tr:Kılavuzlar: Evangelion 3.0+1.0 SSS

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Evangelion: 3.0+1.0 SSS

Bu, Evangelion 3.0+1.0 filmi hakkında sık sorulan soruların bir derlemesidir.

Genel Sorular

Film neden 4.0 değil de 3.0+1.0 olarak adlandırılıyor?

Henüz sorunun kesin bir cevabı yok, hayranlar bunun stilistik bir seçim, bir tetrafobi vakası (4 numara korkusu) veya daha derin bir anlamı olabileceğini tahmin etti. Ya da üç seçeneğin tümü.

Film neden "Shin Eva" olarak da anılıyor?

Evangelion serisinin önceki tüm filmleri gibi bu filmin de iki farklı başlığı var. "Shin Eva", Japonca başlık olan "Shin Evangelion Gekijōban"ın kısaltmasıdır.

Japonca başlığın sonundaki (:||) nedir?

Müzikte (: ||) tekrar işaretidir. "Başa dönün ve tekrar çalın, sonra devam edin" demektir. Ancak (:) müzikal işaretin parçasıysa veya iki nokta üst üste ise yoruma bırakılmıştır. Eğer gerçekten iki nokta üst üste ise, müzik sembolü (||) basitçe "son" anlamına gelir.

Evangelion 3.0+1.0 Avant 1 (başlangıçtan 10.40’a kadarki kısım) Hakkında Sorular

Shinji, Asuka ve Rei nerede?

Mari'nin söylediğine göre, henüz bulunamadılar.

Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo olaylarından bu yana ne kadar zaman geçti?

Ünite-08'in durumu ve Shinji, Asuka, Rei'nin yokluğu düşünüldüğünde muhtemelen fazla zaman geçmemiştir. Filmin Evangelion 3.0 olaylarından sadece birkaç saat sonra gerçekleşmesi bile mümkün.

Wille Paris'te ne yapıyor?

Wille, Avrupa-NERV tesislerinden Ünite-08 ve Ünite-02 için yedek parçaları kurtarmaya çalışıyor.

Ünite-08’in kolları neden silahlarla donatıldı? Nasıl uçabiliyor?

Ünite-08'in "ICC" (Doğaçlama Savaş Yapılandırması) adlı yeni yapılandırması, Evangelion 3.0'ın sonundaki olaylardan sonra uygulandı. Shinji’yi içeren Giriş Kapsülü çıkarılırken, kolları Uyanmış Eva-13 ile temas etmesi sonucu tamir edilemeyecek kadar aşınmıştı.

"Kablo uçuşu" olarak adlandırılan havaya kalkma yeteneği, AAA Wunder tarafından çalıştırılan Ünite-08'in beline monte edilen bir cihaz tarafından sağlanır. Mari, hava hareketleri Sumire Nagara tarafından kontrol edildiği için Eva'nın hava hareketlerini kontrol etmiyor.

Ritsuko, Maya ve diğerleri neden giriş kapsülü kıyafeti giyiyor ve kask takıyor?

Paris, "kategori 6 çekirdekten dönüştürülmüş yüzey" olarak tanımlanır ve "oksijen yoğunluğu -3” olarak bahsedilmektedir. Ritsuko ayrıca "L-Bariyer, yoğunluğunun oldukça yüksek" olduğunu belirtiyor. Önceki Evangelion filmlerinin sayısız sahnesinde ana malzemenin güçlü bir aşındırıcı madde olduğu ima ediliyor. Kıyafetler ve kasklar, Wille üyelerini korozyonun etkilerinden geçici olarak korur.

Küçük DSRV (Derin Su Altı Kurtarma Aracı) muhtemelen Euro-NERV'ün 1. Sızdırmazlık Sütununa iniş sırasında düşmana karşı bir kalkan olarak kullanılıyor.

tr:Havari-Mühürleyen Hex Sütunu nedir?

Evangelion: 2.0, Havarileri içerme ve/veya en azından kısmen itme yeteneğine sahip bir teknoloji olan tr:Havari-Mühürleyen Hex Sembolleri'nu sessizce tanıttı. Aynı filmde “tr:Havari-Mühürleyen Hex Sütunları” olarak bahsedildi.

tr:Havari-Mühürleyen Hex Sütunu, L-Bariyerinin etkilerini ortadan kaldırabilen bir sistem olan Anti-L sistemini etkinleştirebilir. Sütunun ayrıca doğası gereği Evangelion Birimlerine benzer olduğu ve insan dili kullanılarak kontrol edilmesinin zor olduğu doğrulanmıştır. Anti-L sisteminin etkisinin kalıcı olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Paris'teki Sütun, daha önce görülen Sütunlardan farklı olup olmadığı şu anda da bilinmemektedir.

L-Bariyeri nedir?

Evangelion 3.0’daki son sahnede Asuka şöyle diyor:

“L Bariyer yoğunluğu burada çok yüksek, bu yüzden bizim için gelemeyecekler. Lilin'in bizi alabileceği bir yere gideceğiz.”

Şu anda kesin olarak doğrulanmamış olsa da, L-Bariyerinin Tokyo-3 ve Paris yakınlarında aşındırıcı malzeme ve nefes alınamayan hava ürettiği ima ediliyor.

Spekülasyon: L, Lilin'i temsil eder.

Shinji, Asuka ve Rei,i 3.0'ın sonunda L-Bariyeri'nde sorunsuz bir şekilde nasıl yürüyebilir ve nefes alabilir?

Evangelion 2.0 ve Evangelion 3.0'ın çeşitli sahnelerinde pilotlar normdan daha üstün fiziksel özellikler sergiliyor: Shinji, Ünite-01'in kontrol panelini çıplak ellerle parçalayabilir; Asuka, kalın bir camı bir yumrukla kırabilir; Asuka, Mari ve Shinji, Eva Üniteleri ile yüksek senkronizasyon oranlarına ulaştıklarında fiziksel değişikliklere maruz kalırlar; Asuka ve Mari yaşlanmazlar (Eva'nın Laneti). Ritsuko birden fazla kez pilotların akıllarını kaybedebileceklerinden veya insanlıklarını kaybedebileceklerinden bahseder. Görünüşe göre pilotlar basit insanlardan biraz daha fazlasıdır ve L-Bariyerinde olmanın hiçbir yansıması yoktur.

Sütun nasıl etkinleştirilir?

Wille mürettebatı, Anti-L sistemini etkinleştirmek için Sütunu başarıyla hackledi. Operasyon, muhtemelen Euro-NERV üyeleri olan isimsiz "işlemciler" tarafından 5 üzerinden 4. aşamaya kadar başlatılmış ve tamamlanmıştır.

Yeni Eva Üniteleri nelerdir?

Evangelion 3.0 filminde tümü Lilith'in maskesi ve Evangelion'dan yeni NERV logosu bulunan üç yeni düşman vardır.

  • Eva 44A (“4 two A” şeklinde okumaktadırlar). Birbirine kaynaşmış iki farklı Eva Ünitesinden oluşur. Uçabilir ve bir Longinus Mızrağı ile donatılmıştır. AT-Alanları Ünite-08'in topları tarafından yok edildiğinden ve herhangi bir uzun mesafeli saldırı göstermediğinden büyük bir güç göstermezler.

İlginç bir şekilde Ritsuko, kendilerine ait bir koloni oluşturduklarını ve artık yeni bir yaratık olduklarını belirtir.

Sonraki iki Eva türü birlikte çalışmaktadır.

  • Eva 44B ("4 two B" şeklinde okumaktadırlar). Birbirine kaynaşmış iki farklı Eva Ünitesinden oluşur. Kendi başlarına saldırma veya savunma yeteneği göstermezler. Eva 4444C'yi pozitron topunu ateşlemek için gereken enerji ile destekliyorlar.
  • Eva 4444C (“4 four C" şeklinde okumaktadırlar). Midori tarafından "Patron" olarak lakaplandırılmıştır. Pozitron topu tutan ve nişan alan dört Eva Ünitesinden oluşur. Bir dizi uzun ve esnek matkap, ona orta menzilli bir saldırı ve savunma mekanizması sağlar. Pozitron topunu çalıştırma gücü Eva 44B'den sağlanmaktadır.

44B ve 4444C'nin askeri kullanımının, tek bir ulusun kullanabileceği Eva Birimlerinin sayısını sınırlamak için 2.0'da yürürlüğe giren uluslararası bir anlaşma olan Vatikan Antlaşması ile yasaklandığı söyleniyor.

Düşman Eva'yı kim kontrol ediyor?

Fuyutsuki. Muhtemelen Ritsuko'nun sadece onları test ettiğini söylediği için tam ölçekli bir saldırı değil.

Mari, "Ünite-08'i örtüşmeye hazırlama" cümlesi ile ne demek istiyor?

Şu anda bilinmiyor.

Evangelion için bir ilham kaynağı ve Japon TV dizisi olan Ultraman mitolojisinde, "Ultra Örtüşme" terimi, 6 Ultra Kardeşin bir füzyonunu belirtmek için kullanılmıştır. Kelimenin bir saygı ve gönderme olarak seçilmesi ve Ünite-08'in filmin ilerleyen bölümlerinde başka bir Eva Ünitesi ile kaynaşması olasıdır.