tr:Senkronizasyon

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Senkronizasyon, bir pilot ile Evangelionlarını birbirine bağlayan ve pilotun onu etkinleştirmesine ve pilot çalışmasına izin veren süreci ifade eder. Bu işlem, pilot Giriş Kapsülünün içindeyken, kapsül Evangelion'un boynunun arkasından takıldıktan sonra gerçekleşir, ancak harmonik testleri sırasında Evangelion ile birlikte Test Kapsülleri ve Simülasyon gövdeleri kullanılır. Senkronizasyon üzerine, pilot (ve muhtemelen içindeki ruh) Evangelion arasında sinirsel bir bağlantı kurulur, bu da pilotun sadece Evangelion'u hareket ettirmesine değil, Evangelion'un ne hissettiğini fiziksel olarak hissetmesine izin verir. Bu geri bildirim şekli, Evangelion'a acı verildiğinde pilotun da acı hissetmesine neden olur ve aşırı durumlarda hasarın fiziksel tezahürleri görülebilir. Senkronize edildiğinde zihinsel travma veya zihinsel kontaminasyon gibi başka tehlikeler de vardır ve aşırı durumlarda, pilotun vücudu giriş kapsülünün içindeki LCL'e geri dönerek ruhlarını Evangelion'un içinde hapsedebilir.

Senkronizasyon genellikle, Nerv personeli tarafından izlenen ve kontrol edilen adımlarla takip eder, ancak senkronizasyonun harici yardım olmadan başlatılabileceği anlaşılıyor; en azından 8. bölümde hem Shinji Ikari hem de Asuka Langley Soryu tarafından Nerv'den bağımsız olarak çalıştırılan Evangelion Ünite-02'nin durumunda. Shinji, 18. bölümde yine bağımsız olarak senkronize olur.

1. bölümde Shinji ve Evangelion Ünite-01'i senkronize etmek için gerçekleştirilen süreç aşağıdaki gibidir:

Erkek Sesi A: Anlaşıldı. Giriş kapsülü takılıyor.
Kadın Sesi: Doğrudan hidro-iletim sistemi, bağlantı hazırlandı.
Erkek Sesi A: Kapsül yerine sabitlendi.
Erkek Sesi B: İlk aşama bağlantısı başlatıldı.
Maya Ibuki: Giriş kapsülü dolduruluyor.
Erkek Sesi A: Ana güç bağlanıyor.
Maya Ibuki: İkincil temaslar başlatılıyor. A-10 sinir bağlantısı, normal.
Ritsuko: Düşünce yapılandırmasını Japonca olarak ayarlayın. Tüm ön temaslar kuruldu.
Maya Ibuki: Çift yönlü devreler açık. Senkronizasyon oranı %41,3.

Evangelion Ünite-02'nin 8. bölümdeki aktivasyonu, senkronizasyonun pilotların düşündüğü dile bağlı olduğunu ortaya koyuyor. Shinji Japonca ve Asuka Almanca düşünür, bu durum bir sistem hatasına neden olur ve Asuka'yı Japonca olarak ayarlanmış dille yeniden başlatmaya zorlar. Dilin senkronizasyonla ne ilgisi olduğu daha fazla araştırılmamış veya detaylandırılmamıştır. Asuka'nın annesi ve Eva-02'nin ruhu Kyoko Zeppelin Soryu, Almanca ve Japonca olarak iki dil biliyordu ve her iki dili de anlamakta zorluk çekmemiş olmalıydı. Bu, Evangelion içindeki ek ekipmanın bir aracı olarak senkronizasyona yardımcı olduğunu gösterir (Muhtemelen aşırı yüksek senkronizasyon hızı dönemlerinde veya Eva çılgına döndüğünde baypas edilir). Böyle bir sistemin kullanılmasının bir başka olası örneği, Eva-01'in sinaptik komutlarının kısa bir süre için döngüye alındığı 3. bölümdedir.

Senkronizasyon
FGC 01 C310c.jpg FGC 01 C310d.jpg FGC 01 C310e.jpg FGC 01 C310f.jpg FGC 01 C310g.jpg

Shinji, 1. bölümde Evangelion Ünite-01 ile senkronize oluyor

Pilotlar tarafından kullanılan Arayüz Kulaklıklarının ya gerekli olduğuna ya da senkronizasyonu büyük ölçüde geliştirdiğine inanılıyor. Bunlar her zaman pilotlar tarafından giriş kapsüllerinin içine takılır. Pilotların aslında Evangelion içindeki ruhlarla (pilotun kendi annesinin ruhu) Evangelion ile olduğu kadar senkronize olduklarını gösterebilen A-10 sinir bağlantısı da önemlidir. Yoshiyuki Sadamoto kendisiyle yapılan bir röportajda şunları söylüyor:

NHK [kamu TV kanalı] programı "Beyin ve Kalp"i izliyordum ve A10 sinirinin varlığını öğrendim ve o sırada aklıma gelen fikri Anno'ya anlattım. Bu, "ölü annenin, çocukla zihinsel/ruhsal bağla çalıştırılan robotun içinde olduğu fikriydi."[1]

Başka bir röportajda:

Orta beynin tabanında, nörobiyologların A10 bölgesi dediği ventral segmental sistem bulunur. Dopamine batırılmış hücreler, burada belirli duygular işlenir: Örneğin iki sevgilinin düşünceleri veya bir ebeveyn ve bir çocuğun düşünceleri gibi. Pilot ve Eva'yı birbirine bağlayan da A10 ipliklerinin ve demetlerinin senkronizasyonudur; tek bir varlık olmak, savaşmak. Başka bir deyişle, sevginin gücü bu kitle imha silahını harekete geçirir.[2]

Senkronizasyon Hızı

Senkronizasyon Hızı veya sadece Senkron Hızı, elde edilen senkronizasyon derecesini ifade eder; senkronizasyon hızı ne kadar yüksek olursa, pilot ve Evangelion arasındaki senkronizasyon o kadar iyi olur. Tahminen, daha yüksek senkronizasyon oranları daha iyi kontrol ile sonuçlanır, ancak pilot için fiziksel zarar riskinin artması da bunun dejavantajıdır. Senkronizasyon hızı, nihayetinde pilotun kendi yetenekleriyle sınırlı olmasına rağmen, senkronizasyon sürecinin kendisi gibi Nerv personeli tarafından (uzaktan) kontrol edilebilir; Fuyutsuki, Bardiel saldırısı sırasında Rei'nin Eva-00 ile senkronizasyon oranını yüzde altmışa düşürme emri verir.

Yüzde şeklinde bildirilen senkronizasyon hızının %100'ü aşması mümkündür. 19. bölümde, Shinji, Zeruel ile savaş sırasında anormal derecede yüksek olan %400 senkronizasyon oranı elde etti ve bu da giriş kapsülünün içinde LCL'e dönüşmesine neden oldu.

Eva-02'nin senkronizasyon grafiği
Nigoki synch graph low.jpg Nigoki synch graph high.jpg

8. bölümde Eva-02'nin senkronizasyon hızı azalıyor. (Alttaki işaretler sıfırın altına iniyor.)

Notlar

Chronicle terminal-dogma crop.jpg

"Sadece bir çöplük."
Bu makale/bölüm, makalenin ana gövdesine dahil edilmesi gereken içerik için bir çöplük alanı olarak kullanılmaktadır.
Lütfen makaleyi genişletin ve aşağıdaki içeriği uygun şekilde yeniden konumlandırın.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


 • 1. bölümde Misato, Rei'nin Evangelion'u ile senkronize olmasının yedi ay sürdüğünü söylüyor. Bunun nedeni, Ünite-00'ın bir prototip olması ve anormal DNA'sına uyması için sabitlenmesi gerekmesidir.
 • 1. bölümde, Shinji'nin bir Evangelion ile ilk senkronizasyonunda, Maya senkronizasyon oranını %41.3 olarak bildirdi.
  • 8. bölümde Asuka, Kaji Shinji'nin ilk seferindeki yüksek senkronizasyon oranını söylediğinde şok olur.
  • 14. bölümde Rei ve Shinji arasındaki çapraz senkronizasyon testleri sırasında Rei'nin Eva-01 ile Eva-00 ile neredeyse aynı senkronizasyon hızına sahip olduğu bildiriliyor, ancak Shinji'nin Eva-00 ile senkronizasyon hızı Eva-01 ile olandan daha düşük.
 • 16. bölümde Shinji, Asuka'nın ilgili Evangelionları ile senkronizasyon oranını aştı ve Asuka'yı en yüksek senkronizasyon oranı sahibi olmaktan çıkardı. Rei, üçü arasında en düşük seviyede kaldı.
 • 22. bölümde Ritsuko, senkronizasyon hızının yüzeysel fiziksel koşullardan etkilenmediğini söylüyor.
 • 22. bölümde, Asuka'nın senkronizasyon hızı düşüyordu ve aktivasyon seviyesinin hemen üzerinde bir seviyeye ulaştı. 23. bölümde, senkronizasyon hızı tek basamaklı (Evangelion'unu hareket ettiremedi) ve 24. bölümde sıfırdır. Kaworu'nun 24. bölümdeki Eva-02'nin ruhunun kendini kapattığını açıklaması, Asuka'nın Arael'in saldırısını takiben neden Eva ile zar zor senkronize olduğunu açıklayabilir. 25'. bölüm sırasında Eva-02 ile senkronize olma yeteneğini geri kazanır.
  • Eva ile son senkronizasyonu, vücudunu eritmek için (LCL'e dönüşmek) gereken sınırdan daha düşük, ancak Eva'nın yaralarından gerçek fiziksel hasarı kaldırabilecek kadar yüksek, son derece yüksek bir senkronizasyon hızında görünüyor.
 • 24. bölümde Misato, Kaworu'nun senkronizasyon hızını teorik olarak imkansız olan herhangi bir seviyeye keyfi olarak ayarlayabildiğini söylüyor. Adam'ın ruhunun kabı olan Kaworu, Evalarla aynı maddeden yapılmıştır ve Eva-02'yi giriş kapsülünün dışından kontrol edebilir. Muhtemelen normal bir pilotla aynı şekilde senkronize olması gerekmiyor.

Referanslar

 1. Yoshiyuki Sadamoto ile Röportaj (Der Mond), Eylül 1999'da yapılan röportaji Bochan_bird tarafından Japonca'dan İngilizce'ye çevirildi.
 2. Sadamoto'nun mangasının 1. cildinden ek röportajı.