tr:25. Bölüm

From EvaWiki
(Redirected from tr:25. bölüm)
Jump to navigation Jump to search
Bölüm Bilgisi
25. Bölüm
1. Başlık: 終わる世界
Owaru Sekai
Dünyanın Sonu - The World Ending
2. Başlık: Beni seviyor musun? - Do you love me?
Senarist: Hideaki Anno
Yönetmen: Kazuya Tsurumaki
İlk Gösterim: 3-20-1996
Video Yayınlanma Tarihi 8-12-1998 (Japonya-Video/LD), 6-26-2001 (Amerika-DVD)
Havari Görünümleri: Yok
Eva Fırlatmaları Yok
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"24. Bölüm" "26. Bölüm"

Genel Bakış

Tamamlama başlamıştır ve şimdi onun içsel süreci, tüm ruhların birleşmesi tasvir edilecektir. Bölüm, öncelikle diyalog tarafından yönlendirilir, arka plan genellikle tamamen karanlıktır. Beyaz metin genellikle siyah bir ekranda görünür, karakterleri sorgulayan her şeyi bilen bir sestir. Lâkin biz sesi duymayız, sorularını ekranda görürüz yalnızca. Karakterler ise onu duyar.

Özet

Shinji Ikari, havariyi öldürmekten başka çaresi olmadığını söylemeye çalışırken bile, Kaworu Nagisa’nın ölümünden dolayı kendini suçlu hisseder. Shinji, başkalarının ona yardım etmesi için yalvarır. Neyden korktuğu sorulur ve babasından nefret ettiğini söyler. Ama hâlâ nereye gideceğinden emin değildir ve sevdiği birini öldürmek zorunda kaldıktan sonra pilotluk yapması gerekip gerekmediğini merak etmektedir. Ekrandaki metin ona neden pilotluk yaptığını sorar. Shinji bunun insanlığın iyiliği için olduğunu ve pilotluk yaptığı zaman diğerlerinin ona iyi davrandığını söyler.

Asuka Langley Soryu, Shinji’nin karşısına çıkar ve onun yalan söylediğini. Yalnızca kendisi için Eva’ya pilotluk yaptığını söyler. İnsanların ona ihtiyaç duymasını ve ona sahte mutluluklar vermelerini beklediğini söyler. Ardından Rei Ayanami, Asuka’nın da Shinji için söylediği gibi birisi olduğunu söyler. Asuka’yı, Eva-02’nin içinde, Eva’sı da bir gölün içerisindedir. LCL sıvısının içinde cenin pozisyonunda durmaktadır. Asuka artık hiç kimse olmadığını söylemekte ve yakınmaktadır, çünkü artık Eva’ya pilotluk yapamamaktadır. Rei'nin Asuka'ya değerini başkalarında aradığını söylediği duyulur ve Asuka ona susması için bağırır. Rei konuşmaya devam eder, Asuka’nın yalnız kalmaktan korktuğunu çünkü çünkü etrafındaki insanlarla birlikte kaybolduğunu dile getirir.

Rei’nin vakası başlar. Rei’nin üç enkarnasyonu doğalarını tartışırlar. Rei 3, üçünün de nasıl Rei Ayanami olabileceğini anlayamaz. Cevap, başkalarının üçüne de Rei Ayanami dediği için onların Rei Ayanami olmasıdır. Rei 1, kendilerinin hepsinin sahte yaratımlar olduğunu, gerçek benliklerinin karanlık bir yerde, kendilerinin ötesinde olduğunu iddia eder. Rei 2 ve Rei 3, kimliklerinin etkileşimde bulundukları kişiler tarafından şekillendirildiğini ve korktukları şeyin hiçbir şey olmak olduğunu bilmektedirler. Bir zamanlar ortadan kaybolmak istediler ama onun (Gendo Ikari) onlara ihtiyacı vardı. Bu yüzden ortadan kaybolmadılar. Ama şimdi, ne olursa olsun yok olacaklar. Ve bundan korkuyorlar. Gendo’nun, Rei’nin önünde durduğu gösterilir. Birlikte gideceklerini, bugün için Rei’nin yaratıldığını söyler.

Tamamla(n)ma daha da ayrıntılı bir şekilde anlatılmaya başlanır. Shinji bilincinin varoluşu örtmek için yayıldığını hisseder ve bu kendini iyi hissettirdiğini söyler. Ekrandaki metin buna “hiçliğe dönüş” der. Bir anda ekranda Gendo gösterilir ve hiçliğe değil, kaybettikleri annelerine döndüklerini, barış yaratacak bir dönüşün içinde olduklarını söyler. Misato Katsuragi ve Ritsuko Akagi boş bir sahnede karşı karşıya gelirler. Ritsuko, insanların temelinde var olan boşluğu ayrıntılı bir şekilde açıklar. Misato, bunu yapmaya hakları olmadığını söyleyerek ona kızar. Ritsuko, Misato’nun da aslında bunu dilediğini söyler.

Misato’nun vakası başlar. İlk başta orada olan Shinji’dir ve kim olduğunu bulmak için başkalarının zihinleriyle bağlantı kurması gerektiğini söyler Misato’ya. Misato ne istiyor? Bunu düşünmeye ve yanıtlamaya başlar. Çocuk Misato iyi bir kız olmak istiyor, çünkü babası çoğu zaman evde olmuyor ve annesi bu yüzden sürekli ağlıyor ve annesini rahatsız etmemeli ve belki babası, Misato iyi bir çocuk olursa ondan nefret etmeyecektir. Ama yetişkin Misato, bundan bıktığını söyler. Yetişkin Misato, kirli olmak istiyor, kirlenmek istiyor. Ritsuko, "o adam" (Ryoji Kaji) ile bu yüzden mi yattığını soruyor. Misato bunu bağırarak reddeder, onunla yattığını çünkü onu sevdiğini, kendisine karşı nazik olduğunu söyler.

Muhtemelen Misato’nun üniversite günlerinden bir sahnede, Misato ve Kaji ekran dışında seks yaparken Shinji orada durup onları izlemektedir. Misato, Shinji'nin bu tarafını gördüğünü düşünerek utanır ancak yine kendi sesi bu tarafını Kaji'ye, Shinji'ye, belki de babasına göstermekten mutlu olduğunu söyler. “Babanın barışını ve sıcaklağını Kaji’nin kollarında aradın, değil mi?” Misato bunu reddeder ancak sonra babasını Kaji'de gördüğünü ve bu yüzden ondan kaçtığını kabul eder. Bu ona neşe getirmiştir. Kaji, Misato'ya kendinden nefret ederse bunun kendisine zarar vermek için bir neden olmadığını söyler.

Misato Kaji’nin sözlerini küçümser; erkekler ona her zaman kendine iyi davranmasını söyler, sonra kaçar. Babası gibi. Misato acımasız gerçektir, kendisinden nefret etmektedir. Diğer karakterler ortaya çıkarlar ve ona kaba ve iğrenç derler. Ancak Hyuga, terfisi için onu tebrik eder. Misato bir rol oynamaktadır ama gerçek benliği ağlıyordur. Misato mutlu olduğunu söylüyor ama yanılıyor. Yalnızlığını hafifletmek için seks ve ilişkileri kullanıyor. Yalnız kalmaya dayanamıyor.

Asuka’nın vakası başlar. Asuka, ailesinden uzakta, yalnız başına yaşamak istedi. Çünkü artık ağlamamaya karar vermişti. Ama yine de ağlamaya devam ettiğini görür ve nedenini anlayamaz. Üvey annesi Asuka’dan hoşlanmadığını, onu garip bir şekilde fazla olgun bulduğunu ve ondan korktuğunu söylediği duyulur. Kyoko’nun (Asuka’nın annesi) Asuka ile olan ilişkisi Temas Deneyi’nden sonra değişmiştir. Asuka, Kyoko'nun bebeği olmadığını ve kendi başına yaşayacağını söyler. Ama sonra Kyoko’nun tavanda sallandığı görüntüsünü görür. Kyoko mutlu görünüyordur. Asuka onun o görünüşünden nefret ettiğini söyler. Asuka ölmek, ortadan kaybolmak istemiyordur ama kimse onunla kalmıyor ya da onu korumuyordur. Asuka herkesten nefret ettiğini söyler.

Shinji ve Misato'yu ortaya çıkaran projektörler Asuka'nın her iki yanında belirir. Üç karakter de yalnız kalmamayı, terk edilmemeyi, öldürülmemeyi istemektedir. Arka plan bir oditoryuma dönüşür. Sahnede bir Shinji olmasına rağmen, karşısında oturan bir Shinji ve yanında başka bir Misato vardır. Sahneye bakan Shinji'nin kafası karışır, bunun ne olduğunu bilmediğini söyler. Diğer karakterler, İnsanlığı Tamamlama Projesi gibi göründüğünü söylerler ancak kesin bir yargıda bulunmazlar. Bilinebilecek tek gerçek, bir kişinin kendisi için ne hissettiğidir. Hafızanın içinde var olanlar, anılar, gerçekliğe dönüşür.

Shinji’ye tüm bunların isteklerinin bir sonucu olduğu, bunun bir yok olma dünyası olduğu söylenir, kimsenin kurtulamadığı. Korkuyla dolan Shinji, aslında kimsenin onu kurtarmadığını söyler. Ama diğerleri hâlâ Shinji’nin bunu dilediği konusunda ısrar ederler, zayıf kalbini korumak için kapalı bir dünya yarattığını ve birkaç zevkinin olduğunu ve bunun ona en yakın şey olduğunu söylerler.

Notlar

  • Bu bölümde izleyicilere gösterilen birkaç "gerçekliğe bakış" arasında bir gölün dibinde Asuka, Ritsuko'nun LCL havuzunda yüzen bedeni ve vurulmuş Misato yer alıyor. Tüm bu sahneler The End of Evangelion'da da gösteriliyor.
  • Televizyon animesinde görülen birçok sahne, farklı diyaloglara sahip bir şekilde tekrar karşımıza çıkıyor.


Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0