tr:Teori ve Analiz: Asuka ve Küvet

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Asuka, 24. bölümün hem Canlı Yayın hem de Yönetmenin Kesiti versiyonlarında.
EoE'deki hastane sahnesi sırasında Asuka. Bileklerinde görünür kesik olmadığına dikkat edin.

23. bölümde evden kaçan Asuka, bir süre Tokyo-3 sokaklarında dolaşır ve daha sonra 2. Kısım personeli tarafından 24. bölümde terk edilmiş, köhne bir binada bulunur. Giysileri yakındaki bir sandalyede düzgünce katlanmıştır, turuncu/kırmızımsı bir sıvıyla dolu bir küvettedir. Bu, Asuka'nın bileklerini keserek kendini öldürmeye çalışmış olabileceğini gösteriyor gibi görünüyor, ancak diğer kanıtlar bununla çelişiyor. Ek olarak, okul üniforması yanındaki bir sandalyede düzgünce katlanmış, birden fazla kültürde kendi hayatına veda etmenin yaygın bir işaretidir bu. The End of Evangelion'da, Asuka'nın hastane sahnesinde bileklerine IV tüpler takılmış olarak görülüyor. Ancak Asuka'nın bileklerinde herhangi bir bandaj yok çünkü Shinji onu uyandırmaya çalıştığında bunlar açıkça görülebiliyor. Asuka'nın belirttiği gibi, yaşama isteğini kaybetmiştir, ancak kendini öldürme isteği de yok gibi görünmektedir ve NERV onu "kurtarana" kadar sadece ölümü beklemeyi seçmiştir. Daha sonra ilaca bağlı komaya girer.

İlginç bir şekilde, bu, Anno'nun niyetini daha net hale getirmek için orijinal bir bölümde bulunan bir şeyi kasıtlı olarak değiştirdiği nadir örneklerden biri gibi görünüyor. 24. bölümün Canlı Yayın versiyonunda, daha çok pasa benzeyen, daha sonraki Yönetmenin Kesiti (ve Netflix) sürümünden çok daha güçlü bir şekilde kanı andıran, çok farklı renkte bir küvet bulunuyor.

Bu, ilginç bir şekilde, Shinji'nin 4. bölümün başlarında ve daha sonra The End of Evangelion'da kaçmasıyla paraleldir. Shinji örneğinde olduğu gibi, bu pek mantıklı görünmüyor, ama aslında onun karakteri hakkında çok şey söylüyor. Asuka kendi öz değerinin çoğunu pilotluğa yansıttı; bunu kaybettiğinde, kimsenin onu umursamadığını veya bir insan olarak ona değer verilmediğini hissettiğinde, Asuka tamamen değersiz olduğunu hissediyor, ancak annesinin intiharıyla ilgili hatırası aynı zamanda, bağımsızlığını agresif bir şekilde onaylamaya karar verdiği ve pilotluk hüneriyle yaşama isteğini ve hatta pilotluk yapamadığı zamanlarda bile bu vaadine ihanet etmeye istekli değildir. Aslında, bölüm Asuka'nın annesinin intiharını hatırlamasıyla başlar, özellikle 22. bölümde tam olarak gösterilmemiştir. Böyle bir eylemi bile yapabileceğine inanmıyor. Shinji gibi o da hiçbir şey için yeterince iyi olmadığını düşünüyor.[1]

Lütfen bu konuya bakın: http://www.evageeks.org/forum/viewtopic.php?t=3093

Ayrıca Bakınız

Teori ve Analiz: Yaygın Yanılgıların Listesi

Teori ve Analiz: Shinji ve Göl

Kılavuzlar: 24. Bölüm TV vs. YK

Referanslar

  1. Bu aslında manga hakkında bir not olsa da, Sadamoto, Shinji versiyonunu tam olarak bu şekilde yazarak tanımladı: "Ama aynı zamanda soğuk, hırssız bir karakter; intihar edecek, ancak bunu yapmaya cesaret edemeyen bir tip. Hayattan vazgeçmiş, hüzünlü bir karakter yaratmaktı amacım." - Şu Anda Düşüncelerim. Anno bazı benzer, ancak daha az doğrudan hedefe yönelik olan açıklamalar yapmıştır.Bu makale hoş olmayan "Eksik" adını taşıyor. Bu kötü bir şey. Her yerde NGE hayranlarına harika bir hizmet sunun!