inin kanon olduğu" fikri de aynı derecede yaygındır; Asuka ve Shinji gerçekten karşılıklı çekim sergilerken ve birbirleriyle etkileşimleri açısından Kirpi İkilemi için "madalyonun her iki tarafını" oluşturma eğilimindeyken; bir tür kanonik "romantizm"e sahip oldukları fikri tartışmalı ve net olmaktan uzaktır, özellikle de ilişkilerinin arkı romantik bir ilişki kavramını tamamen bozduğu için. Ayrıca, daha fazla kanıt gerekirse, Girlfriend of Steel gibi spin-off oyunlarda Shinji'ye sayısız romantik seçenek sunulma eğilimi, bu noktada kanonik bir şey olmadığını gösteriyor. Bir kişinin Shinji'yi Asuka (veya Kaworu veya Mari veya Rei veya Mana Kirishima veya birçoğunu aynı anda) ile birlikte bir ilişkiye sokmak isteyip istemediği tamamen kişinin kişisel görüş ve tercihlerine bağlıdır.

Asuka Hamile

Bu söylenti yukarıda gördüğünüz söylenti ile bağlantılıdır. Genellikle fikir, Asuka'nın Üçüncü Patlama Öncesi Birleşme sırasında gösterilen Shinji ile kısa metafiziksel seks sahnesi nedeniyle ya da Dünya'nın yeniden nüfuslanmasına bir başlangıç yapmak için Rei/Lilith'in bir "hediyesi" olarak hamile kaldığıdır. Ayrıca Shinji'nin geri dönmeye "istekli" olmasının bir sonucu olarak da teorize edilebilir.

Bu teorinin popülaritesinin büyük bir nedeni, 90'lı yıllarda Asuka ve/veya Rei'nin ADV İngilizce ses aktörleri tarafından, "karma kız" şeklinde anılması gibi söylentiler ve benzer şekilde asılsız bir iddia ve söylenti olan, bu konu ile alakalı olarak “Anno bunu doğruladı.” söylentisidir. Asuka'nın son sahnede "kimochi warui" sözünün, Asuka’nın hastalığını, hasta hissettiğini niteliyor olabilmesi tamamen sıfır ihtimale sahip değildir lâkin bu teorinin başka bir kanıtı yoktur. Başka insanlar da tekrardan dünyaya dönebilecekleri için Asuka’nın hamile kalması gibi bir şeye ihtiyaç yoktur. Ancak, Âdem ve Havva senaryosunun kendisi gibi, bu kesinlikle kanıtlanamaz ve Asuka'nın daha sonra hamile kalma olasılığını da engellemez.

Asuka Shinji Tarafından Geri Getirildi

Çoğunlukla fark edilmeyen, Asuka'nın tekmelediği mezar taşı

Ana Kaynak: Teori ve Analiz: End of Evangelion'un Final Sahnesi

Çoğu zaman Asuka’nın Shinji’nin isteği üzerine tekrar dünyaya geldiğinden söz edilir veya Rei/Lilith/Yui tarafından Âdem ve Havva teorisinde olduğu gibi ona arkadaşlık yapması için dünyaya getirildiğinden bahsedilir. Bununla birlikte, Asuka'nın aslında kendi özgür iradesiyle Tamamlama’dan dönmeye karar verdiğini gösteren pek çok kanıt vardır: Sahile gitmesi (sadece Shinji’nin yanında ortaya çıkması yerine), ve Shinji'nin, kendisini ve diğer karakterlerin hafızasında belirlediği işaretleri bulur. Shinji’nin kendisini öldüğünü düşündüğünü düşünür ve yaşadığını, yaşama isteğini belirtmek için onun yanına gelir. Shinji’yi yerde uyurken bulur. Onu uyandırmak, tekmelemek veya ona bağırmak yerine, yanına oturup uyumaya karar verir.

Asuka'nın Shinji'ye direnecek gücü yoktu

Başka bir yorum, Asuka'nın Shinji'nin onu tekrar boğmasına karşılık yumruk atmadığı ya da agresif bir şekilde tepki vermediği yönünde, sadece direnecek enerjisinin olmadığı iddia edilmektedir. Bu sadece yukarıdaki kanıtlarla çürütülmekle kalmıyor, aynı zamanda Megumi Ogata, bunun Anno'nun bir kadın tanıdığının deneyimini yansıttığını da detaylandırıyor ve bu, Asuka'nın kasıtlı bir seçimi. Bu, Evangelion Forever'dan yaptığı röportajın bir özetidir:

Shinji'nin seslendirme sanatçısı Megumi Ogata'ya göre sahnenin kendisi Anno'nun bir kadın arkadaşının deneyimine göre modellendi. Bu arkadaşı, erkek arkadaşıyla bir tartışmaya girdi ve bir noktada onu öfkeyle boğdu. Bu arkadaş şiddetli tepki vermek yerine korku, nefret ve hatta hayatta kalmaya ihtiyaç duymadı, aksine onu şefkatle okşama arzusu duydu. Buna karşılık, erkek arkadaşı kontrolünü kaybetti. Bununla birlikte, Anno'nun arkadaşı bunun yerine soğudu ve Asuka'nın EoE taslağında söylediklerini neredeyse kelimesi kelimesine mırıldandı. Ogata, bu sahnenin Anno'nun "aşk duygularını gerçekte var olan bir sonuca nasıl getireceğinin farklı yollarını" aktarmak amacıyla yaptığına inanıyor. "Sen sensin, ben benim". Doğal olarak bu, bireysellik filmlerine ve Eva'da bulunan diğerlerine uzanmanın ikiliğine yansımaktadır.

Anno ayrıca Ogata'ya OMF'yi kısmen ayrı bir hikaye olarak ele alması için rehberlik etti: "Sadece var olan bir şey olarak. Sanki filmde daha önce olan her şey, hiç gerçekleşmemiş bir rüyaymış gibi. Filmdeki bağlamından temelde çıkarılabilen ve yine de dramatik bir bütün olarak yorumlanabilen kendi anlatı birliğidir. EoE'nin son sahnesi ve aynı zamanda o değil."

Dahası, Ogata Anno'dan Anno'nun sahne boyunca ne iletmek istediğini ve Shinji'nin nasıl davranması gerektiğini anlamasına yardım etmesini istedi. Bunu duyan Anno önce sessiz kalmıştır ve bir an için kafası karışmış duruma gelmiştir. Sonra kollarını kendine sıkıca sarmış ve kendine sarılmıştır. Bu, ifade etmeye çalıştığı şeyin "amacı" üzerinedir. Ogata'nın Shinji'yi nasıl oynaması gerektiğine gelince, Anno ondan Shinji'yi oynamamasını ister: "Yalnızca bu sahne için, Ogata'nın Shinji'ninkiler yerine benim duygularımı üstlenmesini ve beni ifade etmesini istiyorum." - 『井手功二のエヴァンゲリオンフォーエヴァー』(アミューズブックス)

Shinji, Asuka'yı öldürmek istedi

Yukarıya bakın. Resmi kaynaklar bunu açıklığa kavuşturuyor, ancak tam bir açıklama için lütfen Teori ve Analiz: End of Evangelion'un Final Sahnesi'ne bakın. Shinji, bir Öteki'nin varlığını hissetmek için Asuka'yı boğdu.

Tamamlama Projesi'nin yerine getirilmediği yeni dünyada Shinji ve Asuka, Shinji başkalarının var olduğu bir dünya seçti ve onun için Asuka ilk "Öteki" oldu.
Tamamlanma sırasında Asuka, Shinji ile iç dünyasında karşılaştı ve ona, tamamına sahip olamayacaksa hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını söyledi. Bu ifadenin önemine rağmen, Shinji'nin yanıtı en iyi ihtimalle belirsizdi ve sadece "rahat" bir yer olduğu için onun yanında bir yer aradı. Shinji için bir kaçıştan başka bir şey olmadığı düşüncesiyle yaralanan Asuka, onu tamamen reddetti. Sonuç olarak, İnsanlığı Tamamlama Projesi amaçlanan sonuca ulaşmadı ve Asuka ile Shinji arasındaki ilişkide herhangi bir değişiklik belirsiz kaldı.
- Essential Evangelion Chronicle Side B

“Shinji, tüm kalplerin eridiği ve koşulsuz olarak birbirini kabul ettiği dünyayı terk etti. Onun arzusu... “başkalarıyla” yaşama arzusu, bazen onu reddeden, hatta inkar eden diğer kalplerle yaşamaktır. Bu yüzden aklına geldikten sonra yaptığı ilk şey ellerini Asuka'nın boynuna dolamak oldu. Bir “ötekinin” varlığını hissetmek. Reddetme ve reddi onaylamak, (emin olmak için).”
“LCL Denizinde Shinji, diğer insanlarla bir dünya diledi. Yaralanacağı ve ihanete uğrayacağı anlamına gelse bile onlarla tekrar görüşmek istedi. Ve tam da umduğu/istediği gibi, Asuka yeni dünyada mevcuttu. Yanında sadece Asuka vardı. Yaraladığı ve incittiği kız. Ama öyle olsa bile, umduğu/dilediği kişiydi...”
“Ne Yui, ne Rei ne de Misato, Shinji için bir kadın olarak yapamazlardı. Tek başına Asuka, onunla eşit düzeyde olan tek kadındı. Yani Shinji, Asuka'yı arzuladı/aradı. "Misato ve Ayanami'den korkuyorum." Demişti. Ancak Shinji'nin kaba sevgisi onu sadece incitti. Sonunda, kendisini bir şehvet/arzu nesnesi olarak, kendisini yatıştırmak/teselli etmek için kullandı...”
- H-11; D-88, D-84, P-66, P-68, H-11; tam takım burada.

Asuka ve/veya Shinji İntihara Teşebbüs Etti

24. ve 26’. sahnelerde net detaylar olmamasından kaynaklanan bu teoriler, Asuka’nın banyo sahnesinde bileklerini kestiğini ve Shinji’nin kendini gölde boğmaya çalıştığını iddia etmektedir. Aslında, her iki durumda da birkaç kanıt parçası ve tematik düşünceler bunu geçersiz kılar. Her iki durumda da Asuka ve Shinji yaşama iradelerini kaybettiler ancak kendilerini öldürme iradelerine de sahip değillerdir. Aslında, her iki sahne birbirine ve diğer örneklere paraleldir. Daha fazla bilgi için:

Teori ve Analiz: Shinji ve Göl

Teori ve Analiz: Asuka ve Küvet

Kanıt olarak yaygın olarak kullanılan çekimin genişletilmiş bir görünümü. Shinji'nin kıyafetlerinin, ilk etapta göle girmiş olsa bile olması gerektiği gibi *ıslanmamış* olduğunu unutmayın.

Netflix, Yeni Bir Evangelion Çevirisi ve Başka Değişiklikler Yaptı

ADV Platinum/Perfect Collection (DVD), Netflix/Khara ve ADV VHS altyazılarının karşılaştırılması

24. bölümde Kaworu’nun Cümleleri” teori yazısında açıklandığı gibi, Netflix’de bu bölümdeki cümleler, Khara Stüdyosu’nun kendi çevirmeni Dan Kanemitsu tarafından yapılmıştır. Bu, doğrudan serinin yapımcıları tarafından ele alınan ilk çeviriydi. Evangelion'un birden çok sorunu olan eski ADV çevirilerinde olmayan bir şeydi -hatta bazen Anno'nun bizzat kendisinin denetlediği ve hatta eski çevirileri yaptığı iddia ediliyor. GAINAX/Khara, eğer bunun tersi doğruysa yenisiyle ilgilenmez. Bazı söylentiler, seriyi eski hayran yapımı altyazıları kullanarak izleyen hayranlar tarafından da ortaya çıkarılmaktadır. Örneğin, sözde değiştirilmiş "aşka layık" cümlesi, hiçbir resmi İngilizce sürümünde mevcut değildi -bu daha öncesinde “sempati” ve “saygı” idi.

Anno'nun Neon Genesis Evangelion 2 Video Oyunuyla İlişkisi

Diğer birçok söylentide olduğu gibi, bu teori de Anno’nun video oyununa yoğun bir şekilde dahil olduğunu ve hatta Neon Genesis Evangelion 2 video oyununun bir bölümünü yazdığını iddia etmektedir. Anno’nun onaylanan tek katılımı, oyunun yapımcıları ve diğer GAINAX personelleri ile yaptığı röportajıdır ve bu da onlara dünyayı inşa etme ve Gizli Bilgi dosyalarını yazmaları konusunda yardımcı olmasıdır. Ayrıca, oyunun kendi içinde mevcut olan senaryolarının sadece Gizli Bilgi dosyaları için yapıldığını ve kanoniklikleri açısından gözden kaçırılabileceğini iddia etmektedirler.

Kaworu, Shinji’nin Geçiş Rehberi Olarak Onun AT Alanı’na Girdi

Ana Kaynak: Teori ve Analiz: EoE'de Anne ve Haç Sembolizmi

Kolayca gözden kaçabilen bazı detaylardan ötürü doğmuş bir yanılgıdır bu da. Eva-01 ortaya çıktıktan ve Asuka'nın ölü Eva’sını gördükten sonra Shinji paniğe kapılır. Sadece önemsediği başka bir kişiyi kaybetmenin şoku nedeniyle değil, aynı zamanda son kaçış yolu da görünürde kaybolur. Shinji’nin zihinsel bulanıklığını arttırmak için, Rei/Lilith korkunç bir şekilde mutasyona başlar ve Shinji, dev bir Rei'nin kafasının gözlerinin önünde şekil değiştirdiğini bile görür. Bu Shinji'yi umutsuzluğa sürüklemek için yeterlidir ve Shinji çıldırmaya başlar. Bu noktaya kadar Üçüncü Patlama’yı uygun şekilde başlatma sürecini tehlikeye atabilecek şeyler gerçekleşebilirdi, bu yüzden Lilith, bazı eylemler gerçekleştirmelidir. Shinji zaten başkaları tarafından yalnız bırakıldığı ve yabancılaştırıldığından ve Asuka'da son kaçış yolu olarak gördüğü şeyi kaybettiğinden (kısa süre sonra varlığına geri dönse de) Lilith, Kaworu'ya dönüşür. Bu Shinji'yi sakinleştirir ve Lilith, SEELE konsey üyeleri zaferle birlikte ritüel olarak şarkı söylerken, Longinus Mızrağı'nın Ünite-01'in çekirdeğine girip Ünite-01'i Hayat Ağacı'na dönüştürme fırsatını kullanır.

Bu bazı kişiler tarafından, Shinji'nin bu sahnede Kaworu'yu dilediğinin ve Shinji'nin, Hyuga ve Misato ile olanlara benzer şekilde, istediği kişiyi görerek Tamamlama’ya girme motivasyonu olduğunun kanıtı olarak kullanıldı. Bununla birlikte, Shinji'nin sahnesi Hyuga’nın ve diğerlerininki gibi değildir. Aslında, hikâye tahtaları ve senaryo, girilenin Shinji'nin AT Alanı değil, Ünite-01’in AT Alanı olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bu sahnede, Megumi Hayashibara (Yui) tarafından seslendirilen Eva-01, işitilebilir bir şekilde inliyor. Bu sahneden sonra, Shinji hâlâ gözle görülür şekilde vardır ve fiziksel olarak parçalanmamıştır. Fuyutsuki ayrıca Ünite-01'in artık hem Yaşam Meyvesi hem de Bilgi Meyvesi'ne sahip olduğunu ekliyor. Hyuga’nın AT Alanı’nın "Kırmızı Desen"e geçişinden bahsetmesi, yine havariler ve Evalarla ilişkili olan ancak pilotlarla ilişkili olmayan başka bir unsurdur. Fuyutsuki daha sonraki sahnede bunun, insanlığın kaderinin Shinji'nin ellerinde olduğunu açıklayarak Shinji'nin henüz Tamamlamaya girmediğini ima etmektedir.

Hemen ardından Yui, aslında "bu Rei, sizin umutlarınızı ve hayallerinizi temsil etmektedir” diyerek görülen Rei’lerin açıklıyor ve Lilith'in Rei'ye dönüştüğünü söylüyor. Rei daha sonra Shinji'ye "ne diliyorsun" diye sorar ve sonra Shinji bir kadının göğüslerinin kavrandığını görür, ardından ekran "kabarcıklı" bir etki yapar ve LCL gibi turuncuya döner. Bu, Shinji'nin Tamamlamaya girdiği andır. Hikâye tahtaları bunu yalnızca bir "kadın" olarak tanımlar ancak görünüşü Asuka veya Misato'ya benzemektedir. Her şeye rağmen, bu sahne Kaworu ya da Asuka hakkında değil, Kaworu'nun ama aynı zamanda Misato, Rei ve açıkça Yui'nin tematik bir bağa sahip olduğu ezici Freudyen/Jungcu "rahme dönüş" temalarıyla ilgilidir ve Kaworu'nun kısa görünümü hem ortaya çıkmadan önce hem de Lilith Rei'ye döndükten sonra sahnenin devamı boyunda gölgede bırakılır. Ek olarak, Kaworu hâl Lilith'in "arka yarısında" mevcuttur, bu da ruhunun emildiğini göstermektedir (muhtemelen daha sonra Rei tarafından emilen, Gendo’nun elinde bulunan Adam’dan gelmektedir). Lilith'in o kişinin arzusu gibi görünmesi değil, Adam'ın kendisinin bir parçası olması nedeniyle bunu aşağıdaki Rei görünümlerinden daha da farklı kılıyor. Aslında, Lilith (Rei) ve Adam (Kaworu) kaynaştırması, Üçüncü Patlama’yı canlandırmanın gerekli bir parçasıydı, bu nedenle Gendo, zayıflamış Adam embriyosunu ilk başta elinde bulunduruyordu ve Kaworu'nun ruhu muhtemelen oraya dönmüştü, Lilith'in ya da Kyoko'nun ruhunun diğer kısımlarında olanlardan farklı olarak, Adam’ın kendi ruhunun bir parçası olarak. Bu nedenle, diğer karakterler gibi bir geçiş rehberi olarak tezahür eden Kaworu olmadığını güvenle söyleyebiliriz, bunun yerine zaten Lilith ile kaynaşmış olan Kaworu/Adam'ın kendisidir.

EoE'de Tamamlama, Shinji’nin rahme dönüşüne ve hayatındaki kadınları çevreleyen kaygılarına odaklanıyor, özellikle de çaresizce ve bencilce şefkatini Tamamlama’ya girdikten hemen sonra aradığı Asuka’ya. Kaworu, Birleşme esnasında tamamen gölgededir. Rei ile birlikte, Adam olarak Shinji’ye konuşma yaptıkları ve istediği şeyin peşinden gitmesini öğütledikleri yer dışında hiç gözükmemektedir. Bu, Shinji'nin onu derinden istediği ya da onu kabul ederek ya da ona teslim ederek oraya getirildiği fikrine uymuyor. Gerçek bundan çok daha uzaktadır. Shinji hâlâ sıkıntıdadır ve hâlâ tamamlanmayı, mutluluğu aramaktadır. Geriye dönük olarak, Kaworu’dan Tamamlanma esnasında kısaca, Shinji'nin insan olarak gördüğü birini öldürmekten suçlu hissetmesi ve belki de onu gerçekten öldürmediğini düşünmesinin Shinji'nin omuzlarından bir ağırlık alacağını düşünmesi bağlamında kısaca bahsedilir.

Shinji "başından beri oradaydın" dediğinde bile, aslında Asuka'nın filmin önceki bölümlerinde Kyoko'nun ruhunun Ünite-02'de olduğunu öğrendiğinde söylediklerini tekrarlıyor ve ve Kaworu, başka bir anne figürü olarak, Misato’nun son anısı olan, haçına bakarken Shinji'yi çağırıyor. Hem Asuka hem de Shinji hızla çocuksu bir neşe durumuna geri döner. Shinji, acımasız gerçeklikten kaçmasına izin verecek bir anne kucaklaması aramaktadır. İlginç bir şekilde, EoE'nin daha önceki bir taslağı bunu çok daha net hâle getirmiş ve Adam'ın Lilith ile birleştiğini ve Ünite-01'in çekirdeğine girmeye çalıştığını daha fazla vurgulamıştır (Gendo’ya). Ek olarak, Rei, Kaworu'nun sözlerini söyledikten sonra Kaworu'ya dönüşmüştür. Tabii ki, (kısmen) son satır dışında, filmin son versiyonunda durum hâlâ böyledir ancak bu taslakta gösterilen sonun neredeyse aynı olması gibi daha az nettir.

Yanlış atfedilmiş veya yanlış çevrilmiş kaynaklar

Kanon Nedir?'de tartışıldığı gibi, "resmi Evangelion materyali" veya bunun dışında bir şey ifade eden birkaç iddia vardır. Bunlar genellikle üçüncü şahıslar tarafından yapılır, hayran yapımıdır veya video oyunu yan ürünleri için ayrı yollar gibi kanon dışı materyalleri temsil eder. Bunlar, en sık alıntılananlardan bazıları ve uygun olduğunda bir karşı örnektir.

Newtype Film Kitaplarından alınan bu sayfalar gerçektir, ancak Japonca orijinal değil, Çince bir çeviridir. Burada kullanılan ifade, dil ve karakterlere (kanji/hanzi) dayalı olarak bazı tartışmalar yapılmıştır, ancak bu, bu gerçeği göz ardı etmektedir.
Özellikle, Kaworu'nun satırları Japonca orijinalinden çok farklıdır ve bu kanıtı geçersiz kılar.
Newtype 100% Collection'ın Fransızca sürümü, Japonca orijinalinde tamamen bulunmayan ve aynı zamanda çokça yayılmış olan bu paragrafı içeriyor.
Japon orijinalinin Reichu tarafından yapılan bir çevirisi: "Kaworu tarafından ihanete uğradığını hisseden Shinji, acı içinde çalkalanan duygularını takip eder."
Aynı zamanda D&R program kitabında bulunan metnin aynısıdır.


Anno'ya atfedilen üçüncü taraf bir gazetecinin yanlış görüşü.
Sözde "1997'de KAWORU NAGISA, The End of Evangelion'dan önceden kayboldu" adlı bir alıntıdan yaygın olarak alıntılanan bir alıntı aslında...
...2008 tarihli bir hayran kitabındandır ve sözde kaynak bölümlerden birinin adıdır.


Anno, Megumi Ogata'yı Yuko Miyamura'yı Boğmaya Zorladı

Evangelion’un yapımının daha şiddetli yönlerinden birini çevreleyen EoE yapımı ilgili başka bir söylentidir bu da. Anno, bahsedilen “Cehennem Mutfağı” sahnesini bitirmekte zorlanmıştır ve en gerçekçi performansı elde etmek için Megumi Ogata (Shinji'nin seslendirmeni), Yuko Miyamura’yı (Asuka'nın seslendirmeni) boğmuştur. Bazıları Anno’nun onları zorladığını iddia etmektedir fakat herhangi bir zorlama durumu söz konusu değildir, kendileri bu fikri kabul ettikleri için yapmışlardır. Ancak bu sahne ile alakalı bu fikri kimin verdiği bilinmemektedir.

Megumi Ogata: “Doğaçlama yapıyormuşum gibi kulağa doğal geldiğimi düşünmenize çok sevindim. Deneysel bir şey yaptığımı hatırlamıyorum. Shinji'nin Asuka'yı boğduğu "Evangelion" filminin son sahnesinde, Yuko Miyamura'yı onu boğmak için yere ittiğim bir an oldu. O sahneyi oynarken çok iyi oynayamadım. O kadar heyecanlıydım ki onu çok sert boğdum, bir süreliğine sözlerini söylemesini imkânsız hale getirdim. Tabii bunu yaptığım için ondan özür diledim. Neredeyse onu öldürüyordum.” - “Evangelion Ekibinin Açıklamaları”, Megumi Ogata’nın Yuko Miyamura’yı boğma konusu ile alakalı açıklamalarından.

Başka bir röportajdan:

Muhabir: “Megumi Ogata, gerçekçi bir performans elde etmek için End of Evangelion'un seslerini kaydederken sizi gerçekten boğdu mu?”

Yuko Miyamura: “Evet, yaptı. Birçok kez boğuluyormuşum gibi ses çıkarmaya çalıştım ama doğru düzgün yapamadım. Bu yüzden Megumi Ogata beni gerçekten boğarak gerçekçi sesler çıkarmama yardımcı oldu. Hoş, değil mi?” - Gold Coast Film Festivali’ndeki bir röportajından, 2010.