tr:Kukla Sistemi

From EvaWiki
(Redirected from tr:Kukla Kapsül)
Jump to: navigation, search
Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Kukla Sistemi (ダミーシステム), Evangelion Üniteleri için yapay bir pilot sistemdir. Eva'nın kontrolünü 18. bölümde olduğu gibi pilottan devralmak için yapılabilir veya Seri Üretim Evangelionlarında olduğu gibi (beyaz yerine kırmızı olarak değiştirilmiş) bir kukla giriş kapsülü (ダミープラグ) ile de çalıştırılabilir. Kukla Kapsüller, Rei Ayanami veya Kaworu Nagisa'nın kişilik verilerini içerir ve bir Evangelion'u, pilotun düşünce kalıplarını taklit ederek gerçek bir pilotla senkronize olduğunu düşünmesi için yani Evangelion’u "kandırmak" için tasarlanmıştır.

Rei Kukla Sisteminin sorunlu olduğundan bahsedilmiştir. Gendo, 18. bölümde Shinji'den Eva-01'in kontrolünü aldığında, NERV bunu yalnızca bir kez başarılı bir şekilde kullanabilmiştir. 19. bölümde, Eva-01 hem Rei'yi hem de Rei Kukla Kapsülünü reddederek yalnızca Shinji'yi pilotu olarak kabul ediyor. Bu olaydan sonra bir daha Eva-01 ile Kukla Kapsülünü kullanma girişiminde bulunulunmaz. Eva-02'ye bir Kukla Sistem kuruldu ve gerekli veriler de aktarıldı, ancak onu kullanmak için hiçbir girişimde bulunulmadı.

Seri Üretim Evangelionları insan unsurunu eylemlerinden çıkararak, yalnızca Kaworu Kukla Kapsülünü kullanmışlardır.


Kukla Sistemi
Rei kukla kapsülü üstündeki plaka.
Gendo ve Ritsuko kukla sistemi tartışıyor.
Eva-01'deki kukla sistemi, kontrolü Shinji'den alıyor.
Bir Kaworu kukla kapsülü SÜ Eva'ya yükleniyor.


Analiz

23. bölümün sonunda Ritsuko, Kukla Kapsül Sistemini ve Rei’nin tankını yok ederek Kukla Sisteme son verir. Rei klonları ile Sahte Sistem arasındaki bağlantı ne açık ne de anlaşılması kolay bir şeydir. Yalnızca bu sabahki yazımızda bahsettiğimiz gibi, çıkarılabilen tek sonuç Rei’nin LCL’e girmesi ve Sahte Sistemin kişiliğini ve verilerini kaydetmesinde rol oynadığı yönündedir.

Sahte Kapsüllerin fiziksel olarak kendi içlerinde klonları yoktur (Ritsuko'nun onları yok etmek için kullandığı kontrolör Rei 4’ten başlar, Rei 1’den 3’e hepsini sayılmıştır), bu da klon tankının yok edilmesinin Evangelionlara takılan Sahte Kapsülleri nasıl etkileyebileceği sorusunu gündeme getirir. Kukla Sistemi yalnızca bir kez başarılı bir şekilde etkinleştirildi ve daha sonra çalışırken hiç görülmedi, bu nedenle, Evalara kurulan sistemlerin ne kadar işlevselliği koruduğunu bilmenin hiçbir yolu yoktur.

Kitlesel Üretim Evangelionlar için Kaworu Kukla Kapsüllerinin varlığı, başka bir bağımsız olarak kuruluş tarafından oluşturulan Kukla Sistemin’in var olduğu bizlere gösterir ancak bunun hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmemektedir.

Rebuildlerde

Kukla Sistem ilk olarak Rebuild of Evangelion 1.0’da Gendo'nun "Kukla Kapsül henüz deneme aşamasında değil." dizesiyle ifade edilir.

Evangelion 2.0’da NERV Merkezi Kukla Sistemi’ni Golgotha Üssü’nden almaktadır. Eva-01'in giriş kapsülüne bir Sahte Sistem Çekirdek Kontrol Modülü takılmıştır ve kapsülde aynı zamanda özel bir Sahte Sistem yönetme modülü de bulunmaktadır. Böylece fiziksel bir pilota ihtiyaç duymadan bir Eva birimi AT Alanını etkinleştirebilmekte ve yayabilmektedir.

Eva-01'in giriş modülü, Eva-01 ve pilotu 9. havari (yani işgalci bir havarinin saldırısına uğrayan Eva-03) tarafından etkisiz hale getirildiğinde etkinleştirilir. Shinji'yi indüksiyon kollarına sabitleyerek dizginlemek için kapsülün iç dizisinin arkasından geniş bir mekanik dizi uzanır ve Shinji’nin önüne bir kalkan (baş ünitesi, Shinji önündeki bu metal yüzünden dışarıda olanları görememektedir) koyar. Dahili kapsül ekranının yerini kırmızımsı çizgilerden oluşan bir alan alır. Eva-01 yeniden aktive olur ve Eva-03’ü ve havariyi, normal kapasitesinin üzerinde ve ötesinde fiziksel güçle, sınırsız bir vahşetle parçalara ayırır.

10. havari ile yapılan savaş sırasında Shinji'nin yokluğunda, NERV personeli Eva-01'i yalnızca kukla sistemle etkinleştirmeye çalışır. Eva kapsülü zorla çıkarır ve senkronizasyonu reddeder. Gendo bu "reddi" "Yui"nin kabul etmemesine bağlar.

Filmin başlarında Gendo ve Rei, serideki sahte kapsül fabrikasına benzeyen bir tesiste görülüyor, ancak kukla sistemin ayrı bir NERV şubesi tarafından teslim edilmesi nedeniyle şu anda bu süreklilikteki kukla sistemini Rei'nin düşünce kalıplarına veya klonlarına bağlayan hiçbir şey yok. Kukla Sistemi’nin Rebuild versiyonunun daha fazla açıklanıp açıklanmayacağı son filmle göreceğiz.


Rebuild'de Kukla Sistemi
Kukla kapsülü yükleniyor.
Kapanan koltuk ve tutma mekanizması.
Kukla sistemi ekranı.


Ayrıca Bakın