tr:Death'in Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Sahnesi

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Evangelion: Death'de “Pachelbel's Canon”un provasına hazırlanan yaylı çalgılar dörtlüsünü oluşturan dört genç müzisyenin sahneleri var. Dört müzisyen Shinji, Asuka, Rei ve Kaworu'ya benziyor ve onların sesine benzer sesler çıkartıyorlar. Pilotlardan herhangi birinin NGE olaylarından önce başka bir pilotla karşılaşmasının imkansızlığı nedeniyle (çünkü seri sırasındaki karşılaşmalarından önce birbirlerini tanımadıkları açıktır), bu sahneler için klasik bir açıklama, bunların sadece Tamamlanma’ya götüren olayları göstermek için tasarlanmış sanatsal bağlantı sahneleri olduğu ve başka hiçbir şey olmadığı yönündedir.

Bununla birlikte, müzisyenlerin gerçek NGE zaman çizelgesinde gerçek insanlar olduğunu varsaymak daha mantıklıdır. Hâlâ Shinji, Asuka, Rei ve Kaworu değiller, ama yine de varlar. Müzisyenler sesleri, görünüşleri ve hatta belki de bazı kişilik özelliklerini kendi pilot benzerleri paylaşmaktadırlar, ancak tamamen değildir bu.

Müzisyenlerin (bundan böyle “Shinji Değil” ve benzeri şekilde adlandıracağız) aslında pilotlar olmadıklarına dair daha fazla kanıt, filmin kendisinin onları bağlamayı reddetmesi gerçeğinde görülebilir. Filmin diğer noktalarında, film farklı zamanlarda ve/veya durumlarda aynı insanlarla buluşmak için zaman içinde atladığında karakterler birbirine bağlanır. Örneğin, Misato’nun içinde bulunduğu İkinci Patlama sahnesinin ardından, Misato ve Kaji'nin yatakta olduğu bir sahne gelir. Yatak sahnesinden önce, "15 yıl sonra, bir erkek tarafından tutuldu" yazan bir başlık kartı belirir. Başlık kartındaki diğer kanıtlarla birlikte, filmin Antarktika'daki genç kız ile bir erkekle yatakta yatan olgun kadın arasında bir bağlantı kurduğu ve aynı kişi olduklarını gösteren başka kanıtlar olduğu aşikâr. Ancak Kaworu'yu elinde tutan Ünite-01'in sahnesinden sonra, film ilk yaylı çalgılar dörtlüsü sahnesine geçer ve Shinji Değil ile gerçek Shinji arasında hiçbir bağlantı kurulmaz. Film bu bağlantıları yapmayı reddediyor ve bu nedenle bu karakterlerin aslında birbirleriyle ilişkili olmadığını varsaymak mantıklı.

Dahası, müzisyenlerin hiçbiri tam olarak resmedilmiş yüzlere sahip değildir. Işığa karşı sadece kısmen görülürler. En çok Shinji Değil’in yüzü görülebilir, Asuka'nın yüzü en iyi haliyle kızıl saçla gizlenir, Rei Değil’in yüzü asla burnun ötesinde gösterilmez ve Kaworu Değil’in yüzü asla gösterilmez. En olası açıklama, özellikle Rei ve Kaworu vakalarında, yüzlerin pilotların yüzlerine tam olarak karşılık gelmeyeceğidir.

Müzisyenlerin gerçek zaman çizelgesinde gerçek insanlar olduklarının özel olarak yorumlanması için var olan kanıt büyük ölçüde Death’in içinde mevcuttur. İlk dörtlü sahnesinden önceki başlık kartları, Tokyo-2'de 24. bölümdeki olaylardan 18 ay önceki sahneye çok somut bir zaman ve yer veriyor. Sadece soyut bir bağlantı sahnesinde bu kadar somut bir evren içi zaman ve yer vermek mantıklı olmayacağından, mantıksal nokta sahnelerin gerçekten gerçekleştiğini göstermektedir. Dahası, ek kaynak The Evangelion Chronicle: Side B şöyle diyor: “Üçüncü Havari saldırmadan önce, Tokyo-2'deki Üçüncü Ortaokulun okul oditoryumunda "Pachelbel'in Kanonu"nu seslendirmek için erkek ve kız dörtlüsü toplandı. Bu genç müzisyenler, dünyanın kaderinin üzerine oturacağı Dört Çocuk’la esrarengiz bir benzerlik taşıyordu.”

Ek olarak, Refrain of Evangelion kitapçığından: 1. Suiten for Violoncello solo Nr. 1 G-dur, BWV. 1007 1. Vorspier
Bu, EVANGELION: DEATH'in açılışı ve tıpkı Shinji'ye benzeyen bir çocuk tarafından çalınan Bach'ın 1 numaralı yalnız çalınan çello süitinin giriş kısmıdır.

Tamamlayıcı kaynaklara her zaman güvenilemeyecek olsa da söyledikleri fiili eserlerin kendisinde olanlara karşılık geldiğinde, bu durumda tamamlayıcı kaynak teori için ek kanıt sağlamalıdır.

Bu nedenle, tüm bu kanıtları görünce, en mantıklı sonuç, yaylı çalgılar dörtlüsü sahnelerinin gerçek zaman çizelgesinde, yalnızca dizinin ana karakterlerine benzeyen gerçek insanları göstermesidir.

Müzisyenlerin etten kemikten değil, bir tür hayaletimsi görünümler olma ihtimalinin ele alınmasına da değer. Bununla birlikte, bu teorinin mitolojik kullanımların yanı sıra kendine dair çok az kanıtı olduğundan (ve NGE bu türden pek çok mitolojik özellik göstermediğinden), büyük olasılıkla doğru değildir.

Dış Bağlantılar