tr:Khara

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Khara Stüdyosu (Yunanca: "Neşe") Hideaki Anno tarafından 2006 yılında kurulmuş bir anime prodüksiyon stüdyosudur. İlk prodüksiyonu Evangelion 1.0'dır.

14 Şubat 2007'de yayınlanan Rebuild of Evangelion'un ilk film afişinde Anno, projeyi üretmek için neden Gainax'a geri dönmeyeceğini açıkladı:

"Bu projenin yaratıcısı olarak sizi temin ederim ki çok yeni bir duyguyla Evangelion dünyası inşa edilmiştir. Bu amaçla Gainax'taki köklerimize geri dönmüyoruz. Bir prodüksiyon şirketi ve stüdyo kurdum ve bu yeni ortamda yeniden başlayacağız. Arkamıza bakmadan, koşullara hayranlık duymadan geleceğe doğru yürümeyi amaçlıyoruz. Neyse ki eski diziden, yeni kadrodan ve bu dizide çalışmak için daha birçok harika kadrodan bir araya geldik."[1]

Anno, Evangelion'un tüm orijinal büyük yaratıcılarını Rebuild filmleri için tekrar bir araya getiriyor: Yoshiyuki Sadamoto (karakter tasarımları; NGE manga uyarlamasını da yarattı), Ikuto Yamashita ("mekanik tasarımları": Havari ve Evangelion tasarımları) ve Shiro Sagisu (müzikal işler).

Gainax ile İlişkileri

Khara, Batı Shinjuku'da ofisleri bulunan tamamen bağımsız bir yapım şirketidir.[2] İngilizce kaynaklarda, Anno ve Rebuild ekip üyelerinin Gainax ile nasıl bir ilişki sürdürdüğü veya Gainax'a geri dönüp dönmeyecekleri bilinmiyor.

Evangelion'da ortak telif hakkı

Rebuild filmindeki telif hakkı bildirimlerinden, Gainax'ın web sayfasından ve o zamandan beri yayınlanan tüm Evangelion mangalarının kapaklarından (Angelic Days ve Eva Manga 11 dahil), Khara ve Gainax'ın artık Evangelion'un telif hakkının ortak mülkiyetine sahip oldukları görülüyor.

Eserleri

Filmler

Dış Bağlantılar

Referanslar