tr:Cassius'un Mızrağı

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Cassius'un Mızrağı (カシウスの槍, Kashiusu no Yari), ilk olarak Evangelion 2.0: You Can (Not) Advance'ın sonunda ortaya çıkan Longinus'un Mızrağı benzeri bir silahtır. Çift sarmal bir şafta ve yeşil bir "mücevher" ile implante edilmiş tanımlanmış bir mızrak ucuna sahiptir.

Mızrak ilk olarak Eva 2.0'da, Ay'daki Tabgha Üssü'nde bir kefen içinde görülür. Yakın Üçüncü Patlama sırasında, Evangelion Mark.06 tarafından olayı ve Eva-01'in Parlayan Dev'e evrimini sonlandırmak için kullanılır. Ancak bundan sonraki kaderi belirsizdir.

Tanrı benzeri varlıkları etkisiz hale getirme yeteneğine sahip Longinus'un Mızrağı ile benzer güçler sergiler. Bununla birlikte, en azından iki Mızrak aynı anda kullanıldığında, Longinus'un Mızrağı'ndan benzersiz özelliklere sahip olduğu da ima edilir.

Mızrak, Evangelion 2.0/2.22 ve filmin tanıtım malzemelerinde kırmızı renktedir. Ancak, bir Eva-06 aksiyon figürü ile birlikte Evangelion 3.0 için bir tanıtım illüstrasyonunda bunun yerine siyah veya koyu gri renklidir.[Kaynak Gerekli] Bu tutarsızlığın nedeni şu anda bilinmiyor.

Mızrak'ın Görselleri
Mark.06'nın Mızrak'ının "işini" gösteren çizim.[1]
Mark.06'nın mızrağının diğer ucu. En üstteki belirgin üç sarmala dikkat edin.
Eva Store internet sitesindeki mızraklı Mark.06 çizimi de üstte üç sarmalı gösteriyor.
Asuka'yı Newtype'ın Haziran 2011 kapağındaki mızrağın küçük bir versiyonuyla gösteren illüstrasyon.
Kaworu'yu 2012 Movic takviminden mızrağın küçük bir versiyonuyla gösteren çizim.

İsim

İsim ilk olarak pachinko oyunu CR Neon Genesis Evangelion 7: The Pulse of Life'ın PS3 portunda ortaya çıktı.[2]

"Cassius", MS 715'te Yunan patriği Germanus tarafından kullanılan İsa'nın böğrünü delen asker için bir isim olan "Gaius Cassius Longinus"tan türemiş görünüyor.[3]

Referanslar

  1. Bu çizim, Mızrak'ın ön ucunu herhangi bir noktada Eva 2.0'dan çok daha net bir şekilde göstermektedir, ancak şunu da belirtmek gerekir ki; asıl filmde Mızrak, Eva-01'i arkadan deler ve Eva'nın göğüs zırhı ve sol alt kolu eksiktir.
  2. Min nano EVA FAN. "Eva Mark.06'nın Mızrağı, Cassius'un Mızrağı olarak adlandırılıyor!" 2013/05/10'da alındı.
  3. 2005. Smith, Jerry E., ve George Piccard. Kutsal Mızrak'ın Sırrı: Tarihte ve Efsanede Kader Mızrağı. Adventures Unlimited Press, Kempton (Illinois).