tr:Teori ve Analiz: Yui'nin Ajandası

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
07 C032.jpg

"Misato-san, lütfen böyle dışarı çıkmayın. Utanç verici."
Bu makalenin/bölümün üslubu ve/veya yazım tarzı uygun değil. Yönergelere uyacak şekilde yeniden yazılmalıdır.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın. .


NGE'nin en karanlık yönlerinden biri Yui'nin amaçlarıdır. Eva-01'e ruh vermesi gerçekten bir tesadüf müydü? Bilerek yaptıysa, neden? Riskli bir temas deneyi sırasında neden Shinji'nin orada olmasını istesin ki? Üçüncü Patlama için planları nelerdi? Eva olduktan sonra ara sıra şiddet içeren davranışları, kendi tarafında en azından bir dereceye kadar akıl hastalığına işaret ediyor mu? Başından beri uzayda sürgüne gitmeyi mi planlamıştı? Animede sunulan kanıtlar, bu soruların hepsini olmasa da bazılarını yanıtlıyor.

Yui'nin Temas Deneyi

Yui'nin Fuyutsuki ile Konuşması

Kanıt, Yui'nin aslında Eva-01'in ruhu olmayı bilerek seçmiş olmasıdır.

Bu konuşmada 21. bölümde neden geldiğine dair başlıca kanıt:

21. Bölüm - Yui/Fuyutsuki, bebek Shinji ile bir ağacın altında

[telop:_ MS 2003]

[telop:_ Hakone - Ashinoko Gölü Çevresi]

Fuyutsuki: Her gün aynı hava... Sonbaharın bu ülkeden kaybolması anlatılamayacak kadar üzücü. Seele'nin Gizli Ölü Deniz Parşömenlerindeki senaryoya göre, Üçüncü Patlama kesinlikle on yıldan biraz fazla bir süre içinde gerçekleşecek.

Yui: Seele ve Gehirn; nihai trajediyi önleme örgütleri.

Fuyutsuki: Senin amacını destekliyorum, Seele'ninkileri değil.

Not: Yui'nin niyeti Seele'ninkinden farklıdır ve Fuyutsuki bunun farkındadır. Ayrıca Gizli Bilgilere göre Yui'nin bir Seele üyesinin kızı olduğunu ve buna göre planlarını anlayabilecek bir konumda olduğunu unutmayın.

Yui: Profesör Fuyutsuki, o bilgileri dünyaya anlatmak çok tehlikeli olurdu.

Fuyutsuki: Tüm belgeleri Ikari'ye verdim. Bir insanın tek başına yapabileceği bir şey değil. (Duraklar)

Yui ve Fuyutsuki burada İkinci Patlama'nın kasten yaratıldığına dair kanıtlara atıfta bulunuyorlar. Fuyutsuki, Gendo'yu bu kanıtlarla karşı karşıya getirmiş ve bunu kamuoyuna açıklamakla tehdit etmişti.

(Devam eder) Daha önce yaptıklarımın tekrarı olmayacak. Ah, ayrıca bana bir uyarı verildi. Görünüşe göre beni silmeleri hiç zor olmayacak.

Fuyutsuki'nin hayatı bu eylemler nedeniyle Seele tarafından tehdit edilmişti.

Yui: Ve hayatta kalanları da. İnsanları yok etmek kolaydır.

Fuyutsuki: Yine de, bu bir test deneği olmanız için bir neden değil.

Burada işin önemli noktasına geliyoruz. Yui'nin hayatı da tehlikedeydi ve bu onun Temas Deneyini kendisinin yapmasına yol açmıştı.

Yui: Her şey olması gerektiği gibi olur. Bu yüzden Seele ile birlikteyim; Shinji'nin iyiliği için...

Hakone Konuşması
Yui Kozo levy 0085.JPG
Hakone - Hakone - Ashinoko Gölü
Fuyutsuki: "Her gün aynı hava...
Sonbaharın bu ülkeden kaybolması anlatılamayacak kadar üzücü.
Seele'nin Gizli Ölü Deniz Parşömenlerindeki senaryoya göre, Üçüncü Patlama kesinlikle on yıldan biraz fazla bir süre içinde gerçekleşecek."
Yui: "Seele ve Gehirn; nihai trajediyi önleme örgütleri."
Fuyutsuki: "Senin amacını destekliyorum, Seele'ninkileri değil."
Yui: "Profesör Fuyutsuki, o bilgileri dünyaya anlatmak çok tehlikeli olurdu."
Fuyutsuki: "Tüm belgeleri Ikari'ye verdim. Bir insanın tek başına yapabileceği bir şey değil."
Anno, Fuyutsuki'nin Yui'ye olan bariz, ancak belirtilmeyen çekiciliğinin küçük bir alt metnini vermek için zaman ayırır.
Yui Kozo levy 1163.JPG
Shinji'nin göğüslerine uzandığı görüntü, elbette, Fuyutsuki'nin zihninin bir an için nereye gitmesine izin verdiğinin bir göstergesidir.
Fuyutsuki: "Daha önce yaptıklarımın tekrarı olmayacak.
Ah, ayrıca bana bir uyarı verildi.
Görünüşe göre beni silmeleri hiç zor olmayacak."
Yui: "Ve hayatta kalanları da. İnsanları yok etmek kolaydır."
Fuyutsuki: "Yine de, bu bir test deneği olmanız için bir neden değil."
Yui: "Her şey olması gerektiği gibi olur.
Bu yüzden Seele ile birlikteyim; Shinji'nin iyiliği için..."
Fuyutsuki, ima ettiği şeyin tam anlamı batmaya başladığında Yui'ye bakar...
Yui Kozo levy 2395.JPG
Yui Kozo levy 2412.JPG
Yui Kozo levy 2395.JPG
Yui Kozo levy 2384.JPG


Eva-01, Yui'nin temas deneyi sırasında hâlâ Lilith'e bağlıydı.

Bu, Yui'nin temas deneyinin birçok insanı şaşırtan yönlerinden birini açıklıyor: Temas deneyi neden bu kadar kısa sürede gerçekleşti? Eva-01 eksikti ve aslında hâlâ Lilith'e bağlıydı.

Yui'nin bir an önce harekete geçmesi gerekiyordu çünkü hayatından endişe duyuyordu. Seele onların kendi gündemlerine karşı olduğunu ve buna karşı çalıştığını öğrenmişti. Böylece Eva-01'in tamamlanmasını bekleyecek zamanı yoktu. Durumu, bu konuşmanın izin verdiğinden daha da vahim olmalı.

Yui'nin niyetine dair daha fazla kanıt The End of Evangelion'da bulunur:

Fuyutsuki: İnsanlar yaşama iradelerine sahip oldukları için var olurlar... Ve onun Eva'nın içinde kalmasının nedeni de budur.

Fuyutsuki'nin görüşüne göre Yui'nin Eva-01'de kaldığı ve Gendo'nun onu geri alma girişimlerine kasten meydan okuduğu açıktır. Bu bizi Gendo'nun aslında Yui'nin niyetlerini bilmediği ilginç bir sonuca götürüyor. Profesör Fuyutsuki'ye güvendi ama kocasına güvenmedi.

Deney Günü

Yui'nin neden Shinji'nin temas deneyi için hazır olmasını istediğini anlamak daha zor. Eva-01 tarafından özümsenmeyi ve bir daha geri dönmemeyi planladığını biliyoruz; neden Shinji'nin buna tanık olmasını istesin ki? Gerçekten devam etmemiz gereken tek şey bu konuşma:

Fuyutsuki: Bu çocuğun burada ne işi var?
(Naoko) Akagi: O Şef Ikari'nin oğlu.
Fuyutsuki: Ikari, burası bir anaokulu değil. Bugün çok önemli bir gün!
Yui: Üzgünüm, Profesör Fuyutsuki. Onu getiren benim.
Fuyutsuki: Yui, bu senin bugünkü deney günün.
Yui: Bu yüzden onu getirdim. Çocuğuma parlak geleceği göstermek istiyorum.

Shinji, annesinin temas deneyine tanık olur.

Yui'nin Eva'nın içinde kaybolmadan önceki son sözleri bize iki şey söylüyor. Eylemleri bir şekilde Üçüncü Patlama ve insanlığın kaderi (parlak gelecek) için planları hakkında bir ipucu içeriyor ve Shinji'nin bu "parlak geleceği" önceden görmenin önemli olduğuna inandığını söyledi. Ama üç yaşındaki bir çocuğun annesinin kayboluşunu görmesi neden önemliydi? Shinji'nin travma geçirmesi planları için bir şekilde önemli miydi? Bu kesinlikle ona "Yılın Annesi" ödüllerini kazandırmaz.

Diğer bir olasılık da, yaratacağı etkiyi hafife almış ya da bir şekilde Gendo'nun Shinji'yi terk edecek kadar işlevsiz olacağını fark etmemiş olmasıdır. Belki de Gendo ve Shinji'nin kayıplarından kurtulacağına ve Gendo'nun Shinji'yi planlarına adaması için yetiştireceğine inanıyor muydu?

Bunlardan herhangi biri mümkündür, ancak elimizdeki kanıtlarla aralarından seçim yapmak imkansızdır.

Başka bir soru da, Gendo'nun Seele'ye karşı çıkarak kendi planını oluşturacağının farkında mıydı, yoksa Üçüncü Patlama'yı Yui ile yeniden birleşmeye yönlendirecek bir plan mıydı?

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da Fuyutsuki'nin repliklerinin Yui'nin Shinji'yi deney için yanında getirmek istediğini bilmediğini ortaya çıkarmasıdır. İlk başta onu getirenin Gendo olduğuna inanır, ancak Yui bunun onun fikri olduğunu kabul ettiğinde hazırlıksız yakalanır. Fuyutsuki daha sonra gizlice Yui'yi Shinji'yi neden yanında getirdiği konusunda sorgulamaya çalışır, çünkü ikisi de ne olacağını bildiğinden, sözleri Shinji'nin yaklaşan "kazaya" tanık olmaktan olumsuz etkileneceğine dair oldukça haklı bir endişeyi ele verir. Yui'nin son sözleri olduğunu kanıtlayan yanıtı, ona neden olduğu konusunda herhangi bir ayrıntı vermeden olsa da, bunun olması gerektiği konusunda ısrar etmesiydi. Genel olarak, şu an, Fuyutsuki'nin en yakın sırdaşı ve ortak komplo arkadaşı olmasına rağmen, Yui'nin, kendisine geldiğinde bile, kartlarından bazılarını göğsüne yakın tuttuğunu gösteriyor.

Yui'nin Üçüncü Patlama Planı

Ama Yui'nin Üçüncü Patlama ve insanlığın kaderi için planları tam olarak nedir? Bu soruyu mevcut kanıtlarla yanıtlamak daha da zor. Bunun Seele'nin senaryosundan farklı olduğunu ve farkın, onu başarmak için her şeyi riske atacak kadar önemli olduğunu biliyoruz. Seele'nin planı, tüm insanlığın ruhlarını Karanlık Ay'da tek bir varlıkta birleştirmektir. Bu yüzden kesin olarak bildiğimiz tek şey, bunun Yui'nin planı olmadığıdır.

Elimizdeki kanıtlardan Yui'nin planları hakkında öğrenebileceğimiz bir şey var mı? Evet var. Yukarıda öğrendiğimiz gibi, Yui Shinji'ye "parlak geleceği" gösterdiğini söylüyor. Ona ne gösteriyor? Kendisinin bir Evangelion Ünitesi ile bir olduğunu gösteriyor. Bu onun diğer herkes için planı olabilir mi? Pekâlâ iyi olabilir. Gendo'nun planının tüm insan ruhlarını ve belki de bitki ve hayvan ruhlarını Üçüncü Patlama sırasında Evaya girmeyi içerdiğini biliyoruz. (Ayrıntılar için bakınız: Teori ve Analiz: Gendo'nun Ajandası.) Ancak planı kendisini Yui ile yeniden bir araya getirmek için tasarlanmıştı ve onun rehberliğinde Üçüncü Patlama hedefine ulaştığında sona erecek ve diğer herkes "Eva denilen gemiden" çıkıp yeniden bedenlenmekte özgür olacaktı; Karanlık Ay'ın ruhları parçalayıp özgürleştirmesinden sonra olduğu gibi.

Bu nedenle Yui'nin planının tüm ruhların Evalara girmesini öngörmesi muhtemeldir. Ama aynı zamanda planına göre geçici mi olacaktı? Kesin olarak söylemek imkansız; bu pekâlâ olabilirdi, ama eğer onlar sadece geçici bir sığınak olsaydılar ve amaçlarına hizmet ettiklerinde herkes hayatlarına devam edecek olsaydı, gerçekten de Evalara girmeyi "parlak gelecek" olarak adlandırır mıydı? Öte yandan, EOE'nin sonunda sonuçlardan memnun görünüyor, bu yüzden belki de baştan beri planı "herkesin yeniden somutlaşma şansına sahip olması"ydı.

Ve şunu bir düşünün: Seri Üretim Evaları dahil ederseniz, aralarından seçim yapabileceğiniz en az 14 Evangelion olacaktır. Bu yüzden belki de Yui'nin ve Seele'nin planları arasındaki en büyük fark, eğer Yui tamamen başarılı olsaydı, Tamamlanma tek bir varlık yerine bir düzineden fazla varlığın yaratılmasıyla sonuçlanacaktı. Bu, Tamamlanma sorununu, başkalarının yokluğundan dolayı var olmama ile aynı olması sorununu çözebilirdi, Shinji'nin onu reddetmesine yol açan tam da bu farkındalıktır.

O mavi saçlı melek kız, şüpheyle tanıdık geliyor...

Sorulması gereken bir soru daha var: Yui, Rei'nin yaratılışını ve Üçüncü Patlama'da oynayacağı belirleyici rolü öngördü mü, yoksa bu yalnızca Gendo'nun Senaryosunun bir parçası mıydı? Düğün kartındaki mavi saçlı melek ilgi çekici olsa da, (Gendo'nun Yui ile düğünüyle bağlantılı, ikisi için de çok mutlu bir olay) mavi saçlı meleğin hatırasının, yaratılışını tamamen öngörmek yerine Rei'nin gelecekteki görünümünü etkilemiş olması mümkündür.

Yui Eva-01 Olarak

Yui, sahibinin bir kısmıyla birlikte bir S^2'yi yer.

Yui'nin Lilin formunda gördüğümüz kadarıyla, çok hoş, yumuşak konuşan ve sevecen biri gibi görünüyor. Ancak, Eva-01 (çılgın olaylar) olarak kendini gösterdiği durumlarda, çok farklı bir Yui, acımasız ve şiddetli görüyoruz. 2. bölümde, Sachiel'in yüzünün bir kısmını koparır ve ardından havarinin çekirdeğini kırmak için kırık kaburgaları kullanmadan önce göğüs kafesini yırtar. 16. bölümde Leliel'in bağırsaklarını tamamen söküyor ve 19. bölümde Zeruel'i parçalara ayırıp havariyi S^2 motoru da dahil olmak üzere kısmen yuttuğunda daha da hayvani bir şekilde davranıyor. Görünüşe göre planlarını ilerletmek ve çocuğunu korumak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır.

Daha da kötüsü, EoE'de Shinji'nin giriş kapsülüne binebilmesi için özel bakaliti kırmadan önce kasıtlı olarak Asuka'nın ölmesini bekliyor gibi görünüyor. Bu neden olmalı? Bir olasılık, planlarının Üçüncü Patlama'ya neden olmadan önce Shinji'nin travmatize edilmesini gerektirmesidir, ancak Shinji onun mantıklı bir karar vermesini istemez miydi? Ya da belki de Üçüncü Patlama'nın başlamasına yardım etmesi için Seri Üretim Evalara ihtiyacı vardı ve Asuka ölse bile daha sonra geri döneceğini biliyordu. (Bu, Yui'nin planının geçici bir Tamamlanma için olduğunu varsayar.)

Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Ama en kafa karıştırıcı soru şudur: "Neden her şeyi Shinji'ye bırakalım ki?" Rei'nin neden böyle yaptığını anlamlandırabilir, ama neden Yui böyle yapsın? Üçüncü Patlama'nın kontrolünü ele geçirerek ve onu istediği sonuca yönlendirerek Seele'yi engellemek istemedi mi? Her şey gerçekleşmeye başladığında, Seele lanet olası istediklerini neredeyse elde etti. Bunun birçok nedeni olabilir. Örneğin, Shinji'yi doğru şeye inanabilirdi. Bir diğeri, bu zamana kadar Rei'nin devralacağını fark etmesi ve onun için bir şeyler ayarlamaktan memnun olması olabilir.

Sonda Yui

Bu sayfanın başında sorulan son soru şuydu: "Uzayda sürgüne gitmeyi baştan beri planlamış mıydı?" Kanıt, "Evet, planlamıştı" diyor. EoE'de Yui ve Fuyutsuki'nin Hakone'deki göl kenarındaki sohbetinin sonunu görüyoruz, daha önce görmediğimiz bir bölüm.

Yui ve Longinus'un Mızrağı, Dünya'yı sonsuza dek ve yalnız olarak bırakır.

(13 yıl öncesine geri dönüş - Fuyutsuki, Yui ve bebek-Shinji)

Fuyutsuki: İnsanlar Tanrı'yı taklit ederek Evangelion'u yaratıyorlar... Gerçek hedefimiz bu mu?
Yui: İnsanlar sadece bu gezegende yaşayabilir, ama Evangelion sonsuza kadar yaşayabilir... İçinde yaşayan insan ruhuyla birlikte.

(EVA-01 ve Longinus'un Mızrağı uzayda süzülüyor)

Yui: 5 milyar yıl sonra bile Dünya, Ay ve hatta Güneş ortadan kaybolduğunda bile, bir kişi yaşadığı sürece var olmaya devam edecektir. Çok yalnız olacak, ama o bir kişi hala yaşadığı sürece...
Fuyutsuki: İnsanlığın var olduğunun sonsuz kanıtı olacak...
Shinji: Elveda, anne.

Gösterildiği gibi, Yui zaten Eva-01'in ruhu olmaya karar vermişti, bu yüzden burada kendisinden insanlığın varlığının kanıtı olarak sonsuza kadar yaşayacak olan "o tek kişi" olarak bahsettiği oldukça açık görünüyor.

Bazı insanlar, Yui'nin Rei/Lilith'in Karanlık Ay'a kanalize ettiği ruhlardan bazılarını alıp başka bir gezegende her şeyi yeniden başlatmak için kullanacağını teorileştirdi. Başka bir teori, Gendo'yu ikiye böldüğünde ruhunu aldığını ve böylece dileğinin gerçekleştiğini belirtir. Bunlardan ilki için çok az güvenilir kanıt var gibi görünüyor ve ikincisi yalnızca Gendo'nun vücudunun hiçbir zaman LCL'e dönüşmediğinin belirsiz gerçeğiyle destekleniyor. Bununla ilgili daha fazla bilgi için Teori ve Analiz: Gendo'nun Ajandası'na bakın. Bu teorilerin her ikisi de Yui'nin çok yalnız bir kişiye atıfta bulunmasıyla sağlam bir şekilde engellenmiş gibi görünüyor. Böylece Yui Dünya'yı yalnız bıraktı.