tr:Eva Yapay-Evrimi

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Eva Yapay-Evrimi 1. Aşama: Uyarılma

Eva Yapay-Evrimi (エヴァ疑似シン化, Eva giji shinka), Evangelion Ünite-01'in Eva 2.0'daki Üçüncü Patlama sırasında geçirdiği tanrı benzeri bir varlığa dönüşmesi anlamına gelir. Ayrıca Eva 3.0 sırasında Evangelion Ünite-13'te meydana gelen değişikliği ifade eder.

1. Aşama

Ünite-01'de görüldüğü gibi

İlk Uyarılma Aşaması (第1覚醒形態, dai 1 kakusei keitai), Eva'nın doğuştan gelen güçlerinin serbest bırakılmasını içerir. Gözler, ağız ve ışıldayan zırh bölümleri kırmızı renkte parlıyor; AT Alanı'nın savunma kapasiteleri artar ve aynı zamanda güçlü bir saldırı silahı haline gelir; gözlerini kullanarak enerjiyi yansıtma yeteneği gelişir; ve bir hale tezahür eder. Pilotun kapsül derinliği 180 değerini aşarak "Büyük Derinliğin Ötesinde" yaklaşır ve normale dönememe riski taşıyan bir enerjiye dönüşmeye başlar.

Shinji Ikari, ruhu 10. Havarinin çekirdeğinde kapana kısılmış olan Rei Ayanami'yi kurtarmaya karar verdiğinde, Eva görünüşte bu isteği yerine getirmek için daha fazla değişikliğe uğrar. Hale, kara delik benzeri bir girdaba dönüşür ve enerji kanatları Eva'nın çekirdeğinden tezahür etmeye başlar. Pilot, Eva'nın avuçları aracılığıyla giriş kapsülünden Havarinin çekirdeğine geçme yeteneği kazanır. Ritsuko Akagi'ye göre, Eva "orijinal formunu geri kazanıyor", "kendini Tanrı'ya yakın ilahi bir varlığa dönüştürüyor" ve bir "enerji yoğunlaşması" oluyor.[1]

Sonunda, Eva'nın ana kan damarları zırhın içinden görünür hale gelir ve kalbi parlak bir ışık yaymaya başlar.[2]

Eva Yapay-Evrimi 1. Aşama
Resmi renk modeli
Artan savunma yetenekleri.
AT Alanı'ndan yarattığı kolun restorasyonu.
Saldırgan AT Alanı kullanımı.
Hale.
Büyük Derinliğin Ötesinde
Pilota etkisi.
Havariye göz ışını fırlatıyor.


Ünite-13'te görüldüğü gibi

(Çok yakında)

2. Aşama

Ünite-01'de görüldüğü gibi

2. Aşama (Parlayan Dev) -第2形態(通称 光の巨人), dai 2 keitai (tsuujou hikari no kyojin)- dev bir Rei (10. Havarinin kalıntılarının Eva-00'ın çekirdeğiyle kaynaşmasıyla yaratılmıştır[3]), Eva-01 ile birleştikten sonra kendini tamamen gösterir. Hemen Geofront üzerinde parlayan, haç şekilli bir haç oluşur ve girdap yukarıda genişler ve zemini ona doğru çeker. Eva-01 şimdi üç kırmızı gözü, karanlık bir "havari" yüzü, iki çekirdeği ve girdaba doğru uzanan dev Adamlar benzeri kanatları olan parlayan bir devdir: "Işık biçiminde yoğunlaşan enerji, artık insan olmayan bir yaşam biçimi haline geliyor".[4] Karanlık çakralar gövdeden ve uzuvlardan aşağı iner ve iki çekirdek arasından ışık akar.

Eva Yapay-Evrimi 2. Aşama
Dev Rei ile birleşmeye hazırlanıyor.
Parlak dev.
Yüzün yakın çekimi.
Panoramik çekim.


Ünite-13'te görüldüğü gibi

(Çok yakında)

Analiz

Yapay evrimleşmiş Eva-01, benzer şekilde kanatlı, kırmızı gözlü "ışıldayan devler" olan Adamlara güçlü bir benzerlik gösterir; bunlardan biri de üçüncü bir göze sahiptir. Ritsuko, Eva-01'in "yapay evrim" ile örtüşen "orijinal formunu geri kazandığını" söylüyor; yani Eva-01 ileri değil, geriye gidiyor. Üçüncü Patlama'nın da İkinci'nin devamı olduğu söyleniyor ve Misato, Eva-01'in kanatlarını on beş yıl önce gördüğü kanatlarla doğrudan karşılaştırıyor. Potansiyel bir çıkarım, Eva-01'in Adamlardan biri olmasıdır.

Eva-01'in Shinji'nin isteğine yanıt olarak neden dünyanın yıkımının bir ajanı olduğu tam olarak belli değil, ancak daha önce filmde Rei "Eva kalbinizi yansıtan bir aynadır" demişti. Fuyutsuki ve kendisi harap Güney Kutbu'na bakarken Gendo'nun ifadesinde daha fazla ayrıntı bulunabilir: "Bu feci sonucu isteyenler de var. İlk günahın kirletmediği, kimsenin giremeyeceği bir dünya." (Vurgu eklenmiştir.) Bundan çıkarılabilecek sonuç, Üçüncü Patlama'nın tesadüfen başlamadığıdır; buna yönelik arzu Shinji'nin kalbinde mevcuttu ve Eva-01, İkinci Patlama'nın insan arzusunun bir sonucu olduğu söylenmesine benzer şekilde onu harekete geçirdi. Ancak 3.0'ın, Yui'nin Rebuild sürekliliğinde EVA-01 içindeki ruh olduğunu doğrulaması, bu varsayımı şüpheye düşürdü.

Eva-01'in uyanışı sırasında çalan müzik parçasının adı "Yaratılıştan Gelen Günah"[5], Gendo'nun Güney Kutbu'nun "ilk günahla lekelenmemiş bir dünya" olduğuyla ilgili sözleriyle karşılaştırmaya davet ediyor.

Eva-01'in mor ve yeşilden; mor ve kırmızıya renk değişimi, İncil Vahiy Kitabından "mor ve kırmızı renkte giyinmiş" olan Babil Fahişesine bir gönderme olabilir.[Kaynak Gerekli]

Notlar ve Referanslar

  1. Evangelion 2.22 altyazıları. squall.leonhart tarafından yapılan çeviri.
  2. Kalbin kendisini üretim çizimlerinin dışında görmek zordur, ancak bunları nihai versiyonu ile karşılaştırdığınızda, kalbin ışık kaynağı olduğu görülebilir.
  3. Evangelion 2.22 senaryosu. 1825. kesit.
  4. Eva 2.22 senaryosu. 1847. Kesit:
    光の形状に凝縮したエネルギー
    ヒトではない生命の形に変化していく初号機 PAN
  5. OST